کسب و کار ایرانیمجله عمومی

نصب سنگ نمای خانه به روش تر

اگر در سطح شهر دقت کرده باشید، ساختمان هایی که تعدادی از سنگ های نمای آن لق شده و افتاده بسیار زیاد هستند. لق شدن و افتادن سنگ نمای ساختمان علاوه بر ظاهر بدی که به نما می دهد خطرات جانی و مالی متعددی را هم به دنبال دارد. اما راه حل چیست؟ آیا نباید به خاطر این خطرات از نمای سنگی ساختمان استفاده کرد؟ بهترین سنگ نمای ساختمان چیست؟ در این مقاله همراه ما باشید تا با اموزش نما سنگ و انواع سنگ نمای ساختمان ویلایی آشنا شده و بدانید بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر چیست؟

نمای سنگ ساختمان

همانطور که در مقاله اشاره کردیم، از زمان های خیلی دور استفاده از سنگ به عنوان متریال نمای یک بنا، انتخابی لوکس، زیبا و با دوام بوده است.

با وجود این که امروزه متریال های فراوانی در حوزه ساختمان ساخته شده اما هنوز افراد زیادی طرفدار این متریال سخت و گران قیمت هستند.

به صورت کلی نمای سنگی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است، این در حالی است که باید اجرای این نما به درستی و توسط تیم کاربلد و متخصص انجام گیرد، چرا که در غیر این صورت، با قرار گرفتن در معرض عوامل مخرب خارجی مثل باد، باران و غیره امکان افتادن و یا شل شدن آن ها زیاد می شود.

یکی دیگر از عواملی محببیت این متریال را افزایش می دهد این است که بعد از گذشت مدت زمان اگر نما کثیف یا کدر شد می توان با استفاده از دستگاه ساب دستی آن را ساب زد تا به روز اول خود بازگردد.

اگر مایل هستید با بیشتر اشنا شوید حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

اموزش نما سنگ

در قدم اول باید به دنبال یک سنگ کار خبره بود تا اجرای نما را در کمترین زمان، بدون پرت کردن مصالح و به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

به طور معمول برای چسباندن این متریال به دیوار، از ملات ماسه سیمان یا چسب مخصوص استفاده می شود.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ادامه مقاله ابتدا فیلم زیر را که بخش کوتاهی از آکادمی عمران هست مشاهده کنید تا با زبان ساده تر و در محیط کارگاهی با اجرای سنگ نما آشنا شوید.

اما باید به این نکته توجه داشت که اکثر سنگ ها سطحی صاف یا کم تخلخل دارند، بنابراین ملات ماسه سیمان یا چسبی که بین دیوار و سنگ ریخته شده، علی رغم درگیری بالا با دیوار، درگیری خوبی با سنگ نخواهد داشت و پس از گذشت مدتی با وارد شدن اندکی تنش به سنگ، کم کم سنگ ها خودشان را ول کرده و می افتند.

روش های مختلفی برای نصب سنگ نمای ساختمان وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم، اما دقت داشته باشید که قبل از انجام هر یک از مراحل زیر باید ابتدا با انداختن شاقول، بیرونی ترین قسمت نما مشخص شده و دیوارها را شمشه گذاری و ریسمان کشی کرد.

سپس سنگ های رج اول را نصب کرده و با گچ یا مهار فلزی به طور موقت به دیوار فیکس می کنیم تا بتوان سایر رج ها را اجرا کرد.

روش های اجرای سنگ در رج های بعدی به شرح زیر است که با توجه به نوع آن و بودجه اولیه، می توان از هر یک استفاده کرد.

1) نصب سنگ نمای خانه به روش تر

2) نصب سنگ نمای خانه به روش نیمه خشک  (شاسی کشی ساختمان)

3) نصب سنگ نمای خانه به روش خشک

در ادامه با هر یک از این روش ها بیشتر آشنا می شویم.

1) نصب سنگ نمای خانه به روش تر

به طور کلی برای نصب این متریال به روش تر باید از ملات ماسه سیمان (دوغاب) یا چسب مخصوص استفاده کرد که در ادامه توضیح می دهیم.

نصب نمای سنگ ساختمان با استفاده از ملات

به طور معمول در این روش سنگ ها را با استفاده از دوغاب ماسه سیمان به سطح زیرین خود می چسبانیم.

دقت داشته باشید که ضخامت ملات پشت سنگ نباید بیشتر از 5 سانتی متر شود چرا که مقدار زیاد ملات باعث می شود تا احتمال سقوط سنگ افزایش یابد.

نکته قابل توجه در این روش این است که قبل از نصب برای چسبندگی و درگیری بهتر بین سنگ و ملات، خاک برشکاری از پشت این متریال باید پاک شود اما باز هم ملات ماسه سیمان به تنهایی مقاومت کافی را نداشته و با گذشت زمان کم کم سنگ ها از جای خود کنده می شوند.

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از شل شدن سنگ ها استفاده از اسکوپ است.

اسکوپ روی سطح سنگ فیکس شده تا هنگام نصب آن روی دیوار، درگیری مناسبی با ملات ایجاد کند. استفاده از دو روش اسکوپ پروانه ای و سیم مفتول، متداول ترین روش ها برای اسکوپ کردن این متریال است که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

برای آشنایی بیشتر با مراحل اسکوپ حتما فیلم زیر را که قسمت کوتاهی از آکادمی عمران هست، مشاهده کنید.

اما اگر می خواهید با روش های دیگری از همراه با فیلم کارگاهی آشنا شوید حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

اسکوپ پروانه ای یا قورباغه ای

برای استفاده از این روش کافی است روی سطح سنگ شیاری ایجاد کرده و اسکوپ را با زدن ضربه داخل شیار فیکس کنیم. دقت داشته باشید که طبق نشریه 714 هر 0.2 متر مربع (40 سانت در 50 سانت) از سنگ نما باید حتما با اسکوپ مهار شود.

اسکوپ سنگ نما با مفتول

در اسکوپ کردن با استفاده از سیم مفتول، ابتدا باید دو طرف سنگ را شیار ایجاد کرده، سپس سیم را از بین این دو شیار به صورت ضربدری رد کرده و گره زد تا در هنگام قرار گرفتن آن روی ملات ماسه و سیمان، بین ملات و سیم مفتول درگیری ایجاد شده و این متریال محکم در جای خودش فیکس گردد.

مناسب ترین قطر سیم مفتول برای این روش، معمولا بین 1/5 تا 2 میلی متر بوده و در صورت استفاده از سیم هایی با قطر کمتر باید به صورت چند لایه از آن ها استفاده کرد.

دقت داشته باشید که در سنگ هایی که طول زیادی دارند نباید سیم اسکوپ به طور سراسری در طول آن اجرا شود، بلکه بهتر است در چند نقطه جداگانه سیم ها را اسکوپ کرده تا از احتمال جدا شدن سنگ از قسمت میانی جلوگیری گردد.

نکته ای که در اجرای اسکوپ باید به آن توجه کرد این است که برای اجرای سنگ های طرح دار و ابزار خورده (مثل سر ستون ها یا پیش آمدگی ها) بهتر است به جای اسکوپ های متعارف از نبشی ها استفاده شود که تحمل بار بیشتری دارد.

نصب نمای سنگ ساختمان با استفاده از چسب

همانطور که گفتیم یکی دیگر از راه های نصب نمای سنگی به روش تر، استفاده از چسب مخصوص است.

با این که سرعت اجرا به روش چسبی بیشتر از روش ملاتی است، اما استفاده از چسب در سطح وسیع، مقرون به صرفه نبوده و به همین خاطر عموما پیمانکاران از روش ملاتی استفاده می کنند.

اما اگر شما مایل به استفاده از روش چسبی هستید باید به این نکته دقت داشته باشید که بهتر است از چسب هایی با رنگ روشن استفاده کنید تا با گذشت زمان رنگ سنگ تغییر پیدا نکرده و ظاهر بدی ایجاد نکند.

2) نصب سنگ نمای خانه به روش نیمه خشک  (شاسی کشی ساختمان)

یکی از بهترین و ایمن ترین روش ها برای اجرای نمای سنگی، شاسی کشی است. این روش علاوه بر ایمنی بالاتر نسبت به روش تر، هزینه مقرون به صرفه تری نسبت به روش خشک دارد.

برای باید هنگام اجرای اسکلت، یک سری پلیت در نظر گرفت تا بعدا شاسی ها بر روی آن سوار شوند. برای آشنایی بیشتر با این مبحث پیشنهاد می کنم ابتدا فیلم زیر را مشاهده کرده سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

برای اجرای این مرحله ابتدا باید با استفاده از نقشه های از قبل آماده شده، نبشی ها، قوطی ها و سایر متریال را برش داده و یا در صورت نیاز خم کرد.

سپس این قطعات شکل گرفته شده را توسط روش های مختلف اتصال از جمله جوشکاری، پیچ و مهره یا میخ کوبی به یکدیگر متصل می کنیم تا برای قرارگیری در مکان نهایی خود آماده شوند.

پس از فیکس شدن هر قطعه در جای خود، سازه ساخته شده توسط پایه ها و پلیت هایی که از قبل در اسکلت سازه تعبیه شده به سازه ساختمان متصل می شود.

در مرحله بعدی، فضای داخلی این قطعات رابیتس می شود تا وقتی ملات ماسه سیمان بین سنگ و دیوار ریخته شد، درگیری مناسبی را بین آن ها ایجاد کند.

به این نکته دقت داشته باشید در جاهایی که دیوار از بلوک سیمانی یا بلوک سفالی ساخته شده، نیاز شدیدی به رابیتس کشی نیست، چرا که خلل و فرج این بلوک ها به تنهایی درگیری بین سنگ، ملات و دیوار ایجاد می کند.

اما در سطوحی مثل ستون بتنی که خلل و فرجی نیست استفاده از رابیتس کشی برای نصب سنگ ها کاملا ضرروی است.

حالا که با روش های اجرای نمای سنگی به خوبی آشنا شدید شاید از خود بپرسید که در یک سطح وسیع از دیوار چگونه سنگ ها را طوری در کنار یکدیگر نصب کنیم که در یک راستا باشند؟

در پاسخ باید بگوییم که بهتر است برای در یک راستا بودن سنگ ها، چند لچکی (سنگ تکه شده) را با استفاده از چسب یک دو سه، به دیوار فیکس کرده و روی آن ها شمشه قرار دهیم تا تمامی سنگ ها در یک راستا قرار بگیرند.

همچنین برای جلوگیری از عقب و جلو شدن سنگ های نصب شده بهتر است بعد از اجرا، یک تکه سنگ کوچک روی درز بین آن ها با چسب یک دو سه متصل کرده و بعد از این که سنگ ها به خوبی در جای خود فیکس شدند با حلال مخصوص آن ها را جدا کنیم.

3) نصب سنگ نمای خانه به روش خشک

برای نصب سنگ نمای خانه به روش خشک، هیچ گونه ملات، دوغاب یا چسبی که کار را خیس کند و نیاز به خشک شدن داشته باشد استفاده نشده و به جای آن ها باید از اتصالات و یراق آلات مخصوص استفاده کرد.

نکته قابل توجه در این روش این است که اجرای آن بسیار سریع تر و ایمن تر از روش نصب با استفاده از چسب یا ملات بوده و به همین خاطر همیشه طرفداران خاص خود را دارد.

همچنین توصیه می شود برای کاهش بار مرده ساختمان و عملکرد لرزه ای مناسب، ترجیحا در نمای ساختمان های بلند از روش خشک (بدون استفاده از هر نوع چسب یا ملات) استفاده شود.

خیلی از پیمانکاران به خاطر هزینه بیشتری که این روش نسبت به سایر روش ها دارد، مشتاق به اجرای روش خشک نیستند.

اما به این نکته توجه نمی کنند که میزان پرتی مصالح در این روش بسیار کمتر از سایر روش ها بوده که این موضوع به تنهایی در صرفه جویی هزینه ها کمک بزرگی می کند. در ادامه با دو سبک اجرایی از روش خشک بیشتر آشنا می شویم.

 نصب خشک پیدا یا آشکار

در ابتدا برای اجرای این روش باید قلاب هایی را پشت سنگ قرار دهید به طوری که لبه این قلاب ها در حدود چند میلی متر بر روی سطح خارجی این متریال برگشته و دور تا رور آن را احاطه کند.

سپس این قلاب ها را روی شاسی هایی که از قبل بر روی دیوار ساختمان ساخته اید، فیکس می کنید تا سنگ ها به طور کامل در جای خود محکم شود.

همانطور که از اسم این سبک مشخص است این قلاب ها در انتهای کار نمایان هستند، پس باید برای اجرای آن ها دقت فراوانی کرده و سعی کنید از قلاب هایی که رنگ یکسانی با رنگ سنگ شما دارند استفاده کنید.

نصب خشک پنهان

در ابتدا برای اجرا این روش باید با استفاده از مته، پشت هر قطعه سنگ، چهار سوراخ ایجاد شود تا بتوان قلاب ها را با پیچ های خاصی به پشت سنگ وصل کرده و درگیری مکانیکی بین پیچ و سنگ ایجاد کنیم.

سپس این قلاب های نصب شده در پشت سنگ ها به آسانی بر روی پروفیل های شاسی نصب شده تا پس از رگلاژ با یک پیچ ترمز، کار نصب سنگ نما پایان پذیرد.

با این که هزینه اجرای این روش نسبت به روش آشکار بیشتر است اما در این روش برخلاف روش نصب خشک آشکار، متریال استفاده شده برای نصب سنگ، مشخص نبوده و به همین علت قطعا زیبایی بیشتری در انتها برای نمای ساختمانتان خواهید داشت.

یکی از مزیت هایی که سنگ را نسبت به سایر متریال ها متمایز می کند این است که می توان در فضاهای مختلفی با کاربری های متفاوت از آن بهره برد. برای مثال در فضاهای زیر می توان این متریال را به صورت تکی یا با ترکیب چند متریال دیگر استفاده کرد.

نمای سنگ ساختمان ساده یک طبقه یا دو طبقه

نمای آسمان خراش ها و برج ها

سنگ نمای ساختمان ویلایی

نمای ساختمان تجاری

نمای ساختمان اداری

همانطور که می دانید سبک های مختلفی برای اجرای سنگ نما در این فضاها وجود دارد، به طور مثال شما می توانید سبک های کلاسیک، ، مدرن، نئوکلاسیک و غیره را مطابق با سلیقه کارفرمایتان برای نما طراحی کرده و اجرا کنید

برای این که با و آشنا شوید حتما روی لینک های آبی رنگ کلیک کرده و مقالات مربوط به آن را مطالعه کنید.

همچنین خوب است بدانید که یکی از بهترین سنگ ها برای اجرای نما است. برای آشنایی بیشتر با این متریال حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

مزایا و معایب نمای سنگی ساختمان مسکونی

همانطور که تا اینجای مقاله گفتیم، نمای سنگی از جمله نماهای پرکاربرد و محبوب در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود که می توان از آن به صورت تکی یا ترکیبی با سایر متریال های ساختمانی استفاده کرد، در ادامه به بررسی برخی از مزایا و معایب استفاده از این نما می پردازیم.

مقاومت بالا

عایق صوتی و حرارتی

دوام بالا

تنوع بالا در طرح، رنگ و اندازه

مقاوم در برابر آتش

هزینه اجرا بالا

سرعت اجرای پایین (در دمای کمتر از صفر امکان اجرا این متریال وجود ندارد.) 

جرم پذیر بودن

چسبندگی کم در برخطراحی و اجرای صحیح نما از اهمیت ویژه ای در اجرای ساختمان برخوردار است. عدم اجرای نمای سنگی به صورت صحیح و اصولی باعث می شود که بعد از مدتی در اثر گرما و سرما و یا باد و حوادث طبیعی، سنگ نمای ساختمان سقوط کند و باعث خطرات جانی و مالی فراوانی گردد.در این مقاله به بررسی انواع روشهای اصولی اجرای نمای ساختمان با سنگ می پردازیم.

جهت سفارش با ما تماس بگیرید.

علل جدا شدن سنگ از نما

1- نشست زمین و جابجایی ساختمان
2- انبساط و انقباض حرارتی و برودتی
3- لرزش و زلزله
4- عدم چسبندگی مناسب به دیوارهای پیرامونی.

نمونه ای از اجرای نما با سنگ

 توصیه هایی برای اجرای نمای سنگی ساختمان

1-سنگهای گرانیت و مرمریت را اسکوپ کنید.

2-هنگام اجرای نمای سنگ،سنگهای تراورتن بلند و در معرض آفتاب را حتما اسکوپ کنید.

3-سنگهای بلند در دو نقطه یا بیشتر بصورت مجزا از هم را اسکوپ کنید.

4-از تابش مستقیم آفتاب به نما با پرده یا حجاب در حین اجرای نمای سنگ جلوگیری شود.

5-خاک و پودر سنگ ناشی از برشکاری و غیره از سنگها کاملا پاک شود.

6-در پشت سنگها از ماسه، نوع شسته و بدون خاک و همچنین ملات کم سیمان استفاده شود.

7-حدالامکان از پرکردن فضای ملات خور پشت سنگ با لاشه و غیره خودداری شود.

8-از بکار بردن ملات خشک و نسبتا سفت در نمای سنگ خودداری شود.

9-عملیات را در زمانهای یخبندان اجرا نکنید و از یخ زدگی ملات جلوگیری شود.

10-از اتصال سنگها و قطعات برروی هم با چسب سنگ خودداری شود.

11-حتما سنگهای توری دار (در پشت سنگ توری چسبانده شده) را اسکوپ کنید.

12-بلافاصله بعد از خشک شدن ملات در اتمام کار هر قسمت یا چند ردیف سنگ، بندکشی صورت پذیرد.

13-حجم سازیها و برجسته کاریها برای اشکال بزرگ و سنگهای سنگین بصورت اصولی و با محاسبه و بدون طرح میلگرد و رابیتس اجرا شود.

14-ضخامت سنگها در نمای سنگ می بایست حدالامکان یکسان و مابین 1.5 تا 2 سانتیمتر بوده و از سنگهایی با ضخامت متفاوت و یا ضخامت کمتر از 1.5 سانت پرهیز شود.

نمونه ای از اجرای نما با سنگ

مواردی از اشکالات رایج در اجرای نمای سنگی

 • سنگ کاران برای جلوگیری از ریزش دوغاب از پشت سنگ، دو طرف انتهایی نما را معمولا با مچاله کردن گونی های سیمان و قرار دادن در بین سنگ و دیوار خارجی نما می پوشانند و بعد از اتمام سنگ کاری مبادرت به برداشتن گونی ها و پر کردن فضاهای خالی با ملات ماسه سیمان نمی کنند.
  از این رو بعلت عدم چسبندگی مناسب قطعات سنگ کناری نما به دیوار پشتشان بعدا به موجب عواملی مانند وزش شدید باد، سنگها از نما جدا شده و سقوط می کنند.
  • در برخی موارد جهت پر کردن زیر سازی ها (مثل قسمت I شکل تیرها یا ستونهای فولادی) از ملات گچ و یا گچ و خاک به منظور نصب آجر و یا سایر پر کننده ها استفاده می گردد و در نهایت روی آن سنگ کاری می شود و یا حتی بعضا جهت نگهداری اولیه و موقت قسمتهایی از سنگ کاری در حین کار از ملات گچ یا گچ و خاک استفاده می شود و بعدها در اثر جذب رطوبت یا خیس شدن، ملات مذکور متورم شده و باعث جدا شدن و سقوط سنگ اطراف خود می شود.
  در این خصوص استفاده از چسب سنگ جهت نگهداشتن موقت سنگ و استفاده از ملات سیمان جهت زیرسازیها توصیه می شود.

 انواع روش های اجرای نمای سنگی

 • روش اجرای تر یا دوغاب
 • روش اجرای نمای خشک
 • اسکوپ یا شیارزنی سنگ

در حالت کلی اجرای سنگ نما به دو حالت کلی، تر و خشکه چینی انجام می گردد.

روش اجرای تر یا دوغاب

روش سنتی و متداول که در ایران به کار می رود روش تر یا دوغاب است. در این روش سنگ در سطح نما چیده شده و دوغاب پشت سنگ ریخته می شود. پس از خشک شدن ملات یا همان دوغاب، سنگ به نما می چسبد. در این روش احتمال جدا شدن سنگ از نما وجود دارد و امکان تغییر و بازسازی و جابجایی سنگ پس از نصب وجود ندارد.

روش اجرای نمای خشک

از این روش برای اولین بار جهت نصب سنگ در برج های بلند در آمریکا استفاده گردید. این روش از دهه هفتاد در ایران اجرا شد و طی این سال ها گسترش یافت. در این روش، ابتدا سطح نما شاسی کشی شده و با نصب گیره پین دار در پشت سنگ، سنگ به صورت کشویی وارد شاسی می شود.تنها نقص وارد بر این روش نسبت به روش سنتی دوغابی این است که درروش خشک نمی توان به راحتی نماهای شکسته و کلاسیک را اجرا نمود.

انواع روش ابزار مهاربندی به صورت زیر تقسیم می شوند:

مهارهای باربر
مهارهای مرکب(ترکیبی از مهارهای باربر و نگهدارنده)
مهارسطحی
مهار سقف

اسکوپ یا شیارزنی سنگ

اسکوپ یا شیارزنی سنگ نقش مهمی در ماندگاری سنگ دارد. برخی سنگ ها که فاقد خلل و فرج و سوراخ بر روی خود هستند باید حتماً اسکوپ شوند تا دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند سنگ هایی مانند گرانیت و تراورتن اگر اسکوپ نشود نمی تواند ماندگار باشد و پس از مدتی جدا می شوند. درروش اسکوپ سنگ، شیارهایی در پشت سنگ توسط فرز ایجاد می شود و سپس با سیم آرماتوربندی گالوانیزه، این شیارها بسته می شود تا سطح تماس دوغاب با سنگ بیشتر شود و مانع از ریزش سنگ گردد.

جزئیات اجرایی نصب سنگ در نمای ساختمان

مزایای اسکوپ کردن سنگ نما

 • افزایش مقاومت نما و کاهش هزینه های بازسازی و ترمیم
 • عایق حرارتی و عایق صوتی سنگ نمای ساختمان
 • سرعت بالای اجرا نسبت به روش دوغابی
 • صرفه جویی در هزینه اجرای نما
 • طول عمر بالای نمای ساختمان

انواع روش نصب صحیح سنگ

 • با استفاده از لقمه سنگ ها
 • با استفاده از مفتول و سیم
 • اسکوپ سنگ نما با قلاب اسکوپ

اجرای نمای سنگی با استفاده از لقمه سنگ ها

این روش برای سنگ هایی باضخامت کم که امکان شیارزنی یا سوراخ نمودن ضخامت وجود نداشته مناسب است. مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:

در این روش تکه سنگی را به صورت هرم ناقص، برش می دهند سطح قاعده را با چسب مخصوص به پشت سنگ پلاک می چسبانند پس از خشک شدن و اتصال کامل دو سنگ به همدیگر، سنگ پلاک را بر روی دیوار نصب می کنند. سنگ و دیوار باید با آب خیس شوند سپس پشت آن دوغاب سیمانی می ریزند.

اجرای نمای سنگی با استفاده از مفتول یا سیم

این روش برای سنگ هایی که دارای امکان به وجود آوردن شیار در قطر سنگ هستند، مناسب است. مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:

در دو سر  سنگ مشکی پلاک شیاری به وجود می آورند و مفتولی ترجیحاً گالوانیزه به قطر حداقل 2 میلی متر را از دو شیار عبور می دهند. برای برخی سنگ ها مانند تراورتن به علت ضخامت کم (10 الی 12 میلی متر) و مشکل بودن ایجاد شیار و احتمال شکستگی، از دستگاه فرز مینی سنگ استفاده می نمایند سپس دو سر آزاد را به هم گره می زنند، پس از نصب سنگ بر روی دیوار، دوغاب ماسه سیمان دورتادور مفتول را می گیرد.

جزئیات اجرایی نصب سنگ در نمای ساختمان

اجرای نمای سنگی با استفاده ازقلاب اسکوپ

این روش برای سنگ هایی با قطرهای 3سانتی متر به بالا مناسب است. مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:

دو سوراخ در ضخامت سنگ به وجو می آورند
یک سر اسکوپ را بر روی دیوار و سر دیگر آن را روی شیار سنگ قرار می دهند به طوری که سوراخ اسکوپ در امتداد سوراخ سنگ باشد.
به وسیله قلاب اسکوپ به سنگ ثابت می ماند.
هر سنگ به وسیله دو اسکوپ به دیوار متصل می کنند.
فاصله سنگ از دیوار 3 سانتی متر و ملات مصرفی ماسه سیمان است.

جزئیات اجرایی نصب سنگ در نمای ساختمان

روش اجرای اجرای نمای سنگی با سنگ تراورتن

سنگ تراورتن انتخاب کلاسیکی برای کف و دیوارها هم در داخل و هم در خارج ساختمان است. که با زیبایی بی انتهای خود باعث تبدیل فضای خانه به فضای مورد علاقه شما میشود.در این مقاله ما قصد داریم 5 روش نصب سنگ های تراورتن را قبل ازاینکه مراحل نصب را شروع کنید به شما آموزش بدهیم پس با ما همراه باشید.

1قبل از نصب سنگ های تراورتن، ابزارهایی که برای کار به آنها احتیاج پیدا میکنید را تهیه کنید.

