کسب و کار ایرانیمجله عمومی

لیزر یا اپیلاسیون؟

آیا می دانید تفاوت لیزر و اپیلاسیون چیست؟ لیزر بهتر است و یا اپیلاسیون؟همان طور که می دانید برای رفع موهای زائد روش های مختلفی وجود دارند که دو مورد از این روش ها لیزر و اپیلاسیون هستند. پیش از پیدایش لیزر، اپیلاسیون یک روش محبوب در میان بانوان بوده است و از آن بسیار استفاده می شد و همچنان نیز این روش بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.اما میزان استفاده از اپیلاسیون با پیدایش لیزر موهای زائد در کرج بسیار کاهش یافته است زیرا توجه همه بانوان و حتی اقایان به لیزر جلب شده است. برای اینکه با این دو روش بیشتر آشنا شوید، با ما همراه باشید.

لیزر یکی از روش های جدید و بسیار پرطرفدار است که در این روش از  دستگاه مخصوصی که حاوی پرتو اشعه ایکس است استفاده می گردد. در این روش دستگاه مورد نظر بر روی قسمت های تعیین شده قرار می گیرد و با وارد شدن پرتو ایکس به لایه زیرین پوست، فولیکول های موهای زائد از بین می روند و رشد آنها کم می شود که در نتیجه به این شکل موهای زائد برطرف می شوند.

اپیلاسیون چیست؟

همان طور که گفته شد از تعداد طرفداران اپیلاسیون با پیدایش لیزر کاسته شده است و این روش امروزه کمتر از قبل مورد استفاده قرار می گیرد. اپلاسیون روشی است که در آن از چسب های مخصوص و  پارچه های مخصوص برای رفع موهای زائد استفاده می شود که چسب مخصوص را که موم نامیده می شود بر روی پارچه می زنند و آن را بر روی موهای زائد قرار می دهند و با کشیدن پارچه از روی پوست، موهای زائد از بین می روند.

Laser or waxing

لیزر و اپیلاسیون چه تفاوتی دارند

روش انجام کار و مراحل رفع موهای زائد

همان طور که در قسمت فوق مشاهده کردید، مراحل انجام لیزر و اپیلاسیون با هم متفاوت هستند که این مساله از اصلی ترین تفاوت های لیزر و اپیلاسیون به حساب می اید.

میزان ماندگاری:

میزان ماندگاری نتیجه لیزر در مقایسه با اپیلاسیون بسیار بیشتر است زیرا لیزر فولیکول های مو را از بین می برد اما اپیلاسیون فقط موهای زائد را از ریشه از جا می کند. به همین دلیل زمانی که در لیزر فولیکول های مو می میرند، نه تنها ماندگاری این روش بیشتر می شود بلکه موهای زائد بسیار کم پشت می شوند و رشد انها کاهش پیدا می کند.

میزان درد برای رفع موهای زائد:

یکی از معایب اپیلاسیون این است که میزان درد در آن بسیار زیاد است و هر کسی تحمل درد آن را ندارد. در صورتی که لیزر با درد بسیار کمی همراه است به گونه ای که استفاده از آن هیچ محدودیت سنی ندارد و تمامی بانوان و آقایان می توانند از آن استفاده کنند.

نتیجه دریافت شده:

نتیجه ای که از لیزر موهای زائد حاصل می شود بسیار رضایت بخش تر از نتیجه اپیلاسیون است و با توجه به اینکه ماندگاری این روش بیشتر است و رشد موهای زائد در آن کاهش پیدا می کند، نتیجه حاصل از آن برای افراد خوشایند تر است.

تاثیرات بر بافت های مجاور و پوست:

لیزر روشی است که استفاده از آن بر روی بافت های مجاور، پوست و یا قسمت های مختلف بدن تاثیری نمی گذارد و آسیبی را به بخش های مختلف بدن وارد نمی کند. در حالی که در اپیلاسیون به دلیل کشیدن پارچه از روی پوست با شدت زیاد، در بسیاری از مواقع افراد با کبودی، خونریزی اندک و پاره شدن مویرگ ها مواجه هستند. همچنین به دلیل روش انجام اپیلاسیون در صورتی که به میزان زیادی از این روش استفاده شود، این امکان وجود دارد که پوست بدن به مرور زمان شل شود و زیبایی خود را از دست دهد.

لیزر بهتر است و یا اپیلاسیون؟

با توجه به توضیحاتی که در خصوص تفاوت لیزر و اپیلاسیون برای شما عزیزان شرح داده شد، می توان نتیجه گیری کرد که لیزر در مقابل اپیلاسیون روش بسیار مناسب تری است و استفاده از آن با رضایت بیشتری همراه است.به همین دلیل به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که برای رفع موهای زائد تا حد ممکن از روش لیزر به جای اپیلاسیون استفاده کنید و از مزایای این روش بهره مند شوید.

برای لیزر موهای زائد در تهران می توانید به مرکز لیزر کرج مراجعه کنید و زیر نظر پزشکان با تجربه ما این کار را انجام دهید. برای این که بتوان پاسخ سوال لیزر بهتره یا اپیلاسیون را بدانیم باید با هر روش به صورت جداگانه اشنا شویم و مزایای آنها را بدانید. تا بتوانیم بهترین روش را انتخاب کنیم، لازم به ذکر است که این دو روش سالیان زیادی است که برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرند، در اپیلاسیون با کمک مواد همواره موهای زائد به تنهایی از بین می روند و اصولا پس از مدتی موها دوباره رشد خواهند کرد که نیاز به اپیلاسیون پیدا می کنید.

اما در لیزر نه تنها موها از بین می روند بلکه فولیکول ها هم ضعیف شده و از بین می روند تا موها دیگر رشد نداشته باشند، امروزه بسیاری از افراد لیزر کردن را ترجیح می دهند تا دیگر نیازی به استفاده دوباره از لیزر نداشته باشند و موهای آنها نیز رشد نکنند.

تعداد جلسات لیزر و ایپلاسیون چقدر است؟

بسیاری از بانوان پرسیده اند که تعداد جلسات لیزر و اپیلاسیون چقدر است در جواب آنها باید بگوییم که برای اپیلاسیون شما باید هر ماه اقدام کنید تا بتوانید موهای زائد خود را از بین ببرید چون این موها هر ماه رشد می کنند و نیاز به اپیلاسیون دارند اما لیزر بسته به حجم موهای شما تعداد جلسات را تعیین می کند، اصولا افراد برای لیزر باید بین ۵ الی ۱۰ جلسه لیزر داشته باشند تا بتوانند موهای خود را به صورت کامل از بین ببرند و رشد آنها را نیز متوقف کنند. لیزر نیز هر ماه نیاز به شارژ دارد اما پس از اتمام جلسات تعیین شده شما دیگر نیازی به آن ندارید اما اپیلاسیون را باید هر ماه تکرار کرد.

مزایای اپیلاسیون

اپیلاسیون مزیت های فراوانی را در خود جای داده که همین مزایا باعث شده تا بسیاری از بانوان از این روش استفاده کنند و پوست خود را زنده نگه دارند و ورزش بدهند. از مزایای اپیلاسیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پوست را لطیف و نرم می کند.
 2. هیچ گونه حساسیت و خارجی ندارد.
 3. هیچ گونه بریدگی و خراشی در آن نیست.
 4. پوست را صاف و بدون مو می کند.
 5. رشد موها را کاهش می دهد.
 6. به سرعت انجام می شود.
 7. پوست را لایه برداری می کند.

این میزان مزایا باعث شده تا بسیاری از افراد برای داشتن پوست صاف و یکدست و بدون مو از این روش بهره ببرند و از مزیت های آن استفاده کنند.

لیزر موهای زائد چه مزیت هایی دارد؟

لیزر کردن موهای زائد هم می تواند به اندازه اپیلاسیون کردن و یا حتی بیشتر مزیت داشته باشد، مزایای زیاد این روش کمک کرده اند تا بسیاری از افراد با توجه به آنها اقدام به لیزر کنند، از مزایای لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لیزر سرعت بالایی دارد.
 2. صرفه اقتصادی دارد.
 3. هر نوع مویی را از بین می برد حتی موهای زیر پوستی
 4. بدون درد است.
 5. نتیجه دائمی دارد.
 6. پوست را صاف و یکدست می کند.
 7. پوست را شفاف و سفید می کند.
 8. هیچ گونه حساسیت و قرمزی ندارد.

با وجود این مزایا شما می توانید با اطمینان کامل برای از بین بردن موهای زائد خود از لیزر استفاده کنید و از مزیت های آنها لذت ببرید و پوستی بدون مو داشته باشید که در کوتاه ترین زمان ممکن و تنها با چند جلسه لیزر به صورت دائمی از شر موهای زائد خود خلاص شوید.

لیزر چه معایبی دارد؟

مرکز لیزر در کرج موهای زائد به قدری مزایا دارد که اصولا افراد هنگام انتخاب این روش به معایب آن توجهی نمی کنند، اما ممکن است که این روش به نوبه خود معایبی هم داشته باشد که باید به آنها هم توجه کنید تا دچار مشکلات نشوید، از معایب این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درد و قرمزی
 2. التهاب
 3. پوسته پوسته شدن
 4. سوختگی
 5. تاول
 6. عفونت پوست
 7. آسیب به چشم
 8. تغییر رنگ پوست

برخی از این معایب یا عوارض زود گذر هستند مثلا ممکن است در جلسات اول و یا روز های اول پس از لیزر پوست شما قرمز گردد و التهاب پیدا کند که با مصرف کرم ها و لوسیون ها می توان این گونه مشکلات را از بین برد و کمک کرد تا عوارض پوستی کاهش پیدا کنند و به حداقل برسند.

اشنایی با معایب اپیلاسیون

اپیلاسیون نیز مانند لیزر معایبی دارد که افراد باید قبل از انتخاب یک روش نه تنها به مزایا بلکه به معایب آن هم توجه کنند تا بتوانند بهترین روش را انتخاب نمایند که کمترین معایب را در خود جای داده، از مهمترین معایب اپیلاسیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرمزی پوست
 • التهاب
 • درد شدید
 • زخم شدن پوست
 • رشد موهای زیر پوستی
 • بروز عفونت
 • بروز سوختگی با موم داغ
 • تیرگی پوست

لازم به ذکر است که با وجود این معایب شما باید در نظر بگیرید که برخی عوارض زودگذر هستند اما برخی عوارض ممکن است طولانی مدت باشد و از همه مهمتر مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد به خصوص برای افرادی که در ناحیه بکینی دوار زخم و عفونت می شوند. البته با انتخاب مرکز معتبر و افراد باتجربه می توان این معایب و عوارض را به حداقل رساند.

دکمه بازگشت به بالا