اقتصادیکسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامتمجله عمومی

آیا دمنوش زنجبیل می‌تواند به بهبود عملکرد مغزی کمک کند؟

اصیت دمنوش زنجبیل که توسط دانشمندان تایید شدهاند

دمنوش مفرح دکتر بیز: راه‌های زیادی برای بهره‌مندی از فواید زنجبیل وجود دارند، ولی یکی از محبوب‌ترین راه‌ها نوشیدن چای یا دمنوش زنجبیل است. هم‌چنین، می‌توانید از مکمل‌ها یا عصاره‌ی زنجبیل، روغن‌های عصاره‌ای، یا زنجبیل تازه نیز استفاده کنید. احتمالا پودر زنجبیل را بیش‌تر از حالات دیگر زنجبیل دیده باشید، زیرا معمولا در تهیه‌ی خورش کاری یا انواع کیک‌ها معمولا از پودر زنجبیل استفاده می‌شود. با وجود این، نوشیدن یک لیوان چای زنجبیل یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از بهره‌مندی کامل از خواص مفید این داروی گیاهی قدرتمند است و به راحتی می‌توان آن را به یک عادت روزانه و دلپذیر تبدیل کرد.

خرید دمنوش بانوان دکتر بیز: بنابراین، پرسش اصلی این است که فواید مهم دمنوش یا چای زنجبیل چیست؟ کاربردهای فراوان زنجبیل در طب سنتی، از دوران باستان تا به امروز، همواره کنجکاوی دانشمندان و پژوهشگران را برانگیخته است. امروزه، در نهایت، جامعه‌ی پزشکی فقط توانسته‌ است برخی از  فواید بی‌شمار زنجبیل را کشف کند. بنابراین، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از ۱۴ خاصیت علمی دمنوش زنجبیل برای سلامتی آگاه شوید:

۱. درمان حالت تهوع

دمنوش لاغری بیز: یکی از رایج‌ترین کاربردهای زنجبیل درمان حالت تهوع و بیماری صبحگاهی (ویار) در زنان باردار است. معمولا برای درمان بیماری صبحگاهی یا ویار زنان باردار مصرف زنجبیل را توصیه می‌کنند، زیرا مصرف این چاشنی عوارض جانبی زیادی برای زنان باردار و جنین‌شان ندارد، و می‌توان آن را با خیال راحت در دوران بارداری مصرف کرد. یکی دیگر از فواید دمنوش زنجبیل کمک به بیمارانی است که در حال انجام شیمی درمانی هستند و دچار حالت تهوع می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند، مصرف زنجبیل در این مورد نیز اثربخش است. هم‌چنین، باور کنید یا نه، طبق یافته‌های علمی، میزان اثربخشی زنجبیل در درمان دریازدگی به اندازه‌ی دیمن هیدرانات (درامامین و گراول) است. بنابراین، اگر سوار قایق یا کشتی می‌شوید یا قرار است سفر جاده‌ای داشته باشید، فلاسک‌تان را پر از چای یا دمنوش زنجبیل کنید و با خیال راحت، بدون حالت تهوع، از مسافرت‌تان لذت ببرید.

۲. تسکین درد ماهیچه

بدون نگرانی از درد ماهیچه‌ها می‌توانید حتی روزی دو بار به انجام تمرین‌های ورزشی بپردازید. زنجبیل به خاطر خواص ضد التهابی‌اش مشهور است و می‌تواند به مرور زمان به کاهش درد ماهیچه‌ها کمک کند. به علاوه، این ریزوم پر خاصیت دارای خواص ضد درد نیز هست و می‌تواند به عنوان یک داروی مسکن عمل کند. با این‌که ممکن است دردتان با مصرف زنجبیل به سرعت تسکین نیابد؛ ولی این چاشنی قدرتمند از طریق کاهش تدریجی و روز به روز درد، می‌تواند به کاهش آن دسته از دردهای ماهیچه‌ای که روز به روز افزایش پیدا می‌کنند، کمک کند. برای کسب بهترین نتیجه، باید زنجبیل را مرتبا مصرف کنید؛ یعنی این‌که باید مصرف دمنوش زنجبیل را به عادت روزانه‌تان تبدیل کنید. با این کار، به مرور زمان دردهای بدن‌تان کاهش می‌یابند و آزادانه می‌توانید بدن‌تان را حرکت دهید – حتی اگر هر روز تمرین‌های ورزشی سخت انجام می‌دهید.

۳. داروی ضد التهابی قدرتمند

التهاب با بسیاری از بیماری‌ها از جمله آرتریت، بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و غیره در ارتباط است. در این وضعیت، دستگاه ایمنی بدن برای محافظت از عفونتی که در حقیقت وجود ندارد، به برخی از بخش‌های خود حمله می‌کند یا فعالیت‌اش را دائما ادامه می‌دهد؛ این مسئله می‌تواند به بافت‌های بدن آسیب وارد کند. برخی از مواد غذایی ممکن است باعث افزایش التهاب شوند، از جمله چربی اشباع شده و چربی ترانس، روغن سویا و ذرت، قند، گوشت قرمز، لبنیات، و کربوهیدرات‌های تصفیه شده. برخی از مواد غذایی و چاشنی‌هایی نظیر زنجبیل نیز می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

نتایج یک مطالعه نشان دادند، درد بیماران مبتلا به آرتروز – وضعیتی ناشی از التهاب مفاصل – با مصرف زنجبیل، و با عوارض جانبی بسیار خفیف، کاهش می‌یابد. این اثربخشی احتمالا با ترکیب خواص ضد التهابی و ضد درد موجود در زنجبیل در ارتباط است. هم‌چنین، پژوهشگران با مقایسه‌ی بیماران مبتلا به آرتروز که زنجبیل مصرف کرده بودند با بیماران گروه کنترل دریافتند، مصرف زنجبیل تا ۳۰ درصد درد بیماران مبتلا به آرتروز را کاهش می‌دهد.

بنابراین، زنجبیل نه تنها با تسکین اثرات التهاب باعث بهبود وضعیت سلامتی می‌شوند، بلکه هم‌چنین می‌تواند کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتروز را بهبود ببخشد. همین مورد به تنهایی می‌تواند متقاعدتان کند روزانه دمنوش زنجبیل بنوشید!

۴. کاهش قند خون

زنجبیل داروی طبیعی مهمی برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به دیابت یا پیش دیابت به شمار می‌رود؛ زیرا طبق یافته علمی، می‌تواند قند خون را کاهش دهد. در یک مطالعه، زنجبیل توانست به شکل قابل ملاحظه‌ای قند خون ناشتا را تا ۱۲ درصد کاهش دهد! به این منظور، مصرف مکمل‌های زنجبیل را به این بیماران توصیه می‌کنند؛ با وجود این، احتمال دارد دمنوش زنجبیل نیز بتواند اثربخشی مشابه‌ای در بدن این بیماران داشته باشد. کنترل قند خون نه تنها به آدم‌های در معرض خطر ابتلا به دیابت یا بیمارانی دیابتی کمک می‌کند، بلکه هم‌چنین ممکن است باعث کاهش وزن نیز بشود. به گفته‌ی بسیار از متخصصان و طبق اصول بسیاری از رژیم‌های غذایی نظیر رژیم غذایی گولو، رژیم غذایی سرکه سیب، ‌مقاومت به انسولین به عنوان یکی از موارد نگران کننده‌ در خصوص افزایش وزن تبدیل شده است. کنترل قند خون می‌تواند به کاهش مقاومت به انسولین و اثرات منفی ناشی از آن بر سلامتی، از جمله ابتلا به اضافه وزن، کمک کند. مصرف یک فنجان (یا سه فنجان) دمنوش زنجبیل را به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کنید و تاثیر آن را بر نتایج تلاش‌های‌تان برای کاهش وزن مشاهده کنید.

۵. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر زنان و مردان در ایالات متحده به شمار می‌رود. به این ترتیب، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی باید به یک اولویت تبدیل شود. طبق یافته‌های علمی، زنجبیل سطوح عوامل مهمی را که به عنوان عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی شناخته می‌شوند، در بدن کاهش می‌دهد. طی یک مطالعه، مصرف زنجبیل باعث کاهش ۲۸ درصدی نسبت‌های ApoB و ApoA-I در بدن شد؛ هم‌چنین، لیپوپروتئین‌های اکسید شده نیز تا ۲۳ درصد کاهش یافتند. مطالعه‌ی دیگری نیز بر روی تاثیرات روغن زنجبیل بر کاهش سطوح کلسترول، یکی دیگر از عوامل اصلی بروز بیماری قلبی، به عمل آمد. نتایج شگفت‌انگیز این مطالعه نیز نشان دادند، زنجبیل می‌تواند مانند یک سلاح قدرتمند با بیماری قلبی مبارزه کند.

۶. کاهش خطر سکتهی مغزی

سکته‌ی مغزی در اثر ایجاد یک لخته‌ی خونی اتفاق می‌افتد که از جریان خون در مغز جلوگیری می‌کند. اثرات سکته‌ی مغزی می‌توانند مرگ‌آور باشند. ولی زنجبیل در این‌جا نیز می‌تواند به کمک انسان بیاید. زنجبیل خطر ایجاد لخته‌های خونی را که با حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی در ارتباط هستند، کاهش می‌دهد. چگونه؟ زنجبیل یک عامل رقیق کننده‌ی طبیعی خون به شمار می‌رود. این ریزوم حاوی سالیسیلات است که به خاطر توانایی‌اش در پیشگیری از ایجاد لخته‌های خونی مشهور است؛ از این جهت، کارکرد زنجبیل مانند آسپیرین است که حاوی استیل سالیسیلیک اسید است. ولی عوارض جانبی زنجبیل از آسپیرین کم‌تر است؛ از این رو، مصرف زنجبیل خطر کم‌تری به همراه خواهد داشت. بنابراین، به جای مصرف آسپیرین، درباره‌ی مصرف زنجبیل با پزشک معالج‌تان مشورت کنید.

۷. پیشگیری و مبارزه با سرطان

پیشگیری و مبارزه با سرطان یکی از مهم‌ترین فواید دمنوش یا چای زنجبیل است. زنجبیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند و عوامل ضد التهابی است. هنگامی که سلول‌های بدن انرژی مصرف می‌کنند، رادیکال‌های آزاد تولید می‌شوند؛ این یک فرایند طبیعی در بدن است. با وجود این، تولید بیش از اندازه‌ی این رادیکال‌های آزاد می‌تواند برای بدن مضر باشد و باعث آسیب دی‌ان‌ای شود؛ این وضعیت می‌تواند باعث بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله سرطان شود. بنابراین، اثرات آنتی‌اکسیدانی ۶-شوگاول تاثیر ویژه‌ای بر کاهش این آسیب‌ها و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارند. همین عناصر می‌توانند به کنترل انواع مختلفی از سرطان‌ها نیز کمک کنند. مطالعات نشان داده‌اند، زنجبیل ممکن است حتی باعث درمان سرطان سینه و کنترل سایر سرطان‌ها از جمله سرطان روده‌ی بزرگ، معده، تخمدان، کبد، پوست، و پروستات شود. این یافته‌های مهم نشان می‌دهند این چاشنی محبوب به چه اندازه‌ می‌تواند مفید و قدرتمند باشد.

۸. کاهش گرفتگیهای دورهی قاعدگی

گرفتگی‌های دوره‌ی قاعدگی بسیار ناخوشایند هستند، و باعث می‌شوند بسیاری از زنان به مصرف داروهای مسکن از قبیل ایبوپروفن روی بیاورند. نفخ، گرفتگی ماهیچه، و درد شکم زندگی و کار زنان را بسیار دشوار می‌کند. با وجود این، نتایج یک مطالعه نشان داده‌اند، مکمل‌های زنجبیل به اندازه‌ی داروهای ضد درد رایج نظیر ایبوپروفن و مفنامیک اسید در کاهش ناراحتی‌های دوره‌ی قاعدگی موثر هستند. این جایگزین طبیعی داروهای مسکن می‌تواند استاندارد جدیدی را درباره‌ی میزان تسکین درد زنان در دوره‌ی قاعدگی تعریف کند. دفعه‌ی بعد که دوره‌ی قاعدگی‌تان آغاز شد، به جای متوسل شدن به بطری قرص ایبوپروفن، به قوری حاوی دمنوش زنجبیل روی بیاورید.

۹. سرکوب اشتها

سرکوب اشتها برای آن‌هایی که به دنبال کاهش وزن هستند، کمک مهمی تلقی می‌شود. زنجبیل به کاهش وزن نیز کمک می‌کند، چگونه؟ دمنوش زنجبیل با کاهش احساس گرسنگی، دست‌کم تا شش ساعت، کمک‌تان می‌کند تا به هدف‌تان برسید. شرکت‌ کنندگان در یک مطالعه که زنجبیل مصرف کرده‌ بودند، در مقایسه با گروه دارونما (پلاسیبو) به مدت طولانی‌تری احساس سیری کردند. برای استفاده از دمنوش زنجبیل جهت کمک به کاهش وزن، باید با استفاده از حدود ۲ گرم پودر زنجبیل یک دمنوش تهیه کنید و بعد از هر غذا میل کنید. این راه حل ساده به تلاش‌های‌تان برای کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. مصرف دمنوش یا چای زنجبیل به همراه حفظ سبک زندگی سالم می‌تواند در مسیر کاهش وزن اضافی و رسیدن به تناسب اندام، باعث پیشرفت‌تان شود. حتی می‌توانید به همراه دمنوش زنجبیل، چای سبز نیز نوش جان کنید. چای سبز فواید مهمی برای کاهش وزن به همراه دارد و مکمل خوبی برای چای زنجبیل به شمار می‌رود.

۱۰. کاهش اثرات افزایش سن و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

آلزایمر نوعی بیماری ناشی از التهاب است. به طور کلی، کاهش قدرت شناختی و افزایش سن با التهاب و آسیب دیدن تدریجی بخش‌هایی از مغز در ارتباط هستند. زنجبیل می‌تواند از بروز واکنش‌های التهابی در مغز جلوگیری کند. به علاوه، مصرف زنجبیل ممکن است برای کارکرد شناختی نیز مفید باشد. طی یک مطالعه، سرعت واکنش و کارکرد حافظه زنان شرکت کننده بعد از مصرف زنجبیل بهبود یافت. مطالعات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند، زنجبیل می‌تواند به بازیابی مغز – بعد از بروز آسیب مغزی – و بهبود اختلال حافظه کمک کند. این پژوهش نشان داد، با مصرف دمنوش زنجبیل می‌توانید حافظه‌تان را تقویت کنید.

۱۱. مبارزه علیه عفونتها

زنجبیل با استفاده از ترکیبات فعال خود از جمله گینجرول، می‌تواند در مبارزه علیه باکتری‌ها به بدن کمک کند. این ماده به عنوان عاملی برای توقف رشد باکتری‌ها شناخته می‌شود. طی یک مطالعه، اثر سیر و زنجبیل علیه باکتری‌هایی که در برابر دارو مقاوم شده بودند، مورد آزمایش قرار گرفت. اثربخشی این دو ماده‌ی خوراکی قطعا امیدوار کننده است، زیرا بسیاری از باکتری‌ها در برابر داروهای آنتی‌بیوتیک رایج که توسط پزشکان تجویز می‌شوند، مقاوم شده‌اند. بنابراین، اگر احساس می‌کنید بدن‌تان دچار عفونت شده است، پیش از مراجعه به پزشک، زنجبیل را امتحان کنید.

۱۲. کمک به بهبود گوارش

سوء هاضمه با نشانه‌های نفخ و ناراحتی معده شناخته می‌شود. با این‌که درمان‌های طبیعی بسیاری برای کمک به بهبود گوارش وجود دارند، از جمله آب و لیمو، یکی دیگر از درمان‌های طبیعی موثر برای گوارش نوشیدن دمنوش یا چای زنجبیل است. طبق یافته‌های پژوهشگران، این دمنوش تند و خوشمزه با کمک به تخلیه‌ی سریع‌تر معده بعد از مصرف غذا، باعث بهبود کارکرد معده و دستگاه گوارش می‌شود. به علاوه، طبق یافته‌ها، زنجبیل می‌تواند به تجزیه‌ و خروج گاز از روده‌ها، تسکین ناراحتی‌های گوارشی و درمان نفخ کمک کند. شواهد علمی می‌توانند اثربخشی زنجبیل را بر بهبود کارکرد گوارش ثابت کنند. با وجود این، باید در مصرف زنجبیل تعادل را رعایت کرد؛‌ زیرا این چاشنی تند، به دلیل تاثیر قوی‌اش، ممکن است باعث بروز ناراحتی معده در برخی آدم‌ها شود.

دستگاه تنفسی همیشه در معرض عفونت‌های ناشی از ویروس و باکتری قرار دارد. یکی از معروف‌ترین ویروس‌های دستگاه تنفسی ویروس سین‌سیشیال تنفسی (RSV) است. با وجود این، زنجبیل تازه می‌تواند با این ویروس و سایر ویروس‌های دستگاه تنفسی مبارزه کند، و باعث پیشگیری از بروز سرفه و سایر علائم آنفولانزا شود. عامل کلیدی اثربخشی زنجبیل بر این ویروس‌ها چیست؟ برای مبارزه با عفونت‌های تنفسی باید حتما از زنجبیل تازه استفاده شود. برای تهیه‌ی چای یا دمنوش زنجبیل از ریشه‌ی تازه‌ی این گیاه استفاده کنید تا از فواید ضد ویروسی آن بهره‌مند شوید. مطالعه‌ی دیگری نشان داده‌ است، زنجبیل در مبارزه علیه باکتری استرپتوکوک نیز موثر است. گلو درد چه‌طور؟ اگر در ناحیه‌ی گلوی‌تان احساس سوزش کرده‌اید، پیش از مراجعه به مطب پزشک، و امیدواری به تجویز مقداری آنتی‌بیوتیک، برای چند روز مقداری دمنوش زنجبیل بنوشید. دمنوش زنجبیل نه تنها به روش طبیعی با عفونت‌ها مبارزه می‌کند، بلکه شما را از پرداخت هزینه‌ی پزشک نیز در امان نگه می‌دارد.

۱۴. مبارزه علیه قارچها

همان‌طور که زنجبیل می‌تواند علیه عفونت‌های باکتریایی و ویروسی مبارزه کند، این ریزوم پر قدرت با قارچ‌ها نیز مبارزه می‌کند. طی مطالعه‌ای بر روی خواص ضد قارچی بسیاری از عصاره‌های گیاهی، زنجبیل به عنوان یکی از قدرتمندترین عوامل مبارزه با قارچ شناخته شده است. این ریزوم حتی در مقایسه با بسیاری از داروهای ضد قارچی که معمولا پزشکان تجویز می‌کنند، با عملکرد بهتری می‌تواند قارچ‌هایی را که در برابر داروها مقاوم شده‌اند، از بین ببرد. در این موارد، علاوه بر مصرف چای زنجبیل، باید زنجبیل را به همراه سایر عصاره‌های روغنی به صورت موضعی روی نواحی آلوده به قارچ بمالید. روغن درخت چای یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد قارچی است که می‌توانید به همراه روغن زنجبیل استفاده کنید

دکمه بازگشت به بالا