کسب و کار ایرانیمجله عمومی

تکنولوژی‌های جدید در درب اتوماتیک سوله و امکانات هوشمند آن

کارخانه جات یکی از مهم ترین قسمت ها و مکان های تولیدی در هر شهر و کشور می باشد که فراهم آوردن تجهیزات و لوازم برای آن ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر تجهیزات و لوازم برای تمامی کارخانه ها فراهم باشد، به طور قطع میزان کارکرد کارخانه ها و هم چنین سرعت آن ها در انجام امور بسیار بیشتر خواهد بود. یکی از تجهیزات مهم برای هر کارخانه، درب اتوماتیک هوشمند است که در این مقاله از قصد داریم تا به بررسی درب اتوماتیک هوشمند برای کارخانجات بپردازیم و در این باره اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درب های اتوماتیک:

به طور قطع تا کنون درباره ، موارد بسیاری را شنیده اید. امروزه از درب های اتوماتیک استفاده های بسیاری می شود. در گذشته درب ها به شکل کاملا ساده طراحی و ساخته می شد و برای باز و بسته کردن ها به نیروی دست نیاز بود. امروزه نیز برای باز و بسته کردن درب ها از نیروی دست استفاده می شود، اما با این وجود درب هایی برای مکان های خاص مانند مجتمع های تجاری و اداری، کارخانه جات، بیمارستان ها و … طراحی شده اند که بدون دخالت دست می توان آن ها را باز و بسته کرد! به این نوع از درب ها، درب های اتوماتیک اطلاق می شود.

می توان اذعان داشت که درب اتوماتیک به نوعی از درب گفته می شود که بدون دخالت دست و وارد کردن فشار نیرو، باز و بسته خواهد شد. این نوع از درب ها، با حساسیت نسبت به حرکت و جنبش به وسیله موتور الکترونیکی و هم چنین برد الکتریکی که همان مدار فرمان درب اتوماتیک می باشد باز و بسته شده و کار انسان ها را در زمینه های مختلف راحت تر کرده است. به عنوان مثال زمانی را در نظر بگیرید که بسیار عجله دارید، یا بارهایی را حمل می کنید! تصور نمایید که در این موقع ضروری خود با دستانتان درب را باز و بسته کرده و به طور قطع این کار را به سختی انجام می دهید! در این قسمت درب های اتوماتیک هوشمند می توانند به کار شما بیایند.

درب هوشمند از یک سیستم کاملا به روز و نوین طبعیت می کند که می تواند به صورت اتوماتیک و بدون لمس باز و بسته شود. شایان به ذکر می باشد که سیستم درب هوشمند  به دو صورت افقی و عمودی حرکت خواهد کرد. به صورت معمول درب های اتوماتیک شیشه ای به شکل افقی حرکت می کنند. البته در برخی از موارد نیز  انواع درب های پارکینگی وجود دارد که به شکل افقی حرکت کرده یا باز و بسته می شوند اما در کل حرکت افقی معمولا برای می باشد.

بیشتر درب هایی که به شکل حفاظتی هستند، معمولا به صورت عمودی باز و بسته می شوند، مانند درب های اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی. هم چنین می توان اشاره داشت که هیچ مدل درب نفر رو و شیشه ای وجود ندارد که به شکل عمودی حرکت کند به جزء آن که سیستم های خاص و ویژه ای که بیشتر به شکل دکوراتیو و نمایشی اجرا می شوند ممکن است از این طریق باز و بسته شوند.

اجزای تشکیل دهنده درب اتوماتیک هوشمند:

مانند هر وسیله یا تجهیزات دیگری که در دنیای امروز مشاهده می کنید، درب های اتوماتیک هوشمند از اجزای بسیار مختلفی ساخته می شوند که هر کدام از این اجزا وظیفه ای خاص را بر عهده دارد. تمامی اجزای به کار رفته در درب های اتوماتیک هوشمند دست به دست یک دیگر می دهند تا از این طریق بتوانند ساز و کار و عملکرد درست درب هوشمند را رقم بزنند. قبل از آن که به بررسی اجزای تشکیل دهنده درب اتوماتیک هوشمند بپردازیم، بهتر است در ابتدا درباره انواع درب هوشمند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. به صورت کلی درب هوشمند، به چند مدل گوناگون تقسیم بندی می شود که در زیر به آن ها می پردازیم:

لازم به ذکر می باشد که درب الکترومکانیک با کمک یک چرخ دنده و گیربکس به کار می افتد. یکی دیگر از انواع درب های اتوماتیک هوشمند، درب هیدرولیکی هستند. باید اشاره شود که درب هیدرولیکی نیز به وسیله فشار روغن یا فشار مایعات دیگری که در آن تعبیه شده، فعالیت خواهد کرد.

درب پنوماتیک توسط فشار گاز و یا با کمک فشار باد باز و بسته می شود و امروزه استفاده از این نوع درب ها منسوخ شده می باشد، مگر در برخی از موارد.

می توان اذعان داشت که یکی از اصلی ‌ترین قسمت ‌های درب اتوماتیک هوشمند، مرکز کنترل درب می باشد که به صورت یک جعبه است و تابلوی فرمان در آن قرار گرفته است. نکته مهم و قابل توجهی که باید بدانید، این است که این مرکز کنترل وظیفه باز و بسته کردن درب را بر عهده دارد و توسط یک ریز پردازنده و میکرو پروسسور کنترل خواهد شد.  از جمله قسمت های دیگر درب اتوماتیک هوشمند، می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

قسمت دیگر درب اتوماتیک هوشمند مولد آن می باشد که شامل قطعاتی مانند موتور جک و بازوها بوده و هم چنین وظیفه تولید نیروی حرکتی را بر عهده خواه داشت.

 • ریموت
 • چشمی
 • فلاشرها
 • میکروسوئیچ
 • قفل برقی
 • قفل مکانیکی
 • پایه درب برق

همان گونه که بارها اشاره شده است، هر کدام از تجهیزات و اجزای تشکیل دهنده درب اتوماتیک هوشمند وظیفه خاصی را بر عهده خواهند داشت. به عنوان مثال باید اشاره شود که برای کنترل از راه دور تبدیل شده و در را از راه دور باز و بسته می ‌کند. چشمی نیز موقعیت باز و بسته شدن درب و تردد افراد را کنترل خواهد کرد.

مزایای درب اتوماتیک هوشمند چیست؟

همان گونه که می دانید، تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده است و تمامی تجهیزاتی که امروز به وجود آمده اند، به منظور آسایش و آرامش انسان ها طراحی شده اند. به طور کلی می توان اشاره داشت که دنیای مدرن امروز نیازها و خواسته‌ های متفاوتی در زمینه‌ های رفاهی، بهداشتی، اجتماعی، آموزشی و… دارد و به دنبال آن است که از بهترین و آسان ترین روش ها نیازهای خود را بر طرف سازد.

بیشتر جوامع به دنبال رشد و پیشرفت تکنولوژی و آسایش و آرامش و راحتی مردم خود هستند، به همین دلیل است که همه روزه محصولات جدیدی با فناوری های به روزتر و امکانات بیشتر را ارائه می دهند در این بین تمامی این تجهیزات و محصولات به روز، درب های اتوماتیک جایگاه بسیار ویژه ای دارند. درب های اتوماتیک هوشمند دارای مزایای بسیاری هستند که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • در بیشتر مکان ها نیاز روز افزون به کنترل ورود و خروج مراجعین وجود دارد که با استفاده از درب اتوماتیک هوشمند می توان به این مهم دست پیدا کرد.
 • کنترل هدر رفت انرژی به واسطه استفاده از درب اتوماتیک هوشمند میسر و امکان پذیر خواهد بود.
 • در بسیاری از مکان ها که معماری باید به نوع خاصی باشد، استفاده از درب های اتوماتیک می تواند بسیار مفید و ضروری شناخته شود.
 • این درب ها زیبایی بی نظیری را به محیط اطراف خود می دهند. باید اشاره شود که مباحث زیبایی شناختی و استفاده از خطوط، در درب های زاویه دار یا استفاده از درب های منحنی برای فضاهای گرد، توجه شده است.
 • این نوع از درب ها یک عایق سرما و گرما بسیار مناسب به شمار می آیند. به دلیل آن که در این نوع از درب ها، از انواع فریم ها و شیشه های تک جداره یا چند جداره جهت کاهش نفوذ سر و صدا و برودت هوا استفاده شده است.
 • درب های اتوماتیک هوشمند برای جلوگیری از انتقال ویروس هایی که بر اثر لمس کردن به بدن منتقل می شوند، بسیار مفید واقع شده اند. به صورت کلی این نوع از درب ها مانع انتقال بیماری های مختلف مانند کرونا و آنفولانزا می شوند
 •  نکته بسیار مهم دیگری که باید بدانید، این است که درب های اتوماتیک هوشمند سبب  جداسازی و ایزوله سازی بخش های عفونی و یا آلوده در اماکن مختلف می شوند.
 • افزایش سطح بهداشت عمومی در زمان شیوع بیماری های واگیر دار و جداسازی فضا های آلوده از تمیز نیز با استفاده از درب های اتوماتیک هوشمند امکان پذیر است.

 درب اتوماتیک هوشمند مناسب کارخانجات:

در کارخانه جات بهتر است که از درب های اتوماتیک هوشمند استفاده شود. به دلیل آن که افراد و کارکنان در این مکان ها برای آن که بتوانند به سرعت امورخود را انجام دهند، به درب های اتوماتیک هوشمند مناسب کارخانه نیاز دارند که هم امنیت بالایی داشته باشد و هم چنین به سرعت باز و بسته شود. همان گونه که می دانید، یک کارخانه از قسمت ‌های بسیار مختلفی مانند قسمت ورودی، ساختمان مرکزی و سایر قسمت ‌ها تشکیل شده است؛ که برای هر کدام از این قسمت ها می توان از یک نوع درب مناسب استفاده کرد.

به عنوان مثال، برای ورودی ساختمان اداری و مرکزی می ‌توان از انواع درب اتوماتیک شیشه ‌ای بهره برد. استفاده از این نوع درب اتوماتیک می تواند مزایای بسیاری داشته باشد و هم از اتلاف انرژی جلوگیری نماید و هم چنین ظاهری بسیار زیبا و جذاب داشته باشد.

درب اتوماتیک هوشمند چه برای کارخانه ها و چه برای محیط های دیگر، می تواند بسیار مفید واقع شود و مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. این نوع از درب های بسیار پر کاربرد، در همه انواع مختلفی که ساخته می ‌شود و به دست درخواست کنندگان میرشد.

شایان به ذکر است که درب های اتوماتیک، مزایای فراوانی دارند که در بالا به آن نیز اشاره شد. حال باید اشاره شود که یکی از مهم ترین مزیت این نوع درب‌ ها این است که جای بسیار کمی اشغال می ‌کند و تقریباً برای همه مکان ‌ها قابل استفاده می باشد، به خصوص در مکان هایی که کمبود فضا وجود دارد. در صورتی که یک کارخانه برای قسمت ورودی فضای کارخانه قصد داشته باشد که از درب اتوماتیک هوشمند بهره بگیرد، باید درب متناسب با این مکان ساخته شده و در آن جا تعبیه گردد. به همین جهت بهترین گزینه برای درب هوشمند کارخانه جات، استفاده از درب هوشمند صنعتی می باشد.

درب اتوماتیک هوشمند صنعتی:

بیشتر درب هایی که برای محیط هایی مانند کارخانه ها و مکان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، درب سریع صنعتی هستند. از ویژگی های بسیار مهم این نوع درب های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این نوع از درب ها اندازه‌ های بزرگی دارند و در انبارها، سوله ‌ها، نیروگاه ‌ها، کارخانجات و … مورد استفاده قرار می گیرند.
 • این نوع درب نیز مانند سایر درب ‌های هوشمند به صورت اتوماتیک باز و بسته خواهد شد و انواع مختلفی دارد که هر کدام کارکرد خاص خود را دارند.
 • درب های صنعتی از امنیت بالا، دوام عالی و کیفیت خوبی بهره مند هستند و طول عمر بالایی نیز دارند.
 • به علاوه جنس درب‌های صنعتی عمومی از فلز آلومینیوم است و تیغه ‌های آن ‌ها از آلومینیوم ساخته می ‌شود.

اگر شما عزیزان دارنده یک واحد صنعتی یا یک کارخانه هستید، بهتر است که از مدل های مختلف درب هوشمند صنعتی دیدن فرمایید و آن را در قسمت ورودی ساختمان وحد صنعتی خود استفاده کنید.

 این درب‌ها در مدل‌های مختلف ساخته می شود و هر کدام قابلیت جداگانه دارند. در یک تقسیم ‌بندی کلی درب های صنعتی را می توان به انواع زیر دسته بندی کرد:

 • درب صنعتی ریلی
 • درب صنعتی کرکره ‌ای
 • درب هوشمند صنعتی اتوماتیک
 • درب اتوماتیک سکشنال
 • درب صنعتی فولد آپ
دکمه بازگشت به بالا