اقتصادیکسب و کار ایرانیمجله عمومی

نحوه تشخیص کیفیت میلگرد

علائم اختصاری میلگرد

قیمت میلگرد: از آن جا که هر کارخانه ای دارای علامت اختصاری و مشخصاتی بر روی محصولات خود می باشد، هنگام خرید میبایست به این علایم توجه کنید تا از خرید محصولات تقلبی و جعلی در امان باشید. علامت های حک شده روی بدنه میلگرد جدای از مشخص نمودن نام کارخانه، ممکن است روش تولید آن را نیز نشان دهد. توجه داشته باشید این علامت باید به صورت برجسته روی بدنه حک شده باشد. حک شدن علایم با سنبه و موارد از این دست که به صورت دستی انجام می شود خود گواه بر تقلبی بودن بار محسوب می شود.

مفهوم سایر علایم حک شده بر روی میلگرد:

SA : میلگرد آجدار ۵۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مرکب

CT: میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آجد: آجدار جناغی

CU : میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار جناغی

T :میلگرد آجدار ۳۶۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آج: آجدار مارپیچ

JU : میلگرد آجدار ۳۴۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مارپیچ

اعداد ۵۰۰،۴۰۰ و ۳۴۰ بیانگر حداقل میزان تنش کششی میلگرد در حالت تسلیم است. برای مثال بر روی میلگردی NFG CO UJ درج شده است. NFG نام شرکت تولیده کننده (مجتمع فولاد نورد گیلان) و UJ یعنی دارای آج مارپیچ با تنش ۳۴۰ و نوع A3 است.

قیمت پروفیل: به طور کلی شیوه علامت گذاری میلگردها به این صورت است که از سمت چپ نشان یا نام شرکت تولیدکننده می باشد . پس از آن کد مربوط به مشخصه و در نهایت کد مربوط به فرآیند تولید آن می باشد. برای مثال علامت اختصاری IAS CO بر روی یک میلگرد، سه حرف IAS نشان دهنده شرکت تولیدی فولاد آلیاژی ایران، حرف C نشان دهنده مشخصه میلگرد آجدار جناغی آج ۴۰۰ بوده که همان میلگرد A3 می باشد و حرف U نشان دهنده تولید میلگرد به روشی غیر از ترمکس می باشد.

پلاک شناسایی

قیمت ورق: یکی از ساده ترین و سطحی ترین روش شناخت میلگرد وجود پلاک های نصب شده بر روی بندل می باشد. این پلاک نماد و هویت محصول را معرفی می کند و به صورت ورق فلزی یا برچسب روی محصول نصب می گردد. بر روی این پلاک مواردی نظیر تاریخ تولید، شماره شناسایی محصول، وزن بندل، گرید، استانداردهای کسب شده و … درج می شود که خریداران می توانند به صورت فوری از این ویژگی ها مطلع شوند.

وزن میلگرد

جدول اشتال میلگرد مرجع وزنی برای این محصول به شمار می رود. معمولا کارخانجات معتبر نظیر ذوب آهن اصفهان محصولات خود را منطبق بر جدول وزن اشتال تولید می کنند. میلگردهای متفرقه در هر شاخه اختلاف وزنی زیادی با نمونه استاندارد دارند. هرچند خریداران به دنبال محصول سبک تر هستند تا بهای کمتری پرداخت کنند اما شاخص وزن یکی از استانداردهای مهم در محسوب می شود که نباید به بهانه ارزانی آن را نادیده گرفت.

رنگ میلگرد

اصولا میلگرد مرغوب که از کارخانه خارج می شود به رنگ تیره و مشکی می باشد. در نظر بگیرید که رنگ میلگرد ممکن است بر اثر رطوبت و آب باران به زرد تغییر کند. این رنگ همان زنگار است که اگر در مدت کوتاه صورت گرفته باشد و در عمق پروفیل وارد نشده باشد خللی در کار ایجاد نمی کند.

خرید میلگرد متفرقه ایرادات دیگری نیر دارد. در هر بندل میلگرد متفرقه و نامعلوم امکان وجود میلگرد نرمال یا کمتر از ۱۲ متر وجود دارد.

برگ آنالیز میلگرد

هر محصول فولادی که استاندارد باشد برگه ای تخت عنوان برگ آنالیز به همراه خود دارد که مشتری در هنگام خرید می تواند آن را رویت نماید. این برگه آزمون ‌کوانتومتری و تاییده آزمایشگاهی می باشد که شامل درصد ترکیبات میلگرد است. مواردی همچون استحکام کششی، ازدیاد طول و وزن دقیق نیز شامل این آنالیز است. محصولات معتبر و استاندارد حتما چنین برگه ای در هنگام خرید دارند و خریدار می تواند آن را از فروشنده درخواست کند. برگ آنالیز محصول از مهمترین روش های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل است.

در نظر بگیرید که میلگرد ساختمانی مرغوب تا ۹۰ درجه به صورت مکانیکی و سرد خمکاری می شود.

همانطور که می‌دانید، هر کارخانه‌ای دارای نشان و علائم اختصاری خود می‌باشد که نشان هرکارخانه ای بر روی تمامی محصولات آن حک می‌شود.

در صنعت میلگرد و آهن هم نشان اختصاری کارخانجات بر روی میلگرد حک می‌شود. لازم به ذکر است در بعضی کارخانجات تولید میلگرد، روی میلگرد علاوه بر علائم اختصاری، نام کارخانه و روش تولید هم مشاهده می‌شود.

باید به این نکته توجه داشت که تمامی این علائم باید بر روی میلگرد حک شده باشد و اگر با سنبه یا موارد مشابه به صورت دستی حک شده باشد، کاملا تقلبی است.

تصویر شماره 1 – علامت اختصاری میلگرد

بیشتر بخوانید:

تشخیص تقلبی بودن میلگرد، با پلاک های نصب شده بر روی میلگرد

مبتدی ترین روش هایی که می‌توان با استفاده از آن تقلبی یا اصل بودن میلگرد را تشخیص داد، پلاک های نصب شده بر روی میلگرد است؛ این پلاک ها هویت محصول را معرفی می‌کند که به صورت ورقی یا فلزی، روی محصول نصب می‌شود.

اطلاعاتی که روی این پلاک ها درج می‌شود، معمولاً شامل نوع میلگرد، کد شمش، شماره بسته، سایز میلگرد، طول میلگرد، وزن بسته، تاریخ تولید و آدرس کارخانه و… می‌باشد.

تصویر شماره 2 – پلاک های نصب شده بر روی میلگرد

وزن میلگرد، روش قطعی برای تشخیص میلگرد تقلبی

، بهترین روش برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن میلگرد محسوب می‌شود.

جالب است بدانید کارخانجات معتبر، طبق جدول اشتال محصول تولید می‌کنند و همه محصولات، در وزن مشخصی تولید و توزیع می‌شوند. پس میلگردهای یا تقلبی، اختلاف وزن زیادی با نمونه های استاندارد دارند.

قبل از بررسی موارد دیگر، ابتدا به تعریف مختصری از جدول اشتال می‌پردازیم.

جدول اشتال، کتابی است که اصلی ترین پروفیل ها، مواد اولیه ساخت آن ها، نوع اتصال، قوانین و مقررات ساخت و سازهای آهنی و فولادی را در یک پکیج، جمع آوری کرده است.

متاسفانه، خریداران میلگرد، به دنبال خرید میلگرد های با وزن سبک تری هستند تا هزینه کمتری پرداخت کنند ولی باید به این نکته توجه داشت که به بهانه ارزانی، استاندارهای خرید میلگرد را نادیده بگیریم.

بیشتر بخوانید:

تأثیر رنگ بر تقلبی یا اصل بودن میلگرد

میلگرد های اصل و باکیفیت، معمولاً به رنگ های تیره و سیاه مایل هستند.

سؤالی که شاید تاکنون برای شما پیش آمده باشد، این است که اگر رنگ میلگرد تغییر پیدا کند و زرد شود، آیا تأثیری در کیفیت میلگرد ایجاد میشود؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید بگوییم که زرد شدن رنگ میلگرد در اثر رطوبت یا شرایط جوی نامناسب، تغییر پیدا می‌کند که اصطلاحاً به آن زنگار هم می‌گویند که اگر زنگار در کوتاه مدت به وجود آمده باشد، وارد عمق پروفیل نشده و هیچ خللی در کیفیت میلگرد ایجاد نمی‌کند.

تصویر شماره 3 – تأثیر رنگ بر تقلبی یا اصل بودن میلگرد

بیشتر بخوانید:

تضمین تقلبی یا اصل بودن با گواهی کنترل کیفیت میلگرد

گواهینامه کنترل کیفیت هم به عنوان روشی برای شناخت میلگرداصل از تقلبی استفاده می‌شود.

شاید برای شماهم این سؤال پیش آمده باشد که گواهی کنترل کیفیت میلگرد چیست؟

گواهی کنترل کیفیت میلگرد، گواهینامه ای است که کارخانجات تولیدی، برای حفظ اصالت کالای خود از آن استفاده می‌کنند.

در واقع این گواهینامه، در تضمین کنترل کیفی محصول نقش بسزایی دارد.

تصویر شماره 4 – گواهی کنترل کیفیت میلگرد

گواهینامه کنترل کیفیت از چند بخش تکیل شده است:

این بخش شامل اطلعاتی از قبیل: معرفی محصول شامل ( شماره گواهینامه، نام و طول محصول، استاندارد محصول، شماره بندل، نوع شمش ) خواص مکانیکی و خواص شیمیایی می‌باشد.

در این بخش مقدار سه پارامتر مشخص میشود که شامل:

  • استحکام تسلیم : بیان کننده نقطه ای است که در آن فلز در برابر نیروی وارده تسلیم میشود .
  • استحکام کشش نهایی : بیان کننده نقطه ای که نیروی اعمالی به بیش‌ترین مقدار خود می‌رسد .
  • ازدیاد طول : ازدیاد طول، نوعی تغییر شکل میلگرد است.

 

  • خواص شیمیایی

در این قسمت، درصد خلوص مواد شیمیایی مثل ( کربن – سیلسیم – منگنر – فسفر- نیکل – کروم – گوگرد) اندازه گیری می‌شود .

بنابراین هر محصولی که استاندارد و اصل باشد، برگه آنالیز یا گواهی کنترل کیفیت به همراه خود دارد.

پس از تولید میلگرد، طبق آیین نامه ملی کشورمان ایران، آزمایش های کنترل کیفی را بر روی میلگردهای تولیدی، انجام می‌شود تا میلگرد ازلحاظ کیفیت مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.

از جمله آزمایش هایی که بر روی میلگردهای مورد آزمایش انجام می‌گیرد، می‌توان به آزمایش کشش، تاشدگی و جوش پذیری اشاره کرد.

آزمایش کشش میلگرد:

در این آزمایش، میلگردهای مورد آزمایش، در فک دستگاه کشش قرار می‌گیرند تا کشیده شوند سپس بر روی دستگاه موجود، نیروی وارد آمده بر این میلگرد مشخص و اندازه گیری می‌شود.

آزمایش تاشدگی در میلگرد:

انجام این آزمایش به این صورت است که ابتدا میلگرد مورد آزمایش را به اندازه 45 درجه خم می‌کنند سپس در آب داغ یا جوش قرار می‌دهند بعد از آن به میزان 5/22 خم مورد نظر را باز می‌کنند، اگر مشکلی در میلگرد مورد آزمایش اتفاق نیفتاد، میلگرد تأیید می‌شود.

آزمایش جوش پذیری میلگرد:

قبل از انجام این آزمایش، ابتدا آزمایش کشش و تاشدگی بر روی میلگردهای مورد آزمایش انجام می‌گیرد، اگر نتیجه آزمایش مثبت و رضایت بخش بود، میلگردها توسط واحد کنترل کیفیت تأیید می‌شوند.

و در اخر، باتوجه با موارد گفته شده در بالا می‌توان، میلگرد اصل را ازتقلبی تشخیص داد. برای مشاوره و خرید میلگرد استاندارد و با کیفیت می‌توانید از کارشناسان مدیران آهن، مشاوره رایگان بگیرید . برای مشاوره رایگان و اطلاع از به روزترین قیمت ها، کافی است با شماره   تماس گرفته یا به صفحه قیمت محصولات مراجعه نمایید

دکمه بازگشت به بالا