مجله عمومیکسب و کار ایرانی

عوامل تاثیرگذار بر قیمت توری گلخانه چیست؟

قیمت محصولات گلخانه ای به چه عواملی بستگی دارد و چطور تعیین می شود؟

عوامل بسیار متعددی می‌توانند بر قیمت هر متر توری شید و بطور کلی قیمت محصولات گلخانه ای تأثیر بگذارند. فاکتوری که به‌عنوان مهم‌ترین بخش تعیین‌کننده قیمت محصولات گلخانه در نظر گرفته می‌شود، هزینه‌هایی است که برای رشد یک محصول در گلخانه انجام شده است. این هزینه‌ها از موارد جزئی مانند هزینه اندک بذر محصول موردنظر تا هزینه‌های زیاد انرژی مانند استفاده از سیستم‌های گرمایشی را در برمی‌گیرد.

بنابراین در این مقاله ما تمام این موارد که می‌توانند بر قیمت انواع محصولات گلخانه ای تأثیر داشته باشند را برایتان توضیح خواهیم داد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هزینههای تأثیرگذار بر قیمت محصولات گلخانه ای

انواع مختلف گلخانه‌ها، اندازه‌ها و حتی مواد و لوازم جانبی مختلفی را که نیاز دارید را پوشش می‌دهد. بخش زیادی از زمین‌های بسیاری از کشورها در حال حاضر به انواع گلخانه‌ها در اندازه‌های متفاوت اختصاص داده شده است. زیرا گلخانه نه‌تنها به شما امکان می‌دهد کشاورزی موردعلاقه خود را در تمام طول سال انجام دهید، بلکه کشت محصولات فصلی و حساس را نیز امکان‌پذیر می‌کند که در غیر این صورت در آب‌وهوای طبیعی منطقه شما رشد نمی‌کنند.

بنابراین برای کشاورزی شخصی و تجاری هر دو بسیار ایده آل است. بااین‌حال فراهم کردن شرایط مناسب برای گیاهان متفاوت موردنظر در گلخانه می‌تواند هزینه‌های مختلفی را نیز برایتان ایجاد کند که در نهایت بر قیمت محصولات گلخانه ای شما تأثیرگذار خواهند بود و البته باید با نرخ عرف بازار هم هماهنگ باشد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از احداث گلخانه حتماً از یک برای انتخاب محصول مناسب مشاوره بگیرید. زیرا ممکن است ارزش محصول مورد نظر شما به ‌قدری نباشد که حتی بتواند هزینه‌های تولید خود را بازگرداند و این امر منجر به ضرر و ورشکستگی خواهد شد.

گلخانه‌ها می‌توانند ساده یا پیچیده باشند. یک گلخانه ساده معمولاً از یک قاب ساده ساخته می‌شود و با استفاده از مواد شفافی مانند پلاستیک، شیشه یا الیاف پوشش داده می‌شود. بنابراین معمولاً محصولاتی نیز در آن کشت می‌شود که قیمت محصولات گلخانه ای زیادی ندارند.

اما یک گلخانه پیچیده ممکن است شامل پانل‌های شیشه‌ای ثابت، سیستم‌های آبیاری پیچیده، گرمایش و حتی تهویه باشد که معمولاً در آن محصولات حساس‌تر و کمیاب‌تر و حتی محصولات عالی برای صادرات کشت می‌شوند که قیمت بالایی دارند. اگرچه سرمایه اولیه موردنیاز برای این نوع گلخانه‌ها بالاست، اما با توجه به قیمت بالای محصولات در این گلخانه‌ها علاوه بر سرمایه، سودآوری خوبی ایجاد خواهد کرد.

درحالی‌که ممکن است به دست آوردن قیمت محصولات در گلخانه ها به ‌طور دقیق از قبل دشوار باشد، این قیمت به هزینه‌های گلخانه از جمله اندازه و پیچیدگی ساختار گلخانه و نوع محصول کشت شده بستگی دارد.

برآورد هزینه کلی ساختمان گلخانه

برای یک پرورش‌دهنده مهم است که بتواند از طریق سودی که از فروش محصولات خود به دست می‌آورد، سرمایه اولیه خود را بازگرداند و به سود هم برسد. بنابراین هزینه گلخانه‌ای که از آن استفاده می‌کند، تأثیر زیادی بر قیمت محصولات گلخانه ای او دارد.

علاوه بر هزینه قاب و روکش، چندین مورد دیگر نیز به هزینه‌های گلخانه اضافه می‌شود. برخی از این هزینه‌ها در ابتدا واضح نیستند، اما پس از اتمام کار ساخت‌وساز اولیه آشکار می‌شوند.

میانگین هزینه‌های گلخانه‌ها از چند میلیون تا چند صد میلیون، بسته به اندازه و تجهیزات گلخانه متغیر است. در صورتی ‌که از خدمات یک متخصص برای کمک به احداث گلخانه استفاده کنید، هزینه‌های اولیه ممکن است افزایش یابد، اما قطعاً گلخانه ای سودآورتر خواهید داشت.

درگیر کردن یک متخصص برای انجام نصب، مزایای مختلفی دارد. با این کار شما نه تنها در زمان صرفه‌جویی می‌کنید، بلکه خطراتی را که ممکن است بعداً به دلیل نصب ضعیف ایجاد شود، به حداقل می‌رسانید. برخی از این خطرات شامل پایه‌های ناپایدار، نشت هوا و آب و تهویه ضعیف است.

همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که یک کیت گلخانه آماده بخرید و نصب را خودتان انجام دهید. هزینه‌های گلخانه‌های ساختنی در محل، در مقایسه با خرید گلخانه ‌های از پیش نصب شده نسبتاً کمتر است. بنابراین اینکه کدام یک را انتخاب کنید به بودجه شما بستگی دارد.

اما در هر دو اگر یک متخصص این کار را برایتان انجام دهد، قطعاً در طول رشد به مشکلات کمتری برخورد می‌کنید و در پایان قیمت محصولات گلخانه ای شما به دلیل کیفیت بالا نسبت به رقبا به‌طور طبیعی افزایش پیدا خواهد کرد.

سبک های ساخت انواع گلخانه و هزینهها

انواع گلخانه‌ها در سبک‌های مختلفی وجود دارند. سبک‌ها بسته به عوامل متعددی مانند آب‌وهوا و انواع محصولاتی که باید کاشته شوند، متفاوت است. هر سبک هزینه‌های خاص خود را دارد و تأثیر مستقیمی بر قیمت محصولات گلخانه ای خواهد گذاشت.

برخی از رایج‌ترین سبک‌های گلخانه ای و هزینه متراژ مربع آن‌ها عبارت‌اند از:

1- گلخانه هوپ

گلخانه هوپ یا حلقه‌ای یکی از ارزان‌ترین گلخانه‌ها برای ساخت است. گلخانه‌های حلقه‌ای از حلقه‌هایی تشکیل می‌شوند که در سطح زمین نصب می‌گردند. برای پوشاندن حلقه‌ها از ورق‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. بهترین چیز در مورد ورق‌های پلاستیکی ارزان بودن و در دسترس بودن آن است. متوسط ​​هزینه گلخانه برای گلخانه حلقه‌ای بین 5 تا 10 دلار برای یک فوت مربع یا 1000 سانتیمتر مربع (09/0 متر مربع) است.

گلخانه‌های حلقه‌ای از نظر اندازه متفاوت هستند. آن‌ها می‌توانند کوچک باشند یا به اندازه‌ای بزرگ باشند که شخصی بتواند وارد آن شود. آن‌ها دارای ویژگی‌های تهویه عالی هستند و برف و آب می‌توانند به‌راحتی به پایین سر بخورند. این گلخانه‌ها برای افراد مبتدی و کاشت گیاهان آسان گلخانه‌ای بسیار مناسب هستند. اما معمولاً قیمت محصولات در این گلخانه‌ها چندان بالا نیست. زیرا نمی‌توان گیاهان کمیاب و حساس را به مقدار زیاد در این شرایط کشت نمود.

2- گلخانه طاق گوتیک

گلخانه قوسی گوتیک تقریباً شبیه گلخانه حلقه‌ای است. بااین‌حال، قاب نیم دایره‌ای دارد که به آن اجازه می‌دهد برف و آب را راحت‌تر به پایین بریزد. قله آن نیز بالاتر از گلخانه به سبک حلقه‌ای است. قاب آن معمولاً از لوله‌های گالوانیزه ساخته می‌شود که سپس با استفاده از ورق‌های پلاستیکی پوشش داده خواهد شد.

با این ‌حال، یک دیواره جانبی کم دارد که راه رفتن را دشوار می‌کند و همچنین رشد گیاه را محدود خواهد کرد. هزینه‌های گلخانه برای یک سازه قوسی گوتیک بین 10 تا 15 دلار برای هر فوت مربع متغیر است.

معمولاً از این گلخانه برای گیاهان کوتاه مانند برخی از گیاهان دارویی و گیاهان تزئینی استفاده می‌شود که بسته به نوع محصولاتی که کشت خواهند شد، قیمت محصولات گلخانه ای شما تغییر پیدا می‌کنند.

3- گلخانه روی پشت بام

گلخانه‌های پشت‌بام معمولاً روی سقف صاف نصب می‌شوند. آن‌ها در مناطق شهری که فضا محدود است رایج هستند و تنها فضای موجود روی پشت‌بام‌ها را اشغال می‌کنند. اگرچه بیشتر افراد از این گلخانه‌ها برای تولید محصولات موردعلاقه و شخصی استفاده می‌کنند، اما می‌توان به‌عنوان اولین گلخانه برای کسب‌وکار خانگی نیز از آن استفاده کرد. این گلخانه‌ها ساده هستند، اما به مواد محکمی مانند قاب‌های فلزی و پانل‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی جامد نیاز دارند. قیمت یک فوت مربع گلخانه روی پشت‌بام بین 10 تا 25 دلار است.

4- گلخانه های تکیه دار

همان‌طور که از نام این گلخانه پیداست، این گلخانه با تکیه به دیوارهای موجود ساخته می‌شود. این دیوار می‌تواند دیوار یک گاراژ یا یک خانه باشد. به دلیل دیوار مشترک، در مقایسه با یک گلخانه مستقل از مواد کمتری برای این گلخانه استفاده می‌شود و هزینه آن نیز پایین‌تر خواهد بود.

این کار هزینه را تا حدود 25 دلار برای یک فوت مربع کاهش می‌دهد. روکش نیز معمولاً شیشه‌ای است. یکی از مزیت‌های گلخانه‌های تکیه‌دار این است که دیوارها گرما را جذب می‌کنند و دمای گلخانه را تنظیم می‌کنند. اما برخی از این گلخانه‌ها برای همه گیاهان مناسب نیستند، زیرا از همه جهات نورگیر نخواهند بود.

5- گلخانه گنبدی

گلخانه گنبدی گرد با قله‌ای گنبدی شکل است که شکل گرد آن به جذب گرما و نور بیشتر کمک می‌کند و محصولات با کیفیتی را تولید می‌کند که قیمت محصولات گلخانه ای خود را افزایش می‌دهد. این گلخانه با استفاده از یک قاب فلزی یا ساخته می‌شود و سپس با ورقه شیشه‌ای یا پلاستیکی پوشانده خواهد شد. هزینه ساخت یک فوت مربع آن بین 10 تا 25 دلار است.

یک گلخانه گنبدی معمولاً بزرگ است و فضای کافی برای رشد گیاهان و راه رفتن افراد را فراهم می‌کند. اگر نمی‌خواهید پول زیادی خرج کنید، می‌توانید با ارتفاع و قطر کمتر آن را احداث کنید.

6- گلخانه گودالی

گلخانه‌های گودالی بر روی چاله‌ای ساخته می‌شوند که معمولاً روی زمین حفر می‌شود. این گلخانه‌ها نسبت به سایر گلخانه‌ها گرم‌تر هستند، زیرا کف خاکی به‌راحتی گرما را از دست نمی‌دهد. با این ‌حال، باید خاکی را که روی آن می‌ریزید را به ‌دقت تجزیه ‌و تحلیل کنید.

به ‌عنوان ‌مثال، خاک سست ممکن است به اندازه کافی برای حمایت از سازه پایدار نباشد. هنگامی‌که گلخانه از سطح زمین بالاتر می‌رود، می‌تواند هر شکل یا طرحی به خود بگیرد. اگر می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید، می‌توانید از حلقه‌ها برای ساخت قاب استفاده کنید.

شما همچنین می‌توانید سقف‌های سفت ‌و سخت را انتخاب کنید، اما آن‌ها گران‌تر هستند و باعث افزایش قیمت محصولات گلخانه ای می‌شوند. هزینه ساخت گلخانه‌های گودالی به‌ طور متوسط ​​20 دلار در هر فوت مربع است.

سایر فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت محصولات گلخانه ای

در بخش زیر، ملاحظات بیشتری وجود دارد که به تخمین هزینه‌های گلخانه ای که می‌تواند بر قیمت محصولات گلخانه ای تأثیر بگذارد، کمک می‌کند:

1- اندازه ساختار سازه گلخانه ای

بدیهی است که هر چه گلخانه بزرگ‌تر باشد، به سرمایه اولیه بیشتری نیاز خواهید داشت و در این جا حجم محصولات، بیشتر از قیمت محصولات گلخانه ای، وظیفه بازگرداندن سرمایه را به عهده دارند. اندازه گلخانه میزان مصالح ساختمانی موردنیاز برای خرید را تعیین می‌کند. این مواد معمولاً ارزان نیستند.

همچنین، گلخانه‌های بزرگ به لوازم جانبی مانند خطوط آبیاری، فن‌ها و گرما نیاز دارند. برای به حداکثر رساندن فضا، می‌توانید باغبانی عمودی را انتخاب کنید که محصول بیشتری را در هر فوت مربع ارائه می‌دهد.

یک گلخانه مجهز ممکن است بین 10 تا 100 دلار برای هر فوت مربع قیمت داشته باشد. اگر بخواهیم این هزینه را به هزینه ساخت گلخانه در هر هکتار تبدیل کنیم، باید انتظار داشته باشید که هزینه گلخانه برای 1 هکتار بین 40000 تا 100000 دلار کاهش یابد. زیرا خوشبختانه با افزایش اندازه گلخانه، هزینه هر متر مربع کاهش می‌یابد.

2- مواد مورد نیاز در ساخت گلخانه ها

هنگام ساخت گلخانه، مصالح نیز هزینه‌های عمده‌ای هستند که در نهایت می‌توانند بر قیمت محصولات گلخانه ای تأثیرگذار باشند. شما باید مواد مورداستفاده برای قاب و همچنین پوشش را با دقت انتخاب کنید. قاب‌ها را می‌توان با استفاده از چوب، لوله پی‌وی‌سی یا فولاد ساخت. روکش می‌تواند از موادی مانند پلی‌اتیلن، فایبرگلاس یا شیشه سکوریت ساخته شود.

مصالح ساختمانی گلخانه از نظر قیمت بسیار متفاوت است و هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال، قیمت شیشه سکوریت ممکن است حدود 2.5 دلار در هر فوت مربع باشد، درحالی‌که پلی‌اتیلن ممکن است کمتر از نصف این مقدار قیمت داشته باشد. از سوی دیگر، شیشه دوام بالایی دارد، درحالی‌که پلی ‌اتیلن این ‌طور نیست.

3- آماده سازی سایت گلخانه

آماده‌سازی فضای رشد، بسته به شرایط و اندازه زمین ممکن است کار زیادی را بطلبد. برخی از کارهای اساسی که باید قبل از راه ‌اندازی گلخانه انجام شود، شامل تسطیح و تنظیم فونداسیون هستند. برای گلخانه‌های بزرگ یا تجاری، ممکن است لازم باشد ماشین‌آلات خاصی را برای این منظور استخدام کنید که هزینه ‌ها و قیمت محصولات گلخانه ای را افزایش می ‌دهد. همچنین، ممکن است به کمک یک متخصص نیاز داشته باشید که باز هم هزینه‌های گلخانه را به ‌طور کلی افزایش می‌دهد.

4-هزینه های آب و برق

یک گلخانه ساده ممکن است بدون تجهیزات اضافی نیز کار کند. اما گلخانه‌های بزرگ و پیچیده به وسایلی مانند بخاری، روشنایی، فن، کنترل کننده ترموستات و سیستم‌های آبیاری پیچیده نیاز دارند. این خدمات هزینه ساخت گلخانه و قیمت محصولات گلخانه ای را بالا می‌برد. آن‌ها همچنین سهم قابل ‌توجهی در هزینه‌های عملیاتی و نگهداری دارند.

5- شرایط آب و هوایی

آب‌وهوا تعیین می‌کند که شما به چه وسایلی نیاز دارید. به‌ عنوان ‌مثال، مکان ‌های بسیار سرد نیاز به تجهیزات گرمایشی دارند، در حالی ‌که مکان ‌های گرم به تهویه و خنک‌کننده نیاز دارند. همچنین در مکان‌هایی که نور طبیعی کافی نیست، ممکن است مجبور شوید برای جبران آن روی تجهیزات ایجاد نور مناسب نیز سرمایه‌گذاری کنید که بر قیمت محصولات گلخانه ای تأثیرگذار است.

هزینههای عملیاتی گلخانه چیست؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، به غیر از هزینه اولیه راه ‌اندازی گلخانه، هزینه‌ های مکرر دیگری نیز در طول رشد بسته به نوع گیاهانی که کشت می‌کنید، وجود دارد. این هزینه‌ها مربوط به نگهداری و اجرای عملیات روزانه گلخانه است. هزینه نگهداری گلخانه بستگی به نوع مواد مورداستفاده در ساخت‌وساز، امکانات موجود و حتی محصولاتی که کاشته‌اید، دارد. عمده‌ترین هزینه‌های عملیاتی شامل موارد زیر است:

1- مصرف آب در گلخانه ها

یک گلخانه به دلیل رشد محصولات موردنظر، در طول سال به آب زیادی نیاز دارد. بسته به سیستم آبیاری مورد استفاده، قبض آب ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین توصیه می‌شود که افراد از سیستم‌های آبیاری کارآمد برای کاهش مصرف آب و کاهش هزینه‌های عملیاتی استفاده کنند.

آب جاری می‌تواند بسیار گران باشد و می‌تواند تأثیر زیادی بر هزینه‌های گلخانه برای نگهداری داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود آن را با آب باران تکمیل کنید. بااین‌حال، این کار مستلزم نصب بشکه‌های جمع‌آوری باران، ناودان‌ها و سرریزها است.

2- نورپردازی و روشنایی داخل گلخانه ها

بیشتر گلخانه‌ها برای روشنایی به خورشید متکی هستند. این بدان معناست که هر گلخانه‌ای به نور اضافی نیاز ندارد. با این ‌حال، در شرایطی که نور طبیعی کمیاب است، نور مصنوعی مورد نیاز است و تجهیزات موردنیاز می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت محصولات گلخانه ای داشته باشد.

راه‌اندازی روشنایی مناسب بسته به اندازه و نوع گیاهان گلخانه ای شما ممکن است از صدها تا هزاران دلار هزینه داشته باشد. هزینه یک چراغ بین 40 تا 150 دلار است. هر چه گلخانه بزرگ‌تر باشد، به نور بیشتری هم نیاز دارید. البته میزان نور مورد نیاز تا حد زیادی به نوع گیاهی که در گلخانه خود کشت نموده‌اید نیز بستگی دارد.

هزینه چراغ‌ها بسته به اندازه، کیفیت، توان و سایر عوامل فنی آن‌ها متفاوت است. برای کاهش هزینه‌ها، از چراغ‌های LED استفاده کنید که با در نظر گرفتن بهره‌وری انرژی طراحی شده‌اند.

3- ابزار آبیاری

برای یک گلخانه ساده می‌توانید از یک شیلنگ بلند ساده با نازل اسپری برای آبیاری گیاهان استفاده کنید. اما برای گلخانه‌های پیچیده، باید روی یک سیستم یا کیت آبیاری کامل با کیفیت سرمایه‌ گذاری کنید. رایج‌ ترین ابزار آبیاری، سیستم ‌های آبیاری قطره‌ ای و اسپری می‌باشد. آن‌ها معمولاً خیلی گران نیستند، اما با توجه به تنظیم، هزینه آن‌ها به ‌طور قابل ‌توجهی افزایش می‌یابد.

4- گیاهان مورد کشت

همه گیاهان و دانه‌های آن‌ها ارزان نیستند. بنابراین، آماده باشید که در هر فصل کاشت، هزینه مناسبی را برای بذر یا نهال گیاهان مورد نظر کنار بگذارید. هزینه گیاهان بسته به نوع و تعداد گیاهان مورد نیاز شما بسیار متفاوت است. نوع بذر و گیاهی که انتخاب می‌کنید، بیشترین تأثیر را بر قیمت محصولات گلخانه ای شما خواهد داشت.

از آنجایی ‌که گلخانه به‌منظور تولید محصول در تمام طول سال است، باید اطمینان حاصل کنید که گیاهان قدیمی به‌طور مرتب جایگزین می‌شوند. همچنین به یاد داشته باشید که کود و خاک مناسب را در نظر بگیرید، زیرا آن‌ها بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های گلخانه را تشکیل می‌دهند.

5- مدیریت آفات در گلخانه ها

شما باید اقداماتی را برای کنترل گسترش آفات انجام دهید. به همین دلیل قیمت محصولات گلخانه ای که بیشتر مستعد بیماری و جذب آفات هستند، همیشه بالاتر است. اگر از همان ابتدا این هزینه را در نظر نگیرید، ممکن است زمانی که وقتش برسد، چیزی برای برداشت وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید که بهتر است تا جای ممکن، از روش‌های طبیعی محافظت از گیاهان خود، مانند تله‌های چسبنده و روغن‌های ارگانیک برای این کار استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از طریق کاشت همدم از آفات جلوگیری کنید. کاشت همدم شامل کاشت محصولات مختلف در مجاورت نزدیک برای ترویج رشد حشرات مفیدی است که از آفات تغذیه می‌کنند.

6- هزینه های تعمیرات نگهداری گلخانه

مانند هر سازه دیگری، گلخانه‌ها هرازگاهی نیاز به تعمیر دارند. بررسی و انجام تعمیرات موردنیاز در زمان مناسب، به حفظ کل واحد در شرایط خوب کمک می‌کند. به ‌عنوان ‌مثال، پوشش‌ های پلی‌اتیلن گاهی اوقات شکسته می‌شوند و می‌توانند در میزان انتقال نور اختلال ایجاد کنند و نیاز به تعمیر دارند.

همچنین برخی از قاب‌ها، به‌ویژه قاب ‌های ارزان‌ تر، نیاز به نگهداری منظم دارند تا از فروریختن آن‌ها جلوگیری شود. قاب‌ها و روکش‌ها را می‌توان با استفاده از نوار آب‌بندی تعمیر کرد.

موارد دیگری که نیاز به تعمیر منظم دارند شامل لوله‌کشی، روشنایی و هر قسمت متحرک مانند خزنده و اتصال ‌دهنده‌ های متقابل است. اگرچه می‌توانید بیشتر این کارها را به ‌تنهایی انجام دهید، اما برخی از آن‌ها ممکن است نیاز به تعمیر حرفه‌ای داشته باشند. این کار ممکن است برای شما هزینه بیشتری داشته باشد.

7- تجهیزات گرمایشی گلخانه ها

معمولاً گلخانه‌ها به‌طور طبیعی توسط خورشید گرم می‌شوند. اما اگر در یک منطقه سرد زندگی می‌کنید، هزینه‌های ممکن است به میزان قابل‌توجهی در هزینه‌های عملیاتی شما نقش داشته باشد. گرم کردن یک گلخانه برای یک شب ممکن است به‌طور متوسط ​​10 دلار برای شما هزینه داشته باشد.

برخی از گیاهان مانند سبزیجات گرمسیری نیز به حرارت بیشتری دارند و این مورد یکی از دلایلی است که قیمت محصولات گلخانه ای گرمسیری بیشتر از سایر محصولات است.

بخاری‌های مصنوعی معمولاً با برق، گاز یا پروپان تغذیه می‌شوند. مقرون‌به‌صرفه‌ترین و کم‌مصرف‌ترین بخاری‌ها، بخاری‌های تابشی هستند. آن‌ها به جای گرم کردن هوا، گیاهان را مستقیماً گرم می‌کنند. همچنین می‌توانید گلخانه‌ای را که دارای عایق است، انتخاب کنید. بااین‌حال، شما مجبور خواهید بود در ابتدا پول بیشتری صرف کنید، زیرا عایق به‌طور متوسط ​​35 تا 45 دلار برای هر فوت مربع هزینه دارد.

همان‌طور که ملاحظه کردید، عوامل بسیار متعددی از همان ابتدای ساخت تا زمان برداشت محصول، بر روی قیمت محصولات گلخانه ای تأثیرگذار هستند. بنابراین بسیار مهم است محصولی که از ابتدا انتخاب می‌کنید، مناسب شرایط گلخانه شما باشد. به‌عنوان‌مثال نباید محصولات ارزان‌قیمت مانند سیب‌زمینی را برای گلخانه‌های بسیار مجهز و یا محصولات حساس و گران‌قیمت مانند موز را در گلخانه‌های کوچک و بدون تجهیزات کشت کرد. برای انتخاب بهترین محصولات و شرایط، می‌توانید از یک تیم مشاور گلخانه خوب و کار بلد نیز کمک بگیرید تا نسبت به سودآوری گلخانه اطمینان بیشتری حاصل نمایید.

سوالات متداول درباره عوامل مؤثر در قیمت محصولات گلخانه ای”:

1-هزینه راه اندازی گلخانه چقدر است؟

میانگین هزینه‌های گلخانه‌ها از چند میلیون تا چند صد میلیون، بسته به اندازه و تجهیزات گلخانه متغیر است. در صورتی ‌که از خدمات یک متخصص برای کمک به احداث گلخانه استفاده کنید، هزینه‌های اولیه ممکن است افزایش یابد، اما قطعاً گلخانه ای سودآورتر خواهید داشت.

2-انواع گلخانه از نظر سازه کدام مدل ها هستند؟

گلخانه هوپ -گلخانه قوسی گوتیک -گلخانه روی پشت ‌بام-گلخانه ‌های تکیه ‌دار-گلخانه گنبدی-گلخانه گودالی

3-فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت محصولات گلخانه ای چیست؟

اندازه ساختار سازه گلخانه -مواد مورد نیاز در ساخت گلخانه -آماده ‌سازی سایت گلخانه-هزینه های آب و برق-شرایط آب ‌و هوایی

4-هزینههای عملیاتی گلخانه چیست؟

مصرف آب -نورپردازی-ابزار آبیاری-گیاهان مورد کشت-مدیریت آفات -هزینه های تعمیرات و نگهداری گلخانه-تجهیزات گرمایشی

حتما شما هم مشاهده کرده اید که در گلخانه ها از ابزاری به اسم توری استفاده می کنند. اما علل افزایش مصرف توری گلخانه ای چیست؟  میتواند چه تاثیری بر عملکرد گلخانه داشته باشد؟ اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که چرا در گلخانه ها از توری استفاده میکنند بهتر است که این مقاله را تا آخر مورد مطالعه قرار دهید. در این مقاله قصد داریم به سوال علل افزایش مصرف توری گلخانه ای چیست؟ پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

 علل افزایش مصرف توری گلخانه ای چیست؟

مواردی که در این بخش از مقاله مورد بحث و بررسی قرار میگیرند عبارت اند از:

 • توری گلخانه ای چیست؟
 • ابعاد توری گلخانه ای
 • علل افزایش مصرف توری گلخانه ای چیست؟
 • معرفی گیاهانی که باید برای رشد بهتر آن ها از توری استفاده کنید
 • نحوه نصب توری گلخانه ای
 • مواردی که برای نگهداری توری گلخانه ای باید رعایت کنید
 • عوامل تاثیر گذار بر قیمت توری گلخانه ای
 • خلاصه

امروزه میتوان به سادگی مشاهده کرد که در گلخانه از توری گلخانه ای استفاده میشود و علت را بسیاری از افراد نمیدانند. منطق برخی از افراد میتواند این باشد که با استفاده از پدهای سلولزی و فن ها میتوان محیط گلخانه را به سادگی خنک کرد و دیگر نیازی به توری گلخانه ای نیست چرا که روشی سنتی و قدیمی شمرده میشود.با این حال باید گفت که بسیاری از گلخانه ها با استفاده از پدسلولزی، فن ها،  و… نتوانسته اند به خوبی گرما و اثر منفی تابش مستقیم خورشید را بگیرند و به همین دلیل است که از توری گلخانه ای استفاده میکنند.

توری گلخانه ای را به عنوان سایبان نیز میشناسند که به علت داشتن رنگ سبز میتوان آن را با عنوانسبز نیز شناخت. همانطور که از عنوانش پیداست از این توری ها برای جلوگیری از تابش بیش از اندازه نور خورشید استفاده میشود.نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که از این توری ها تنها در صنعت گلخانه استفاده نمیشوند، بلکه میتوان از آن ها در استخر ماهی، دامداری و … استفاده کرد.

ابعاد توری گلخانه ای

تور گلخانه ای معمولا از رشته الیاف نازک پلی اتیلن است این توری ها را از مواد بسیار با کیفیت HDPE تولید میکنند. یکی از مزیت هایی که این توری ها دارند این است که در برابر اشعه یو وی UV بسیار مقاوم هستند.

توری گلخانه ای را میتوان با نام های زیر خریداری کرد:

 • توری سبز گلخانه
 • سایبان
 • راشل گلخانه
 • شید گلخانه
 • شیدینگ
 • سایه انداز

نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که این توری ها تنها در رنگ سبز تولید میشوند که سبز پر رنگ آن برای گلخانه ها بسیار مناسب است اما دقت داشته باشید که این توری ها هرگز در رنگ های دیگر طراحی و تولید نمیشوند. میتوانید رنگ هایی مانند سفید، سبز و گاها کرم را از این تور در بازار پیدا کنید.

توری گلخانه ای کمک می کند تا مقدار تابش نور خورشید به داخل گلخانه کاهش پیدا کند و همین امر میتواند در کاهش دمای گلخانه نیز بسیار تاثیرگذار باشد.ابعادی که معمولا برای این توری ها در نظر گرفته میشود از طول 50 سانتی متر و تا عرض  2، 4، 6، 8 و 10 متر است.

دقت داشته باشید که میتوانید ابعاد طول و عرض این توری ها را همانطور که نیاز دارید سفارش دهید، چرا که ابعاد گلخانه ها میتواند متفاوت باشد و به همین دلیل است که این امکان وجود دارد که ابعاد سفارشی را برای توری ها در نظر بگیرید.

ابعاد توری ها میتواند متفاوت باشد و از طرفی مقدار نوری که اجازه میدهند به گلخانه و یا محیط هم ساطع شود متفاوت است که به طور مثال با توجه به میزان نیاز نور خورشید میتوانید از ضریب سایه اندازی 30 درصد، 50 درصد استفاده کنید. شاید فکر کنید که تنها همین میزان سایه اندازی وجود دارد اما باید گفت که میتوانید شید هایی با تراکم 50 درصد، 80 درصد و گاهی 90 درصد هم پیدا کنید.

اینکه راه های بسیاری برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید وجود دارد و یا راه های بسیار متنوعی برای خنک کردن محیط وجود دارد کاملا درست است اما برخی مواقع استفاده از سیستم های سرمایشی برای متعادل کردن و یا خنک کردن محیط به تنهایی کافی نیست و از طرفی تابش مستقیم خورشید میتواند برای برخی از گیاهان و یا حیوانات در طولانی مدت مناسب نباشد و آسیب برساند.

سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این است که علل افزایش مصرف توری گلخانه ای چیست؟

اگر دقت داشته باشید جنس توری ها پلی اتلین است که این جنس از توری ها دارای ویژگی های زیر هستند:

 • این نوع از توری به هیچ عنوان پاره نمیشوند و میتوان گفت که در مقابل پارگی بسیار مقاوم هستند. اگر اجسام سنگین و یا تیز بر روی آن پرتاب شوند میتوانند کمی به توری آسیب وارد کنند.
 • یکی دیگر از عللی که باعث شده استفاده از توری ها بسیار افزایش پیدا کند این است که میتوانید توری های از جنس پلی اتلین را به هر شکلی که دوست دارید در بیاورید.
 • میتوان گفت که این وسیله به خوبی میتواند گرما را کاهش دهد و از طرفی سرعت باد را نیز کاهش دهد. گاهی سرعت باد میتواند به ساقه گیاهان آسیب وارد کند و یا در مرغداری ها منجر به اذیت حیوانات شود.
 • این جنس از شید طول عمر بالایی دارد و به سادگی خراب و فرسوده نمیشود و میتوان به سادگی آن را نصب کرد.
 • از هجوم حشرات و حیوانات به گیاهان بسیار جلوگیری می کند.

معرفی گیاهانی که باید برای رشد بهتر آن ها از توری استفاده کنید

برخی از گیاهان هستند که با استفاده از توری و شید ها به سرعت رشد می کنند و میتوان اینگونه بیان کرد که استفاده از شید برای این گیاهان و میوه ها میتواند بسیار تاثیرگذار باشد. این گیاهان عبارت اند از:

 • گوجه فرنگی
 • فلفل دلمه
 • گل
 • گیاهان زینتی
 • خیار
 • آلوئه ورا

نحوه نصب توری گلخانه ای

همانطور که در مزیت های توری های گلخانه ای گفته شد این ها نصب بسیار ساده ای دارند که میتوان از آن ها استفاده کرد و نصب کرد. اما برای میتوان از دو روش استفاده کرد که یکی از آن ها عبارت اند از:

·         نصب با استفاده از قفل نایلون  و فنر

اگر قصد دارید که از قفل نایلون (لاکینگ) و فنر استفاده کنید برای نصب توری باید گفت که حتما به سایز قفل و فنر ها توجه کنید چرا که دارای اندازه های بسیار است.یکی از مزیت هایی که این نوع از نصب دارد این است که دیگر توری چین نمیخورد و محکم و صاف نصب میشود.

·         نصب توری گلخانه ای با کلیپس

برای اینکه بتوانید از این روش برای نصب توری استفاده کنید ابتدا باید توری را به داخل بخش نر گیره قرار دهید و بعد از آن ماده گیره را بر روی آن قرار دهید تا هر دو محکم یکدیگر را فشار دهند. دقت داشته باشید که باید سفت بر روی هم چفت شوند.اگر کمی دقت داشته باشید میتوانید سوراخ هایی بر روی کلیپ مشاهده کنید که میتوانید از بست پلاستیکی و سیم بکسل ان ها را به هر نقطه ای که میخواهید متصل کنید.

مواردی که باید برای نگهداری توری گلخانه ای رعایت کنید

همه ما این موضوع را به خوبی میدانیم که با توجه به جنس آن باید مواردی را نیز رعایت کنیم تا طول عمر بالایی داشته باشد.نکته ای که شاید هر کسی نداند این است که هرگز در ظهر نباید توری را نصب کنید چرا که تابش و گرمای نور خورشید منجر به کش آمدن توری میشود و بعد از گذشتن چند ساعت که دمای هوا پایین آمد و کاهش پیدا کرد، توری بسیار کش آمده و میتواند منجر به آسیب شود.

از این روی بهترین زمان برای نصب توری گلخانه ای صبح و یا عصر است که دمای هوا متعادل است.دقت داشته باشید که قبل از نصب توری آن را در محیط بسته و فاقد آلودگی و… قرار دهید تا آسیب نبیند.در زمان نصب این توری ها باید بسیار دقت داشته باشید که اجسام تیز به آن برخورد نکنند.

عناوین مطلب بستن
دکمه بازگشت به بالا