کسب و کار ایرانیمجله عمومی

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوره

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی چیست؟ چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ دلیل بد یا کثیف شستن ظرفشویی چیست؟ اگر به دنبال جوابی برای این سوالات هستید، نگران نباشید و تا انتهای این مقاله با آی‌پی امداد همراه باشید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه پرسش درباره علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و به پرسش و پاسخ بپردازید.

خلاصه عیب یابی علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

کاربران گرامی آی‌پی امداد برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه عیب یابی علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی میپردازیم.

علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی توضیحات
استفاده از شوینده نامناسب
 • استفاده از قرص های همه کاره که از کیفیت پایینی برخوردارند و یا برند معروفی نیستند، باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود.
خراب شدن جا قرصی
 • اگر درب جاقرصی باز نشود، فنر پشت درب، بوبین درب یا خود جاقرصی مشکل دارد.
 • اگر قرص یا شوینده وارد ظرفشویی نشود، ظروف تمیزی نخواهید داشت.
مشکل در گرم شدن آب
 • اگر المنت یا سنسور المنت مشکل داشته باشد، آب به درستی در ماشین ظرفشویی گرم نمیشود و ظروف تمیزی نخواهید داشت.
 • البته توجه نمایید که در ظرفشویی های امروزه با گرم نشدن آب، کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.
عدم آبگیری مناسب
 • اگر شیلنگ وردی خمیدگی داشته باشد یا سوراخ شده باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود.
 • همچنین اگر شیربرقی، آب شمار یا هیدروستات مشکل داشته باشد، آبگیری به درستی انجام نمیشود.
 • توجه داشته باشید که در ظرفشویی های امروزه، مشکل آبگیری با کد خطا نمایان میشود.
ایراد در موتور
 • اگر موتور به درستی آب را در سبدهای ظرفشویی پمپاژ نکند، ظرفشویی تمیز نمیشوید.
مشکل در تخلیه آب
 • مسدود بودن مسیر تخلیه: فیلتر، پمپ، شیلنگ فاضلاب، باعث تمیز نشستن ظروف میشود.
مسدود بودن سوراخ های آب پاش باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود
 • املاح موجود در آب باعث میشود تا سوراخ های آبپاش جرم بگیرد.
 • بهتر از هر 6 ماه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنید و با یک سوزن سوراخ های آب پاش را باز نمایید.
خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 • بهتر است مخزن نمک و جلادهنده را شارژ نمایید.
اشتباه در چیدمان ظروف
 • بارگیری نادرست ماشین ظرفشویی می تواند مانع از رسیدن اسپری به همه ظروف شود و در نتیجه رسوبات مواد غذایی گیر کند.
 • همچنین قبل از بارگیری ظروف، غذاهای باقیمانده را از روی آن ها بردارید.
سختی زیاد آب منطقه
 • آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد.
 • متناسب با سختی آب منطقه درجه جلادهنده را افزایش دهید.
 • همچنین اگر سختی آب زیاد است، از فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید.
عمل نکردن مقسم آب
 • اگر مقسم آب یا موتور ساعت کار نکند، آب بین سبد بالا و پایین تقسیم نمیشود.
 • اگر ظرفشویی شما فقط بخشی از ظروف را تمیز میشوید، مشکل از مقسم آب است.

تمیز نشستن ماشین ظرفشویی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟ علت چیست؟ قطعاً یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است در حین کار با دستگاه ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی بد این دستگاه است که علاوه بر آسیب ظروف باعث چند برابر شدن کار مصرف کنندگان می شود. شست و شوی نا مناسب ظروف در ماشین ظرفشویی باعث بروز مشکلاتی چون سفیدک زدن ظروف، ایجاد خط و خش روی ظروف، وجود لکه های غذا روی ظروف، کدر شدن ظرف ها و … می شود.

به همین جهت بهتر است در صورت بروز چنین مشکلی هر چه سریع برای رفع علت آن اقدام شود. در بخش های بعد به بررسی علت سفیدک زدن ظرف در ظرفشویی، علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

11 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

قطعاً شایع ترین مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از ماشین ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی کثیف ظروف توسط ماشین ظرفشویی است. تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی قطعاً به علت های متعددی بستگی دارد. برای مثال ممکن است علت شستن نامناسب ظرف ها در ظرفشویی به دلیل استفاده از شوینده های نامناسب یا خراب شدن برخی از باشد که باید جهت رفع این مشکل هر چه سریع تر تعمیر شود. برای اینکه بتوانید مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را رفع کنید، در ابتدا باید شناخت کافی از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بپردازید. 11 علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی عبارت است از:

 1. استفاده از شوینده نامناسب
 2. خراب شدن جاقرصی ظرفشویی
 3. مشکل در المنت یا سنسور المنت
 4. مسدود شدن سوراخ های بازوی آب پاش
 5. مشکل در موتور ظرفشویی
 6. مشکل در آبگیری
 7. مسدود بودن فیلتر پمپ
 8. خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 9. چیدمان اشتباه ظروف
 10. سختی زیاد آب منطقه
 11. عمل نکردن مقسم آب

استفاده از شوینده های نامناسب باعث تمیز نشستن ماشین ظرفشویی میشود

عمده ترین دلیل تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی، استفاده از شوینده های نامناسب یا بی کیفیت است. قطعاً اگر شوینده ای از کیفیت بالایی برخوردار نباشد و یا مناسب ظرفشویی نباشد، ماشین ظرفشویی نمی تواند شست و شوی ظرف ها را با کیفیت بالایی انجام دهد. شوینده های مختلفی برای شست و شوی ماشین ظرفشویی وجود دارد. انواع قرص، نمک، جلا دهنده، صابون، مایع، ژل و… برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می شوند.

در صورتی که مواد شوینده استفاده شده در ماشین ظرفشویی پودر مخصوص ظرفشویی نباشد، از مواد بی کیفیت تشکیل شده باشد، زمان استفاده از آن گذشته باشد، از برند های نا معتبر خریداری شده باشد، ممکن است لکه آن ها روی ظروف باقی بماند و شستن ظروف با کیفیت مطلوبی انجام نشود. بنابراین همیشه برای از شوینده مخصوص این دستگاه و از  شوینده برند های معتبر استفاده کنید.

خراب شدن جای مایع و قرص باعث بد شستن ماشین ظرفشویی میشود

دومین علت شسته نشدن تمیز ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است به علت خراب شدن جای مایع یا پودر در ماشین ظرفشویی باشد. در تمام ظرفشویی های موجود در بازار مخزن یا فضایی برای ریختن شوینده وجود دارد. اگر شوینده به هر علتی خراب باشد و یا به هر علتی بسته نشود، ممکن است به دلیل نفوذ آب و مواد دیگر باعث خراب شدن شوینده و شسته نشدن تمیز ظرفشویی شود. به همین جهت از سالم بودن جای مایع در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید.

خراب شدن المنت و ترموستات باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود

در مواقعی ممکن است بعد از خارج کردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی، لکه های سفید رنگ یا سفیدک های کوچکی را روی ظرف مشاهده کنید. عوامل متعددی باعث ایجاد سفیدک روی ظرف ها می شوند اما علت مهم آن ممکن است به دلیل خراب شدن المنت و باشد. در چنین حالتی آب به درستی گرم نمی شود. گرم نشدن آب در ظرفشویی مانع حل شدن مواد شوینده به صورت کامل می شود. به همین علت مواد شوینده حل نشده به ظروف می چسبند و باعث ایجاد سفیدک در ماشین ظرفشویی می شوند.

کاربران گرامی آی‌پی امداد توجه نمایید که ترموستات در ماشین ظرفشویی های قدیم و سنسور المنت در دستگاه های جدید، وظیفه تشخیص دمای آب را بر عهده دارند.

در ماشین ظرفشویی های امروزه، مشکل گرم شدن آب با کد ارور بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.

اختلال در عملکرد بازوهای آب پاش منجر به تمیز نشستن ظرفشویی میشود

درون ماشین ظرفشویی قطعه ای تعبیه شده است که باعث پخش شدن آب در دستگاه و شست و شوی ظروف می شود. این قطعه با نام بازوی آب پاش در ظرفشویی شناخته می شود. بازوی آب پاش با چرخش خود باعث پخش شدن آب می شود. در صورتی که خراب شده باشد، آب به درستی در سراسر ظروف پخش نمی شود و مواد شوینده به ظروف درون دستگاه می چسبد. بنابراین چهارمین علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی ممکن است به دلیل خراب شدن بازو باشد.

اگر سوراخ های بازوی اسپری به شدت مسدود شده است، سعی کنید آن را با دست تمیز کنید. بازوی اسپری در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و معمولاً قابل جدا شدن است یا با بازکردن درپوش آن جدا می شود. از یک خلال دندان برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده کنید و سپس بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید.

اختلال در عملکرد سیستم پمپ آب باعث خوب نشستن ماشین ظرفشویی میشود

پنجمین علت کثیف شستن ظرفشویی ممکن است به اختلال در عملکرد سیستم ربط پیدا کند. هر ماشین ظرفشویی از سیستمی تشکیل شده است که وظیفه آب رسانی و … را بر عهده دارند. سیستم پمپ از بخش های مختلفی چون تسمه، فن و…تشکیل شده است. اختلال در عملکرد هر یک از قطعات می تواند علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی باشد. در این وضعیت ممکن است لکه های مختلفی روی ظروف ایجاد شود. به همین علت بهتر است از تعمیر کار درخواست کنید تا به بررسی سیستم پمپ بپردازید.

مشکل در آبگیری ماشین ظرفشویی

ششمین علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، مشکل در آبگیری است. در صورتی که به هر علتی خراب شود، آب به اندازه کافی وارد ماشین ظرفشویی نمی شود و به همین علت شست و شوی ظروف با کیفیت بالایی انجام نمی شود. همچنین اگر شیر ورودی مشکل داشته باشد، شیلنگ ورودی خمیدگی یا پارگی داشته باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکار بخواهید تا با بررسی قطعات ذکر شده، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ظرفشویی را هر چه سریع تر حل کند.

توجه داشته باشید که در ماشین ظرفشویی های امروزه، مشکل آبگیری با کد خطا بر روی صفحه نمایش نمایان میشود.

خراب شدن فیلتر یا مشکل در تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از علت های شایع تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن یا کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی است. درون هر ماشین ظرفشویی دو نوع فیلتر وجود دارد که خراب شدن آن ها یا کثیف شدن آن ها باعث خارج نشدن آب های کثیف از ماشین ظرفشویی می شود. وجود آب های کثیف در ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه در ظرف ها می شود. شما می توانید با تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی یا تعویض آن، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را حل کنید.

فیلتر در پایین دستگاه قرار دارد که معمولاً توسط یک کلاه چرخان یا جداشدنی پوشانده شده است. پوشش را بردارید و سپس فیلتر را بردارید. آن را یک شب در سرکه خیس کنید تا رسوبات آن از بین برود و سپس با یک مسواک قدیمی آن را بشویید. برای بهترین نتیجه، فیلتر را هر یا دو ماه یکبار تمیز کنید.

همچنین دقت نمایید تا دیگر مسیرهای تخلیه اعم از: شیلنگ خروجی یا پروانه پمپ تخلیه مسدود نباشد. ضمنا از سالم بودن پمپ تخلیه هم اطمینان حاصل نمایید. اما توجه داشته باشید که در ماشین ظرفشویی های امروزه، مشکل تخلیه با کد ارور بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.

سختی آب منطقه باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

عمل نکردن مقسم آب باعث تمیز نشستن ظرفشویی میشود

مقسم آب یا موتور ساعت، آب را در بین سبد های بالا و پایین تقسیم میکند. اگر مقسم مشکل داشته باشد، آب به درستی توزیع نمیشود و معمولا یک سبد ظروف تمیز و سبد دیگر ظروف کثیف تحویل میدهند. برای رفع مشکل حرکت آب فشان های سبد بالا و پایین را بررسی نمایید.

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد درباره این مشکل

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان با آن مواجه شوند. معمولا در این مواقع افراد به دنبال علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی خود هستند. در ادامه تعمیرکار آی پی امداد به بررسی این مشکل برای شما پرداخته است:

 • در صورتی که پس از اتمام فرآیند شستشوی ظروف در ظرفشویی، ظرف ها به صورت کثیف باقی مانده اند، احتمالا فیلتر تخلیه دستگاه توسط آشغال ها مسدود شده است.
 • ممکن است شیر ورودی آب دستگاه شما کارکرد درستی نداشته باشد که در این شرایط آب درون دستگاه به اندازه کافی وارد نشده و در نتیجه آبگیری ظروف به صورت کامل صورت نمی گیرد.
 • خرابی و ترموستات نیز می تواند موجب تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی شود و مانع از حل شدن مواد شوینده در دستگاه شما خواهد شد.
 • در بسیاری از موارد این مشکل ناشی از عدم استفاده از مواد شوینده مناسب و یا خرابی جای پودر یا صابون ظرفشویی است که می تواند موجب کثیف شده شدن ظروف شود.

چگونه مشکل کثیف شستن ظرفشویی را برطرف کنیم؟

پس از اطلاع پیدا کردن از علت کثیف شستن ظرفشویی باید به دنبال راهکارهای مناسب برای رفع مشکل دستگاه خود باشید. برای رفع این مشکل باید نکات مهمی که در ادامه آورده شده است را مدنظر قرار دهید:

 • هرگز از شوینده های بی کیفیت استفاده نمایید.
 • برای تست شوینده هم میتوانید مقداری از آن را در یک لیوان آب ولرم بریزید و هَم بزنید، اگر شوینده با آب حل نشد و ته نشین شد، کیفیت مناسبی ندارد.
 • دقت نمایید تا جای مخزن مواد شوینده سالم باشد.
 • بقایای غذا را پاک کنید و سپس ظروف را زیر آب داغ بشویید تا تکه های بزرگ قبل از بارگیری جدا شوند.
 • هر 6 ماه، ظرفشویی را جرم گیری کنید و به تمیز بودن اجزای آن اهمیت دهید.
 • یکی دیگر از اقدامات مهم در این زمینه پاک کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است.
 • برای انجام این کار می توانید از آب گرم و صابون برای شستشوی فیلتر تخلیه دستگاه خود استفاده کنید.
 • در صورتی که مشکل دستگاه شما از شیر آب ورودی به دستگاه است، باید با استفاده از یک مولتی متر قطعی مدار شیر را به دقت بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن، اقدام به تعویض شیر ورودی آب ظرفشویی خود نمایید.
 • چنانچه ایراد تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی شما به دلیل خرابی المنت و بازوهای آبپاش است، باید هریک از این بخش ها را چک کنید.
 • در صورت خرابی المنت حرارتی باید آن را تعویض نموده و در صورت انسداد بازوهای آبپاش باید آن ها را تمیز نمایید.
 • برخی از ماشین های ظرفشویی توانایی گرم کردن آب را تا دمای ایده آل دارند، میتوانید از این قابلیت هم استفاده نمایید.

نتیجه گیری از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

در مطلب فوق به بررسی علت اینکه چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره، پرداختیم. در صورتی که علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی به دلیل خراب شدن قطعات این دستگاه باشد، باید با تعویض یا تعمیر آن قطعه، به حل مشکل تمیز نشدن ظروف بپردازید. ماشین ظرفشویی دستگاهی پیشرفته و با امکانات متعدد است که بهتر است توسط افراد با تجربه تعمیر شود. آی پی امداد یکی از تعمیرگاه های پیشرفته و تخصصی جهت تعمیر انواع لوازم خانگی است که شما می توانیدبد نیست بدانید برخی از دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بسیار ساده هستند و خودتان می‌توانید مشکل را برطرف کنید. در مقابل، گاهی علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی نقص در دستگاه است که در این صورت باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

مواردی که در ادامه می‌بینید شایع‌ترین دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستند. برای هر یک از این دلایل نیز راهکاری ارائه شده که به کمک آن می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

خوشبختانه بیشتر اوقات علت کدر شدن ظروف یا علت سفیدک زدن ظروف و به طور کلی تمیز نشدن ظرفشویی در ظرفشویی، به دلیل موارد غیر فنی است و مشکل توسط خود شما قابل حل است.

تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. استفاده از شوینده نامناسب

شوینده‌های ماشین ظرفشویی شامل پودر، ژل، مایع کمک شستشو (مایع آبکشی، مایع جلادهنده، مایع براق کننده، روغن ظرفشویی، تمامی این اسامی به یک ماده اطلاق می‌شوند)، نمک مخصوص ماشین ظرفشویی و قرص ظرفشویی می‌شود.

هر یک از این انواع مختلف شوینده کاربرد و کارایی متفاوتی دارد و یکی از آنها می‌تواند علت لکه‌های سفید روی ظروف باشد. در ادامه بیشتر با انواع شوینده آشنا خواهیم شد.

در صورتی که از ماده شوینده نامناسب، تاریخ گذشته، تقلبی یا بی کیفیت استفاده کنید، متعاقبا در پایان سیکل شستشوی ظروف، کیفیت شستشو و تمیزی مطلوبی دریافت نخواهید کرد. برخی از بهترین شوینده‌های ماشین ظرفشویی که در بازار موجودند و تنوع محصولات بالایی دارند، عبارتند از:

 • فیری (fairy)
 • فینیش (finish)
 • پریل (prill)
 • کالیون (kalyon)
 • کلارو (claro)
 • کسکید (cascade)
 • کالگونایت (calgonit)
 1. پودر شوینده ماشین ظرفشویی

این پودرها در مواردی که شستشو در دمای پایین انجام می‌گیرد، به خوبی در آب حل نشده و تقریبا اکثر اوقات موجب ایجاد رسوب یا لکه ابری شکل روی ظروف می‌شوند. یک علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده از این پودرهاست.

 1. ژل ماشین ظرفشویی

ژل ظرفشویی شوینده بهتری نسبت به پودرهای ظرفشویی محسوب می‌شود، چرا که مشکل رسوب و حلالیت پایین در آب سرد را ندارد.

ژل های ظرفشویی در انواع مختلف ساده و آنزیم دار موجودند و در چند سال اخیر با استقبال بیشتری رو به رو شده اند. استفاده از ژل های ظرفشویی نیز عموما با استفاده از مایع جلادهنده و نمک مخصوص همراه است.

 1. مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی

مایع جلادهنده یا براق کننده که همچنین با اسامی دیگری نیز شناخته می‌شود، در مرحله آخر سیکل شستشو و به هنگام آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مایع جلادهنده جهت درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می‌شود. در صورتی که از مایع جلادهنده استفاده نشود یا کم باشد، به غیر از مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است در خشک شدن ظروف نیز دچار مشکل شویم.

در صورت زیاد بودن مقدار مایع جلادهنده نیز مشکلات دیگری همچون کف کردن زیاد ماشین ظرفشویی روی خواهد داد.

 1. نمک ماشین ظرفشویی

نمک مخصوص ماشین ظرفشویی یکی از تاثیرگذارترین مواردیست کهروی شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی موثر است. کیفیت نمک و مقدار آن حائز اهمیت است چرا که وظیفه نمک، گرفتن سختی آب و تنظیم آن است و این کار مستقیما در کیفیت شستشو و رسوب و سفیدک زدن ظروف دخالت دارد.

نمک مخصوص ظرفشویی با احیای رزین ظرفشویی که سختی آب را کاهش می‌دهد، در کم کردن و کنترل سختی آب موثر است.

اگر مقدار نمک در مخزن نمک که در کف ظرفشویی قرار دارد، کم باشد، سختی آب بالا رفته و علت ایجاد رسوب روی ظروف و خود ماشین ظرفشویی خواهد بود.

 1. قرص ماشین ظرفشویی

قرص‌های ماشین ظرفشویی به واسطه عملکرد بهتری که در مقایسه با پودرها و دیگر شوینده‌ها نشان داده اند، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

این قرص‌ها در چندین مدل آنزیم دار و بدون آنزیم و نیز قرص‌های ساده یا گچی که تنها شامل شوینده هستند، و قرص‌های ژله ای یا چندکاره که علاوه بر شوینده دارای مایع جلادهنده و مقداری نمک نیز هستند، در بازار موجودند.

با توجه به نوع قرص مورد استفاده، ممکن است دیگر نیاز به استفاده از روغن یا مایع جلادهنده نباشد. اما استفاده از نمک در هر صورت لازم است.

در صورتی که از برنامه‌های کوتاه مدت یا شستشو در دمای پایین استفاده می‌کنید، قرص‌های شوینده انتخاب مناسبی نیستند. زیرا قرص‌های ماشین ظرفشویی در مدت زمان کوتاه و در آب زیر 50 درجه به خوبی حل نمی‌شوند.

 1. تنظیمات اشتباه، علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل موثر بر کیفیت شستشوی دستگاه است. تنظیم صحیح مقدار سختی آب با توجه به سختی آب محل زندگی شما، انتخاب برنامه شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و تعیین دمای آب مناسب برای از بین بردن چربی‌ها و لکه‌ها از جمله تنظیماتی است که می‌بایست پیش از آغاز به کار سیکل شستشو به درستی انجام شود.

 1. چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مواردی که علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی است، چیدن ظرف‌ها بدون نظم و به صورت اشتباه است.

در این مواقع با نرسیدن آب و ماده شوینده به تمامی ظروف و قسمت‌های مختلف آنان، بخشی از ظروف به خوبی شسته نشده و ممکن است پودر یا تکه‌های غذا روی آنها باقی بماند.

 • چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی ممکن است با ایجاد ممانعت در مسیر حرکت و گردش بازوی آبپاش، سبب اختلال در کارکرد بازوهای شستشو شده و حتی به آسیب به بازوها یا ظروف بیانجامد.
 • سعی کنید ظرف‌ها را در جای مخصوص به خود و بر اساس اصول درست چینش ظروف، در ظرفشویی قرار بدهید و برحسب میزان کثیفی، آنها را در سبد بالا یا پایین بگذارید.
 • همچنین از چسباندن ظروف به هم و قرار دادن تعداد بیش از حد ظروف در دستگاه نیز خودداری کنید.
 1. گرفتگی سوراخ های بازوی شستشوی ظرفشویی

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌تواند گرفتگی و انسداد نازل‌ها یا سوراخ‌های بازوهای آبپاش دستگاه باشد.

 • اگر بازوهای آبپاش به درستی کار نکنند و توسط رسوبات آب، خرده ریزه‌های مواد غذایی و … مسدود شوند، امکان پاشش آب به ظروف را نخواهند داشت.
 • این مشکل می‌تواند دلیل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و تمیز نشدن آنها باشد.
 • بنابراین اگر فشار پاشش آب کاهش یابد و میزان آب موجود در دستگاه کافی نباشد، باید بازوهای آبپاش یا بازوهای شستشو را بررسی کرد و نازل‌ها یا سوراخ‌های آنان را بازرسی کرد.
 • در صورت لزوم، برای خارج کردن بازوها و شستشو و تمیز کردن آنان به کمک جارو برقی و سوزن، می‌توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.
 1. کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

یکی از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی به مسدود بودن مسیر خروج آب‌های کثیف، به خصوص مسدودیت فیلتر تخلیه برمی‌گردد. فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد و به طور معمول از دو تکه فیلتر بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

 • این فیلتر به مرور زمان و بر اثر تجمع و روی هم انباشته شدن تکه‌های مواد غذایی ریز و درشت، دچار گرفتگی و انسداد می‌شود. نتیجه این گرفتگی و انسداد تمیز نشدن ظروف است.
 • برای تمیز کردن فیلترها به سادگی آنها را درآورید (معمولا با چرخاندن در جهت عقربه‌های ساعت و بالا کشیدن فیلتر) و سپس با آب و صابون شستشو دهید و ذرات غذایی را نیز از میان حفره‌های آن تمیز کنید.
 1. ایراد شیر ورودی آب ظرفشویی

اشکال در شیر ورودی آب می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. اگر شیر ورودی یا یکی از قطعات مرتبط با آن ایرادی داشته باشند، مشکل پیش خواهد آمد.

اگر مقدار آب کم باشد، ظرف‌ها تمیز شسته نمی‌شوند. در این مواقع با بررسی شیر برقی توسط تکنسین مجرب، تعمیر یا تعویض شیر برقی مشکل را برطرف خواهد کرد.

 1. ایراد در سیستم پمپ آب ماشین ظرفشویی

هرگونه ایراد و نقصی در سیستم پمپ آب یا واتر پمپ که شامل پمپ گردش آب (موتور)، پروانه، تسمه و … است، می‌تواند در فرآیند شستشو اختلال ایجاد کرده و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد.

 • اگر پمپ هیچ صدایی ندارد یا فقط وزوز می‌کند، ممکن است سوخته باشد.
 • همچنین امکان دارد پروانه شکسته باشد یا در مدل‌هایی که دارای تسمه هستند، تسمه پاره شده باشد. اطمینان از رسیدن جریان به پمپ نیز باید در وهله اول بررسی پمپ انجام شود.
 1. خرابی بازوهای آبپاش

در صورتی که بازوهای آبپاش یا همان بازوهای شستشو دچار شکستگی یا ایراد در حرکت و گردش شده باشند یا به هر دلیلی قابلیت هدایت آب و اسپری آب روی ظروف را نداشته باشند، ظرفشویی به خوبی ظروف را نمی‌شوید. معمولا در این مواقع برای رفع مشکل، بازوهای آبپاش را تعویض می‌کنند.

 1. ایراد ترموستات یا المنت حرارتی ظرفشویی

علت لکه‌های سفید روی ظروف ماشین ظرفشویی می‌تواند خرابی المنت باشد. اگر آب ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نباشد، لکه‌ها کاملا پاک نشده و ظروف به درستی شسته نمی‌شوند.

 • گرم نشدن آب می‌تواند به دلیل وجود ایراد یا سوخته شدن ترموستات یا ترموفیوز باشد.
 • غیر از ترموستات، المنت حرارتی ظرفشویی نیز می‌تواند دچار مشکل شده باشد. بنابراین در هنگام بررسی این مورد لازم است المنت ماشین ظرفشویی را نیز بازرسی کنید.
 1. خرابی برد کنترل الکترونیکی ظرفشویی

خرابی و ایراد برد کنترل ماشین ظرفشویی که به نوعی مغز دستگاه به شمار می‌آید، نیز می‌تواند علت تمیز نشستن ظرفشویی باشد. بررسی این مورد را بهتر است پس از بررسی تمامی موارد گفته شده و مرحله پایانی انجام دهید.

 1. ایراد در محفظه مواد شوینده ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است دلیل تمیز نشستن ظروف باشد، وجود ایراد در محفظه مواد شوینده ظرفشویی است. این بخش باید به درستی بسته شده و کاملا عایق باشد.

در صورتی که این محفظه ایراد داشته باشد و پودر شوینده به همراه آب وارد ظرفشویی نشود، ظروف به خوبی شسته و تمیز نمی‌شوند.

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

برخی از افراد علت ماندن لک روی ظروف در ماشین ظرفشویی را استفاده نکردن از مایع جلادهنده می‌دانند، در حالی که این امر صحت ندارد!

هرچند مایع جلادهنده سبب آبکشی بهتر ظروف و حذف لک‌ها می‌گردد، اما علت اصلی سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی و لکه دار شدن ظروف عمدتا به سختی آب و نمک مخصوص و موارد زیر مربوط است:

 • عدم وجود نمک در محفظه نمک مخصوص ماشین ظرفشویی
 • تنظیم نبودن درجه سختی آب دستگاه
 • متناسب نبودن مقدار ماده شوینده با میزان کثیفی ظروف
 • استفاده از مواد شوینده نامناسب و تقلبی یا تاریخ گذشته
 • ایراد محفظه نمک ظرفشویی و نشت آب نمک به داخل دستگاه
 • ریختن حجم زیادی از نمک در مخزن مخصوص نمک

نکته: گاهی برخی از افراد در استفاده از نمک ظرفشویی زیاده روی کرده و چنان مخزن را از نمک پر می‌کنند که سرریز می‌کند. این مشکل اصطلاحا موجب شوره زدن ظروف می‌شود. به طور معمول یک لیوان نمک مخصوص برای شارژ مخزن نمک کافیست.

علت کدر و مات شدن و خش افتادن ظروف در ظرفشویی

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت خش افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی به ترکیب شوینده‌های قلیایی، آب نرم شده، دمای بالا و ظروف نامناسب یا مستعد خورده شدن برمی‌گردد. برای جلوگیری از خش افتادن ظروف و کدر شدن آنان، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • از مایع جلادهنده مرغوب و به اندازه کافی استفاده کنید.
 • تنظیم میزان سختی آب را با توجه به آب منطقه سکونت به درستی انجام دهید.
 • از وسایل اضافی که برای کاهش سختی آب روی ظرفشویی نصب می‌شوند استفاده نکنید.
 • میزان مواد شوینده (مخصوصا قرص ماشین ظرفشویی) و نیز مقدار نمک مخصوص را به اندازه به کار ببرید تا مازاد این مواد سبب خش افتادن و کدر شدن ظروف شما نشوند.
 • هنگام چیدن ظروف در ماشین به نحوه چیدمان آنها دقت کنید تا ظروف روی هم نیفتند و موجب ایجاد خط و خش روی یکدیگر نشوند.
 • پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه از امکان شستشوی آنها در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. برخی از ظروف را باید حتما به صورت دستی بشورید.

آیا مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی توسط خودمان قابل حل است؟

گاهی اوقات دلیل اصلی تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است بروز برخی نقص‌های فنی باشد. در چنین مواردی ماشین ظرفشویی باید توسط یک تکنسین آشنا به لوازم خانگی بررسی و عیب ‎یابی شود.

گاهی اوقات هم ممکن است در اثر سهل انگاری یا عدم رعایت چند نکته ساده این مشکل به وجود آمده باشد که در این صورت خودتان هم می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

فقط توجه داشته باشید که اگر دانش فنی کافی در مورد تعمیر ماشین ظرفشویی ندارید، به هیچ عنوان خودتان اقدام به دستکاری دستگاه نکنید و برای تعمیر لوازم خانگی خود، حتما از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم. امیدوارم با خواندن این مقاله، دیگر با چنین مشکلی مواجه نشوید. در صورتی که تمامی این موارد را رعایت کردید و هچنان شاهد ظرف‌های لک‌دار یا کثیف بعد از شستشو بودید، بهترین کار کمک گرفتن از یک تکنسین برای رفع این مشکل است.

سوالات متداول

مایع جلادهنده یا براق کننده که با اسامی دیگری نیز شناخته می‌شود، در مرحله آخر سیکل شستشو و به هنگام آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مایع جلادهنده جهت درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می‌شود.

برای تمیز کردن فیلترها به سادگی آنها را درآورید (معمولا با چرخاندن در جهت عقربه‌های ساعت و بالا کشیدن فیلتر) و سپس با آب و صابون شستشو دهید و ذرات غذایی را نیز از میان حفرات آن تمیز کنید.

چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی ممکن است با ایجاد ممانعت در مسیر حرکت و گردش بازوی آبپاش، سبب اختلال در کارکرد بازوهای شستشو شده و مانع تمیز شدن ظروف در ظرفشویی شود.

با خیال راحت را به آن بسپارید.

 

دکمه بازگشت به بالا