کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

چرا برگ درختان در فصل تابستان زرد می شود؟

در طول تابستان از چشم انداز خود انتظار دارید که بسیار سالم و سرحال باشند. اما چمن­ها دیگر به سرعت رشد نمی کند و ممکن است درختان شما کمی بی حال بنظر برسند و چیزی در باغ و یا نهالستان شما وجود دارد که متوجه شده اید و اصلا انتظارش را نداشتید: زرد شدن برگ های درخت شما!!!

با دیدن این صحنه برای شما سوالات زیادی پیش می آید؟ چه چیزی باعث زرد شدن برگ ها می شود؟ آیا اشتباه کاشته شد؟ آیا بیماری دارد؟ آیا این بیماری به درختان دیگر من سرایت می کند؟ قابل درمان هست؟ و غیره. در این متن به زرد شدن برگ درختان و دلایل آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

علت زرد شدن برگ درخت در تابستان ممکن است کلروز باشد:

درک این نکته مهم است که برگ‌های همه درختان معمولاً هر چه به فصل تابستان نزدیک می‌شویم رنگ روشن‌تری پیدا می‌کنند. با این حال، اگر درخت (های) شما شرایط رشد مطلوبی نداشته باشد، چند دلیل جدی‌تری نیز برای زرد شدن برگ ها وجود دارد. در ادامه به آن­ها خواهیم پرداخت.

کلروز در درختان چیست؟

هنگامی که برگ ها زرد می شوند، این وضعیت به نام کلروز نامیده می­شود. زردی غیرطبیعی بافت برگ به دلیل از بین رفتن کلروفیل است. کلروفیل یک جزء حیاتی برای فتوسنتز در طول فصل رشد است زیرا به گیاه اجازه می دهد انرژی خورشید را جذب کند. کلروفیل‌ها رنگدانه­های سبز رنگ درون اندامک کلروپلاست برگ ها هستند که عمل فتوسنتز را انجام می دهند و به برگ رنگ زیبایی می­بخشند.

هرگونه کاهش در میزان این رنگدانه باعث از بین رفتن رنگ سبز برگ ها خواهد شد.

علل احتمالی کلروز

درک علت کلروز در درختان می تواند یک موضوع پیچیده باشد:

  • کمبود کود
  • شرایط نامناسب خاک
  • استرس رطوبتی

 در اینجا نگاهی دقیق‌تر به این سه علت رایج‌تر خواهیم داشت.

کمبود کود

کلروز آهن – کمبود آهن در دسترس – یکی از شایع ترین علل زرد شدن برگ درختان هلو در تابستان است. نشانه ای از اینکه درخت­های شما از کلروز آهن رنج می برد این است که زرد شدن برگ­ها از برگ­های خارجی جوان‌تر (یا انتهایی) شروع شود و در نهایت به سمت داخل برگ­های مسن تر و پایین­تر حرکت کند. گیاهان برای تشکیل کلروفیل به آهن نیاز دارند.

کمبود منگنز یا روی نیز باعث کلروز در گیاهان می شود. در مقایسه با کمبود آهن، این کمبودها ابتدا در برگهای داخلی یا مسن ایجاد می شوند و سپس به سمت بیرون پیشرفت می کنند.

شرایط نامناسب خاک:

شرایط نامناسب خاک با نحوه جذب مواد مغذی موجود توسط ریشه درخت ارتباط نزدیکی دارد. تجزیه و تحلیل خاک باغ، به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا خاک شما به سلامت درختان شما کمک می کند یا آسیب می رساند.

در مورد جذب آهن، زمانی که PH خاک شما بالاتر از 6.7 باشد (7.0 خنثی است؛ بالای 7.0 قلیایی است) ماده مغذی نامحلول تر می شود. برای بیشتر گیاهان، آهن زمانی بهتر جذب می شود که PH خاک شما بین 5.0 تا 6.5 باشد.

برعکس، اگر برگ‌های درخت به دلیل کمبود منگنز زرد می‌شود، می‌تواند به دلیل شرایط خاک بسیار اسیدی و پتاسیم بیش از حد موجود باشد.

استرس رطوبتی:

آب بسیار کم، آب زیاد یا زهکشی ضعیف – این افراط در دسترس بودن رطوبت می تواند سلامت درختان شما را خطر اندازد.

اگر درختان شما آب کافی دریافت نکنند، برای صرفه جویی در مصرف آب، برگ های خود را می ریزند. علائم این امر می تواند با پیچ خوردگی و زرد شدن برگ ها شروع شود.

از طرف دیگر، آب زیاد ویا زهکشی ضعیف می تواند به همان اندازه مشکل ساز باشد. خاک غرقابی می تواند ریشه های درخت شما را غرق کند، که بر توانایی آنها در جذب اکسیژن تأثیر منفی می گذا؛ این آسیب ریشه می تواند منجر به مرگ ریشه شود. زرد شدن برگها از علائم این غرقابی است.

کلام آخر:

درمان درختان کلروتیک می تواند توسط یکی از دو راه زیر باشد که افراد متخصص با بررسی عوامل دخیل تجویز می­کنند بهتر است انجام این کارها را به دست افراد متخصص بسپارید تا نتیجه مطلوب حاصل شود:

  • محلول پاشی
  • اصلاح خاک

مجموعه نهال فروشی برتر، تیمی از درختکاران بسیار ماهر، با استعداد می­باشد که در مراقبت از بهداشت گیاهی تخصص دارند. ما متعهد به تشخیص دقیق مشکلات درختان، نظارت بر سلامت درختان شما و استفاده از درمان های پیشگیرانه هستیم.

تغییر رنگ، ریزش پوست یا ریزش برگ ها همه نشانه هایی هستند که نشان می دهد ممکن است چیزی اشتباه باشد. مشکلات جزئی معمولاً می توانند به سرعت برطرف شوند، اما اگر شناسایی نشوند، سلامت گیاه به خطر می افتد. اگر مشکل بیش از حد باشد، درخت باید با هزینه بسیار بیشتری حذف و جایگزین شود.

برای خرید نهال میوه مقاوم در برابر آفات و تنش­های محیطی می­توانید با ما در ارتباط باشید. قیمت نهال میوه در سایت درج شده است و شما به راحتی می­توانید برای خرید آن انپقدام کنید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا