اقتصادی

منطقه یورو وارد رکود شد

اقتصاد منطقه یورو دو فصل متوالی انقباض را ثبت کرده است.

به گزارش کندوج و به نقل از بیزنس، آژانس آمار یورواستات فاش کرد که اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است. این دومین سه ماهه متوالی انقباض محسوب می‌شود، بنابراین با تعریف فنی رکود مطابقت دارد.

این اعلامیه پس از بازنگری نزولی رشد در ۲۰ کشوری منتشر شد که از یورو به عنوان واحد پول خود برای سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ و سه ماهه اول سال جاری استفاده می‌کنند.

یورواستات در بیانیه‌ای اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی (GDP) در منطقه یورو بین ژانویه تا مارس ۰.۱ درصد نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

آژانس این رکود را به رکود در مخارج دولت و خانوارها و داده‌های تجدید نظر شده از آلمان نسبت داد که نشان می‌دهد بزرگترین اقتصاد منطقه یورو در ابتدای سال وارد رکود شد.

در این گزارش آمده است که مصرف خانوارها در منطقه یورو در سه ماهه اول ۰.۳ درصد کاهش یافته که نشان دهنده فشارهایی است که مصرف‌کنندگان در بحبوحه افزایش قیمت‌ها با آن مواجه هستند.

مائوا کازین و دیوید پاول، از کارشناسان سایت بلومبرگ خاطرنشان کردند: ما انتظار داریم رشد از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ از سر گرفته شود اما طی سال کاهش یابد زیرا موارد معکوس ناشی از شرایط مالی سخت‌تر و تقاضای جهانی متزلزل، فعالیت‌ها را محدود می‌کند.

کاهش شدید تولید ناخالص داخلی در ایرلند (۴.۶ درصد کاهش) و لیتوانی (۲.۱ درصد کاهش) ثبت شده و در حالی که آلمان ۰.۳ درصد کاهش در سه ماهه داشته است.

هلند، مالت و یونان نیز در سه ماهه اول سال انقباض فصلی را گزارش کردند.

اخبار مربوط به کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول به این معنی است که منطقه یورو در حال حاضر وارد یک رکود فنی شده است.

اندرو کنینگهام، اقتصاددان ارشد اروپا در موسسه کپیتال اکونومیکس گفت: گمان می‌کنیم که اقتصاد در بقیه سال جاری منقبض شود.

این داده‌های اصلاح شده علیرغم اطمینان خاطر مقامات بانک مرکزی اروپا مبنی بر جلوگیری از رکود اقتصادی حتی با افزایش تورم به بالاترین سطح از زمان معرفی یورو به دست آمده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا