کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

بعد از تزریق چربی چی بخوریم

رژیم غذایی بعد از تزریق چربی بسیار مهم است، تزریق چربی مانند هر تکنیک زیبایی دیگری نیاز به رعایت توصیه‌هایی پس از اتمام کار دارد. این توصیه‌ها به منظور کسب نتیجه‌ بهتر از انتقال چربی است. به طور مثال یکی از مراقبت‌ های پس از قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب است. طبیعی است که این فقط یک مورد است و کار‌های دیگری مانند عدم مصرف قرص‌های رقیق‌کننده خون، الکل و سیگار نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند و از دیگر مراقبت‌های انتقال چربی این است که فرد باید از وارد کردن هر گونه فشار به این ناحیه خودداری نماید. معمولا هنگام استخراج چربی باید بسیار مواظب بود؛ زیرا هرگونه آسیب به بافت چربی و از دست رفتن سلامت سلول‌های چربی، ممکن است کل عمل را متوقف کند، از طرفی رژیم غذایی فرد مراجعه‌کننده پس ترانسفر چربی نیز  بسیار اهمیت دارد و در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم رژیم غذایی پس از انتقال چربی باید چگونه باشد و لازم است از خوردن چه مواد غذایی پرهیز کنید.

پس از تزریق چربی به صورت چه خوراکی هایی توصیه می شود؟

در حقیقت باید بگوییم که رژیم غذایی بعد از تزریق چربی به این دلیل اهمیت دارد که اگرفرد دچار کاهش وزن شود اولین جایی که کاهش وزن بر روی آن تاثیر خواهد گذاشت، سلول‌های چربی است. بنابراین در صورتی که پس از انجام این عمل متحمل کاهش وزن شوید، سلول‌های چربی تزریق شده از بین رفته و دیگر ظاهر اولیه را نخواهند داشت. پس رژیم غذایی فرد مراجعه‌کننده باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر استفاده از مواد مغذی لازم و پرهیز از مواد مضر، مانع از حذف سلول‌های چربی شود. در ضمن این رژیم غذایی باید عادت‌های ناسالم فرد را پس از عمل زیبایی تزریق چربی کنار گذاشته و از افزایش وزن او جلوگیری کند. به منظور ماندگاری نتایج تزریق چربی چند نکته تغذیه‌ای برای شما عزیزان داریم:

  1. فرد باید از موادی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات سبوس‌دار و پروتئین‌های بدون چربی، کربوهیدرات‌های ساده و چربی‌های غیراشباع استفاده کرده و آن‌ها در برنامه‌ی غذایی خود بگنجاند.
  2. مواد غذایی مانند آووکادو، ماهی قزل آلا، کره‌های بدون چربی، بادام، گردو، روغن زیتون و روغن نارگیل از جمله موادی هستند که پس از تزریق چربی می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.
  3. همچنین مواد فیبردار مانند کلم بروکلی، تمشک، سیب و حبوبات می‌توانند موثر باشد.
  4. خوردن چندین وعده‌ی غذایی کوچکتر در روز سبب می‌شود که فرد در طول روز سطح انرژی مناسبی داشته و بتواند به انجام فعالیت‌های روزانه بپردازد.
  5. پروتئین موجود در تخم مرغ، ماهی و مرغ به ترمیم بافت‌ها، ماهیچه‌ها و پوست کمک می‌کند.
  6. ویتامین D برای سلامتی استخوان و مغز و ویتامین‌های A و C نیز برای بهبودی سریع، ‌ایده‌آل هستند. همه این ویتامین‌ها، مواد معدنی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های انرژی‌زا می‌توانند فرد را در روند بهبودی پس از عمل کمک کنند.
  7. در ضمن مصرف مایعات نیز بسیار تاثیرگذار است و به فرد مراجعه‌کننده کمک می‌کند تا بتواند گرسنگی خود را در طول روز کنترل کرده و سوخت و ساز در بدن او حفظ گردد و همچنین مصرف نوشیدنی کافی به هیدراته نگهداشتن پوست و جوان ماندن آن کمک می‌کند و مصرف مایعات به هضم غذا کمک خواهد نمود.
  8. غذاهایی که پزشک متخصص تزریق چربی به صورت آن ها را منع می کند
  9. در کنار گروهی از مواد غذایی که لازم است فرد مراجعه‌کننده پس از تزریق چربی مصرف کند تا به ماندگاری نتیجه کار کمک نماید، برخی از مواد غذایی ممکن است عمل زیبایی تزریق چربی را با مشکل مواجه نمایند.
  10. از جمله‌ این مواد غذایی می‌توان به غذا‌های شیرین، غذا‌های فرآوری شده و غذا‌های چرب اشاره کرد. مواد غذایی مانند فست‌فود و یا غذا‌های پر از چربی‌های اشباع برای شما پس از انتقال چربی مضر بوده و عمل زیبایی تزریق چربی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

تاثیرات تغذیه سالم پس از تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت با اهداف مختلفی شامل از بین بردن خط لبخند، خط اخم، چروک پنجه کلاغی، افزایش حجم لب‌ها و گونه‌ها و از بین بردن فرورفتگی‌ها انجام می‌شود. از آنجایی که اخیرا در ایران مانند سایر نقاط جهان، تزریق ژل لب روسی محبوبیت زیادی در زمینه جوانسازی پوست به دست آورده است، باید اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار مردم قرار گیرد تا بهتر بتوانند تصمیم‌گیری کنند.

تاثیر تغذیه بعد از انتقال چربی بر نتیجه این عمل، ماندگاری انکار نشدنی دارد و علتش این است که اگر فرد تغذیه‌ مناسب پس از عمل زیبایی تزریق چربی نداشته باشد سلول‌های چربی شروع به از بین رفتن خواهند کرد چرا که سلول‌ها نمی‌توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را از رگ‌های خونی تامین نمایند. در صورتی که فرد تغذیه‌ سالم پس از ترانسفر چربی داشته باشد میزان ماندگاری انتقال چربی بیشتر خواهد بود؛ بنابراین میزان پایداری سلول‌های چربی تزریق شده با تغذیه‌ی سالم ارتباط مستقیم دارد.

عوامل تاثیر گذار در ماندگاری تزریق چربی

البته به فاکتور‌های زیادی بستگی دارد که تغذیه یکی از آن‌ها بوده و نقش مهمتری را در این زمینه ایفا می‌کند. برای مثال میزان فعالیت، کیفیت چربی برداشت شده و دوری از ماده‌هایی مانند مسکن‌ها و الکل می‌تواند میزان ماندگاری تزریق چربی را بیشتر کند.

مدت زمان رعایت رژیم غذایی بعد از تزریق چربی

از دیگر سوالاتی که افراد پس از انتقال چربی دارند این است که تا چه زمانی باید رژیم غذایی مشخص شده توسط پزشک را رعایت نمایند؟ در پاسخ به این پرسش باید بیان کرد رعایت این رژیم غذایی به منظور افزایش ماندگاری چربی‌های تزریق شده اهمیت بسیاری دارد. از طرفی میزان ماندگاری انتقال چربی با توجه به واکنش بدن افراد مختلف متفاوت خواهد بود؛ بنابراین در صورتی که این رژیم غذایی به مدت طولانی‌تری رعایت شود میزان پایداری سلول‌های چربی نیز بیشتر خواهد بود.

رعایت رژیم غذایی مناسب علاوه بر حفظ چربی‌های تزریق شده در سلامتی شما نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. معمولا در عضوی مانند گونه، چربی ۱ تا ۲ سال ماندگاری دارد اما در عضو پرتحرک مانند پا، شاید به سختی به چند ماه برسد. تغذیه بعد از تزریق چربی اهمیت بسیار زیادی دارد. تزریق چربی یکی از روش‌های کم تهاجمی و ایمن برای پر کردن صورت و از بین بردن چین و چروک صورت می‌باشد. این روش بر خلاف جراحی نیازی به برش دادن پوست ندارد و با خونریزی همراه نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های بعد از تزریق چربی به صورت را جدی نمی‌گیرند.

یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌های بعد از تزریق چربی به صورت، توجه به تغذیه است. زیرا افزایش و کاهش وزن به صورت مستقیم بر ماندگاری تزریق چربی موثر است. پیشنهاد ما این است که بعد از تزریق چربی به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و رژیم غذایی دریافت کنید.

چه خوراکی هایی بعد از تزریق چربی ممنوع است؟

قبل از اینکه توضیح دهیم باید بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم، بهتر است درباره خوراکی‌هایی که مصرف آن بعد از تزریق چربی ممنوع می‌باشد صحبت کنیم.

سیگار و نوشیدنی‌ های الکی

از جمله نوشیدنی‌هایی که بعد از تزریق چربی باید از آن دوری کنید، نوشیدنی‌های الکلی هستند. همچنین مصرف سیگار و دخانیات بعد از تزریق چربی توصیه نمی‌شود. بهتر است تا چند روز بعد از پیوند چربی، از مصرف سیگار یا نوشیدنی‌هایی که دارای الکل هستند خودداری کنید تا دوره نقاهت سریع‌تر سپری شود. همچنین افرادی که به مصرف الکل و سیگار اعتیاد دارند، بهتر است تا حدود دو هفته قبل از تزریق چربی مصرف این دو ماده را کنار بگذارند. تزریق چربی مانند جراحی با عوارض گوناگون مثل خونریزی شدید و برش دادن پوست صورت همراه نیست.

ولی احتمال برخی دیگر مثل تورم شدید، کبودی و التهاب یا عفونت بخیه در محل تخلیه چربی بسیار زیاد است. به همین دلیل، بهتر است با ترک سیگار و نوشیدنی‌های الکلی از بروز این عوارض بعد از تزریق چربی جلوگیری کنید. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مصرف سیگار و دخانیات بعد از تزریق چربی ممنوع باشد، تاثیر نامناسب نیکوتین در جریان خون در بدن است. نیکوتین می‌تواند موجب تنگ شدن رگ‌های خونی شود.

به این ترتیب، سرعت جریان خون در بدن کاهش می‌یابد و خون و اکسیژن کافی به محل زخم نمی‌رسد. در نتیجه، فرآیند ترمیم زخم در مدت زمان بیشتری انجام خواهد شد. علاوه بر این، نوشیدنی‌های الکلی باعث کاهش آب بدن می‌شوند و از این طریق بر طول تاثیر می‌گذارند.

+ راهکارهای مؤثر برای افزایش ماندگاری

خوراکی های شیرین

تا چند روز بعد از تزریق چربی به صورت، مصرف خوراکی‌های شیرین ممنوع است. بنابراین بهتر است از مصرف ترکیبات قندی مثل شکلات، شیرینی خامه‌ای، شکر، پاستیل و مواردی مانند این خودداری کنید. علاوه بر این، بهتر است یک رژیم غذایی سالم از متخصص تغذیه دریافت کنید و به طور کلی مصرف خوراکی‌های شیرین را به حداقل برسانید. پرخوری در مصرف شیرینی و شکلات یا سایر مواد قندی، موجب افزایش وزن می‌شود.

ثابت نگه داشتن وزن بعد از تزریق چربی به صورت، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر وزن خود را افزایش دهید، به مرور زمان سلول‌های چربی در نواحی مختلف صورت مثل گونه یا غبغب تجمع پیدا می‌کنند و زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

علاوه بر این، سلول‌های چربی جدید در مجاورت سلول‌های چربی تزریق شده قرار می‌گیرند و موجب ناهموار شدن پوست می‌شوند. بنابراین نه تنها باید از مصرف شیرینی تا چند روز اول بعد از تزریق چربی خودداری کنید، بلکه باید برای باقی عمر خود از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

غذاهای چرب

یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش وزن بعد از تزریق چربی،  غذاهای چرب است. غذاهای چرب انواع مختلفی دارند و سرشار از چربی اشباع هستند. به عنوان مثال، فست فود و انواع غذاهای چرب مثل سیب زمینی سرخ کرده سرشار از چربی اشباع بوده و باعث افزایش وزن شما می‌شوند. برخی خوراکی‌ها مانند چیپس و پفک نیز دارای چربی‌های مضر هستند و به هیچ وجه نباید تا چند روز بعد از تزریق چربی مورد استفاده قرار بگیرند. سعی کنید عادات غذایی نامناسب خود را کنار بگذارید.

به عنوان مثال، اگر به مصرف فست فود یا غذاهای پرچرب اعتیاد دارید، سبک غذایی خود را تغییر دهید. هنگام پخت و پز از روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون به جای روغن جامد استفاده کنید. همچنین بهتر است حجم چربی مواد غذایی را کاهش دهید و به مصرف مواد غذایی بخارپز شده عادت کنید. به این ترتیب، از تجمع چربی اشباع شده در بدن جلوگیری می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف غذاهای چرب در ابتدا بر چاقی شکم و پهلو موثر هستند.

آخرین ناحیه از بدن که تحت تاثیر مواد غذایی چرب چاق می‌شود، صورت می‌باشد. بنابراین اگر از یک رژیم غذایی درست پیروی کنید و مصرف چربی اشباع شده را کنار بگذارید، از تجمع سلول‌های چربی در صورت جلوگیری خواهد شد. می‌توانید در کنار رژیم غذایی، از تمرینات ورزشی صورت برای تجزیه سلول‌های چربی استفاده کنید.

کربوهیدارت ها

علاوه بر غذاهای چرب، باید مصرف کربوهیدرات‌ها را نیز کاهش دهید. کربوهیدرات‌ها به دو دسته کربوهیدرات‌های ساده و کربوهیدرات‌های پیچیده تقسیم می‌شوند. انواعی از مواد غذایی دارای فیبر و مواد قندی، حاوی کربوهیدرات هستند و در بدن به گلوکز تبدیل می‌شوند. مصرف کربوهیدرات به صورت روزانه یا هفتگی الزامی است.

زیرا می‌تواند انرژی و مواد مغذی بدن را تامین کند. ولی نباید در مصرف کربوهیدرات‌ها افراط کرد. مصرف بیش از حد کربوهیدرات باعث افزایش وزن می‌شود. برخی از مواد غذایی مثل نوشابه‌ها سرشار از کربوهیدرات هستند و برای بدن ضرر دارند. بنابراین مصرف این دسته از مواد غذایی را تا چند روز بعد از تزریق چربی کاهش دهید.

 

دکمه بازگشت به بالا