مجله فرهنگ

فداکاری‌های خلبانان و کارکنان فنی نیروی هوایی در دفاع مقدس به خوبی بیان نشده است

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: دفاع مقدس نمونه بارز اقدام به‌هنگام و پاسخگویی به تحرکات دشمن است.

به گزارش کندوج،  امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی در آئین اعطای نشان فداکاری به خانواده‌های ایثارگران نهاجا در دانشگاه علوم و فنون شهید، بیان کرد: دشمن در جنگ ترکیبی در صدد استفاده از غفلت‌های راهبردی مجدد ما و فتح خاکریز اعتقادی و نهاد امیدبخش جامعه است. خاکریزها باز هم به حماسه‌آفرینی شما پیشکسوتان در جبهه جهاد تبیین نیازمند است. بیان خاطرات، ثبت و ضبط آن‌ها و تشریح نقش نیروی هوایی در دفاع مقدس یک ضرورت غیرقابل اغماض است.

وی گفت: در ابتدای جنگ تحمیلی به دلیل یک غفلت راهبردی، بخش‌هایی از خوزستان را از دست دادیم؛ البته قطعاً جنگ امروز که در قالب جنگ ترکیبی علیه کشور در حال وقوع است، به مراتب پیچیده‌تر از جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ است. دفاع مقدس بخشی از تاریخ مقاومت، هویت ملی و در عین حال مظلومیت ما است. ما در جنگ هشت ساله برای تسلیم نشدن در برابر همه ظرفیت‌های استکبار جهانی از جمله ظرفیت‌های تسلیحاتی، سیاسی، تبلیغاتی و رسانه‌ای ایستادگی کردیم.  

فرمانده نیروی هوایی ارتش بیان کرد: اوج مظلومیت ما در همین بخش تبلیغات و رسانه است؛ فداکاری‌های تاریخ‌ساز خلبانان و کارکنان فنی نیروی هوایی در طول دفاع مقدس به‌ویژه در سال‌های ابتدایی جنگ به دلیل ماهیت و نوع مأموریت‌های این نیرو تا به امروز در میان جامعه گم شده است.

امیر سرتیپ واحدی با تأکید بر مطالعه تاریخ نیروی هوایی توضیح داد: در این مطالعه با اسطوره‌هایی مواجه می‌شویم که اسمشان در آسمان شناخته شده‌تر از زمین است. دفاع مقدس نمونه بارز اقدام به‌هنگام و پاسخگویی به تحرکات دشمن است.

وی خاطرنشان کرد: فرصت‌شناسی را از مکتب درس‌آموز عاشورا آموختیم. این اتفاق بارها در دوره‌های مختلف تاریخ معاصر تکرار شده و نیروی هوایی این فرصت‌شناسی را به درستی آموخته و در بزنگاه‌ها حضور به‌موقع پیدا کرده است. بیعت تاریخی همافران با امام خمینی (ره) در ۱۹ بهمن‌ماه سال ۵۷، اولین پاسخ به دشمن در ۳۱ شهریور سال ۵۹، عملیات «کمان ۹۹» در اوایل مهرماه سال ۵۹، و اقدامات فرماندهان نیروی هوایی ارتش از جمله شهید عباس دوران نمونه‌های بارز حضور به‌هنگام در صحنه‌های نبرد است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش عنوان کرد: به اعتبار همین افتخارآفرینان، فرماندهی معظم کل قوا فرمودند که هیچ زبان انتقادگر و زبان وسوسه‌انگیز نتوانست نیروی هوایی را مورد اعتراض قرار داده و به کار او انتقاد کند. باید حماسه‌ها برای نسل جدید بازگو شود تا بدانند چگونه جوانان این سرزمین در دوران جنگ تحمیلی از آب و خاک جمهوری اسلامی ایران محافظت کردند و دشمن را شکست دادند.

وی با بیان اینکه یکی از وقایع غفلت راهبردی در جنگ ترکیبی فراموش کردن حماسه‌آفرینان است، گفت:  اهدای نشان فداکاری و جوانمردی به تدبیر فرماندهی کل ارتش به حماسه‌آفرینان این نیرو، آنلاین تأکید بر زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره مجاهدت‌های شهیدان زنده این سرزمین است.

 انتهای پیام

نشر علوم هنری

با استفاده از ابزارهای زبانی، شما را به دنیای تخیل و هنر می‌برم.
دکمه بازگشت به بالا