کسب و کار ایرانیمجله عمومی

ایده برای پذیرایی مراسم ختم

 

وقتی عزیزی از بین ما می‌رود، غم ازدست‌دادن او از یک‌ طرف و دغدغه برگزاری مراسمی در شأن جایگاه ما، از طرف دیگر شرایط سختی را برای خانواده داغدار به وجود می‌آورد. غم ازدست‌دادن را که جز صبر مرحمی نیست؛ اما برای برگزاری مراسمی مناسب و آماده‌سازی پذیرایی راه‌هایی است که از فشار و استرس آمادگی برای مراسم ختم کم خواهد کرد. سوال بسیاری از افراد این است که برای مراسم ختم چی درست کنیم؟ ما در این مقاله با شما هستیم تا با چندین ایده کاربردی و خوب، خیالتان را بابت پذیرایی مراسم ختم راحت کنیم. همراه ما باشید!

تزئین خرما و حلوا برای پذیرایی مراسم

رکن اصلی مراسم ختم، خرما و حلوا است؛ به همین دلیل تزئین این دو و سرو زیبای آنها اهمیت بیشتری نسبت به سایر اقلام پذیرایی دارد. یکی از بهترین تشریفات ایده‌ها برای تزئین خرما و حلوا استفاده موادی است که ضمن زیبایی، طعم حلوا و خرما را نیز بهتر می‌کنند؛ موادی مثل نارگیل، خلال بادام و پسته، شکلات آب شده یا چیپس شکلات، پودر پسته، گردو و سایر مغزها. برای ایده‌های بیشتر همراه ما باشید.

پودر نارگیل، از قدیمی‌های تزئین خرما و حلوا!

استفاده از پودر نارگیل برای تزیین خرما و حلوا دو مزیت برجسته‌ای نسبت به سایر تزئینات دارد؛ اول آنکه هزینه کمتری دارد و همینطور دست شما برای تزئین باز است و با مقداری پودر نارگیل انواع تزئینات را می‌توانید انجام دهید.

مغزها، یک تزئین لاکچری!

اگر خواسته باشید اندکی لاکچری‌تر عمل کرده باشید، مغزها یک انتخاب عالی است! با خلال بادام و پسته، چیپس بادام و پودر پسته و گردو مغزهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا یک ظرف خرما خوش‌طعم و زیبا و یا یک گل زیبا بر روی ظرف حلوای خود داشته باشید.

شکلات را فراموش نکنید!

طعم دلنشین شکلات با هر چیزی که همراه شود، عطر و طعم آن را چندبرابر بهتر می‌کند؛ حالا اگر شکلات آب شده را روی خرما بریزیم یا با چیپس شکلات و چند دانه گل محمدی، تزیین حلوا را زیباتر کنیم، چه می‌شود!

استفاده از تارت‌های بیسکویتی یا ویفری!

چند سالی است که تارت‌های بیسکویتی یا ویفری به جز ثابتی از تزئین خرما و حلوا تبدیل شده‌اند. مزیت این تارت‌ها در این است که علاوه بر ظاهر زیبا و مدرنی که به دیزاین شما می‌بخشد، طعم حلوا یا خرما را نیز بهتر می‌کند به‌خصوص اگر از نوع بیسکویتی  استفاده کنید. علاوه بر این، دیگر، با بر داشتن یکی از آنها تزئین شما به هم نمی‌خورد، مانند آنچه که برای حلوا یا خرمای در دیس گذاشته شده اتفاق می‌افتد.

شیرینی‌های مخصوص مراسم عزاداری و ترحیم

امروزه در اکثر مراسم ترحیم علاوه بر حلوا و خرما، شیرینی‌های مخصوص مراسم ترحیم نیز به‌پای ثابت هر مجلسی تبدیل شده‌اند. انواع شیرینی مثل میکادو (میشکا)، برشتوک، کیک یزدی، شیرین مافینی، انواع کیک مثل کیک ساده یا هویج گردو می‌توانند در کنار حلوا و خرما انتخابی مناسب باشند. علاوه بر شیرینی‌های خشک، جدیداً استفاده از شیرینی‌های تر مثل انواع رولت یا تارت نیز محبوب شده است. هرچند انتخاب کیک  کاملاً سلیقه‌ای است؛ اما با نگاهی به مراسم‌های ترحیم پیشنهاد می‌شود که برای مجالس پرجمعیت میکادو و برشتوک انتخاب مقرون‌ به‌ صرفه‌تری است.

ایده برای شیرینی های مراسم ختم

نوشیدنی‌های مراسم ختم

چای پای ثابت هر مراسمی است، از مراسمی که صدای خوشی و خنده تا خانه‌های اطراف می‌رود گرفته تا مراسم غم و اندوه و عزاداری! برای مرسم ختم نیز چای شاید بهترین و محبوب‌ترین انتخاب باشد.

اما غیر از آن چه؟ ازآنجایی‌که طرف‌داران انواع نوشیدنی‌های بر پایه قهوه روزبه‌روز بیشتر می‌شود، انواع قهوه مثل ترک، رومی، موکا و نسکافه، کارامل ماکیاتو، لاته و… نیز می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد. علاوه بر این، انواع آبمیوه نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد به‌خصوص در فصل‌های گرم سال!

انواع نوشیدنی در سایت سبزینه پک

نوشیدنی شیشه ای

لاته

کافی میکس

چای

آب معدنی

میوه مناسب مراسم ختم

حال نوبتی هم باشد نوبت میوه است! بعد از انتخاب نوع شیرینی و نوشیدنی و دیزاین حلوا و خرما، انتخاب میوه مناسب با آن‌ها، همان تکه پازل کامل‌کننده پذیرایی شما است. برای انتخاب میوه محدودیتی خاصی وجود ندارد، موز، سیب، کیوی، پرتغال و خیار از گزینه‌های معمول برای پذیرایی است. شما می‌توانید میوه را یا در دیس بزرگ گذاشته یا در ظرف هر مهمان بگذارید. اگر تعداد مهمان‌هایتان زیاد است، قراردادن میوه در پک‌ پذیرایی تصمیم هوشمندانه‌تری است.

چیدمان مراسم ترحیم

در نهایت، پس از آنکه موارد پذیرایی مراسم ختم را مشخص کردید، نوبت به چیدمان میز ترحیم می‌رسد. استفاده از گل و شمع در کنار عکس مرحوم و قرآن ترکیبی هوشمندانه است که ضمن زیبایی، حس سوگواری و عزاداری را نیز به بیننده منتقل می‌کند. علاوه بر اینها می‌توانید از یک حلوا و خرما نیز به‌عنوان نمادهای مراسم عزاداری بر روی میز خود بگذارید. همان‌طور که اشاره شد، گل و شمع دو عنصر کلیدی برای تزیین میز هستند، برای همین اگر می‌خواهید تزئین زیبا و منحصربه‌فرد داشته باشید، به‌هیچ‌عنوان از این دو غفلت نکنید.

پک پذیرایی مراسم ختم و سالگرد

در پایان، وقتی انسان، عزیزی را از دست می‌دهد دیگر حوصله هیچ‌چیز را ندارد و تنها کاری که می‌خواهد بکند، سوگواری و عزاداری در تنهایی خود است، به همین دلیل کمترین توجهی را به مراسم ترحیم نمی‌تواند بکند. در چنین شرایطی، خانواده عزادار لازم نیست کاری بکنند، چراکه ما از قبل فکر همه چیز را کرده‌ایم و قرار است مراسمی درخور، با پک‌های پذیرایی شکیل برگزار کنیم. تنوع پک‌های آن‌قدر زیاد است که برای هر سلیقه یا بودجه‌ای مناسب باشد.

پک های آماده مراسم ختم

این ها تنها برخی از پک های ترحیم سبزینه (تشریفات سبز) هستند، برای مشاهده سایر پک ها میتوانید به صفحه مراجعه کنید.

از پک ترحیم لاکچری گرفته تا پک های پر فروش و اقتصادی. بااین‌حال، اگر بازهم بسته پذیرایی را که در نظر داشتید پیدا نکردید، محتویات پک مورد نظر خود را می‌توانید بچینید و به پشتیبانی فروش سبزینه اطلاع دهید. از شکل بسته‌بندی گرفته تا میوه، شیرینی، نوشیدنی و طراحی حلوا و خرما؛ میتوانید بسته به سلیقه خود انتخاب نمائید؛ به همین دلیل است که می‌گوییم خیالتان

از جمله اقداماتی که خانواده‌های داغدار برای تسکین درد و اندوه از دست دادن عزیز خود انجام می‌دهند،  برگزاری مراسم ختم است.‌ عده‌ای برای مجلس ترحیم مسجد یا تالاری را در نزدیکی محل زندگی خود برمی‌گزینند و برخی دیگر نیز تمایل دارند که مراسم عزاداری در خانه برگزار شود.

پذیرایی مراسم ختم در خانه آداب خاص خود را دارد. بنابراین ضروری است که برنامه‌ریزی مناسبی وجود داشته باشد تا در کنار احترام به متوفی، اصول مهمان‌نوازی و تکریم افراد نیز به خوبی انجام شود. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم که در مقاله پیش‌رو چند نکته مهم را برای گرفتن مجلس ترحیم بیان کنیم تا بتوانید یک مراسم آبرومند و درخور خانواده خود داشته باشید.

ایده پذیرایی مراسم ختم در خانه

این روزها اصول تشریفات و برگزاری مجلس ختم نسبت به سال‌های گذشته تغییرات زیادی داشته که عمده این تغییرات معمولا در نحوه پذیرایی از مهمانان به چشم می‌خورد. برای خانواده عزادار بسیار مهم است که همه آیین و آداب مراسم ترحیم به نحوی آبرومندانه صورت پذیرد تا ضمن احترام به فرد فوت شده، شأن خانواده نیز حفظ شود. اگر شما نیز به تازگی عزیزی را از دست داده‌اید با بکارگیری ایده‌های زیر می‌توانید پذیرایی مراسم ختم در خانه را به بهترین شکل انجام دهید.

تزیین میز و شمع‌آرایی

شمع یکی از ابزارهای تزئینی است که در مراسمات مختلف از جمله عزا و یادبود متوفی به کار می‌رود. ایده‌های جذابی برای شمع‌آرایی وجود دارد، برای مثال می‌توانید با استفاده از روبان سیاه و گیپورهای تزئینی یک دیزاین خاص و در عین حال زیبا را ایجاد کنید.‌

برای میز ترحیم نیز بهتر است به سراغ تکنیک‌های کلاسیک و ساده بروید. مثلا انتخاب یک میز گرد که روی آن عکس مرحوم به همراه گل‌های سفید و شمع‌های تزئین شده قرار گرفته باشد، گزینه مناسبی است.

تهیه ظروف مورد نیاز

بعضی از خانواده‌های داغدار برای پذیرایی مراسم ختم در خانه میوه، خرما و سایر اقلام پذیرایی را در بشقاب‌های چینی قرار می‌دهند و برخی نیز ترجیح می‌دهند که از ظروف یک‌بار مصرف شفاف استفاده کنند.

با توجه به این‌که تعداد شرکت کنندگان در مراسم ترحیم بسیار زیاد است، این کار رنج و زحمت بسیاری را برای خانواده عزادار به دنبال دارد. به همین دلیل گزینه راحت‌تر استفاده از پک‌های پذیرایی است‌ که هم بهداشتی‌تر هستند و هم به سرعت بین مهمانان توزیع می‌شوند. بعضی از مدل‌های بسته‌های پذیرایی حتی دارای دسته هستند که مهمانان می‌توانند آن‌ها را با خود به خارج از مجلس ترحیم ببرند.

بگ دسته دار

بسته بندی اصیل ترحیم

زیپ کیپ ترحیم

ساک دسته دار

تهیه موارد پذیرایی

برای پذیرایی مراسم ختم در خانه لازم است که همه اقلام مورد نیاز را تهیه کنید. از جمله اقلامی که برای برگزاری مجلس ترحیم استفاده می‌شوند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

میوه

برای فصول سرد سال انتخاب سیب و پرتقال توصیه می‌شود، موز و خیار هم در همه فصول می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. البته دقت کنید که میوه‌ها بدون لک بوده و ظاهر خوبی داشته باشند.

خرما

خرما عضور ثابت مراسم ختم است که می‌توانید روی آن را پودر نارگیل تزئین‌ نمایید و در داخل آن مغز گردو بگذارید.

حلوا

حلوا یکی دیگر از اقلام پذیرایی است که بهتر است روی آن با پودر نارگیل یا پودر پسته تزئین شود. زیرا مجلس ترحیم فضایی اندوه‌بار دارد و تزئین کمک می‌کند تا افراد تمایل به خوردن حلوا پیدا کنند.

میکادو

میکادو که از شکر، پودر پسته، نان مخصوص و… تشکیل می‌شود، جزء شیرینی‌هایی است که برای پذیرایی مراسم ختم در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیرینی‌های مخصوص

امروزه شیرینی‌های جدیدی مانند حلوای قیفی، حلوا مجلسی، خرما مارسپانی و… در قنادی‌ها دیده می‌شود که برای برگزاری مراسم ختم مناسب هستند.

مداح و سخنران مراسم ختم

یکی دیگر از ایده‌های جالب برای برگزاری مراسم ختم دعوت مداح و سخنران است. مداح در مورد عزیز از دست رفته سخن می‌گوید و بازماندگان را به صبوری و آرامش دعوت می‌کند.‌ گاهی نیز گریزی به حادثه کربلا می‌زند تا مجلس شور و حال خاصی داشته باشد.

نحوه استقبال از مهمانان مجلس ختم

بخش مهمی از پذیرایی مراسم ختم در خانه به نحوه استقبال از مهمانان مربوط می‌شود؛ زیرا از نظر ما ایرانی‌ها احترام گذاشتن به مهمان جایگاه خاصی دارد. در این‌گونه مجالس تعدادی از اعضای خانواده داغدار جلوی درب ورودی ساختمان می‌ایستند تا به افرادی که وارد مراسم می‌شوند، خوش‌آمد بگویند. همچنین از سخنران درخواست می‌کنند که از مهمانان به خاطر حضورشان در مجلس تشکر و قدردانی نماید.

تهیه پک پذیرایی برای مراسم ختم و ترحیم در منزل

آماده کردن مقدمات پذیرایی از مدعوین در مراسم شادی راحت است، چون افراد شوق و انگیزه لازم برای این کار را دارند. اما در مجلس ترحیم خانواده متوفی از نظر روحی تحت فشار زیادی هستند، به همین دلیل قدرت برنامه‌ریزی برای تهیه تدارکات را از دست می‌دهند. در این حالت به منظور پذیرایی مراسم ختم در خانه استفاده از پک‌های آماده بهترین راه‌کار است.

سایت سبزینه انواع پک میوه ختم را در طرح‌ها و ابعاد مختلف عرضه می‌کند که به دلیل نوع بسته‌بندی، محتوای درون جعبه‌ها کاملا سالم می‌مانند. در این مجموعه پک پذیرایی مجلس ختم به صورت کاملا بهداشتی تهیه می‌شود و تمام اقلام مورد نیاز این مراسم مانند حلوا، خرما، آب‌میوه و… را دارا است. البته می‌توانید محتویات جعبه را به دلخواه خود و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، برگزینید. برای مشاهده انواع پک آماده مخصوص مراسم ختم و یا سالگرد، به صفحه مراجعه کنید.

با تهیه پک پذیرایی دیگر دغدغه خرید میوه مجلسی و بدون لک و شستن آن‌ها را نخواهید داشت. همچنین برای خرید کارد، دستمال، حلوا، خرما و… به دردسر نمی‌افتید و برای رسیدگی به مهمانان دچار کمبود وقت نمی‌شوید. مجموعه سبزینه تمام این اقلام را به صورت حرفه‌ای بسته‌بندی کرده و در قالب پک‌های تمیز و زیبا به آدرس منزل شما ارسال می‌کند.

از همه جهت راحت باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا