اقتصادیکسب و کار ایرانی

مقدار مصرف سیمان در هر متر مربع بلوک سیمانی

محاسبه میزان مصرف سیمان در بلوک چینی

مهمترین مسئله در کارهای ساختمانی، تعیین و تخمین میزان مصرف مصالح لازم است. با اینکار می توان میزان هزینۀ لازم در پروژه را تعیین کرد. همچنین می توان از هدررفت مصالح تا حد چشمگیری جلوگیری کرد. تخمین میزان مصرف سیمان در بلوک چینی یکی از همین پیش بینی های قبل از اجرای پروژه است. با اعمال چنین ملاحظاتی، مقدار ملات در بلوک چینی تا حد زیادی کاهش می یابد و تقریبا نصف می شود. برای آشنایی با تعیین مقدار سیمان در ملات بلوک چینی، به طور دقیق تر: مقدار ماسه و سیمان مصرفی در دیوار چینی، در ادامه این مطلب از «خانه بلوک» با ما همراه شوید.

مقدار سیمان در ملات بلوک چینی

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، ساخت و ساز با بلوک سیمانی سریع تر از آجر، سفال و سایر مصالح دیوارچینی جدید و قدیمی است. میزان مصرف سیمان در بلوک چینی هم بسیار کاهش می یابد. بنابراین، کل سیمان لازم برای ساخت بلوک ها و ملات بسیار بیشتر از سیمان لازم برای ملات مورد نیاز در دیوار آجری است. جالب است بدانید در دیوار چینی با بلوک چفتی حتی استفاده از ملات سیمان به صفر می رسد. مقدار ملاتی که در یک متر مربع بلوک چینی نیاز داریم، به کمک بنا و یا مهندسین این امر برآورد می شود. در بخش بعد به آن اشاره کردیم.

مقدار سیمان در یک متر مربع دیوار بلوکی

برای دیوارهای ساخته شده با بلوک سیمانی معمولی، حدود 55 الی 65 کیلوگرم ملات سیمان نیاز است. اما در صورت استفاده از بلوک های سبک سیمانی مقدار مقدار سیمان در ملات بلوک چینی بسیار کمتر خواهد بود، و می توان مقدار سیمان در یک متر مربع دیوار بلوکی را به 20 کیلوگرم هم رساند. این موضوع به کیفیت بلوک های خریداری شده بستگی دارد.

البته همانطور که گفتیم، استفاده از ملات در حال منسوخ شدن است. و با وجود همین بلوک های جدید، استفاده از چسب بلوک به جای ملات رواج بسیاری یافته است. که هم قیمت پایین تری دارند، هم هزینه حمل و نقل و بنا و کارگر خیلی کمتر است. لازم به ذکر است ملات مورد نیاز برای دیوار بلوکی ترکیب سیمان، ماسه و آب است. قیمت سیمان و ماسه هم به طور مداوم در حال نوسان است. پس با افزایش قیمت این مصالح، باید محتاطانه پیش رفت.

نکته قابل توجه این است که میزان مصرف شن ماسه و سیمان مصرفی در دیوار چینی با توجه به مصالح مختلف متفاوت است. برای مثال آجر بسیار کوچک تر از بلوک سیمانی است. که تقریباً یک سوم حجم دیوار است. اما به طور کلی برای تعیین حجم ملات مورد نیاز در دیوار چینی از فرمول زیر استفاده می شود:

ضخامت دیوار × ارتفاع × طول = حجم دیوار

نسبت سیمان به ماسه در ملات دیوار چینی

میزان مصرف سیمان در بلوک چینی به مدل ها و فرمول های مختلف ماسه و سیمان بستگی دارد. به هریک از این فرمول های ساخت ملات تیپ گفته می شود. به طور کلی برای ترکیب ملات 4 تیپ وجود دارد. که نسبت ماسه به سیمان هریک از این ها با هم فرق دارد. در ادامه هرکدام را جداگانه بررسی کرده ایم:

·         نسبت 1 به 3

برای تولید این ملات دیوار چینی به یک واحد سیمان و سه واحد ماسه لحتیاج داریم. دلیل نامگذاری این نسبت سیمان به ماسه در ملات دیوار چینی، همین ترکیب ملات 1 به 3 است. برای درست کردن این ملات بهتر است به ازای هر 1974 کیلوگرم ماسه، 360 کیلوگرم سیمان و 260 لیتر آب استفاده شود. اگر هربسته از سیمان 50 کیلوگرم باشد، 7 الی 8 عدد لازم است.

·         نسبت 1 به 4

میزان مصرف سیمان در بلوک چینی این ملات شامل یک واحد سیمان و چهار واحد ماسه است. نکته مهمی که برای تمامی این نسبت ها وجود دارد آن است که مقاومت تمامی این ها در 28 روز اول به بالاترین میزان خود می رسد. برای درست کردن این ملات به ازای 2079 کیلوگرم ماسه، 286 کیلوگرم سیمان و 259 لیتر آب نیاز داریم.

·         نسبت 1 به 5

از دیگر انواع ملات در دیوار چینی که استفاده زیادی دارد، نسبت 1 به 5 است. که به ازای هر پنج واحد ماسه، یک واحد سیمان لازم است. شاید برایتان جالب باشد که میزان سیمان همان 1 است و تنها مقدار ماسه است که افزایش می یابد. در واقع تیپ اولی رقیق تر و بعدی ها سفت تر خواهد بود. برای تولید این نسبت به 2100 کیلوگرم ماسه و 226 کیلوگرم سیمان و 260 لیتر آب احتیاج است و در حداکثر مقاومت فشاری در 28 روز به استحکام نهایی خود می رسد.

·         نسبت 1 به 6

و اما بیشترین فرمولی که برای ساخت ملات استفاده می شود و در ویدوئی در مورد آن در سایت آپارت به تفصیل توضیح داده ایم، به نسبت 1 به 6 تعلق دارد. استفاده از این نسبت بسیار مقرون به صرفه تر است و در بیشتر ساختمان ها کاربرد دارد. دلیل آن هم واضح است؛ میزان مصرف سیمان در بلوک چینی در این حالت بسیار کاهش پیدا می کند.

برای درست کردن این ملات به 2169 کیلوگرم ماسه، 200 کیلوگرم سیمان و 266 لیتر آب نیاز است. از ملات ساخته شده طبق این فرمول برای دیوار چینی، کف، ستون ها و … استفاده می شود. این ملات یکی از عمومی ترین انواع برای تعیین مقدار ماسه و سیمان مصرفی در دیوار چینی است.

قیمت تمام شده یک متر مربع دیوار بلوک سیمانی

قیمت تمام شده یک متر مربع دیوار بلوک سیمانی شامل قیمت خرید بلوک، هزینه ی حمل آن، قیمت ملات و هزینه دستمزد کارگر است. در این خصوص، قیمت بلوک سیمانی اولین چیزی است که باید به آن بپردازیم. این مورد بر حسب نوع دیواری که می خواهیم بلوک چینی کنیم، متفاوت خواهد بود. چرا که برای هر نوع دیوار، از نوع خاصی بلوک استفاده می شود.

اگر بخواهیم با مثالی این موضوع را شفاف تر توضیح دهیم، می توانیم بگوییم که بلوکی که برای دیوار چینی دور ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع بلوک های سبک است که وزنی زیر 10 کیلوگرم دارد. اما برای بلوک چینی دیوار دور باغ، از بلوک های سنگین استفاده می شود که وزن آن ها تا 16 کیلوگرم هم می رسد. خود بلوک های سیمانی سبک هم در انواع معدنی و صنعتی هستند و هرکدام نمونه های متفاوت در ابعاد متفاوت دارند که قیمت آن ها هم با یکدیگر متفاوت است.

دیوار چینی با بلوک سیمانی سبک

بلوک سیمانی سبک از مصالح ساختمانی است که بیشتر برای دیوارکشی ساختمان های چندطبقه مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت این بلوک ها از سیمان و پوکه معدنی یا صنعتی استفاده می شود. پس طبیعتا قیمت آن هم به قیمت روز این دو ماده بستگی دارد. این بلوک در ابعاد مختلف و با تعداد جداره های مختلف تولید می شود که این موارد نیز بر قیمت آن تاثیر می گذارد. یکی از متداول ترین ابعاد بلوک سیمانی، 15*20*50 دوجداره است که از آن برای دیوار محیطی ساختمان و اتاق آسانسور استفاده می شود.

دیوار چینی با بلوک سیمانی سنگین

از بلوک سیمانی سنگین بیشتر برای دیوارچینی دور باغ و یا حیاط خانه ها استفاده می شود. چون وزن این بلوک ها سنگین است، استفاده از آن ها برای دیوارهای ساختمان باعث افزایش بار می شود. بلوک سنگین مورد استفاده برای دیوار چینی معمولا سایز 20 می باشد و این بلوک نسبت به بلوک های سبک قیمت پایین تری هم دارد.

تعداد بلوک در هر متر مربع دیوار

برای این که بتوانیم قیمت تمام شده یک متر مربع دیوار بلوک سیمانی را حساب کنیم، باید تعداد بلوکی که در هر متر مربع دیوار استفاده می شود را به دست بیاوریم. در قسمت های قبل اطلاعات کافی درمورد انواع بلوک های سیمانی به دست آوردید. این بلوک ها از نظر اندازه طول، دو نوع بیشتر نیستند و همین اندازه طول آن ها هم هست که تعدادشان در هر متر مربع دیوار را مشخص می کند.

دسته ی اول بلوک ها طولی به اندازه 40 سانتی متر دارند و دسته ی دوم طول 50 سانتی متر دارند. اگر شما در پروژه خود از بلوک 40 سانتی متری استفاده می کنید، برای هر متر مربع دیوار به 13 عدد بلوک احتیاج خواهید داشت. اما اگر از بلوک های 50 سانتی متری استفاده می کنید، 10 عدد بلوک نیاز دارید.

دکمه بازگشت به بالا