کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

گام های اول و آخر فیزیوتراپی در منزل

تمرینات فیزیوتراپی در منزل در روند بهبودی بیمار تأثیرگذاری بالایی دارد؛ بنابراین پس از انجام فیزیوتراپی، فیزوتراپیست ها تمرینات بخصوصی را و آموزش فیزیوتراپی در منزل را به فرد مورد نظر آموزش می‌دهند. تا عضلات عضو آسیب دیده قوی‌تر شوند و فرد بتواند در کمترین زمان ممکن سلامتی‌اش را به دست بیاورد.توجه داشته باشید که انجام تمرینات آموزش فیزیوتراپی در منزل نیاز به دقت و توجه ویژه‌ای دارد و باید جهت انجام آن‌ها از فزیوتراپیست ها راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

نکات ضروری قبل از انجام تمرینات آموزش فیزیوتراپی در منزل

  • باید هر کدام از تمرینات را به صورت پنج بار یا بیشتر تکرار کنید. تا حرکت ورزشی انجام شده تأثیرگذاری مناسبی جهت کاهش درد و تقویت عضو بدن داشته باشد.
  • مهم‌ترین نکته در انجام تمرینات ورزشی توجه به کیفیت آن‌ها است و افزایش تعداد حرکات تنها در صورتی که کیفیت انجام آن‌ها رعایت شود قابل قبول خواهد بود.
  • سعی کنید حرکات را به صورت پیوسته و با آرامش انجام دهید.

The first and last steps of physiotherapy at home

تمرینات فیزیوتراپی در منزل

برای انجام این تمرین از تمرینات فیزیوتراپی در منزل ابتدا باید به سمت پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را با زاویه ۴۵ درجه خم کنید. پس از آن باید پاهای خود را به گونه‌ای به یکدیگر بچسبانید که زانوهایتان ۶ اینچ بالاتر قرار گرفته باشند.

دومین تمرین حرکت کششی لگن به حالت صورت خوابیده برای انجام این تمرین کافی است به سمت شکم بر روی زمین دراز بکشید و بدون انجام هیچ حرکت اضافی شکمتان را به سمت داخل منقبض کنید. پس از آن در صورتی که زانوهایتان کاملاً صاف هستند، سعی کنید پاهایتان را به گونه‌ای بالا بیاورید که از سطح زمین ۴ تا ۶ اینچ فاصله داشته باشند.توجه به این نکته ضروری به نظر میرسد که ناحیه لگن باید کاملاً بی حرکت باشد.

سومین تمرین : خوابیدن به سمت پهلو به همراه کشش عضلات شکم حرکات فیزیوتراپی در منزل برای انجام این تمرین از تمرینات فیزیوتراپی در منزل باید به سمت پهلو دراز بکشید. سپس همانند تصویر باید ساق پاهایتان را در یک راستا قرار دهید.حال پای بالایی را به سمت عقب بکشید. در این حرکت تنها ساق پای بالایی به سمت عقب حرکت می‌کند و بدن به هیچ عنوان به همراه آن جابجا نمی‌شود.

چهارمین تمرین : بالا بردن ساق پا به صورت مستقیم و صاف
آموزش فیزیوتراپی در منزل هنگام انجام این حرکت از آموزش فیزیوتراپی در منزل باید شکم خود را به سمت داخل منقبض کنید. تا به ناحیه زیر کمر و مفاصل لگن فشار وارد نشود.

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یک حوزه تخصصی در حوزه سلامت است که به تحقیق و درمان برای بازیابی، حفظ و افزایش حداکثر تحرک بیماران می‌پردازد. در طی سال‌های گذشته، فیزیوتراپی به عنوان یک روش موثر در بهبود و تقویت سلامت جسمی و تحرک افراد مختلف، جوابگویی اثبات‌شده داشته است.

متخصصان فیزیوتراپی با در نظر گرفتن وضعیت فیزیکی، روحی و اجتماعی بیمار، از حرکات ورزشی، درمان دستی، آموزش و مشاوره به درمان افراد آسیب‌دیده از تمام گروه‌های سنی می‌پردازند. لازم است بدانید که برنامه طراحی شده برای بیماران توسط فیزیوتراپیست کاملا منحصر‌به‌فرد است و قابل استفاده برای افراد دیگر نیست. برخی از مراکز فیزیوتراپی برای تسریع روند بهبودی بیماران از لیزر پرتوان استفاده می‌کنند. فیزیوتراپی برای موارد زیر به کار می‌رود:

کاهش درد
آمادگی برای پیشگیری از مشکلات آینده بهبودی آسیب‌ها و مشکلات عملکردی (از دردهای کمر و گردن تا مشکلات رباطی).

اهمیت فیزیوتراپی

مراجعه به فیزیوتراپ برای بازیابی عملکرد‌های ازدست‌رفته افراد پس از عمل‌های جراحی، بیماری‌های نورولوژی و آسیب‌های ارتوپدیک بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر، با شیوع گسترده بیماری‌های نورولوژی و آسیب‌های ناشی از کارهای سنگین، مراجعه به فیزیوتراپی نسبت به گذشته افزایش چشمگیر داشته است. چنین معالجات در فازهای اول بروز بیماری مانع بروز آسيب‌های جدی‌تر می‌شود و همچنین آسيب‌های اوليه را درمان می‌کند.

درمانگران فعال در این رشته توانبخشى، با دانستن کامل محل قرارگیرى عضلات، سيستم‌هاى استخوانی و عملکرد آن‌ها، نقص‌ها را به دقت تجزيه و تحليل می‌کنند. همچنین، به ريشه‌يابى و استدلال بالينى درست به بيماران کمک می‌کنند تا در کم‌ترين زمان ممکن به بيشترين ميزان بهبودی دست یابند. امکان استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل با بیمه نیز برای افراد در دسترس است.

فواید فیزیوتراپی در منزل

فواید فیزیوتراپی در منزل بسیار است. اغلب مردم برای انجام فیزیوتراپی در خانه تردید دارند؛ اما این تردید به دلیل تغییر شرایط جلسات و محیط آن‌هاست. بسیاری از آن‌ها نگران پیشرفت و بهبود خود در این نوع فیزیوتراپی هستند و فکر می‌کنند که انجام آن در محل کلینیک تأثیر بالاتر و سرعت بهبود بالاتری دارد؛ اما تحقیقات نشان داده است که افرادی که جلسات فیزیوتراپی خود را در منزل دارند، نتیجه ی بهتری می یابند. علاوه بر این فیزیوتراپی در منزل فواید زیادی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

احساس راحتی بیماران به هنگام فیزیوتراپی در منزل

یکی از عناصر اساسی برای بهبود بیماری، روحیه و احساس بیمار نسبت به درمان است. واضح است که افرادی که دارای احساس بهتری نسبت به جلسات درمانی خود هستند، نتایج مثبت‌تری از درمان خود خواهند داشت. همچنین تعهد و پیگیری بیشتری نسبت به جلسات فیزیوتراپی خود نشان می‌دهند.

صرفه‌جویی در هزینه و زمان

بسیاری از مراجعان فیزیوتراپی دارای شرایط خاص هستند که برای رفتن به کلینیک نیاز به استفاده از وسایل کمکی و مراقبت دارند. به همین دلیل، این افراد برای رفتن به کلینیک و برگشت به خانه هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند. با انجام فیزیوتراپی در منزل، دیگر نیاز به هزینه و سختی رفت و آمد نخواهد بود و درمانگر با حضور در منزل بیمار، جلسات درمان را در همان محل برگزار می‌کند.

انجام درمان اختصاصی و منحصربه‌فرد

با برگزاری جلسات فیزیوتراپی در منزل فیزیوتراپ می‌تواند برنامه‌ای منحصربه‌فرد و اختصاصی برای هر بیمار طراحی کند و جلسات درمان را طبق برنامه مشخص شده پیش ببرد.

حذف خطرات جانبی

با توجه به شرایط خاص بیماران و نیازهای ویژه آنان برای جابه‌جایی، احتمال وقوع آسیب در این افراد، حین مراجعه به کلینیک بسیار بالاست. از طرفی مراجعه به کلینیک ممکن است با خطراتی همچون افتادن، شکستگی، ترافیک، آلودگی هوا و خستگی همراه باشد. این خطرات ممکن است آسیب‌های جدی به بیمار و همراهان وی وارد کند.

همراهی خانواده

همکاری خانواده در فرآیند درمان، با حضور درمانگر در محل اقامت مراجعین، باعث آگاهی تمام اعضای خانواده از روند درمان می‌شود. همچنین، حضور اعضای خانواده در جلسات درمانی، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نظارت بر روند درمان داشته باشند.

انتخاب آگاهانه درمانگر

با توجه به عوامل درمانی، فرهنگی و محیطی، انتخاب درمانگر بسیار مؤثر است. تمام مراجعین علاقه دارند که با آگاهی و براساس روحیات خود، درمانگر خود را انتخاب کنند. یکی از این موارد برگزاری جلسات فیزیوتراپی در منزل توسط خانم است، که باعث افزایش احساس راحتی بیماران خانم می‌شود.

فیزیوتراپی در منزل با لیزر پرتوان

فیزیوتراپی در منزل با لیزر پرتوان یک روش درمانی فیزیکی است که از تابش لیزر با توان بالا برای بهبود و درمان مشکلات جسمی و عضلانی استفاده می‌کند. این تکنیک به عنوان یکی از روش‌های پزشکی تکمیلی و فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مدیریت درد، تسریع در فرآیند بهبود بعد از جراحی، کاهش التهاب‌های مفاصل، بهبود انعطاف‌پذیری عضلات و تسکین از مشکلات عضلانی از جمله مفاصلی و عضلانی مؤثر است.

درمان با لیزر پرتوان به کمک انرژی نوری لیزر انجام می‌شود. لیزرها انرژی نوری را با طول موج خاصی ایجاد می‌کنند و این نور به طور مستقیم به بافت‌های بدن منتقل می‌شود. درمان با لیزر پرتوان دارای مزایای زیر است:

تسکین درد
کاهش التهاب
تسریع در فرآیند التیام
کمک به انعطاف‌پذیری عضلات
سخن پایانی فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل یک راه‌حل مناسب برای افرادی است که به دلایل مختلف نمی‌توانند به کلینیک مراجعه کنند. فیزیوتراپی در منزل با لیزر پرتوان یکی از روش‌های کاربردی در این زمینه محسوب می‌شود. بسیاری از تمرینات و تکنیک‌های فیزیوتراپی را می‌توان به صورت آنلاین نیز تمرین کرد. همچنین، تجهیزات ساده‌ای نظیر توپ رولینگ می تواند برای درمان دردهای مفصلی و عضلانی بسیار مؤثر باشد. افراد می‌توانند با استفاده از راهنمایی‌های متخصصان فیزیوتراپی و پیگیری منظم، به صورت خودآموز در خانه به تمرینات فیزیوتراپی خود ادامه دهند.

دکمه بازگشت به بالا