مجله عمومی

حمله هوایی آمریکا به مواضع گروه الشباب

آمریکا در حمله‌ای هوایی به نزدیکی یک پایگاه نظامی نیروی اتحادیه آفریقا در سومالی، سلاح‌ها و تجهیزات دزدیده شده توسط شبه نظامیان گروه الشباب را منهدم کرد.

 

حمله هوایی آمریکا به مواضع گروه الشباب به گزارش­ ­­سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما‏، به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، مقامات نظامی آمریکا روز شنبه اعلام کردند آمریکا در حمله‌ای هوایی به نزدیکی یک پایگاه نظامی نیروی اتحادیه آفریقا در سومالی، سلاح‌ها و تجهیزات دزدیده شده توسط شبه نظامیان گروه الشباب را منهدم کرد.

 

پایگاه بولو مارر Bulo Marer واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غرب موگادیشو، پایتخت سومالی، محل استقرار سربازان اوگاندایی است که روز جمعه هدف حمله این گروه وابسته به القاعده قرار گرفت.  فرماندهی نظامی آمریکا برای آفریقا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سلاح‌ها و تجهیزاتی را که به طور غیرقانونی به دست افراط گرایان الشباب افتاده بودند، منهدم کرد»، اما به زمان و مکان دزدیده شدن آن‌ها اشاره نکرد.

 

این منبع افزود: «فرماندهی آمریکا برای آفریقا در حمایت از دولت فدرال سومالی و نیروی اتحادیه آفریقا (آتمیس Atmis) شبه نظامیان الشباب را جمعه در اطراف پایگاه بولو مارر هدف حمله قرار داد.»

 

ساکنان و یک فرمانده نظامی سومالی به خبرگزاری فرانسه گفتند اعضای الشباب با کمک یک خودرو بمب گذاری شده و عاملان انتحاری به این پایگاه حمله کرده بودند که به تبادل تیراندازی منجر شده بود.  در مورد تلفات حمله صورت گرفته توسط شبه نظامیان الشباب به این پایگاه گزارشی منتشر نشده است.

 

فرماندهی آمریکا برای آفریقا خاطر نشان کرد که آمار اولیه حاکی از آن است که هیچ غیرنظامی در عملیاتش کشته یا زخمی نشده است.

 

نیرو‌های حامی دولت سومالی تحت حمایت نیروی اتحادیه آفریقا اوت گذشته با پشتیبانی حملات هوایی آمریکا به مواضع الشباب حمله کردند.

 

گروه افراطی الشباب از بیش از ۱۵ سال پیش با دولت فدرال سومالی که تحت حمایت جامعه بین المللی قرار دارد، به منظور برقراری قانون سختگیرانه شریعت در این کشور مبارزه می‌کند.

 

الشباب که در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ از شهر‌های اصلی سومالی بیرون رانده شد، هنوز حضور گسترده‌ای در مناطق روستایی دارد و از آنجا به حملات خود به اهداف امنیتی و غیرنظامی ادامه می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا