کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

طراحی سقف شیروانی ویلا

مدل های طراحی سقف شیروانی

مدل های طراحی سقف شیروانی معمولاً به عنوان سقف شیبدار در نیز شناخته می شوند. همان طور که از نام آن پیداست، این یک نوع سقف با دو طرف شیبدار است که در مرکز بالا به اوج می رسد. سقف شیروانی معمولاً ترجیح داده می شود زیرا از چکیدن آب از پشت بام جلوگیری می کند. طرح‌های سقف شیروانی را می‌توان با استفاده از رنگ‌ها، شکل‌ها و مکان تغییر داد، اگرچه انواع زیادی وجود ندارند. اگر ترکیبی از دکور، عملکرد، ظاهری مدرن و ظرافت می‌خواهید، سقف شیروانی قطعاً همه اینها را برای شما به دست خواهد آورد.

قدمت این نوع سقف به دوران پیش از استعمار باز می گردد. شیروانی جلو یا ایوان جلو معمولاً یک سقف جلوی کاذب است که خود سقف واقعی نیست. برای سقف شیروانی ایوان جلویی خود، می‌توانید با اشکال مختلف طرح‌های چوبی یا آجری مستقیماً زیر سقف، زیبایی‌شناسی را تغییر دهید. همچنین می‌توانید رنگ زیبایی به آن بدهید تا ایوان جلویی شما بتواند اولین برداشت عالی را برای خانه شما ایجاد کند. یکی از موارد ظریفی که می توانید برای افزودن زیبایی به این سقف استفاده کنید، پنجره های زیبای روشن است که توجه را به خود جلب می کند.جهت اطلاع از قیمت سقف ویلایی لطفا کلیک کنید

مدل های سقف شیروانی متقاطع

سقف شیروانی متقاطع سقفی است با حداقل دو شیروانی که در یک تقاطع عمود بر هم ترکیب شده اند. این طرح نمای بسیار زیبایی به خانه شما می دهد و طراحی آن به گونه ای جلب توجه می کند که می توانید به سادگی بیرون از خانه خود بنشینید و با خیره شدن به آن محو شوید. شما می توانید تا چهار شیروانی را در هر زاویه از خانه خود ترکیب کنید. این طرح قطعاً در ایجاد فضا بهتر از سایرین است. زیرا شما 4 برابر آنچه می توانید برای مثال با سقف شیروانی جلویی داشته باشید. اگرچه سقف شیروانی متقاطع یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین طرح‌های سقف شیروانی است، اما بدون شک زیباست. همچنین می توانید با موادی که مستقیماً در زیر سقف وصل شده اند، زیبایی را به این طرح اضافه کنید.

سقف شیروانی کناری

شیروانی کناری بر خلاف سایر اشکال شیروانی دارای شیروانی در پشت بام رو به خیابان اصلی نیست، بلکه ساختار آن رو به کنار خانه است. شما می توانید یک سقف شیروانی جانبی نصب کنید تا دید خانه خود را از یک زاویه خاص به غیر از جلو/عقب بهبود بخشد. کار دیگری که این طراحی برای شما انجام می دهد این است که در مواردی که باد از جلو یا عقب خانه می وزد، مطمئن باشید که در امنیت هستید.

سقف شیروانی جعبه ای

شیروانی جعبه ای در واقع یک سقف شیروانی استاندارد است، اما در این حالت، قسمت مثلثی سقف در هر انتهای سقف شیروانی بیشتر مشخص و امتداد یافته است. بنابراین سقف خانه را طولانی‌تر نشان می‌دهد و قطعاً فضای بسیار بیشتری در داخل و فضایی برای زیبایی‌شناسی در خارج به شما می‌دهد. اگر برای این ایده طراحی سقف وقت خود را صرف کنید، می توانید طرح بی نظیر خود را به یک شاهکار زیبا تبدیل کنید. که مطمئناً مردم از شما خواهند پرسید که چگونه به آن دست یافته اید. مانند برخی از انواع دیگر، شما نیز باید مراقب باشید زیرا ممکن است مستعد نشتی نیز باشد.

استفاده از آسفالت در سقف شیروانی

سقف‌های شیروانی ساده‌ترین سقف‌هایی هستند که با استفاده از آسفالت می‌توان از آن استفاده کرد. زیرا ساختار سقف از بالا به سمت پایین کشیده می‌شود و شینگل‌های آسفالتی به همین ترتیب نصب می‌شوند. اگر به دنبال کاهش هزینه ها هستید و بهترین ارزش را برای پول خود می خواهید، سقف آسفالت شینگل بهترین گزینه است. آیا می خواهید یک ایده سقفی با نصب آسان و مقرون به صرفه داشته باشید؟ سپس آسفالت بهترین گزینه شما است.

 

طراحی سقف ویلا { تاریخچه ویلا در ایران }

ویلا کلمه‌ای فرانسوی است و به ساختمانی اطلاق می‌شود که از هر چهار طرف به بیرون دید دارد. ویلاها اکثرا در اطراف شهرهایی که آب و هوای مناسب‌تری نسبت به داخل شهر داشته باشد، ساخته می‌شوند. ساخت و طراحی سقف ویلا از روم باستان آغاز شد. در آن زمان افراد ثروتمند و دارای رده اجتماعی بالا، خانه‌های خود را به صورت باغ و ویلا می‌ساختند. پس از فروپاشی امپراطوری روم کاربری ویلاها تغییر کرد و تبدیل به صومعه شدند، اما در قرون وسطی مجدداً کاربری آن‌ها تغییر کرد و باز هم به عنوان ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار گرفتند.

 

خانه‌های ویلایی در ایران به چه شکل طراحی میشوند؟

در ایران اجرا سقف ویلا معمولاً در مناطق خوش آب و هوا و اکثراً در شمال کشور ساخته می‌شوند. یکی از مهمترین موارد در طراحی ویلا، آن است. سقف ویلا علاوه بر زیبایی باید استحکام لازم را داشته باشد و از همه مهمتر متناسب با شرایط اقلیمی منطقه باشد. سقف ویلاها معمولاً از انواع سقف‌های شیروانی و شیبدار می‌باشد.

سقف آسفالت یا کامپوزیت تنوع زیادی در طرح و رنگ دارد.

انواع متریال مورد استفاده برای سقف ویلاها

سقف آسفالت یا کامپوزیت: این متریال، متداول‌ترین متریال مورد استفاده برای سقف ویلاها در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی است. این متریال هم از نظر اقتصادی به صرفه است، هم نصب آن سریع و آسان می‌باشد و هم تنوع زیادی در طرح و رنگ دارد.

تایل های بتنی: تایل های بتنی از نظر مشخصات تقریبا مشابه تایل های سفالی هستند. این تایل ها بسیار مقاومند و می‌توانند ظاهری شبیه به تایل های سفالی داشته باشند.

تایل های سفالی: سفال، یکی از قدیمی‌ترین متریال های مورد استفاده برای سقف است. این تایل ها شکننده و گران اما فوق العاده زیبا هستند و ظاهری جذاب به ویلا می‌بخشند.

سقف فلزی: سقف فلزی ظاهری ساده و صاف دارد و طرحی مدرن به ساختمان می‌دهد. از نظر طرح و رنگ نسبت به سایر مصالح تنوع بیشتری دارد، نسبتاً گران است اما از کارایی فوق العاده ای برخوردار است.

 

از مصالح جایگزین سقف می‌توان به بام سبز و پنل های خورشیدی اشاره کرد

همانطور که اشاره شد، اجرای سقف شیبدار برای ساخت ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. متریال های امروزی از جنس ورق‌های گالوانیزه نیز انتخاب‌های مناسبی برای هستند.

 

این مصالح علاوه بر زیبایی و تنوع طرح و رنگ، قیمت مناسبی دارند و فوق العاده مقاوم‌اند. سقف‌های شیروانی در شیب بین 35 تا 50 درجه قابل اجرا هستند، نیاز به برف روبی ندارند و از ورود آب به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند. همچنین در برابر عوامل مختلف جوی مانند باد، باران، طوفان و تابش مدوام و مستقیم نور خورشید بسیار مقاومند و کیفیت و رنگ آنها تغییر نمی‌کند.

انواع تایل هایی که برای پوشش سقف ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند

انواع تایل هایی که برای پوشش سقف ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند

 

 • شینگل
 • دکرا
 • آردواز
 • ورق آندوویلا
 • تاپ تایل
 • مترو تیال
 • آندولین
 • ورق گالوانیزه
 • ورق‌های PVC
 • ورق‌های فلزی
 • ورق‌های فلزی با روکش شنی
 • تایل پرچین
 • بام تایل
 • ورق‌های ذوزنقه
 • ورق‌های سینوسی
 • ورق‌های شادولاین

ورق‌های طرح سفال در انواع طرح سفال پالرمو، ژنوا، رایکابام یا پرچین موجود می باشند.

ورقهای طرح سفال: ورق‌های طرح سفال، رنگی هستند. در برابر عوامل مختلف جوی و محیطی، پوسیدگی، تغییر رنگ و خوردگی فوق العاده مقاومند. ورق‌های طرح سفال به سه دسته تقسیم می‌شوند: ورق‌های طرح سفال پالرمو، جنوا، رایکابام یا از ویژگی‌های این ورق‌ها می‌توان به قیمت پایین، سبک بودن، ثبات رنگ و زیبایی اشاره کرد.

الیاف معدنی، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی مخلوط با آب ساخته می‌شود. این مواد تحت فشار و حرارت زیاد به صورت صفحات مسطح در می‌آیند که برای پوشش انواع سقف‌های شیروانی و شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آردواز: آردواز در بازار به صورت خام عرضه می‌شود و قابلیت رنگ پذیری دارد. بنابراین می‌توانید آن را متناسب با سلیقه‌تان رنگ کنید و حتی رنگ آن را پس از مدتی تغییر دهید. ظاهر آردواز تقریبا شبیه به بتن است. امروزه به منظور حفاظت از محیط زیست، آردواز بدون آزبست یا فاقد آزبست تولید می‌کنند.

آندوویلا محصول اصلی گروه آندولین فرانسه و سازگار با تمامی شرایط اقلیمی است.

آندوویلا: آندوویلا از مواد اولیه طبیعی ساخته می‌شود و ورقی است که برای پوشش سقف‌های شیروانی و شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق پوششی، محصول اصلی گروه آندولین فرانسه و سازگار با تمامی شرایط آب و هوایی و اقلیمی است و در برابر عوامل مختلف جوی و محیطی مقاومت و استحکام بالایی دارد. همچنین ورق‌های آن به دلیل انعطاف پذیر بودن ترک نمی خورند و شکسته نمی‌شوند، بنابراین دارای عمر طولانی و دوام زیادی هستند.

 

طراحی به گونه ایست که حداکثر همپوشانی را با یکدیگر دارند و همچنین سازگار با محیط زیست می باشند. مواد تشکیل دهنده این تایل ها بیتومن و الیاف سلولزی است که بر اثر فشار و حرارت بالا در ترکیب با رنگدانه های طبیعی و نوعی رزین تولید می‌شوند. تکنولوژی تولید این تایل ها به صورتی است که کاملاً ضد آب است.

 

ورق دکرا: تولید کشور نیوزلند است و به آن تایل سنگریزه‌ای یا تایل سنگدانه ای هم گفته می‌شود. این پوشش برای سقف‌های شیبدار به کار برده می‌شود و با استفاده از مدرن‌ترین فناوری‌ها تولید می‌شود. فرمدهی دکرا طی 7 مرحله انجام می‌شود و از فرمدهی تحت فشار ورق‌های آلوزینک ساخته می‌شود. قالب‌های دکرا طوری طراحی می‌شوند که حداکثر همپوشانی را با یکدیگر داشته باشند.

سنگریزه‌های رویی این پوشش در برابر تغییر رنگ فوق العاده مقاوم می باشند و از زیبایی خاصی برخوردارند.

سقف ویلایی شینگل: تایل های به دو دسته تقسیم می‌شوند: مدرن و سنتی. مهم‌ترین ویژگی این تایل ها، وزن سبک و کیفیت بالای آب بندی آنهاست.

 

سقف ویلایی کلاسیک: در این نوع طرح، ورق‌هایی مانند آلوزینک به کار برده می‌شود.

در تولید سقف ویلایی رومن از پروفیل‌های گالوانیزه استفاده می‌شود.

سقف ویلایی رومن: یکی از پرطرفدارترین طرح سقف‌ ویلا شیبدار در غرب کشور برای اجرای سقف ویلا است. این نوع سقف گران قیمت می باشد و در جنس پوشش بیرونی یا همان پوشش رویی آن از نوعی رس استفاده می شود. در تولید این نوع سقف‌ها، پروفیل‌های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرند

منبع : کینگستون

دکمه بازگشت به بالا