مجله علمی و سلامت

اجرای برنامه ایراپن نیازمند ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: اجرای برنامه ایراپن در سطح ملی 2500 میلیارد تومان نیاز دارد.

به گزارش کندوج، دکتر. کمال حیدری در نشست مدیران غیر وابسته دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران گفت: ایراپن مهمترین برنامه ما است که در نظر داریم آن را به صورت سراسری در تمام شهرهای کشور اجرا کنیم. این طرح به صورت موقت اجرا شده است اما برای اجرای آن در سطح کشور به ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی با بیان اینکه حدود 10 سال روی سند ایراپن کار شده اما آنطور که باید به آن توجه نشده است، افزود: به دلیل کرونا دو سه سال است که اجرای برنامه عاری از عفونت به طور نامطلوبی به تعویق افتاده است. که باید با توانمندسازی همکاران و نظارت بیشتر، برنامه ها را با قدرت بیشتری اجرا کرد.

70 درصد بار بیماری غیرواگیر است

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه 70 درصد بار بیماری مربوط به بیماری های غیرواگیر است گفت: بیماری های غیرواگیر و مزمن باعث مرگ و میر زودرس می شود. ما همیشه با بیماران مزمن سر و کار داریم، بنابراین آموزش مداوم و تقویت آنها برای سبک زندگی سالم بسیار مهم است.

اجرای طرح پزشکی خانواده

حیدری گفت: تمرکز دولت بر اجرای طرح پزشک خانواده است و به احتمال زیاد باید از نیمه دوم امسال این برنامه را در سطح کشور اجرا کنیم. این برنامه حدود 10 سال است که در دو استان فارس و مازندران اجرا می شود اما اجرای آن در سطح کشور با موانعی روبرو بوده است.

وی یادآور شد: معرفی پزشک عمومی در حوزه بیماری های غیرواگیر فرصتی طلایی است زیرا در تشخیص زودهنگام بیماری ها و برنامه های غربالگری در درمان بیماری های غیرواگیر کمک زیادی می کند.

حیدری افزود: در درمان بیماری های غیر واگیر ارتباط بین ادارات بسیار حائز اهمیت است. مثلاً اختلالات اسکلتی عضلانی ریشه در مدارس دارد و ارتباط بیشتر ما با این حوزه و آموزش های لازم به کنترل بیماری کمک می کند.

وی در پایان خواستار افزایش استفاده از توان بخش خصوصی شد و گفت: در بخش آزمایشگاهی در زمان شیوع کرونا شاهد نتایج خوبی از ارتباط با طرف های خصوصی بودیم و می توان از این تجربه موفق در سایر زمینه ها استفاده کرد.

به گزارش وبدا، لازم به ذکر است که برنامه ایراپن شامل چهار بیماری دیابت، فشار خون، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و استعمال دخانیات است. برنامه ایراپن بر اساس سند ملی کنترل بیماری با هدف پیشگیری و کنترل این چهار بیماری و چهار عامل خطر و کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ در مراکز و پایگاه‌های تحت پوشش اجرا می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا