کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

برای گرفتگی لوله فاضلاب چه کنیم؟

راه و روش زیادی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب خانه مثل توالت، آشپزخانه، حمام، سینک ظرفشویی و کفشور وجود دارد که در اینجا 16 روش ساده، خانگی و کم هزینه را آموزش داده ایم. همه ما با علائم گرفتگی لوله فاضلاب آشنا هستیم:

  • سینک طول می کشد تا تخلیه شود.
  • هنگام دوش گرفتن احساس می کنید زیر پاهایتان پر از آب شده.
  • یا اینکه بوی عجیب و غریبی از توالت، حمام و حتی آشپزخانه استشمام می کنید.
  • فاضلاب توالت ایرانی یا فرنگی به کندی تخلیه می شود و یا آب خارج می شود اما فضولات در کاسه باقی می ماند.

این ها همه نشانه هایی هستند که به شما اخطار می دهند به زودی با گرفتگی لوله فاضلاب مواجه می شوید، پس آماده باشید! بعد از یکی دو روز با وجود این نشانه ها، اتفاقی که نباید بیفتد می افتد. لوله فاضلاب خانه شما کاملا مسدود می شود و آب چاه بالا می زند. حالا قطعا اولین چیزی که به ذهنتان می رسد تماس با شرکت جهت رفع گرفتگی لوله های فاضلاب می باشد، اما صبر کنید، بهتر است قبل از اینکار روش هایی را که در ادامه توضیح داده شده را امتحان کنید. با انجام این راه حل ها شاید بتوانید بدون هزینه گرفتگی لوله فاضلاب و نیاز به خدمات لوله بازکنی تجریش را رفع نمایید.

تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب

یکی از مهمترین موضوعاتی که سبب می شود گرفتگی لوله را به طور کامل باز کنید، تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب می باشد. اگر بتوانید گرفتگی لوله را به خوبی تشخیص دهید آن وقت می توانید به راحتی گرفتگی را باز کنید. از مهمترین دلایل گرفتگی لوله به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

  • مو و پرز
  • مصالح ساختمانی
  • روغن و چربی
  • اشیا بزرگ و کوچک
  • کم بودن شیب لوله
  • دستمال کاغذی، پوشک بچه، نوار بهداشتی

روش های لوله بازکنی خانگی

در اینجا 16 روش از بهترین راه های رفع گرفتگی فاضلاب خانگی را آموزش داده ایم. برای رفع گیر لوله فاضلاب میتوانید از این روش ها استفاده کنید تا به نتیجه برسید.

✅ تعداد روش ها: 16 روش لوله بازکنی
✅ درجه سختی: بسیار آسان
✅ میزان هزینه: بسیار کم
✅ بهترین روش: فنر برقی

1- شوینده و آب گرم

مقداری پودر شوینده یا مایع را در آب گرم حل کنید تا آب کف آلود شود سپس آن را داخل لوله فاضلاب گرفته شده بریزید.

این محلول مانند روان کننده عمل می کند و اگر گرفتگی بر اثر چربی و روغن باشد، با چند بار تلاش کردن مطمئنا مشکل برطرف خواهد شد.

بهتر است در آخر یک کتری آب گرم هم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب داخل لوله بریزید.

2- آویز فلزی لباس

روش ساده اما موثر در بسیاری از گرفتگی ها! یک آویز فلزی آماده کنید و تمامی خمیدگی های آن را صاف کنید و تنها سر قلاب شکل را دست نزنید.

میله را وارد لوله گرفته شده بکنید و سعی کنید تا جایی آن را هل دهید که به عامل گرفتگی برخورد کند. سپس باید فکر کنید در حال ماهیگیری هستید تا بتوانید چیزی را که باعث گرفتگی شده را به سر قلاب بچسبانید و آن را بیرون بکشید.

در آخر مانند روش قبل از یک کتری آب جوش برای شستشوی لوله استفاده نمایید.

3- سرکه و جوش شیرین

مخلوط 1/3 فنجان جوش شیرین با 1/3 فنجان سرکه را در لوله گرفته شده بریزید و تا 30 دقیقه و یا بیشتر صبر نمایید.

ترکیب این دو ماده سبب ایجاد واکنش شیمیایی می شود که حالت اسیدی دارد و می تواند گرفتگی را برطرف نماید. با توجه به میزان گرفتگی می توانید اندازه جوش شیرین و سرکه را بیشتر نمایید و الزامی در استفاده به همین میزان وجود ندارد.

این روش کمک می کند که موی بلند، چربی و روغن که به لوله چسبیده شده را از بین ببرد. علاوه بر این، محلول فوق می تواند لوله را از هر گونه لجن و لعاب پاکسازی نماید.

4- جارو برقی تر و خشک

اگر یک جاروبرقی تر و خشک دارید می توانید آن را به یک ابزار فوق العاده تبدیل کنید.

برای انجام این کار بهتر است زمانی که لوله جارو برقی را وارد لوله فاضلاب کردید، اطراف لوله را به خوبی بپوشانید.

با قرار دادن جارو برقی روی قدرت بالا می توانید هر چیزی که داخل لوله فاضلاب باعث گرفتگی شده را به داخل بکشید و لوله را باز کنید.

5- آب گرم

برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب یک سطل اب گرم آماده نمایید. ریختن آب گرم درون لوله باید در دو تا سه مرحله انجام شود تا نتیجه خوبی داشته باشد.

این روش معمولا سریعترین راه لوله بازکنی و می باشد.

در صورت لزوم می توانید این کار را تا چندین بار تکرار نمایید تا زمانی که مطمئن شوید با این روش نمی توان گرفتگی را رفع کرد.

در کنار آب گرم می توانید مثل روش اول از مایع شوینده نیز استفاده کنید، به این صورت که ابتدا مقداری مایع داخل لوله بریزید و سپس آب گرم را در لوله خالی کنید.

6- کاستیک سودا یا سود سوزآور

سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا کاستیک سودا (به انگلیسی: Caustic Soda) یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH که ترکیب معدنی جامد و سفید رنگ می باشد.

این ماده می تواند باعث سوختگی شیمیایی شود و گرفتگی لوله را برطرف نماید. هنگام استفاده از این روش باید محافظ چشم و دستکش را برای ایمنی خود به کار ببرید.

این ماده را می توانید از ابزار فروش های محلی خرید کنید. 3/4 گالن آب سرد را درون یک سطل بریزید و سپس 3 فنجان سود سوز آور به آن اضافه کنید. این ترکیب برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب بسیار موثر است.

با یک چوب بلند آب را هم بزنید تا کاستیک سودا در آب حل شود. ترکیب این ماده با آب باعث ایجاد گرما و واکنش شیمیایی می شود.

پس از ریختن آن درون لوله باید 30 دقیقه یا بیشتر از آن صبر کنید سپس لوله را با آب داغ شستشو دهید.

7- تمیز کردن لوله

بعضی از کارهایی که مربوط به پاکسازی لوله است شاید کمی سخت باشد اما این روش کاری ندارد و حتی خانم ها هم می توانند آن را انجام دهند.

در زیر سینک ظرفشویی و برخی از قسمت های خانه، لوله ای به شکل U وجود دارد که مانند تله عمل می کند و می تواند خیلی چیزها را درون خود نگه دارد و باعث مسدود شدن راه آب می شود و تمیز کردن آن برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب فوق العاده است.

ابتدا سطلی را آماده کنید و زیر این لوله قرار دهید. سپس با استفاده از یک آچار لوله را باز کنید. وقتی لوله باز شد شروع به خالی کردن فضولات داخل لوله نمایید.

لوله را به خوبی شستشو دهید و مجددا سر جای خود ببندید.

8- فنر لوله بازکنی

فنر لوله بازکنی شبیه به سیمی است که با آلیاژ فلز ساخته شده و به راحتی می تواند انواع زیادی از گرفتگی ها را باز کند.

البته شما در خانه باید از نوع دستی آن استفاده کنید که برای تهیه آن می توانید به فروشگاه های ابزار فروشی مراجعه کرده و فنری را که نیاز دارید براساس متراژ خرید نمایید.

لازم است خاطر نشان شویم که از نوع دستی و نه برقی تنها قادر به رفع گرفتگی لوله فاضلاب که بصورت سطحی مسدود شده می باشد و توان رسوب گیری و یا از بین بردن اشیا را ندارد.

در ادامه می توانید ویدیو آموزشی استفاده از فنر دستی را مشاهده نمایید:

9- نمک و جوش شیرین

مخلوط 1/2 فنجان نمک و 1/2 فنجان جوش شیرین را داخل لوله بریزید. برای 10 الی 20 دقیقه صبر کنید سپس داخل لوله آب گرم بریزید.

آب گرم و این ترکیب تبدیل به واکنش شیمیایی می شوند که می توانند اقدام به رفع گرفتگی لوله فاضلاب نمایند.

ترکیب فوق معمولا برای پیشگیری از گرفتگی های شدید بسیار عالی است. به همین خاطر می توانید به صورت مداوم یعنی هر چند هفته یکبار این مواد را داخل لوله بریزید. سپس از آب برای شستشوی آن استفاده کنید.

10- سرکه، جوش شیرین و فشار آب

اگر گرفتگی در سینک یا وان حمام است ابتدا جوش شیرین و سرکه در لوله بریزید و 40 دقیقه تا 1 ساعت صبر نمایید.

سپس درپوش کفشور را قرار دهید و آب را باز کنید تا وان یا سینک پر از آب شود.

پس از پر شدن وان و سینک، درپوش را بردارید تا فشار آب سبب شود هر آنچه در لوله گیر کرده به کمک ترکیب جوش شیرین و سرکه و فشار آب از بین برود.

این روش می تواند تمام مواد زائد مانند مو و فضولات را با فشار از لوله خارج نماید و باعث رفع گرفتگی لوله فاضلاب گردد.

11- اسید رقیق

توجه کنید که اسید حتما رقیق باشد. برای تهیه اسید لوله بازکن میتوانید به فروشگاه ها مراجعه کنید و محلول رقیق لوله بازکن را تهیه کنید. به عنوان مثال برندهای اکتیو، صاف، اتک و محلول دوقلو رافونه از معروف ترین محلول ها هستند که در صورت رقیق بودن میتوانید از آنها استفاده کنید.

تاکید ما برای انتخاب اسید رقیق برای رفع گرفتگی لوله به این دلیل است که اسیدها یک خورنده هستند و در استفاده طولانی مدت میتوانند اتصالات را از بین ببرند. پس در استفاده از اسیدها زیاده روی نکنید و از نوع رقیق آنها استفاده کنید تا قدرت زیادی نداشته باشند.

12- تلمبه لوله بازکن

تلمبه ها انواع مختلفی دارند که شکل و ظاهر هر کدام مخصوص یک لوله فاضلاب می باشد. به عنوان مثال برخی از تلمبه ها فقط مخصوص توالت هستند و برخی دیگر برای انواع لوله فاضلاب کف شوی و سینک مناسب می باشند.

نحوه رفع گرفتگی لوله فاضلاب با تلمبه به این صورت است که باید تلمبه را روی خروجی لوله فاضلاب قرار دهید و چندین بار آن را بالا و پایین کنید (به اصطلاح عمل تلمبه زنی را انجام دهید). چند بار اینکار را تکرار کنید تا گرفتگی لوله رفع شود. پس از رفع گرفتگی لوله فاضلاب درون لوله آب گرم بریزید تا ضایعات اضافی شسته شود.

13- قلاب فلزی

ساخت یک قلاب فلزی با سیخ یا هر میله فلزی دیگری ایده بسیار کاربردی و کار راه اندازی است. برای اینکار کافی است یک سیخ یا میله فلزی را به کمک انبردست سر آن را شبیه قلاب درست نمایید. بهتر است ارتفاع قلاب حداقل 1 متر باشد. حالا برای باز کردن و رفع گرفتگی لوله فاضلاب کافی است آویز را درون لوله هدایت کنید و سعی نمایید هر آنچه در شترگلو (سیفون) جمع شده بیرون بکشید. اینکار دقیقا مانند ماهی گیری است!

پس از خارج کردن ضایعات و آشغال ها، بهتر است درون لوله، آب گرم بریزید تا مواد اضافی باقی مانده شسته شود و مسیر راه آب فاضلاب باز شود.

14- تمیز کردن سیفون سینک و روشویی

گاهی اوقات گرفتگی درون لوله فاضلاب داخل دیوار نیست و با یک حرکت ساده و پیش پا افتاده میتوان گرفتگی لوله را باز کرد. اینکار مناسب و است. (توجه کنید، بهتر است قبل از هر کاری از نحوه بسته شدن سیفون عکس یا فیلم بیگرید تا بعد از انجام کار بدانید چطور آن را ببندید).

برای انجام کار کافی است سیفون زیر سینک را باز کنید و آن را کاملا تمیز کنید و با آن گرم بشویید. خیلی مواقع آشغال، چربی و روغن درون سیفون تجمع می کنند و مسیر خروجی فاضلاب را مسدود می نمایند. با اینکار مشکل گرفتگی لوله فاضلاب رفع خواهد شد.

15- استفاده از جوهر نمک

قبل از هر چیز برای حفاظت از جان خود از دستکش استفاده کنید و کاملا با احتیاط اینکار را انجام دهید. 3 پیمانه جوهر نمک را در 4 لیتر آب بریزید و با یک چوب یا وسیله به درد نخور آن را هم بزنید. سپس محلول را درون لوله گرفته شده بریزید و 1 ساعت صبر کنید تا محلول کار خود را انجام دهد. بعد از گذشت زمان، درون لوله آب بریزید تا هم باز شدن لوله فاضلاب را آزمایش کنید و هم لوله را بشویید.

حتما به نکات ایمنی که گفته شد دقت کنید و در استفاده از اسیدها مثل جوهر نمک زیاده روی نکنید.

16- نوشابه، یک لوله بازکن قدرتمند

شاید در ظاهر نوشابه یک مایع ساده و یک نوشیدنی به نظر برسد. اما ترکیبات و گاز نوشابه چیزی است که آن را به یک لوله بازکن قدرتمند تبدیل می کند. روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب با نوشابه یک راه ساده و کم هزینه برای شماست تا بدون تماس با شرکت های لوله بازکنی بتوانید مشکلتان را حل کنید. برای اینکار کافی است یک بطری نوشابه (ترجیحا بزرگ) را زمانی که آب جمع شده در لوله پایین رفت درون آن بریزید. سپس 30 دقیقه اجازه دهید تا نوشابه کار خود را انجام دهد. در آخر با ریختن آب گرم درون لوله، باز بودن راه اب را تست کنید.

منبع: لوله بازکنی خانی

دکمه بازگشت به بالا