کسب و کار ایرانیمجله عمومی

انواع گرید لوله پلی اتیلن و هزینه خرید آن

یکی از مهمترین پلاستیک هایی که در صنعت پلاستیک سازی جهان بیش از 80 میلیون تن تولید می‌شود پلی اتیلن است. این پلیمر کاربرد‌ها و انواع بسیاری دارد. پلی اتیلن از مواد‌های تشکیل دهنده پلاستیک است. در این مقاله می‌خواهیم و انواع و قیمت خرید آن را برای شما بیان کنیم.

پلی اتیلن پلاستیکی است که با ذوب نمودن آن و قالب گیری نمودن می‌توان به آن شکل دلخواه را داد. پلی اتیلن از پلیمریزاسیون گاز بی رنگ اتیلن تولید می‌شود. مهم ترین ویژگی این پلیمر جرم مولکولی و چگالی آن است. دلیل تولید بالای این پلیمر در سطح جهانی شکل پذیری و قابلیت بازیافت آن است.

پلی اتیلن در صنعت پلاستیک سازی کاربرد‌های گوناگونی دارد. پلی اتیلن‌ها به دو دسته‌ی پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک تقسیم می‌شوند. گرید لوله پلی اتیلن لوله‌های هستند از پلی اتیلن ساخته شده‌اند و هیچ گونه افزودنی دیگری در تولید این لوله‌ها استفاده نشده است.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن با موادی که برای سایر محصولات پلی اتیلن استفاده می‌شود متفاوت است. همان طور که می‌دانید کاربرد لوله‌ها انتقال از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر می‌باشد. گرید لوله پلی اتیلن به خاطر ویژگی‌های چون : وزن سبک و شکلی مناسب و انعطاف پذیری بالا و قیمت مناسب بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

لوله‌های پلی اتیلن به علت ویژگی‌هایی که گفتیم توانسته‌اند جای لوله‌های فلزی و چدنی و بتنی را در بازار به خود اختصاص دهند.

انواع گرید لوله پلی اتیلن

گرید لوله پلی اتیلن انواع متفاوتی دارد که هر کدام کارایی و کاربرد مخصوص به خود را دارند. برای انتخاب گرید لوله پلی اتیلن مناسب باید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید. در لوله‌های پلی اتیلن‌ نسبت به کاربرد خود، از متفاوتی برخوردارند. لوله پلی اتیلن در سه نوع گرید تولید می‌شوند. در این بخش در مورد انواع گرید لوله پلی اتیلن آنها صحبت می‌کنیم

اولین گرید لوله پلی اتیلن گرید PE 63 است. این گرید پلی اتیلن به خاطر ضخامت و وزن بالایی که دارد برای مصرف‌ کننده صرفه‌ی اقتصادی ندارد. امروزه مصرف کنندگان از این گرید لوله پلی اتیلن استفاده نمی‌کنند.

دومین گرید : گرید PE80 از نظر وزنی و ضخامت و قیمت از گرید PE63 کمتر است. اما در این گرید به علت افزایش چگالی که انجام شده میزان فشار مورد تحمل لوله را بالاتر برده است.

سومین گرید لوله پلی اتیلن گرید PE100 است. این گرید با استفاده از بهترین مواد موجود در بازار ساخته شده است. تفاوت این گرید با دو مورد قبلی در وزن و ضخامت کمتر است. مهم ترین ویژگی که باعث محبوبیت این گرید شده است بی تاثیر بودن ماورای بنفش و اشعه خورشید بر روی این گرید می‌باشد.

گرید لوله پلی اتیلن‌ها با توجه به ساخت آنها به دو دسته‌ی تک جداره و دوجداره تولید می‌شوند. لوله‌های تک جداره در فشار 2 تا 40 اتمسفر مورد استفاده قرار دارند. این لوله‌ها در بخش آبیاری و شبکه آبرسانی استفاده می‌شود. لوله‌های دوجداره از مقاومت بالاتری نسبت به تک جداره برخوردار هستند. این لوله‌ها در فشار 6 الی 32 اتمسفر مورد مصرف قرار می‌گیرند. از این لوله‌ها در صنعت کشاورزی و انتقال مایعات استفاده می‌شود.

راهنمای خرید لوله پلی اتیلن

به‌دلیل وجود طیف گسترده‌ای از انواع برندهای لوله‌های پلی اتیلن در بازار ایران، چه از نظر سایز، فشار کاری، کیفیت و نوع مواد، هر کدام در مصارف مختلفی استفاده می شود، نیاز به راهنمایی و مشاوره در زمان خرید حس می‌شود. پس با دقت به این پادکست گوش دهید، تا بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

لوله پلی اتیلن این قابلیت را دارد که از آن برای انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، گاز، مواد شیمیایی، پسماند کارخانه‌ها و پوشش کابل های مخابراتی استفاده شود.

اولین نکته‌ای که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید تهیه اتصالات متناسب با همان لوله است. یعنی اگر لوله‌های خریداری شده 10 بار هستند، حتماً از اتصالات با فشار کاری 10 بار استفاده کنید.

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بر روی لوله‌های استاندارد باید اطلاعاتی مانند نام کارخانه، تاریخ تولید، نوع مواد، فشار کاری و مهمتر از همه مهر استاندارد حک شده باشد. البته مهر استاندارد در موارد خاص مانند استفاده  از لوله برای کاورینگ کابل برق و مخابرات به سلاح به آنها لوله پلی اتیلن کابلی می‌گویند ضرورتی ندارد زیرا در این موارد فشاری به دیواره لوله وارد نمی‌شود و اساساً برای کاهش هزینه‌ها از لوله‌های با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌شود.

سایز لوله پلی اتیلن با مقیاس میلی متر: 20، 25، 32، 40، 50، 63، 75، 90، 110، 125، 140، 160، 180، 200، 225، 250، 280، 315، 355، 400، 450، 500 و 630

سایز لوله پلی اتیلن با مقیاس اینچ: 1.2، 3.4، 11.4، 11.2، 2، 21.2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9، 10، 11، 12، 14، 15، 16، 18، 20 و 25

از مشخصات ظاهری لوله‌های پلی اتیلن استاندارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  سطح داخلی صاف، صیقلی و براق همچنین سطح بیرونی صاف و مات باشد
  • لوله‌های استاندارد دارای شناسنامه تولید هستند که به صورت لیبل روی لوله درج می‌شوند
  • لوله پلی اتیلن باید در زمان جوش به راحتی به هم متصل شوند و جوشی یک دست و با کیفیت بین آنها انجام شود
  • در صورتی که در لوله‌ها از مواد ضایعاتی استفاده شود در زمان جوش به مشکل بر می‌خوریم و در نهایت باعث افت کیفیت سیستم لوله کشی و نشتی می‌شود.
  • به جز در مصارف پوشش برای انواع کابل‌ها نباید برای انتقال سیالات استفاده شود زیرا به شدت عمر مفید آن کاهش می‌یابد.

قیمت هر کیلو لوله پلی اتیلن به پارامترهای مختلفی بستگی دارد از قبیل 1- استاندارد بودن لوله 2-خلوص مواد اولیه 3-نوع مواد اولیه 4-هزینه حمل و نقل

همه تولیدکنندگان لوله پلی اتیلن موظف‌اند تمام آزمایش‌های کیفی را بر روی محصولات انجام دهند تا پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز در روند خود با مشکل روبرو نشوند.

کیفیت مواد اولیه لوله پلی اتیلن به میزان مواد ضایعاتی که به آن اضافه می‌شود بستگی دارد و نوع آن مواد، که پروژ و ساویک است و به صورت خود رنگ هستند. مواد اولیه پلی اتیلن موجود در بازار محصول پتروشیمی بندر امام یا بندر امیرکبیر هستند.

مواد پلی اتیلن را می‌توان در دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

مواد pe63 امروزه تقریبا از رده خارج شده اند و به دلیل وزن و ضخامت بالای لوله تولید شده با این مواد، قیمت لوله نیز گرانتر است.

مواد pe80 جدیدتر بوده و بیشترین استفاده را دارد. لوله تولید شده با این مواد با وزن و ضخامت کمتر تحمل فشار بیشتری را دارد.

مواد pe100 جدیدترین نوع مواد اولیه رایج در بازار است که لوله های تولید شده با آن بسیار سبک و ضخامت کمی دارند.

لوله های پلی اتیلن با توجه به میزان تحمل فشار نیز دسته بندی می‌شوند که از 4 بار تا 16 بار در این لیست قیمت موجود است. هر چه تحمل فشار دیواره لوله پلی اتیلن بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن ثابت نمی‌باشند و لوله پلی اتیلن قیمت‌های مختلفی دارد. به دلیل نوسانات بازار، قیمت مواد اولیه روز به روز تغییر می‌کند. نتیجه این نوسانات باعث می‌شود قیمت هر متر لوله پلی اتیلن افزایش یا کاهش داشته باشد. هر چه حجم سفارش خریداران بیشتر باشد قیمت لوله پلی اتیلن ارزان می‌شود.

