ثبت ۲ آئین عاشورایی قزوین در تقویم ملی رویدادهای گردشگری

کندوج/قزوین مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین از ثبت آئین‌های «علامت‌کشی» و «طشت‌گذاری» در تقویم ملی رویدادهای گردشگری خبر داد.

علیرضا خزائلی روز سه‌شنبه ۱۹ تیر ضمن تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع)، اظهار کرد: ماه محرم و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) هرساله با عظمت و شور گسترده‌ای در میان مردم ایران برپا می‌شود و در استان قزوین نیز هر ساله آئین‌های ویژه‌ای که هر یک زیبایی، حزن و اندوه خاص خود را دارند با حال و هوای این ماه برگزار می‌شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین در ادامه بیان کرد: شیوه‌های عزاداری اقوام مختلف در این ایام در کنار جنبه‌های مذهبی آن دارای ارزش‌های آئینی و ملی است که معرفی و ثبت آن‌ها در تقویم گردشگری می‌تواند عاملی برای جذب گردشگران به‌ویژه گردشگران خارجی باشد.

وی افزود: بر همین اساس ۲ میراث عاشورایی «علامت‌کشی» قزوین و «طشت‌گذاری» آبیک و الوند که از جمله آئین‌های مهم سوگواری ماه محرم استان به‌شمار می‌روند و پیش‌تر در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس به‌ ثبت رسیده‌اند، در تقویم رویدادهای گردشگری کشور نیز ثبت شدند و ثبت سایر آئین‌های این ماه اعم از «طبق‌گردانی» و «تعزیه‌خوانی» نیز درحال انجام است.

خزائلی با بیان اینکه تعداد رویدادهای گردشگری ثبت شده استان در این تقویم تا کنون به عدد ۱۰ رسیده، خاطرنشان کرد: پیش از این هشت رویداد دیگر شامل آئین کهن «پنجاه به‌در»، «جشن فندق»، «جشن سماق»، «شور زرآباد»، «سوگواری زنانه حسینیه آقاسیدجمال»، «مراسم سوم امام»، آئین «سمنوپزان» و «هفته خوشنویسی قزوین» در این تقویم ثبت شده‌است.

به گزارش کندوج، آئین مذهبی «طشت گذاری» در واقع آئینی برای استقبال از  ماه محرم است به این صورت که عزاداران طشتی را که داخل آن مقداری آب قرار دارد، به نشانه تشنگی امام حسین(ع) و یارانش در صحرای کربلا به روی دست گرفته و با نوحه‌سرایی در اطراف آن، مراسم عزاداری ماه محرم و پوشیدن لباس‌های سیاه را آغاز می‌کنند.

بنا بر اعلام روابط عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین، در استان قزوین در بخش‌هایی که اقوام ترک در آن‌ها سکونت دارند از جمله در بخش البرز، آبیک و بخش مرکزی، این آئین برگزار می‌شود. آیین «طشت‌گذاری» در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۱ به شماره ۶۶۱ در فهرست میراث معنوی کشور به‌ثبت رسیده است.

شهر قزوین از مهمترین و مشهورترین شهرهای «علامت‌کشی» در ایام سوگواری ماه محرم در ایران به شمار می‌رود، علم یا علامت وسیله‌ای فولادی در ابعاد و اندازه‌های متفاوت است که از گذشته‌های دور تا کنون از آن به عنوان پیشرو در دسته‌های عزاداری استفاده می‌کنند.

در ایام سوگواری ماه محرم دسته‌ها علامت‌ها را از محل استقرار خود در مسجد یا تکیه تا امامزاده سلطان سید محمد(ع) در شب تاسوعا و امامزاده حسین (ع) در شب و روز عاشورا و روز ۲۸ صفر حمل می‌کنند. آیین علامت‌کشی در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۶ با شماره ۱۴۶۸ در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا