کسب و کار ایرانیمجله عمومی

انتقال مالکیت سیم کارت بدون حضور مالک

خریداری سیم کارت های دست دوم، به عنوان یکی از روش های مقرون به صرفه خرید سیم کارت، در صورتی که با دقت و درایت صورت نگیرد؛ می تواند باعث بروز مشکلاتی برای خریدار گردد، به همین خاطر لازم است در تمامی مراحل خرید از نحوه سند زدن سیم‌ کارت ایرانسل یا هر سیم کارت دیگری  همه جوانب احتیاط را رعایت کنید. تغییر مالکیت سیم کارت خریداری شده که احتیاج به حضور مالک قبلی دارد، یکی از همان موارد مهمی است که اگر بلافاصله بعد از خرید صورت نپذیرد، علاوه بر اتلاف وقت و انرژی، هزینه های مالی ناخواسته ای را به خریدار تحمیل می کند. زیرا در صورت عدم اقدام خریدار نسبت به انتقال مالکیت، برخورداری از خدماتی مانند دریافت ریز مکالمات، تعویض سیم کارت، قطع یا وصل کردن سیم کارت و … شامل حال خریدار نشده که هر کدام دردسرهای مخصوص به خود را دارند.

با توجه به این که امکان تغییر مالکیت سیم کارت به صورت غیر حضوری وجود ندارد، این شرایط در صورت مهاجرت یا فوت صاحب قبلی سیم کارت به مراتب سخت تر هم خواهد شد، پس بهتر است بلافاصله بعد از خرید سیم کارت نسبت به تعیین و تکلیف کردن وضعیت مالکیت سیم کارت خود اقدام نمایید. علاوه بر این ممکن است مالک قبلی سیم کارت؛ سوء استفاده هایی از سیم کارت کرده باشد که شما از آن مطلع نباشید؛ بنابراین توصیه می شود قبل از بروز هر نوع دردسری سیم کارت خریداری شده را به نام خود بزنید تا بتوانید با خیال راحت از همه امکانات و خدمات به طور کامل استفاده نمایید.

Transfer of SIM card ownership without the presence of the owner

شرایط و مدارک مورد نیاز انتقال مالکیت برای مشترکین سیم کارت های همراه اول

مشترکین سیم کارت های اعتباری و دائمی که قصد انتقال مالکیت سیم کارت خود را دارند؛ در صورت عدم منع قانونی می توانند با در دست داشتن مدارک لازم به دفاتر امور مشترکین؛ مراجعه و نسبت به این امر اقدام نمایند، البته توجه به این نکته الزامی است که در صورت تعویض سیم کارت، مشترک باید بعد از گذشت بیست روز نسبت به نقل و انتقال مالکیت اقدام نماید. هزینه انتقال مالکیت بدون احتساب مالیات برای سیم کارت های اعتباری همراه اول 150،000 ریال و برای سیم کارت های دائمی 250،000 ریال می باشد.

با توجه به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که اپراتورها مجاز به فروش سیم کارت به افراد زیر 18 سال نمی باشند، در صورتی که فروشنده یا خریدار سیم کارت به سن قانونی نرسیده باشند، حضور ولی قهری ( پدر یا جد پدری) با ارائه اصل و تصویر کارت ملی ولی به همراه تصویر شناسنامه مالک الزامی می باشد. البته در صورتی که انتقال دهنده یا انتقال گیرنده به سن قانونی نرسیده؛ ولی از سوی دادگاه دارای حکم رشد باشد، ارائه حکم رشد نیز به همراه مدارک مورد نیاز جهت نقل و انتقال الزامی می باشد.

در صورت محجور یا غیر رشید بودن انتقال دهنده جهت نقل و انتقال، ارائه قیم نامه ضروری است. اگر در قیم نامه نقل و انتقال اموال منوط به اجازه از اداره سرپرستی باشد، اخذ اجازه نامه و ارائه آن در زمان نقل و انتقال نیز ضروری می باشد.

مدارک لازم جهت انتقال مالکیت سیم کارت های همراه اول :

حضور هم زمان انتقال دهنده و انتقال گیرنده و یا وکیل قانونی آنها ( در صورت حضور وکیل اصل و تصویر وکالت نامه قانونی ضروری است)

اصل و تصویر کارت ملی انتقال دهنده و انتقال گیرنده
سیم کارت فعال
ارائه کد پستی ده رقمی انتقال گیرنده
ارائه صورت حساب میان دوره برای سیم کارت های دائمی و تائید وصولی صورتحساب توسط دفتر خدمات ارتباطی
ثبت اثر انگشت و امضای انتقال دهنده و انتقال گیرنده
تکمیل و تنظیم سند نقل و انتقال
تکمیل فرم تعهدات از سوی انتقال گیرنده یا وکیل قانونی
ارائه گذرنامه برای اتباع خارجی به جای کارت ملی

در صورتی که مالک سیم کارت فوت کرده باشد، متقاضی باید گواهی انحصار وراثت و وکالت نامه کتبی از سایر وراث مبنی بر رضایت به انتقال مالکیت سیم کارت به احد ورثه را به همراه داشته باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز انتقال مالکیت برای مشترکین سیم کارت های ایرانسل

مشترکین و در صورتی که شماره سیم کارت آنها مشکل حقوقی نداشته باشد؛ می توانند با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی نسبت به نقل و انتقال مالکیت سیم کارت خود اقدام نمایند. توجه به این نکته الزامی است که پس از تغییر مالکیت سیم کارت، تمامی طرح ها و بسته های افزایشی موجود تغییری نکرده و مالک جدید سیم کارت می تواند از آنها استفاده نماید.

مدارک لازم جهت انتقال مالکیت سیم کارت های ایرانسل :

حضور فروشنده و خریدار یا وکیل قانونی
پوکه و سیم کارت
آدرس کامل محل سکونت و کد پستی خریدار
مدارک شناسایی معتبر ( برای اتباع ایرانی شامل :کارت ملی، اتباع خارجی شامل: گذرنامه و اشخاص حقوقی شامل: سند ثبت شرکت، اظهارنامه مالیاتی شرکت، مجوز تجاری شرکت و یا آگهی روزنامه رسمی متضمن ثبت شرکت)

در صورتی که سیم کارت به نام فرد متوفی باشد، برای انتقال مالکیت، لازم است رضایت نامه کتبی از وراث مبنی بر رضایت به انتقال سیم کارت به همراه مدارک ارائه شود.

اگر خریدار سیم کارت زیر 18 سال می باشد، لازم است فرم ثبت نام را فردی بالای 18 سال تکمیل نموده و اصل کارت ملی و تصویر آن را به همراه مدارک ارائه کند.

شرایط و مدارک مورد نیاز انتقال مالکیت برای مشترکین سیم کارت های رایتل

مشترکین سیم کارت در صورتی که سیم کارتشان به صورت یک طرفه یا دوطرفه مسدود نباشد، می توانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه نموده و نسبت به انتقال مالکیت سیم کارت خود اقدام نمایند. پس از انتقال مالکیت، اعتبار ریالی و تمامی بسته های فعال بر روی سیم کارت به مالک جدید انتقال پیدا می کند. در صورت تعویض سیم کارت، مشترک پس از گذشت بیست روز می تواند نسبت به انتقال مالکیت اقدام نماید.

مدارک لازم جهت انتقال مالکیت سیم کارت های ایرانسل :

حضور انتقال دهنده و انتقال گیرنده و یا وکیل قانونی هر یک از طرفین ( در صورت حضور وکیل اصل و کپی وکالت نامه )
سیم کارت و پوکه
اصل و تصویر کارت ملی انتقال دهنده و انتقال گیرنده و یا وکیل قانونی
صورت حساب میان دوره برای سیم کارت های دائمی و تائید وصولی صورتحساب توسط دفتر خدماتی
تنظیم سند انتقال مالکیت و درج امضا و اثر انگشت

تغییر مالکیت سیم کارت بدون حضور مالک

با وجود این که امکان انتقال مالکیت سیم کارت بدون حضور مالک امکان پذیر نمی باشد، اپراتورهای فعال در کشور برای مشترکینی که چندین سال است از سیم کارتی استفاده می کنند که به نام خودشان نیست و هیچ گونه آدرس یا شماره تماسی از مالک قبلی سیم کارت ندارند، شرایطی در نظر گرفته اند که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

تغییر مالکیت سیم کارت ایرانسل بدون حضور مالک

اپراتور ایرانسل به مشترکین سیم کارت های دائمی و اعتباری خود که به مدت طولانی از سیم کارت خود استفاده می کنند و هیچ نشانی از مالک قبلی سیم کارت ندارند، اجازه می دهد با در دست داشتن سیم کارت فعال، کارت ملی، کد پستی و آدرس محل سکونت خود به یکی از مراکز خدمات ایرانسل مراجعه نموده و نسبت به انتقال مالکیت سیم کارت به نام خود اقدام نمایند.

تغییر مالکیت سیم کارت همراه اول بدون حضور مالک

بر اساس اعلام شرکت همراه اول، امکان انتقال همراه اول بدون حضور مالک به هیچ وجه مقدور نمی باشد. ولی مشترکین همراه اول که به مدت طولانی از سیم کارت خود استفاده نموده و قصد تغییر مالکیت سیم کارت خود را داشته و از آدرس یا شماره تماس مالک قبلی هم هیچ اطلاعی ندارند، می توانند نسبت به این امر اقدام نمایند.

در گام نخست مشترکین اعتباری همراه اول باید با شماره پشتیبانی همراه اول، 9990 تماس گرفته و از امکان انتقال مالکیت سیم کارت خود بدون حضور مالک مطمئن شوند، زیرا برای برخی از شماره های اعتباری هم امکان انتقال مالکیت بدون حضور مالک وجود ندارد. سپس با به همراه داشتن سیم کارت فعال، کارت ملی، کد پستی و آدرس محل سکونت خود به یکی از مراکز امور مشترکین مراجعه نمایند.

با توجه به ابلاغیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر رعایت سقف مجاز واگذاری به مشترکین حقیقی تا حداکثر 10 سیم کارت فعال برای هر مشترک، شرکت ارتباطات سیار در صورتی که انتقال گیرنده، دارای بیش از 10 سیم کارت فعال باشد، پس از نقل و انتقال، شماره تلفن همراه مشترک را تا زمان تعیین تکلیف خط به صورت غیر فعال در خواهد آورد، بنابراین لازم است مشترکین قبل از نقل و انتقال مالکیت سیم کارت به این مهم توجه کافی داشته باشند تا دچار مشکلات بعدی نگردند.

سایت تغییر مالکیت سیم کارت غیر حضوری

چنانچه شرایط لازم برای انتقال سیمکارت وجود داشته باشد، انتقال مالکیت سیم کارت، در تمام اپراتورهای تلفن همراه، از طریق مراجعه حضوری به نمایندگی ها و دفاتر فروش آن اپراتورها، برای متقاضیان امکان پذیر خواهد بود.

اما با توجه به اینترنتی شدن بسیاری از خدمات بخش دولتی و خصوصی، این سوال، برای دارندگان سیمکارت، مطرح شده که آیا سایتی تحت عنوان سایت تغییر مالکیت غیر حضوری سیمکارت وجود داشته و اینکه آیا فروش سیم کارت به صورت آنلاین و اینترنتی نیز امکان پذیر می باشد یا خیر؟

در پاسخ به سوالات فوق، باید گفت، بر خلاف انتقال مالکیت گوشی، که سامانه همتا برای انجام آن، طراحی و راه اندازی شده است، در حال حاضر، سایتی، با عنوان سایت تغییر مالکیت غیر حضوری سیمکارت وجود نداشته و لذا، انتقال مالکیت سیم کارت به صورت آنلاین و اینترنتی، برای متقاضیان، امکان پذیر نمی باشد.

تغییر مالکیت سیم کارت همراه اول

در بخش قبل، در مورد انتقال مالکیت سیم کارت به روش اینترنتی توضیح داده و گفتیم که در حال حاضر، سایتی، با عنوان سایت تغییر مالکیت غیر حضوری سیمکارت وجود نداشته و لذا، فروش سیم کارت به صورت آنلاین و اینترنتی، برای متقاضیان، امکان پذیر نمی باشد.

اما، یکی از سیمکارت های محبوب در کشور ما، سیم کارت همراه اول می باشد. لذا، بسیاری از افراد که قصد انتقال مالکیت سیمکارت همراه اول خود را داشته، با این سوال مواجه می شوند که فروش این سیم کارت به چه صورت بوده و این که آیا همانند انتقال مالکیت خود دستگاه موبایل، تغییر مالکیت سیم کارت همراه اول با گوشی و به روش اینترنتی نیز امکان پذیر می باشد یا خیر؟

کاربران سامانه همتا در صورت حساب کاربری خود در این سایت، می‌ توانند از طریق مراجعه به صفحه اصلی سامانه همتا و انتخاب گزینه ( فراموشی رمز عبور )، اقدام به بازیابی و تعریف رمز عبور جدید، برای حساب کاربری خود نمایند.

در پاسخ به سوالات فوق، باید گفت، در حال حاضر، انتقال سیمکارت همراه اول، صرفا با مراجعه حضوری به نمایندگی ها و دفاتر فروش این اپراتور، امکان پذیر می باشد. در نتیجه، تغییر مالکیت سیم کارت همراه اول با گوشی و به روش اینترنتی، برای متقاضیان، ممکن نبوده، چرا که هنوز سایتی، با عنوان سایت تغییر مالکیت غیر حضوری سیمکارت همراه اول، راه اندازی نشده است.

تغییر مالکیت سیم کارت ایرانسل

علاوه بر همراه اول، یکی دیگر از سیمکارت هایی که به ویژه در نوع اعتباری آن، در کشور ما بسیار محبوب بوه، سیم کارت ایرانسل می باشد. دارندگان این سیم کارت نیز برای انتقال مالکیت آن، باید طبق مراحل قانونی اعلام شده از طرف شرکت ایرانسل اقدام نموده تا در آینده با مشکلات قانونی مرتبط با حق مالکیت سیمکارت ایرانسل مواجه نشوند.

لذا، در این بخش، به بررسی نحوه تغییر مالکیت سیم کارت ایرانسل، پرداخته و به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا سایت تغییر مالکیت غیر حضوری سیمکارت ایرانسل، جهت انتقال اینترنتی مالکیت این سیمکارت، تاسیس و راه اندازی شده است یا خیر؟

همانند آنچه در مورد سیمکارت همراه اول گفته شد، در رابطه با سیم کارت های ایرنسل، اعم از دائم و اعتباری، انتقال مالکیت، تنها به روش حضوری و با مراجعه به نمایندگی ها و دفاتر فروش این اپراتور، امکان پذیر می باشد. همچنین، لازم به ذکر است، سایت تغییر مالکیت غیر حضوری سیمکارت ایرانسل، جهت انتقال اینترنتی این سیمکارت، هنوز تاسیس و راه اندازی نشده است.

دکمه بازگشت به بالا