مجله علمی و سلامت

افزایش احتمال ورود موج جدید کرونا به ایران

بر اساس یک گزارش روشن، پدرام پاک آیین گفت: در حالی که ماه گذشته تعداد جان باختگان ویروس کرونا در کشورمان به مدت 13 روز به صفر رسید، آمریکا، فرانسه و آلمان سه رقمی فوت کردند. بنابراین بین 14 تا 20 دسامبر، تعداد افراد آلوده به سویه های جدید کرونا به نام BQ1 و BA5 با نسبت های مختلف هر سویه در ایالات متحده 50٪، در ژاپن 13٪، در کره جنوبی 13٪، در فرانسه 5٪ و در برزیل سه درصد بیشتر از هفته قبل بود. در کشورهای افغانستان، آفریقای جنوبی، آذربایجان، آرژانتین و برزیل نیز روند رو به رشدی در تعداد مبتلایان به کرونا مشاهده شده است.

وی با اشاره به روند کاهشی ابتلا به کرونا در کشورهای ایران و هند گفت: در کشورهای ترکیه و روسیه نیز آمار تعداد مبتلایان نسبت به هفته های گذشته روند مشابهی داشته و ثابت مانده است.

وی ادامه داد: معمولا یک ماه پس از انتشار سویه‌های جدید کرونا در اروپا، این سویه‌ها در ایران دیده می‌شد، اما سویه جدید BQ1 هنوز در ایران دیده نشده است. با این حال، با توجه به رشد روزافزون بیماران کرونایی در جهان، احتمال وقوع موج جدید کرونا با زیرسویه‌های جدید Omicron در زمستان امسال در کشور افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: با این همه، کرونا در ایران و هیچ جای دنیا تمام نشده است. کرونا در ایران وجود دارد و با همکاری مردم و مدیریت تامین واکسن روند نزولی را طی کرده است که حاصل همکاری مردم، رعایت مسائل بهداشتی و اجرای 156 میلیون دوز واکسیناسیون در کشور است. .

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد که سالی یک‌بار واکسن کرونا تزریق کنند و اگر امسال واکسن کرونا تزریق نکرده است حتماً این کار را انجام دهد. همچنین بر اساس آخرین تاییدیه کمیته ملی ایمن سازی کرونا، به تمامی افراد بالای 18 سال که بیماری زمینه ای دارند و شش ماه از آخرین واکسن می گذرد اکیداً توصیه می شود در اسرع وقت دوز تقویت کننده را مصرف کنند.

به گزارش وبدا، وی گفت: متاسفانه تعداد مراجعات روزانه واکسیناسیون کمتر از 5 هزار نفر و ناکافی است و بر این اساس از رسانه ها و مردم می خواهیم که موضوع واکسیناسیون را جدی بگیرند. لازم است افرادی که علائم سرماخوردگی یا بیماری های تنفسی دارند از ماسک استفاده کنند و به دیگران توصیه کنند حداقل در فضاهای بسته و بسته از ماسک استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا