مجله بانوان

سهم ۲۱ درصدی زنان از ثبت اختراعات بین‌المللی ایران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، رویداد «مادرانه، فناورانه»، گردهمایی بانوان موفق و فعال در حوزه فناوری و مشارکت اجتماعی با هدف انتقال تجربیات فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه‌های فناوری و نوآوری در تالار دکتر ربیعی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

فرزانه دانشمند، فعال در حوزه هوش مصنوعی و صنعت نفت، بهاره صفارنیا، فعال در حوزه مشارکت اجتماعی، فریبا فهیم یحیایی، فعال حوزه پژوهش و فناوری، زیبا عزیزی، چهارمین دختر برتر روستایی جهان، الهام زند، مدیر پروژه مستند مادران ایرانی، فاطمه چهرئی، مدیرعامل یک شرکت خلاق، خدیجه سعیدپور، بانوی کارآفرین نمونه کشوری و بهار صالحی، مدیر یک کافه کتاب از بانوان کارآفرین و نوآوری بودند که تجربیات خود را با حاضرین به اشتراک گذاشتند.

شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، طی سخنانی گفت: بخش قابل توجهی از زیست بوم فناوری و نوآوری توسط زنان اداره می‌شود و ما امروز در این گردهمایی دور هم جمع شده ایم تا سیر حرکت یک ایده به محصول را از نگاه و از منظر یک بانو به تماشا بنشینیم؛ اینکه چه رویدادهای بانوانه ای در زیست بوم فناوری وجود داشته و ما از آن غافل بوده ایم و مادرانه فناورانه فرصتی برای دیدن این توانمندی‌های زنانه است.

میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی فکری، دیگر سخنران این رویداد بود. وی بحث خود را با به نمایش گذاشتن نموداری تحت عنوان قیچی آغاز کرد. این نمودار، نسبت حضور زنان و مردان در فضای تحصیل و در محیط کار را نشان می‌داد.

براساس این نمودار، حضور زنان در فضای تحصیل بیشتر از مردان بود اما این نسبت در محیط کار معکوس شده و دلیل کم شدن حضور زنان در محیط کار عمدتاً ازدواج زنان و مادر شدن آنها عنوان شده بود.

به باور امین لو، اگر از منظری اقتصادی به کم رنگ شدن حضور زنان در محیط کار بنگریم، در می‌یابیم که اگر نتوانیم از حضور زنان در محیط کاری بهره ببریم، عملاً به اقتصاد کشور ضربه زده ایم چرا که افراد در دوران تحصیل از منابع عمومی استفاده می‌کنند و اگر نتوانیم از این سرمایه در محیط کار بهره ببریم، عملاً انرژی و سرمایه زیادی را هدر داده ایم.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت ثبت اختراعات بین‌المللی ایران گفت: در سال گذشته در ایران سهم زنان در این عرصه از ۱۶ درصد به ۲۱ درصد رسیده و این در حالی که سهم زنان در سطح دنیا حدود ۱۴ درصد است. از طرف دیگر، سهم زنان در اختراعات مشارکتی بیشتر از اختراعات انفرادی است.

دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور هم بحث خود را به نسبت بین زن و کارآفرینی اختصاص داد و گفت: وقتی از کارآفرینی سخن به میان می‌آید دو گزاره قابل طرح است، نخست اهمیت کارآفرینی به ماهو کارآفرینی و دوم اهمیت و ارزش کارآفرین شدن.

وی کارآفرینی را از کارآفرین شدن مهم‌تر خواند که به باور او، کارآفرین شدن کاری به غایت دشوار است و اگر در افراد این خاصیت نباشد و صرفاً متأثر از تجربیات کارآفرینان موفق به این حیطه ورود کرده باشند، بی تردید، تجربه موفقی نخواهند داشت و اساساً هر کسی لازم نیست، کارآفرین شود.

دهقانی با بیان اینکه اهمیت و ارزش کارآفرینی موضوعی است که همه می‌توانیم درک کرده و به آن اهتمام داشته باشیم، افزود: گاهی باور به کارآفرینی و قرار گرفتن در کنار یک کارآفرین موفق اثرگذاری بیشتری دارد.

وی ادامه داد: کارآفرینی دو صفت بارز دارد؛ نخست، خلقت و خلاقیت و دوم تربیت و ربوبیت و زنان، به حق در خلق کردن و پرورش دادن از جایگاه ویژه‌تری در مقایسه با مردان برخوردارند. این صفت الهی است و خلق، خلاقیت و خالقیت در وجود زن آفریده شده است.

دهقانی با بیان اینکه تربیت و ربوبیت صفت بعدی خداوند است، تصریح کرد: این صفت الهی (ربوبیت) هم در وجود زن به شکل ویژه ای نهاده شده است و به همین دلیل هم هست که زنان در همه جای دنیا در کارهای سختی که نیازمند خلاقیت و صبر است، همچون توسعه فناوری موفق تر عمل می‌کنند.

وی در پایان از اختصاص وام قرض‌الحسنه ۵۰۰ میلیون تومانی به بانوان فناور و کارآفرینی که در رویداد سخنرانی کردند، خبر داد.

دکمه بازگشت به بالا