کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

برای تقویت تخمدان و بارداری سریع چه بخوریم؟

از موارد مهمی که می‌تواند بر بارداری تاثیر بگذارد، سلامت تخمک می باشد؛ برخی از زنان به علت ضعیف بودن تخمک قادر به بارداری طبیعی نیستند و از روش های درمان ناباروری استفاده می کنند.کیفیت تخمک به عوامل مختلفی مانند سن خانم، عوامل محیطی، تغذیه و استرس بستگی دارد. مصرف برخی مواد غذایی و تغییر سبک زندگی می تواند در تقویت تخمک و فولیکول ها مؤثر باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با روش های تقویت تخمدان و بارداری سریع آشنا سازیم.

تخمدان چیست ؟

تخمدان‌ها یکی از مهم ترین اعضای بدن بانوان است که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند. در واقع تخمدان‌ها غدد جنسی زنانه هستند که هر کدام به وسیله یک لوله از سمت چپ و راست به بالای رحم متصل شده اند. این غدد مسئولیت سه کار را بر عهده دارند: ترشح هورمون، حفاظت از تخمک‌های ذخیره شده درون خود و آزاد کردن تخمک برای باروری.

تخمدان‌ها علاوه بر محافظت از تخمک‌ها، وظیفه تولید هورمون‌های تولید مثل زنانه یعنی استروژن و پروژسترون و کمی نیز هورمون‌هایی به نام ریلاکسین و اینهیبین را بر عهده دارد. استروژن به نمود ویژگی‌های زنانه مثل بزرگ شدن سینه، باسن و چرخه تولید مثل کمک می‌کند. پروژسترون هم یکی از هورمون‌های بسیار مهم در فرایند تولید مثل به شمار می‌آید. یکی دیگر از کار تخمدان آزاد کردن یک یا چند تخمک در هنگام قاعدگی است. به این فرایند تخمک گذاری می‌گویند.

بیماری ‌هایی که تخمدان را تهدید می ‌کند

اکثر مشکلات مربوط به تخمدان کیست‌ها هستند. همه خانم‌ها حداقل یک بار در طول عمر این مشکل را تجربه کرده اند. در اکثر مواقع کیست‌های تخمدان بدون علائم و درد هستند که حتی خانم اصلا متوجه کیست در تخمدانش نمی‌شود. تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک و سرطان تخمدان از بیماری‌های شایع مربوط به این غدد است. در ادامه ابتدا با بیماری‌ها آشنا می‌شوید و سپس داروهای گیاهی برای فعال شدن تخمدان را معرفی می‌کنیم تا از بروز بیماری‌های مربوط به تخمدان جلوگیری کنید.

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان که به سندرم تخمدان پلی کیستیک هم شناخته می‌شود، به دلیل عدم تعادل آندروژن‌ها در بدن زنان به وجود می‌آید.

این بیماری باعث بهم ریختن هورمون‌های بدن آن‌ها می‌شود. در طی یک مطالعه تحقیقاتی مشخص شد که 70 درصد زنان متوجه تنبلی تخمدان خود نبودند.

از علائم تنبلی تخمدان می‌توان به خونریزی شدید در هنگام پریودی، آکنه، افزایش وزن، تیره شدن پوست، سردرد، کیست تخمدان، دوره‌های قاعدگی نامنظم و رشد بیش از اندازه موهای صورت و بدن اشاره کرد.تنبلی تخمدان می‌تواند در طولانی مدت باعث ایجاد بیمار‌های قلبی و دیابتی شود. سطح آندروژن بالاتر از حد طبیعی اثرات زیر را بر بدن زنان می‌گذارد:

 • ناباروری

برای باردار شدن، آزاد شدن تخمک ضروری است. زنانی که به تنبلی تخمدان دچار هستند، تخمک‌ها را به طور نامنظم آزاد می‌کنند.

 • سندرم متابولیک

تا 80 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. سندرم متابولیک خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته را افزایش می‌دهد.

 • سرطان آندومتر

در طی تخمک گذاری، پوشش داخلی رحم ریزش می کند. در صورتی که پریود نشوید، دیواره رحم ضخیم شده و باعث سرطان آندومتر می‌شود.

 • افسردگی

تغییرات هورمونی و علائمی مانند رشد موی بیش از حد روی بدن ممکن است باعث افسردگی و اضطراب شود. قبل از اقدام برای بارداری باید به دنبال راه‌هایی برای تقویت تخمدان و بارداری سریع باشید. داروهای کنترل بارداری هورمونی و داروی دیابت متفورمین که با مقاومت انسولین مقابله می‌کنند، می‌توانند به رفع عدم تعادل هورمونی و درمان تنبلی تخمدان کمک کنند.

عوامل موثر در تقویت تخمدان و بارداری سریع

مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر تقویت تخمدان و بارداری سریع، سبک زندگی است. با این حال، عوامل دیگری هم وجود دارند که بر سلامت تخمدان و زمان مورد نیاز برای باردار شدن تاثیر می‌گذارند.

 • اختلالات تخمک‌گذاری

اختلالات تخمک‌گذاری مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیپرپرولاکتینمی و مشکلات تیروئید (پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید) بر سلامت تخمدان تاثیر می‌گذارند.

 • ناهنجاری‌های رحم

ناهنجاری‌های رحم یا دهانه رحم، مانند پولیپ یا فیبروم در رحم.

 • آسیب یا انسداد لوله فالوپ

اغلب ناشی از بیماری التهابی لگن است.

 • آندومتریوز

زمانی رخ می‌دهد که بافتی که به طور معمول داخل رحم را می پوشاند در خارج از رحم رشد می‌کند.

 • نارسایی اولیه تخمدان (یائسگی زودرس)

زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها قبل از 40 سالگی از کار می‌افتند.

 • چسبندگی لگن

چسبندگی لگن که باعث ایجاد نوار‌هایی از بافت اسکار می‌شود که اندام‌ها را پس از عفونت لگن، آپاندیسیت، یا جراحی شکم یا لگن به هم متصل می‌کند.

 • شرایط پزشکی

شرایط پزشکی مرتبط با عدم قاعدگی، مانند دیابت کنترل نشده، بیماری سلیاک و برخی بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس هم می‌توانند از تقویت تخمدان و بارداری سریع جلوگیری کنند.

 • سن

سن نیز نقش مهمی در  تقویت تخمدان و بارداری سریع دارد. تاخیر در اقدام برای بارداری می‌تواند احتمال باردار شدن را کاهش دهد. کاهش کمیت و کیفیت تخمک‌ها به دلیل افزایش سن، باردار شدن را سخت‌تر می‌کند.

معرفی داروهای گیاهی برای فعال شدن تخمدان

بهتر است برای تقویت تخمدان و درمان بیماری‌های مربوط به آن به پزشک مراجعه کنید. اما در طب سنتی داروهای گیاهی برای فعال شدن تخمدان وجود دارد که می‌توانید از آن برای بهبود، درمان و پیشگیری استفاده کنید. به وسیله این گیاهان به تخمک گذاری، تقویت میل جنسی، سلامت باروری و تقویت تخمدان‌ها کمک موثری می‌کنید.

زنجبیل گیاه معجزه آسا برای تقویت تخمدان

زنجبیل یکی از گیاهان مفید برای تقویت جنسی است، بطوریکه در طب سنتی چینی زنجبیل را به عنوان یکی از نسخه‌های اصلی تقویت اسپرم و تخمک توصیه کرده اند و از آن برای تقویت باروری استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که زنجبیل را در صدر گیاهان تقویت جنسی برای آقایان و خانم‌ها در نظر گرفته اند.

برگ گزنه موثر در تخمک گذاری

گیاه گزنه که با نام علمی اورتیکا دیوئیکا شناخته می‌شود، دارای ویتامین‌ها و املاح معدنی مورد نیاز است. یکی از مهم ترین خواص گزنه کمک به سلامت زنان است. گزنه به بارداری و کاهش علائم پیش از قاعدگی کمک موثری می‌کند. استفاده از برگ گزنه به شما کمک کرده تا از سلامت باروری مطمئن شوید. این گیاه را می‌توانید به صورت جوشانده یا با اضافه کردن به چای میل کنید و از خواص بی نظیر آن بی نصیب نمانید.

گیاه پنج انگشت موثر در تقویت تخمدان

یکی دیگر از داروهای گیاهی برای فعال شدن تخمدان گیاه پنج انگشت است. از این گیاه برای افزایش هورمون‌های زنانه و همچنین افزایش تخمک گذاری می‌توان بهره گرفت. پنج انگشت می‌تواند به کنترل بیماری سندروم تخمدان پر کیست کمک کند.

چای سبز و تحریک تخمک گذاری

چای سبز یکی دیگر از داروهای گیاهی موثر در تقویت تخمدان است. یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث بهبود باروری می‌شود. این گیاه هورمون جنسی گلوبولین اتصال دهنده را تحریک می‌کند و به کاهش استروژن و آندروژن کمک کرده و همچنین باعث تحریک تخمک گذاری می‌شود.

شبدر قرمز و تنظیم قاعدگی

با کمک گیاه شبدر قرمز سطح ایزوفلاون که باعث بهبود باروری در زنان می‌شود، افزایش می‌یابد. مهم ترین کار این گیاه منظم کردن زمان قاعدگی در خانم‌ها است.

تقویت تخمدان با گیاه مارچوبه

گیاه مارچوبه غنی از ویتامین c است. ویتامین سی در بدن به دلیل کاهش سطح رادیکال‌های آزاد قادر خواهد بود قدرت تولید و جنبندگی اسپرم را افزایش دهد. این گیاه به تقویت تخمدان و اسپرم کمک موثری می‌کند. یکی از ویژگی‌های این گیاه این است که با مراقبت از اسپرم‌ها از اکسید شدن آنها کمک کرده و در نتیجه باعث سلامتی بیضه در مردان می‌شود.

تعادل هورمون‌ های بارداری با گیاه مکا

گیاه مکا یا ماکا برای تعادل هورمون‌ها در سراسر جهان با افزایش باروری شناخته شده است که هم به زنان و هم مردان توصیه می‌شود. این گیاه سرشار از مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز است. خانم‌ها از این گیاه در زمان قاعدگی و تخمک گذاری استفاده کنند.

پای شیر تنظیم کننده هورمون‌ های تخمک گذاری

تنظیم و دقیق بودن تاریخ عادت ماهانه از دغدغه‌های زنان بوده و برای آن‌ها امری مهم تلقی می‌شود. اگر می‌خواهید عادت ماهانه‌های منظم داشته باشید از خواص گیاه پای شیر بی نصیب نمانید. همچنین این گیاه به افزایش تخمک گذاری کمک می‌کند.

افزایش تخمک گذاری با کمک نخل اره ای

اگر شما مشکل تخمک گذاری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک دارید، استفاده از این گیاه می‌تواند یک گزینه مناسب برای درمان این سندروم باشد. بسیاری از کارشناسان طب سنتی معتقدند که برای اثرگذاری بیشتر از این گیاه به همراه گیاه پنج انگشت استفاده کنید. اگر شما با مشکلات ناشی از تخمدان پلی کیستیک مانند افزایش وزن و آکنه رو به رو هستید، این گیاه به درمان آن کمک شایانی می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا