مجله علمی و سلامت

قندخون و کلسترول بالا در دهه ۳۰ ریسک آلزایمر را افزایش می دهد

محققان دانشگاه بوستون دریافته اند که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در سن 35 سالگی نسبت به افراد بدون این بیماری بیشتر احتمال دارد سطح کلسترول خوب (HDL) کمتری داشته باشند. و سطوح بالاتر چربی خون خطرناک به نام تری گلیسیرید.

لیندسی فارر، سرپرست تیم تحقیق، گفت: کلسترول بالا و قند خون، دیابت و بیماری های قلبی از عوامل خطر شناخته شده برای بیماری آلزایمر بوده اند، اما بیشتر مطالعات در مورد این بیماری ها در افراد مسن انجام شده است.

فارر می گوید: «نتایج نشان می دهد که مردم باید زودتر کنترل سلامت و سبک زندگی خود را آغاز کنند.

این به معنای سازماندهی بازدیدهای سالانه از سن 30 سالگی است. در طول این ملاقات ها، پزشک سطح کلسترول و قند خون شما را بررسی می کند و نتایج می تواند به شما اطمینان دهد که زمان آن رسیده است که سلامتی خود را در اولویت قرار دهید.

فارر گفت: ایجاد تغییرات، از جمله ورزش بیشتر و رژیم غذایی سالم تر، می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.

محققان داده های نزدیک به 5000 نفر را که تقریباً هر چهار سال یک بار تحت معاینات کامل قرار می گرفتند، از جمله در سه گروه سنی خاص: 35-50، 51-60 و 61-70 بررسی کردند.

در طی این بازدیدها، محققان کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون، فشار خون، سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی (BMI) را ارزیابی کردند. شرکت کنندگان به طور متوسط ​​به مدت 38 سال تحت نظر قرار گرفتند تا ببینند چه کسی علائم زوال شناختی یا ذهنی را نشان می دهد.

نتایج نشان داد که در سنین 35 تا 50 سالگی، افزایش 15 میلی گرم در دسی لیتر تری گلیسیرید منجر به افزایش 33 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر شد. این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به آلزایمر با هر 15 مرحله هیپوگلیسمی از 51 تا 60 سالگی 15 درصد افزایش می یابد.

از سوی دیگر، افزایش 15 میلی گرم در دسی لیتر HDL (کلسترول خوب) در سن 35 سالگی می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را تا 15 درصد کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که افراد 51 تا 60 ساله با HDL بالا 18 درصد کمتر در معرض خطر هستند.

به گفته محققان، معقول است که HDL پایین، تری گلیسیرید بالا و قند خون بالا خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل را افزایش می دهد. از آنجایی که این مشکلات پزشکی بر رگ‌های خونی و جریان خون تأثیر می‌گذارند، التهاب را در سراسر بدن از جمله مغز افزایش می‌دهند که همگی می‌توانند منجر به زوال عقل شوند.

محققان معتقدند حفظ کلسترول و قند خون در بزرگسالی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در بدن کاهش می دهد. از آنجایی که بسیاری از تغییرات مرتبط با آلزایمر از سنین پایین شروع می شود، برای پیشگیری از بیماری های مغزی و قلبی هرگز زود نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا