اقتصادیکسب و کار ایرانیمجله عمومی

ویژگیهای پودر تالک

پودر تالک از کجا بخریم؟

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه واردات مواد شیمیایی اولیه و فروش پروفرمایی مواد شیمیایی با کارشناسان ما در شرکت پترو کیمیا تماس حاصل فرمایید.

 

خواص پودر تالک

خصوصیات این ماده را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید:

این ماده معدنی معمولاً به رنگ سبز، سفید، خاکستری، قهوه ای است. این نرمترین ماده معدنی شناخته شده است و درجه سختی آن در مقیاس موهز 1 می باشد.

فرمول شیمیایی H2Mg3O12Si4
وزن مولی 379.27g/mol
ظاهر پودر سفید رنگ
چگالی ویژه 2.58-2.83

انواع تالک

پودر تالک عمده: به طور کلی سه نوع تالک وجود دارد: رشته ای، نرم و مخلوط. هر یک از آن ها ویژگی هایی دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

تالک رشته ای

این دسته از سیلیکات های منیزیم به صورت رشته ای هستند. در ترکیب خود حاوی کانی های آزبستی نیز هستند. به علت وجود ترکیبات آزبستی در این مواد و سمیت آن ها، به مقدار کمتری استفاده می شوند.

تالک نرم

این دسته از مواد در ساختار خود حاوی سنگ ها و رسوبات کربنات منیزیم هستند. بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و کاربردهای بیشتری دارند.

تالک مخلوط

این ماده همانطور که از نامش پیداست مخلوطی از ترکیبات مختلف است. از جمله مواد موجود در نوع مخلوط، شامل تالک نرم، روشن، ورقه ای، کلسیت و سرپانتین است.

روش ساخت تالک

تالک غالباً از تغییر مواد معدنی منیزیم مانند سرپانتین، پیروکسن، آمفیبول و الیوین در حضور دی اکسید کربن و آب تشکیل می شود. این به عنوان کربناته شدن تالک شناخته می شود و مجموعه ای از سنگ ها را تولید می کند که به نام کربنات های تالک شناخته می شوند.

 

فرآیند اولیه تشکیل این ماده بر اساس واکنش زیر است:

2Mg3Si2O5(OH)4 3CO2 → Mg3Si4O10­(OH)2 3MgCO3 3H2O

این ترکیب را همچنین می توان از واکنش بین دولومیت و سیلیکا طبق واکنش زیر تهیه کرد:

3CaMg(CO3)2 4SiO2 H2O → Mg3Si4O10(OH)2 3CaCO3 3CO2

در روش دیگر این ترکیب را از واکنش منیزیم کلریت و کوارتز در نتیجه تغییرات حرارتی بلوزشیست و اکلوگیت طبق واکنش زیر تهیه کرد:

آب تالک کیانیت کوارتز کلریت

کاربرد تالک

از حدود 5 قرن پیش تا کنون مورد استفاده قرار می گیرد. در چین و مصر باستان برای سفید سازی پوست از مخلوط آن با چند ماده ی معدنی دیگر از جمله، ذرت، کائولین و… استفاده می گردید. امروزه اما تالک توانسته است جای پای خود را در صنایع گوناگون باز کند. در ادامه با کاربرد های این ماده در این صنایع بیشتر آشنا می شویم.

کاربرد تالک در کشاورزی

نقش تالک در کشاورزی

مهم نیست که کود شیمیایی  پودر سنگ باریت یا دانه ای باشد، درصورتی که شرایطی وجود داشته باشد، می تواند جریان پذیری آن را از دست بدهد و پدیده ای که توده تشکیل می دهد، کیک کود نامیده می شود. پدیده کیک سازی کود معمولاً در ذخیره سازی، بارگیری و تخلیه و حمل و نقل مواد اتفاق می افتد. عواملی مانند تبادل رطوبت، حل شدن شوری در تبلور مجدد، ایجاد علت ایجاد پل نمکی و کیک شدن کود نه تنها بر ظاهر  کود شیمیایی تأثیر می گذارد، بلکه می تواند کارایی آن را کاهش دهد. همانطور که گفته شد  تالک کشاورزی ماهیت آبگریز دارد، بدین معنی که آب را دفع می کند. این ماده به عنوان پرکننده مواد معدنی برای دفع ناقل میکروبی، عامل رقیق کننده و حامل خشک در تولید افت کش ها، حشره کش ها و ضد قارچ ها  استفاده میشود . در نتیجه ، از آن به عنوان انتی کیکینگ در فرمولاسیون کودها استفاده می شود که از تشکیل توده یا چسبندگی جلوگیری می کند از تالک در هر دو نوع کود پودری و دانه ای که قابلیت خیس شدن دارند استفاده می شود که در آنها مواد پوششی بسیار خوبی ایجاد می کنند که از پوسیدگی کود جلوگیری می کنند. علاوه بر این این ماده به عنوان رقیق کننده در فرایند تولید کود که باعث دیسپرس شدن مواد در خاک میشود استفاده میشود.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص  و انواع کودهای کشاورزی  کلیک کنید.

 

عملکرد تالک به عنوان عامل انتی کیکینگ

تالک مانعی را در سراسر دانه های کود ایجاد می کند که جذب آب را محدود می کند و تشکیل پل های کریستال هیدرات را متوقف می کند و اجازه می دهد محصولات بیشتر ذخیره شوند.

تالک نیز بی اثر و از نوع پلاتیک است. لاملهای صاف  آن هر ذره را می پوشاند و به آن کمک می کند تا در هنگام تولید کود یا خوراک آزادانه جریان یابد.

از تالک همچنین برای پوشاندن کود آمونیوم کلسیم استفاده می شود.

پودر تالک از آلودگی دانه های غذایی حشرات و آفات جلوگیری می کند و از این رو روی دانه های غذایی که به صورت بزرگ نگهداری می شوند پاشیده می شود.

علاوه بر کاربرد تالک در کشاورزی در تولید خوراک دام ، تالک به عنوان ماده ضد انعقاد و پراکندگی استفاده می شود و به عنوان ماده روان کننده استفاده میشود. تالک به عنوان یک حامل در پیشوندهای خوراک و مواد شیمیایی کشاورزی مانند سموم دفع آفات استفاده می شود.

پودر تالک در پزشکی

تالک در واقع یک عامل آنتی کیکینگ برای جلوگیری از چسبیدن مواد دارویی در فرآیند قرص استفاده می شود. تالک به عنوان یک افزودنی غذایی و دارویی از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا  بی خطرمعرفی شده است.

تالک دارویی برای گروهی افرادی که دچار تجمع مایع در حفره قفسه سینه در اثر ابتلا به سرطان یا سایر بیماریهای جدی هستند کاربرد دارد.

صنعت سرامیک

تالک به عنوان کاتالیزور در صنعت سرامیک به عنوان پر کننده برای ساخت کاشی های سرامیکی و لعاب دار استفاده می شود. این ماده به دلیل دارا بودن درجه حرارت و مقاومت بالا باعث تاثیر مثبتی در خواص محصول مانند افزایش مقاومت در برابر حرارت، کاهش شکستگی، ترک خوردگی و شفافیت لعابی سرامیک داشته و بر هزینه های تولید تأثیر موثری دارد.

رنگ و لعاب

بسیاری از رنگ ها به صورت سوسپانیسون مواد معدنی در مایع هستند. تالک صنعتی برای بهبود بافت و خاصیت چسبندگی رنگ به محصولات رنگ و لعاب اضافه می شود.

چه به عنوان جلوگیری از زنگ زدگی، چه در لاک های محلول در آب و یا در حلال های لاک، از آن به عنوان محافظت کننده در برابر اشعه ماوراء بنفش و همچنین به عنوان پرکننده TiO2 یا رنگدانه ها استفاده می شود.

تالک در کاغذ سازی

صنعت کاغذ از این ماده برای بهبود قابلیت چاپ و کاهش اصطکاک سطح استفاده می کند. در مقایسه با کائولین، از مزایای آن ایجاد رنگ  آبی سفید (کائولین دارای شاخص زرد) و بهبود ویژگی چاپ کاغذ است. در مورد چاپ عمیق و افست (تایپوگرافی)، حجم تالک مورد استفاده با توجه به نرمی چسبندگی کاغذ محدود است. از ترکیب این ماده معدنی با  کربنات، نتیجه خوبی حاصل می شود.

تالک در پلاستیک سازی

در صنایع پلاستیک و لاستیک سازی از آن به عنوان پرکننده و برای بهبود توانایی قالب زنی استفاده می کنند.

این ماده می تواند سختی محصولاتی مانند پلی پروپیلن، وینیل، پلی اتیلن، نایلون و پلی استر را افزایش دهد. همچنین باعث افزایش مقاوت حرارتی و کاهش چین و چروک  شود.

تصفیه آب

تالک تخصصی در تصفیه خانه های بیولوژیکی فاضلاب با افزایش توده های باکتری، رسوب آنها را تسریع می کند. افزودن تالک باعث از بین رفتن باکتری ها می شود و این می تواند در پرورش گیاهان و تصفیه آب کمک موثری داشته باشد. خلاف سایر مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب که حاوی کلر یا نمک های آلومینیوم است تالک یک ماده معدنی طبیعی و سازگار با محیط زیست است.

آرایشی

از این ترکیب در محصولات مراقبت پوست کودک، لوسیون ها، محصولات بهداشتی زنانه، سایه چشم، رژ لب، دئودورانت ها و ماسک های صورت استفاده می شود. در بسیاری از مواد ارایشی نظیر رژ لب، ریمل، پودر های صورت، رژ گونه، سایه چشم، کرم پودر ها و حتی محصولات مرتبط با کودکان استفاده می شود. در بین لیست محصولات، این ماده می تواند با نام های تالک، پودر تالک، تالک آرایشی  و یا منیزیم سیلیکات شناخته شود.

این ماده به منظور ایجاد بافتی نرم و ابریشمی و جذب آب به محصولات آرایشی اضافه می شود. برخی از برند ها محصولات عاری از این ماده ارایه  می کنند. فرآوری مواد غذایی نیز استفاده می شود و هم چنین برای تولید مکمل ها، قرص های دارویی و آدامس ها استفاده می شود.

گروه هایی از مصرف کنندگان این ماده را در اسباب بازی و مداد شمعی کودکان نیز یافته اند. این ماده به صورت روتین در تهیه دستکش های جراحی و کاندوم تا سال 1990 استفاده می شد تا جایی که سازمان غذا و دارو استفاده از ان را ممنوع اعلام کرد.

 

آیا استفاده از این ماده برای پوست مفید است؟

پودر تالک که ماده ای معدنی و از جنس سیلیکات منیزیم است. به طور طبیعی ماده اصلی پودرهای صورت است و به عنوان یک جاذب در محصولات پوست مورد استفاده قرار می گیرد. امنیت استفاده از این ماده در محصولات آرایشی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است و جز مواد GRAS (موادی که عموما سلامتی خوبی دارند) شناخته می شود.

چه محصولاتی حاوی این ماده هستند؟

تالک صنعتی در محصولات زیر استفاده می شود:

  • کاشی و سرامیک
  • مداد شمعی
  • گچ
  • کابل های برقی
  • کاغذ
  • جوهر و رنگ
  • چسب و پلاستیک
  • و…

چرا درباره ی سمی بودن این ماده بحث های زیادی وجود دارد؟

از آنجایی که معادن آن در کنار معادن آزبست قرار دارد ممکن است تالک موجود به آزبست آلوده شده باشد. آزبست ماده ای سرطانزاست که استفاده از آن در صنایع آرایشی و بهداشتی می تواند خطرات جبران ناپذیری را پدید آورد. شرکت جانسون اند جانیون به دلیل استفاده از ترکیب آلوده به آزبست در سال 2002 متهم شناخته شد. انتخاب معدن مناسب و کنترل کیفیت پودر تولید شده از جمله مواردی است که تولید کنندگان باید به آن توجه کنند.

کارگران معادن و کارگران تولید کننده ی این ماده در خطر آلوده شدن به آزبست می باشند در نتیجه نکات ایمنی هنگام کار با این محصول باید رعایت شود.

حدود 12000 خانم از محصولات جانسون شکایت داشته اند و دلیل عمده آنها ادعایی مبنی بر به وجود آمدن سرطان تخمدان در این خانم ها با استفاده از پودر بچه بود. در حدود سال های 2017 و 2018، گروهی از شاکیان این پرونده  مدعی شدند که تالک موجود در این محصولات آلوده به ازبست بوده است، ماده ای که در معرض قرار گرفتن با آن در هر مقداری سرطان زا است. هیئت داوران این پرونده بابت خسارت وارد شده به این افراد در جولای 69/4 میلیارد دلار غرامت وضع کردند.

آیا  این ماده باعث ایجاد مزوتلیوما (یک بیماری ریوی حاصل از آزبست) می شود؟

این ماده در صورت آلوده بودن به آزبست به عنوان عامل به وجود اوردن بیماری مزوتلیوما شناخته شده می شود.

تاکنون تحقیقات مشخص نکرده است که آیا پودر تالک عاری از آزبست می تواند باعث ایجاد مزوتلیوما شود یا خیر

دکمه بازگشت به بالا