در این صفحه لیست قیمت اتصالات پلی اتیلن مربوط به شرکت‌های  مختلف را می‌توانید مشاهده کنید که شامل اتصالات جوشی، قطره ای و گازی است. همچنین برای راحتی حال شما بخش محاسبه گر لیست قیمت لوله پلی اتیلن در بالای صفحه قرار داده شده است. تحویل به موقع بعد از تسویه حساب و پشتیبانی کامل، اولویت اول واحد فروش ما است. البته امور مالی هم سعی کرده با ارائه جدول قیمت روز سهمی در افزایش رضایت شما داشته باشد.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن فاضلابی :

لوله سفید ارزان در کاهش هزینه‌های تمام شده پروژه نقش بسزایی دارد. با انتخاب سایز درست و تعداد صحیح می‌توان از اضافه آمدن لوله پلی اتیلن فاضلابی در انتهای کار جلوگیری کرد. چون با توجه به تجربه ما در اکثر پروژه‌ها معمولا بخشی از لوله های خریداری شده در انتهای کار یا دور ریز می‌شوند یا بل اجبار به قیمت خیلی پایین‌تری به عنوان لوله دسته دوم به فروش می‌رسد.

باید توجه داشت در هنگام خرید لوله با گرفتن قیمت از چندین کارخانه مختلف و مقایسه قیمت و کیفیت بهترین انتخاب توسط خریدار صورت بگیرد.

قیمت لوله پلی اتیلن 4 بار که از سایز 50 الی 60 میلی متر برای داخل ساختمان استفاده می‌شود، با سایر لوله ها متفاوت بوده و بسته به مواد اولیه به کار رفته و محل تحویل بسیار متفاوت می‌باشد. در این صفحه لیست قیمت لوله پلی اتیلن و همچنین لیست قیمت اتصالات پلی اتیلن مربوط به شرکت های مختلف را مشاهده کنید.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن آبرسانی :

لوله پلی اتیلن آبرسانی با کیفیت، مساوی است با افزایش طول عمر خطوط انتقال آب و همچنین کاهش هزینه‌های تعویض و نگهداری به دلیل مقاومت بالا. باید توجه داشته باشید که برای انتقال آب باید از لوله هایی با مهر استاندارد استفاده کنید که دارای مواد آنتی یو وی هستند تا در برابر پوسیدگی و تابش نور خورشید مقاوم باشند.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن فشار قوی :

به دلیل داشتن فشار بالا و حساسیت زیاد لوله پلی اتیلن فشار قوی علاوه بر قیمت مناسب باید به کیفیت بالای لوله توجه کرد. پیشنهاد می‌شود از لوله های گرید ای و بی برای این منظور استفاده شود تا از ترکیدگی لوله و اتلاف سرمایه جلوگیری شود.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن کابلی :

این لوله ارزان ترین نوع لوله برای عبور کابل برق می‌باشد، که به آن لوله پلی اتیلن درجه 2 هم گفته می‌شود. معمولا میزان تحمل فشار در این لوله ها اهمیتی ندارد، چون به دیواره آن فشاری وارد نمی‌شود. پس بهتر است از بهتر است از لوله هایی با فشار کاری پایین استفاده کرد تا هزینه تمام شده کاهش یابد.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن آبیاری قطره ای :

سایز مناسب برای این لوله سایز 16 میلی متر می‌باشد، که می‌توانید در لیست قیمت های بالا مشاهده کنید. نگهداری و استفاده از این لوله نیاز به دانستن نکاتی است که در صفحه مربوط به این محصول به آنها اشاره کرده‌ایم. پس اگر قصد خرید دارید حتما مطالب مربوط به را مطالعه کنید.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن گازی :

برای آگاهی از قیمت روز لوله پلی اتیلن گازی در محاسبه گر بالا در قسمت نوع لوله گزینه گازی را انتخاب کنید و سپس با وارد کردن سایر اطلاعات و سایز و متراژ مورد نیاز قیمت لوله را بدست آورید.

لیست قیمت لوله زهکش :

برای آگاهی از قیمت لوله زهکش تمام سوراخ ، نیم سوراخ ، با روکش و بدون روکش با ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا