مجله علمی و سلامتکسب و کار ایرانی

نحوه ساخت المنت میله ای

از المنت میله ای چه می دانید؟

المنت میله ای تطبیق پذیر ترین و پرکاربردترین انواع هیتر های برقی در صنعت هستند.در این نوشتار با ساخت ، خرید ، فروش و قیمت انواع المنت حرارتی میله ای و صفحه ای بیشتر آشنا می شوید. آیا از سوختن مکرر هیتر برقی خودتان خسته شده اید؟ زمانی که فرزند نوجوانتان تنها در منزل مانده است، نگران اتصال المنت های بخاری برقی تان هستید؟ با خواندن این مقاله دیگر پولتان را دور نریزید و یاد بگیرید چگونه المنت حرارتی مود نیازتان را بخرید.

ساختار داخلی، نحوه تولید و فروش انواع المنت حرارتی میله ای

 این نوع هیتر ها به دلیل ساختار داخلی و نحوه تولید قابل تغییر شکل به هر فرم دلخواه می باشند. لازم به ذکر است هرچه مدت آنیل شدن این نوع از هیتر های گرمایی بیشتر باشد، انعطاف پذیری آن در زمان فرم دادن بیشتر می شود. هیتر های حرارتی میله ای می توانند انتقال دمای استثنایی از طریق رسانش و کنواکسیون و تابش برای گرمایش مایعات، هوا، گاز ها و سطوح مختلف داشته باشند.

ساخت و فروش انواع المنت میله ای

در بین هیتر ها با انواع ساختار های داخلی و ظاهری ، نوع میله ای می تواند به گونه ای طراحی شود که به شکل های گرد ، سه گوش و فلت، پرس شده و فرم بگیرد. خمش های قابل ایجاد در این نوع حرارت ساز ها می تواند مطابق با خواسته مشتریان ساخته شده و از قطر ۶ میلی متر تا ۲۲ میلی متر قابل تغییر می باشد.ضمنا جنس پوسته می تواند از انواع مختلفی انتخاب شود که قابلیت تحمل دمایی بالا در بلند مدت تا ۸۷۰ درجه سانتیگراد را داشته باشد و قابلیت انتقال گرمایی و ولتاژی آن تا ۶۰۰ ولت می باشد.

جنس روکش نهایی انواع المنت میله ای

 از انواع جنس روکش نهایی این نوع مولد های حرارتی می توان به استینلس استیل با گریدهای مختلف از جمله ۳۰۴ و ۳۱۶، مس و اینکونل اشاره کرد.در صورتی که در ساخت المنت میله ای از آلیاژ های خاص استفاده شود تحمل حرارت در روکش این هیتر ها از ۸۷۰ درجه سانتیگراد هم فراتر می رود. در کنار این قابلیت ها می توان این تجهیزات را با بیش از ۲۰ نوع آپشن برای ترمینال بندی و تعداد زیادی تجهیز جانبی مورد استفاده قرار داد.

معرفی انواع المنت حرارتی میله ای

هیتر های میله ای به دلیل شکل، ولتاژ و کاربرد در انواع مختلفی تولید و ارائه می‌شود که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

·         المنت میله ای استخری

این نوع المنت همانطور که از نامش پیداست، جهت گرم کردن آب استخرها و حتی مخازن آبی نیز استفاده می گردد. برق مصرفی المنت استخری می تواند به صورت تک فاز و سه فاز تامین گردد. ابعاد آن کاملاً بستگی به ابعاد استخر دارد و در وات های مختلفی نیز تولید می شود.این نوع المنت ها در ارتفاع های یک تا چهار متری استخر ها قابلیت نصب و اجرا دارند.

ساختار اصلی این المنت ها از سیم پیچهای نیکروم و با روکش مس، آلومینیوم و یا استیل تشکیل شده است. به طوری که بدنه و سیم پیچ، هیچ اتصال الکتریکی با هم نداشته و این قابلیت را ایجاد می‌کنند تا با طول های مختلف به صورت خم در هر زاویه ای تولید و به کار گرفته شوند.

شایان ذکر است که این نوع المنت ها هیچ گونه خطر احتمالی برای شناگر نداشته و به آسانی در گوشه‌ای از استخر قرار داده می‌شوند و به تناسب حجم آن زمان مصرف می کنند تا آب به راحتی گرم شود.

·         المنت حرارتی آبگرمکن

این قطعه فلزی که تولید گرما را با دریافت جریان الکتریکی سه فاز و تکفاز در آبگرمکن ها میسر می سازد از روکش هایی با فولاد ضد زنگ ساخته شده است. که در برابر خوردگی و فرسایش بسیار مقاومت بالایی دارد و همانند المنت های U شکل استخری دارای سیم هایی از جنس نیکروم و یا آلیاژ تیتانیوم است.

توان مصرفی مختلفی نیز برای این سبک از المنت ها تعبیه شده است که منجر به مصرف پایین انرژی در مقایسه با سایر مشعل های گازی و گازوئیلی خواهد شد و به دلیل استفاده از جریان برق سازگار با محیط زیست خواهد بود.  از جمله مزایای استفاده از این المنت ها تعویض آسان و راحت آنهاست هرچند که به دلیل ساختار ویژه ای که دارند طول عمر و دوام بالایی برای خود رقم زده اند.

·         المنت های فین دار پره ای

از جمله کاربردهای اصلی این المنت ها در ساخت بخاری های صنعتی و کارگاهی، پکیج های تهویه مطبوع و پروژه های شیمیایی است. روکش اصلی المنت فین دار از جنس گالوانیزه و یا استیل است و در هر اینچ تعداد ۴ الی ۵ پره به کار گرفته می شود. این المنت ها عموماً دارای قطر خارجی ۵ سانتیمتر و قطر داخلی ۲۵ میلیمتر هستند.

از جمله مزایای استفاده از این نوع هیتر ها کاربرد یک فن در کنار آنها است که به واسطه استفاده از آن هوا به پشت المنت پرتاب شده و باعث گردش جریان هوا و در نهایت افزایش دما خواهد شد. نکته حائز اهمیت در خصوص بکارگیری فین در اطراف المنت، سرخ شدگی هیتر دیگر صورت نمی‌پذیرد و این امر ایمنی بسیار ایجاد کرده و خطر احتمال آتش سوزی را به حداقل می‌رساند.

·         المنت میله ای فلنج دار

جز مهم ترین و با کیفیت ترین المنت حرارتی محسوب می‌شود و به طور معمول از مواد مختلفی چون: سرامیک، شیشه و فلز ساخته می‌شود. به دلیل اینکه یکی از اجزای مهم به کار رفته در این المنتها فلنج نام دارد این المنت ها با نام فلنج دار شناخته شده‌اند. المنت های حرارتی لوله ای فلنج دار شامل دو دسته مستقیم و غیر مستقیم نیز می باشند. عامل اصلی دسته بندی این نوع المنت ها به دلیل توانایی در قرار گرفتن مستقیم و غیرمستقیم با موادی چون: آب، نفت، گازوئیل و به طور کلی مخازن سیالات و بونکر‌ها است.

لازم به ذکر است در نوع غیر مستقیم المنت نباید در مجاورت مستقیم مواد قرار گیرد چرا که احتمال خوردگی آن بسیار بالا است. موارد پر مصرف المنت فلنج دار در صنایع شیشه و پلاستیک، مخازن سیالات، شوفاژ و رادیاتور، پمپ های بنزین و انواع بشکه های مخصوص است.

المنت های حرارتی لوله ای فلنج دار بسیار مقرون به صرفه، مصرف انرژی پایین، دوستدار محیط زیست و دارای دوام و مقاومت بالا بدون نیاز به تعمیر مداوم هستند.

کاربردهای اصلی انواع المنت لوله ای

المنت های حرارتی لوله ای به دلیل تطبیق پذیری و مقرون به صرفه بودن به طور معمول در گرمایش صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این المنت ها جهت گرم کردن مایعات و جامدات و گازها از طریق رسانایی، همرفت و گرمایش تابشی استفاده می کنند.

گرمایش همرفت

در این حالت المنت هوای اطراف خود را گرم کرده و جریان های همرفتی گرمای ایجاد شده را به محیط مورد نظر انتقال می‌دهند. به دلیل سرعت انتقال حرارت المنت جریان همرفتی نیز به سرعت صورت می پذیرد و محصول سریعتر گرم می شود.

جریان همرفتی باعث نفوذ سریعتر گرما در محیط و محصول می گردد. المنت های همرفتی به دلیل اینکه از فن جهت انتقال دما استفاده نمی کنند بی صدا بوده و دارای مصرف بهینه انرژی نیز هستند.

گرمایش تابشی

همانطور که از نامش پیداست، المنت ها به دلیل ایجاد دمای بالا از خود انرژی حرارتی ساطع می کنند. که این انرژی در سیستم گرمایشی تابشی به شکل امواج الکترومغناطیسی به جسم منتشر شده و از سمت جسم منتشر می‌شود. این سبک گرمایشی در صنایعی چون پزشکی، نفت، معدن ساخت و ساز اتومبیل و ترمیستور قابل استفاده است.

گرمایش رسانشی

این سبک از انتقال حرارت که در سیستم گرمایشی صورت می گیرد و در واقع از طریق رسانش می باشد. جز شایع ترین روش های انتقال دما برای جامدات است که در قسمت غلاف خارجی المنت ها صورت می گیرد که این انتقال حرارت باید دقیقاً در مناطق هدف و در زمان و کاربرد درست انتقال پذیرد. در این حالت جنس غلاف خارجی نقش بسزایی را داراست که به عنوان مثال فولاد معمولی در مقایسه با فولاد ضد زنگ دارای انتقال حرارت عالی است.

جهت انتخاب و خرید انواع المنت میله ای می توان در ابتدا مزایای آن را بررسی کرد که شامل: دقت بالای دمای تنظیم شده در این نوع المنت ها و سایز و ابعاد مناسبی است که دارا هستند.

چرا که سایز مناسب انواع المنت لوله ای باعث تمیز کاری، نگهداری و جایگزینی آسان آنها می‌شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از انواع المنت حرارتی میله ای قابلیت سفارشی‌سازی آنها است، که در سایزها و اشکال مختلف تولید می شود و در جهت دوام بالا و مقاومت بیشتر نسبت به محیط مدنظر بهینه سازی می شود.چرا که خم زدن سفارشی به تناسب درست قطر و شعاع های استاندارد باعث کارکرد مناسب قطعه خواهد شد.

آشنایی بیشتر با المنت میله ای و کاربردهای آن در صنایع مختلف

 المنت های میله ای از روکش لوله ای از جنس استیل  و یا  حتی  از جنس مس و آلومینیوم ساخته می شوند ،در داخل این لوله از سیم کروم نیکل مقاومتی فنر شده استفاده می شود که به وسیله خاک اکسید منیزیم کاملا عایق شده و هیچ اتصال الکتریکی به بدنه و لوله روکش نمی دهد و با 2 پیچ سر و انهای فنر بسته می شود که به اصطلاح به آن نقطه سرد گفته می شود زیرا این پیچ ها به هیچ وجه گرم و داغ نمی شوند ، در مدل های استاندارد المنت های میله ای 5 سانت نقطه سرد در نظر گرفته می شود .

گرمایش الکتریکی این المنت های به وسیله نیرو برق صورت می گیرد که ابتدا برق به 2 سر المنت وصل می شود و سیم کروم نیکل شروع به مقاومت کرده و انرژی الکتریکی را درون خود نگه می دارد ، بدین وسیله سیم گرم شده و اطراف خود را حرارت می دهد بعد خاک اکسید منیزیم این حرارت و گرمایش را به روکش منقل کرده و المنت شروع به سرخ شدن و دغ شدن می نماید .

نکته :

هر چقدر سیم فنر شده داخل لوله کمتر باشد حرارت بیشتر تولید می نماید و بر عکس هرچقدر طول سیم بیشتر باشد حرارت کمتری ایجاد می کند و همچنین به این نکته هم توجه فرمایید که عمر مفید هم در صورت کوتاه بودن فنر هم کم می شود

این المنت ها انواع و اقسام مختلف و متنوعی از نظر مدل های خم شده دارند و میتوان آنها را به صورت سفارشی در اشکال مختلف ساخت  تا نیاز مشتری را برای قرق کردن مستقیم المنت در مایعات مانند آب، روغن، قیر، ازت ، حلال ها ، محلولها ، مواد مذاب و همچنین هوا و گازها فراهم کرد ، لوله ی استیل که برای روکش آن استفاده می شود  درجه ی بالاتر را تحمل می نماید و همچنین در مقابل رسوب و خوردگی مقاومت نسبتا بالایی دارد .

کاربرد المنت میله ای در لوازم خانگی

المنت های میله ای حرارتی را می توان در هر جایی استفاده کرد. المنت میله ای را می توان به صورت مستقیم در گاردهای ماشین کاری شده برای انتقال حرارت هدایت شده و شکل گرفته حرارت پایدار را در هر نوع کاربرد خاص فراهم می کند. برخی از این کاربردها عبارتند از:

لباسشویی ظرفشویی گرمکن غذا سماور کتری –  – آبگرمکن یخچال سرد خانه گلخانه اتو سشوار شوفاژ قهوه ساز چایی ساز آون توستر سولاردوم اجاق برقی ریخته گری قالب اکستروژن اکستردو تزریق آب جوش جوجه کشی مرغ داری پرورش قارچ هوا گرم هوا خشک هوا ساز گرم خانه پلوپزکتری برقی اتوکلاو آزمایشگاه  – المنت میله ای 500 وات- المنت میله ای 100 وات ، المنت میله ای 1000 وات

کاربرد المنت حرارتی میله ای

روکش المنت میله ای – تحمل دما

جنس روکش حداکثر تحمل دما موارد استفاده
مس 150 درجه آب
فولاد 400 درجه روغن غلیظ
استیل 304 400 درجه آب ، روغن ، مواد بهداشتی
استیل 316 400 درجه مواد ضد اسید و خورنده
استیل 321 650 درجه دمای بالا کوره های ذوب فلزات
اینکونل 800 درجه صنایع خیلی حساس

 انتخاب اندازه و توان المنت میله ای

برای انتخاب المنت میله ای حتما به حداکثر و حداقل فضایی که میتوان به المنت اختصاص داد توجه فرمایید دومین چیز اینه که چه دمایی میخواید استفاده کنید هرچقدر دمای بالایی بخواهید با المنتی انتخاب کنید که وات بر سانت آن بیشتر باشد ، فقط توجه داشته باشید که با توجه به جدول زیر و رنگ بندی که شده انتخاب نمایید

لیست قیمت المنت های استاندارد آماده قابل تحویل فوری

 ردیف (طول (سانتیمتر (توان (وات قطر (mm) سرسرد (mm)  بار سطحی المنت (W/cm2
 1 30 300 8 25 4.8
2 30 500  8  25 8.0
3 35 500 8 25 6.6
4 40 500 8 25 5.7
5 50 500 8 52 5.0
6 50 750 8 52 7.5
7 60 750 8 52 6.0
8 60 1000 8 52 8.0
9 60 2000 8 52 16.1
10 60 500 8 52 4.0
11 70 750 8 52 5.0
12 70 1000 8 52 6.7
13 75 1000 8 52 6.2
14 75 1500 8 52 9.2
15 80 1000 8 52 5.7
16 80 1500 8 52 8.6
17 80 2000 8 52 11.4
18 90 1000 8 52 5.0
19 90 1500 8 52 7.5
20 100 1000 8 52 4.4
21 100 1500 8 52 6.7
22 100 2000 8 52 8.9
23 100 3000 8 52 13.3
24  110 1000 8 52 4.0
25 110 1500 8 52 6.0
26 120 1500 8 52 5.4
 27 130 1500 8 52 5.0
28 140 1500 8 52 4.6
29 140 2000 8 52 6.1
30 150 1000 8 52 2.9
31 150 1500 8 52 4.3
32 150 2000 8 52 5.7
33 150 3000 8 52 8.6
34 160 2000 8 52 5.3
35 170 2000 8 52 5.0
36 180 2000 8 52 4.7
37 200 2000 8 52 4.2
38 200 2500 8 52 5.2
39 200 2750 8 52 5.8
40 200 3000 8 52 6.3
41 250 2500 8 52 4.2
42 300 3000 8 52 4.1
43 300 4000 8 52 5.5
44 400 4000 8 52 4.1
45 30 300 6.5 25 5.9
 46 35 500 6.5 25 8.2
47 40 500 6.5 25 7.2
48 50 500 6.5 52 6.2
49 60 750 6.5 52 7.4
50 75 1000 6.5 52 7.6

محیط های قابل استفاده المنت های میله ای با رنگ مشخص شده است

 هوای آزاد-تابشی-آب-روغن-قالب شیار دار-ریخته گری     (وات بر سانتیمتر بسیارپایین )
آب-روغن-قالب شیار دار-ریخته گری    (وات بر سانتیمتر پایین )
آب-ریخته گری    (وات بر سانتیمتر متوسط )
آب     (وات بر سانتیمتر بالا )

دکمه بازگشت به بالا