مجله حوادث

هوای اصفهان قرمز شد

آفتاب‌‌نیوز :

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح یکشنبه بیست و هفتم اسفند با میانگین ۱۳۹ کماکان برای سومین روز پیاپی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان و بزرگراه خرازی با ۱۶۴، خیابان احمدآباد با ۱۶۹، میدان انقلاب و خیابان پروین اعتصامی با ۱۵۶، پارک زمزم با ۱۵۲، خیابان زینبیه با ۱۶۷، خیابان فرشادی با ۱۷۰، بولوار کاوه با ۱۶۶ و ولدان با ۱۵۴ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم مردم است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در سه ایستگاه دانشگاه صنعتی با ۱۱۵، خیابان فیض با ۱۲۲ و کردآباد با ۱۲۴ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

همچنین در ایستگاه رهنان شاخص هوا با میانگین ۱۰۰، سپاهان‌شهر با ۸۰ و خیابان میرزا طاهر با ۵۸ AQI قابل قبول است.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر و شاهین‌شهر با ۸۷ و مبارکه با ۶۴ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۵۸ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در سجزی با ۱۲۱ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر‌های مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد

تیم تحریریه مقالات حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در تحلیل و پیش‌بینی رویدادها هستم. توانایی بررسی روند و رخدادهای آینده را دارم و بر اساس آن به خوانندگان پیشنهادهایی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا