مجله علمی و سلامت

بروز پوکی استخوان در 60 درصد ایرانیان فاجعه است

بروز پوکی استخوان در 60 درصد ایرانیان فاجعه است

به گزارش وبسایت سالم بمون، متاسفانه بروز پوکی استخوان یک مشکل شایع است که می‌تواند به عوارض جدی مانند شکستگی استخوان منجر شود. این مشکل به ویژه در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد و اغلب بدون علامت و عوارض قابل تشخیص قبلی است. بنابراین، انجام آزمون‌های پوکی استخوان و مشاوره با پزشک بسیار مهم است تا در صورت لزوم، درمان مناسب و پیشگیری از شکستگی‌های استخوانی انجام شود.

عواملی مانند کمبود ویتامین D، کمبود کلسیم، عدم تحرک کافی، سابقه خانوادگی و سابقه مصرف داروهای خاص می‌توانند عوامل خطرساز برای بروز پوکی استخوان باشند. بنابراین، تغذیه مناسب، ورزش منظم و مشاوره پزشکی برای افزایش سطح ویتامین D و کلسیم در بدن بسیار مهم است.

با افزایش آگاهی در مورد پوکی استخوان و اقدامات پیشگیرانه، می‌توان از عوارض جدی آن جلوگیری کرد و کیفیت زندگی را بهبود بخشید. همچنین رییس اداره بیماری‌های عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: ۶۰ درصد افراد بالاتر از ۵۰ سال ایرانی دچار استئوپروز و استئوپنی هستند و از هر ۳ خانم بالاتر از ۵۰ سال و از هر ۵ مرد بالاتر از ۷۰ سال یک نفر دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می‌شود. پوکی استخوان را یک بیماری بدون علامت خواند که زمان بروز شکستگی، تازه علائم آن مشاهده می‌شود و گفت: با توجه به اینکه بیشتر استخوان‌هایی که پوک می‌شوند شامل استخوان ستون فقرات، استخوان لگن و سر استخوان ران و ساعد است، شکستگی‌ها هم بیشتر در این نقاط رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه بروز شکستگی سبب محدودیت حرکتی می‌شود، اظهار کرد: بنابراین در سنین بزرگسالی با سالمندانی مواجه می‌شویم که قدشان کوتاه‌تر شده است و این موضوع هم به واسطه این است که ستون فقراتشان دچار شکستگی شده و یا روی هم خوابیده است و این یکی از علائم پوکی استخوان است. رییس اداره بیماری‌های عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، تصریح کرد: برخی از سالمندان درد کمر یا درد استخوان‌ دارند و یا به خاطر شکستگی در مفصل لگن و سر استخوان ران در بیمارستان بستری می‌شوند و حتی این سبب می‌شود مجبور به استفاده از ویلچر باشند، نتوانند حرکت کنند و از پس فعالیت‌های روزمره خود برآیند و وابسته به دیگران باشند. به گفته وی، به طور کلی با دو واژه استئوپروز (پوکی استخوان کامل) و استئوپنی (از دست رفتن چگالی استخوان البته نه در حد پوکی استخوان کامل) از بروز پوکی استخوان منجر به شکستگی یاد می‌شود. رییس اداره بیماری‌های عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، تاکید کرد: ۶۰ درصد افراد بالاتر از ۵۰ سال ایرانی دچار استئوپروز و استئوپنی هستند و از هر ۳ خانم بالاتر از ۵۰ سال و از هر ۵ مرد بالاتر از ۷۰ سال یک نفر دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا