مجله ورزشی

خاموشی :اهل ولا، «وَالَّذينَ مَعَهُ» یعنی با ولی هستند

به گزارش خبرگزاری کندوج، حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی در مراسم دعای کمیل که پنجشنبه پنجم بهمن ماه با حضور کارکنان، شهروندان، سفیران و تجار ایرانی مقیم در کامپالا (پایتخت اوگاندا) در محل سفارت ایران در اوگاندا برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت علی(ع) گفت: زوایای زندگی حضرت علی(ع) و وجود مقدس ایشان از نگاه های مختلف قابل بررسی است. یکی از این نگاه ها، نگاه تاریخی است. با نگاه به شجره طیبه ای که از آبا و اجداد حضرت هستند و ادعیه های روایی و قطعی، به ما می گوید اینها از دامنهای پاکی هستند که اینچنین فرزندانی به دنیا می آورند.

وی اظهار کرد: در قرآن کریم آمده است: «وَ مَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرانَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فِيهِ مِنْ رُوحِنا وَ صَدَّقَتْ بِكَلِماتِ رَبِّها وَ كُتُبِهِ وَ كانَتْ مِنَ الْقانِتِينَ»، پاکدامنی اینقدر قوی است که چنین اعجازی را در دامن یک بانو به ارمغان می آورد. عیسی بن مریم به دنیا می آید و تکوینش اعجازی است که در رحم مادر با او صحبت می کند و هنگامی که به دنیا می آید به مادر می گوید به من اشاره کن و من در گهواره سخن می گویم. «قال انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا»؛ من نبی شما هستم «وَ جَعَلَنِي مُبارَكاً أَيْنَ ما كُنْتُ» من مبارک هستم، هرجا قدم می گذارم آنجا برکت می بارد «وَ أَوْصانِي بِالصَّلاةِ وَ الزَّكاةِ» و می شود اینگونه وجود شریف حضرت را بررسی کرد و بحث را پیش برد.

حجت الاسلام خاموشی عنوان کرد: می توانید از زبان خود حضرت، تعریفش را بیاورید. شخصی نزد حضرت آمد و پرسید شما راه های آسمانی را بلد هستید؟ فرمودند بهتر از زمین می دانم. من این علم را دارم از من فرا بگیرید. یا در نهج البلاغه در خطبه های مختلف، حضرت وقایع ایام را بیان می کند. این هم یک منظر برای بررسی است و یک منظر هم نگاه اعتقادی است که می توانیم بگوییم حضرت چه جایگاهی در نظام خلقت دارد و اصلا چرا ما باید معتقد به امامت او باشیم؟ همه اینها می تواند شاخه های بحث باشد اما امروز می خواهم از منظر دیگری بحث کنم و آن وجود حضرت علی(ع) از نگاه قرآن است. پیامبر(ص) روزی شخصی را می بیند که انگشتری در دست دارد و خندان از مسجد بیرون می آید. (یکی از آیات سوره مائده بر حضرت نازل شده بود) حضرت فرمودند ببینید او کیست؟ می دانستند چه واقعه ای است. در مسجد تشریف فرما می شوند و شخص را می بینند و می گویند ماجرا چیست؟ می گوید من سائلی بودم به مسجد آمدم کمک خواستم هیچکس به من کمک نکرد ولی علی بن ابیطالب(ع) دست مبارکش را جلو آورد و انگشتر را از دست ایشان درآوردم. این نشانه آیه شریفه است «انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الزکوة و هم راکعون»، این منظر قرآن خیلی قابل تحلیل است و در اینجا می خواهم چند آیه قرآن را به این موضوع تطبیق دهم. 

وی افزود: در آیه 3 سوره مائده آمده است: «حرمَتْ عَلَيْکُمُ الْمَيْتَةُ وَ الدَّمُ وَ لَحْمُ الْخِنْزيرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ وَ الْمُنْخَنِقَةُ وَ الْمَوْقُوذَةُ وَ الْمُتَرَدِّيَةُ وَ النَّطيحَةُ وَ ما أَکَلَ السَّبُعُ إِلاَّ ما ذَکَّيْتُمْ وَ ما ذُبِحَ عَلَي النُّصُبِ وَ أَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْأَزْلامِ ذلِکُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذينَ کَفَرُوا مِنْ دينِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دينَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْکُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ ديناً فَمَنِ اضْطُرَّ في‏ مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجانِفٍ لِإِثْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ»، در مقدمه آیه در محرمات و ماکولات بحث می کند. به نظر من برخی مفسران که می گویند جای این آیه اینجا نبوده اشتباه می کنند. جای آیه باید همین جا باشد. اهل ولا اهل لقمه حلال هستند که در دلشان محبت خدا قرار دارد. در آیه آخر سوره فتح آمده است: «مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم ۖ تَراهُم رُكَّعًا سُجَّدًا يَبتَغونَ فَضلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضوانًا ۖ سيماهُم في وُجوهِهِم مِن أَثَرِ السُّجودِ ۚ ذٰلِكَ مَثَلُهُم فِي التَّوراةِ ۚ وَمَثَلُهُم فِي الإِنجيلِ كَزَرعٍ أَخرَجَ شَطأَهُ فَآزَرَهُ فَاستَغلَظَ فَاستَوىٰ عَلىٰ سوقِهِ يُعجِبُ الزُّرّاعَ لِيَغيظَ بِهِمُ الكُفّارَ ۗ وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنوا وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ مِنهُم مَغفِرَةً وَأَجرًا عَظيمًا»، امروز جامعه شناسان و آنها که علم سیاست می دانند، میگویند امنیت اولین ضرورت انسجام یک حکومت است و زمانی پدید می آید که امت با امام یکپارچه باشند. دشمن به کرات خواست امنیت جمهوری اسلامی ایران را به هم بزند چون اگر امنیت را بر هم می زد دیگر چیزی باقی نمی ماند. قرآن خیلی ظریف می گوید: «وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ» ویژگی بارز امنیت این است که با دشمن برخورد قاطع و در درون با مردم با شفقت و محبت برخورد کردن است. اهل ولا، وَالَّذينَ مَعَهُ، یعنی با ولی هستند. کسی که در ماکول و طعام خود دقت نکند، سلول سلول این فرد نمی تواند به سمت هدایت و صراط مستقیم برود، اما اگر دقت کند به سعادت می رسد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: وجود حضرت علی(ع) چرا در نظام خلقت چنان رفعتی پیدا می کند که وقتی پیامبر ابلاغ ولایت علی بن ابیطالب(ع) را می کند، خداوند می فرماید «الْيَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دينَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْکُمْ نِعْمَتي»‏ البته به نظر من فقط نعمت تشریع نیست، تکوین و تشریع با هم است. همچنین خداوند در آیه 64  سوره مائده می فرماید: «إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ» در زبان عربی، حصر است، ولی شما از این سه دسته خارج نمی شود، یک، الله است چون خالق است و جای حرف ندارد. سپس رسول خدا(ص) و وجود حضرت علی(ع) هستند. خداوند در آیه بعد می فرماید: «يا أَيُّهَا الرَّسولُ بَلِّغ ما أُنزِلَ إِلَيكَ مِن رَبِّكَ ۖ وَإِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ …» پیام ما را برسان و اگر نرسانی رسالتت را عمل نکرده ای و خدا تو را حفظ می کند. 

وی اظهار کرد: در مورد ائمه معصومین(ع) به عصمت اعتقاد داریم و عصمت این است که از کوچکترین خطا هم مصون هستند. چرا پیامبر(ص) به محمد امین معروف شد چون هرکه امانتی داشت نزد ایشان قرار می داد. تنها کتابی که در میان ادیان الهی هیچ شبهه ای در آن نیست که عین وحی منزل است، قرآن کریم است. چه چیزی عصمت می دهد؟ در نظام امروز آیا من و شما منزلت امام را والا می دانیم؟ قطعا  عالم از لحاظ فهم، جدا از دیگران است. در قرآن کریم آمده است: «شهد الله لا اله الا هو و الملائکه و أولوا العلم قائما بالقسط لا اله …» حضرت علی(ع) می فرماید: «من قرآن ناطق هستم» معلوم شخص هرچه بال می رود و متعالی می شود این فرد عالم، به معلوم متعالی تر خواهد بود. معلوم تو اگر خدا باشد هرچه علمت به خدا بیشتر باشد اتحاد با معلوم بیشتر پیدا کرده ای. علمی بالاتر از علم حضرت علی(ع) داریم؟ در زیارت امیرالمومنین(ع) می خوانیم: «اللّٰهُمَّ لِبابِكَ وَقَفْتُ، وَبِفِنائِكَ نَزَلْتُ، وَبِحَبْلِكَ اعْتَصَمْتُ، وَ لِرَحْمَتِكَ تَعَرَّضْتُ…»؛ (خدایا به در خانه‌ات ایستادم و به درگاهت فرود آمدم و به رشته‌ات چنگ زدم و متعرّض رحمتت شدم…).

حجت الاسلام خاموشی تصریح کرد: مکانت رفیع حضرت علی(ع) در قرب به باری تعالی اینقدر بالاست که به پیامبر(ص) می فرماید هرچه به شما وحی می شود من می شنوم. اینکه در قرآن چنین آیاتی به حضرت اشاره می کند، می خواهد بگوید وجود علی(ع) بدل ندارد، وقتی ندارد باید در مسیر حضرت حرکت کنیم تا خود را به ایشان نزدیک کنیم. ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی لبیک هایی از برخی افراد شنیده ایم که کلاه از سرمان افتاده، مانند شهید حججی، نوشتن وصیت نامه مانند وصیت نامه که ایشان نوشته جرات می خواهد. می فرماید دوست دارم مانند مولایم اباعبدالله(ع) سرم از قفا بریده شود و احدی به داد من نرسد. این نشان می دهد او فرد خاصی در اطاعت و بندگی بوده است.

دکمه بازگشت به بالا