مجله علمی و سلامت

ساخت نخستین موتور فرد سیلندر کشور توسط مخترع همدانی

به گزارش خبرگزاری کندوج و براساس گزارش کندوج، امیررضا رحمانی، دانش‌آموز پایه دهم مدرسه بوعلی‌سینا همدان، درباره معرفی دست‌سازه خود گفت: اختراعم یک دستگاه موتور ۱۵ سیلندر شعاعی و مثلثی است که توانسته رتبه دوم کشوری را در مسابقات نوجوان خوارزمی در محور علم و فناوری کسب کند.

وی ادامه داد: این موتور ۱۵ سیلندری، برای نخستین‌بار در جهان در سه ردیف پنج‌سیلندری به صورت الکتریکی و آماتور ساخته شده است و امیدوارم بتوانم نسخه بنزینی آن را در آینده‌ای نه چندان دور بسازم.

رحمانی تأکید کرد: این موتور برخلاف سایر موتورها، فرد سیلندر است و الهام گرفته از موتورهای پنج سیلندر و هفت سیلندر هواپیماهای جنگ جهانی دوم است که به صورت شعاعی ساخته شده بودند.

وی افزود: یکی از اصلی‌ترین کاربردهای موتورهای فرد سیلندر این است که هنگام خرابی چند سیلندر، باز هم وسیله نقلیه می‌تواند به عملکرد خود ادامه دهد، از طرفی قدرت و سرعت این نوع وسایل بیشتر است.

ساخت نخستین موتور فرد سیلندر کشور توسط مخترع همدانی

رحمانی گفت: ساخت این نوع موتورها به‌علت دور بالا، خرابی پایین و توان بسیار بالای خود، می‌تواند در صنایع هوایی و کشتیرانی مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین بتواند باعث بهبود، سرعت و کیفیت بیشتر موتورها در صنایع شود.

وی تصریح کرد: از آنجایی که کشور ما از موتورهای قدیمی در صنایع هوایی و کشتی‌رانی استفاده می‌کند، هدفم از ساخت این موتور کمک به پیشرفت و پویایی این صنعت در کشورم بود.

این دانش‌آموز مبتکر همدانی خطاب به شرکت‌های خودروسازی گفت: موتور خودروهای جدیدی که تولید می‌شود باید همراه با تغییراتی پویا و جدیدتر همراه باشد تا شاهد پیشرفت‌های وسیعی در این زمینه باشیم.

به گزارش کندوج به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، وی بیان کرد: از کلاس دوم با ساخت اریگامی، کارهای خلاقانه خود را شروع کردم و مرحله به مرحله تا ساخت موتورهای تک سیلندر، پیش رفتم و امروز موفق به ساخت موتور ۱۵ سیلندر شدم.

227227

دکمه بازگشت به بالا