مجله علمی و سلامت

گرداب طلایی در اعماق کهکشان/عکس

این کهکشان که “NGC 4303” نامیده می شود و اغلب با نام “مسیه 61” شناخته می شود، یک کهکشان مارپیچی در فاصله 50 میلیون سال نوری از زمین در “خوشه سنبله” است. NGC 4303 یکی از بزرگترین کهکشان‌های خوشه سنبله است که شامل مجموعه‌ای قابل توجه از کهکشان‌های همسایه است.

رصدخانه جنوبی اروپا توضیح داد: این خوشه حاوی تعداد زیادی از ستاره های در حال تولد است و توسط ستاره شناسان به عنوان آزمایشگاهی برای درک بهتر پدیده های شگفت انگیز تشکیل ستاره ها استفاده شده است.

“NGC 4393” نمونه ای از کهکشان نازک شدن ستاره است که در آن ستاره های زیادی تشکیل شده اند. بر اساس اعلامیه رصدخانه جنوبی اروپا، ستاره شناسان می توانند با مطالعه این نوع کهکشان ها، نحوه شکل گیری ستارگان در سراسر جهان را بهتر درک کنند.

این بیانیه ادامه می دهد: ستارگان از فروپاشی ابرهای گاز سرد تشکیل می شوند. تابش پرانرژی ستارگان تازه متولد شده، گازهای اطراف باقی مانده را گرم و یونیزه می کند.

این تصویر که در شیلی با تلسکوپ بسیار بزرگ گرفته شده است، یک ابر چرخان خیره کننده از پلاسمای یونیزه را نشان می دهد که ساختاری شبیه به یک «گرداب طلایی» را تشکیل می دهد. بر اساس بیانیه رصدخانه جنوبی اروپا، ابرهای چرخان مانند خرده نان عمل می کنند که مسیر ستارگان در حال طلوع را نشان می دهد.

برای گرفتن این تصویر، ستاره شناسان از کاوشگر طیف سنجی چند واحدی (MUSE) استفاده کردند که بر روی تلسکوپ بسیار بزرگ برای رصد NGC 4303 در طول موج های مختلف نور نصب شده است. آنها با ترکیب مشاهدات خود یک گرداب طلایی خیره کننده پر از ابرهای گازی آبی، سبز و قرمز را کشف کردند که به ترتیب نشان دهنده ابرهای یونیزه شده از اکسیژن، هیدروژن و گوگرد است.

این مشاهدات جدید به عنوان بخشی از پروژه PHANGS انجام شد که به دنبال شناسایی کهکشان های نزدیک در تمام طول موج های الکترومغناطیسی است.

46

دکمه بازگشت به بالا