شایع ترین ابزار مورد استفاده برای نصب سنگ تراورتن (و یا بیشتر سنگهای مشابه) شامل:

 • نوار اندازه گیری
 • چکش یا پتک لاستیکی
 • دریل قدرتمند
 • ماژیک یا مداد جهت علامت زدن
 • تراز
 • صفحه ضربه گیر
 • ماله معمولی
 • ماله حاشیه ای
 • و یک اره مرطوب میباشد.
 • توجه داشته باشید که اندازه ماله مورد استفاده بستگی به اندازه سنگی که نصب می کنید دارد . برای هر سنگ ازماله مناسب آن استفاده کنید.

نمونه ای از اجرای نما با سنگ

2سطح نصب سنگ خود را آماده کنید.

سطحی که سنگ تراورتن خود را نصب می کنید باید صاف و تمیز باشد، پس برای آماده کردن آن زمان صرف کنید. در پایین چند نمونه از مواردی که باید رعایت شود ذکر شده است:هرگونه قطعه ای که از قبل مانده شامل کفپوش، لمینت و یا ورقه هایی که قبلا بر روی کف نصب شده بود باید تعمیر و یا به طور کامل جایگزین شود.هرگونه ترک بر روی سطح بتنی اجرا شده در زیر کار باید تعمیر و یا به وسیله ی مصالح از بین برنده ترک پوشیده شود.چوبهایی که خراب شده و از بین رفته باید جایگزین شود و به صورت مناسب تقویت شود.

3- سنگ های تراورتن خود را قبل از نصب بچینید و طراحی کنید.

درست متوجه شدید! تراورتن سنگی است طبیعی با تنوع زیاد. در نتیجه، باید در طول فرایند نصب به گونه ای ترکیب شود تا همه تکه های تیره و یا روشن با اندازه های مختلف در یک قسمت جمع نشده و ترکیب زیبایی را به نمایش بگذارند.در نتیجه قطعات را خشک کرده و کنار هم بچینید. اگر از اندازه های مختلفی دارید آنها را کنار هم بگذارید و مرتب ترکیب چیدن آنها را تغییر دهید تا به شکل مورد علاقه خود دست یابید. (میتوانید با دو یا سه عدد شروع کنید.)

4اطمینان حاصل کنید که هم سنگ تراورتن و هم بستر آن کاملا خشک باشد.

شما نمی توانید تراورتن مرطوب را نصب کنید. هر دو سنگ و بستر هنگام نصب باید خشک باشد.

5سیلر و طریقه و زمان اجرای آن بر روی سنگ تراورتن.

سنگ تراورتن نرم تر از سنگ گرانیت است. به همین دلیل برای محافظت از زیبایی طبیعی سنگ لازم است که سطح آن با سیلر پوشیده شود. اجرای سیلر بر روی سطح سنگ تراورتن بسیار آسان است و باید در هنگام نصب و بعد از آن به صورت دوره ای ( معمولا هر 3 تا 5 سال) اجرا شود. امروزه انواع مختلفی از سیلر ها موجود میباشد که شایعترین آنها نوع تقویتی و نوع طبیعی میباشد. نوع تقویتی باعث تیره شدن سطع سنگ میشود که سطح سنگ به نظر “مرطوب” میاید. در حالی که سیلرهای طبیعی بدون هیچگونه تغییری بر ظاهر سنگ از سطح آن محافظت میکند.
عملیات نصب سنگ به دو روش خشیکی از موارد مهم در نمای ساختمان، اجرای سنگ نما است. ، بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که اجرای سنگ دیوار، درست و اصولی انجام نشود، به مرور زمان بر اثر عوامل جوی و سرما و گرما و باد و باران، سنگ ها از نما جدا می شوند و سقوط می کنند. سقوط سنگ ها می تواند خطرات جانی و مالی به همراه داشته باشد.

انواع روش نصب سنگ روی دیوار و نمای ساختمان

نمای سنگ ساده یکی از نماهای متداول برای ساختمان ها است. روش های مختلفی برای اجرای سنگ دیوار وجود دارد. در این بخش روش های نصب سنگ را توضیح خواهیم داد.

یکی از متداول ترین مواد برای نگه داشتن سنگ روی دیوار، سیمان است اما با وجود اینکه بسیار متداول است، مناسب نیست. در این روش، بعد از چیدن و تمام کردن دیوار ساختمان، سنگ با فاصله 2 تا 3 سانتی متر، به طور موقت از دیوار نگه داشته می شوند. فاصله بین سنگ و دیوار با گچ و ملات ماسه سیمان به صورت دوغاب پر می کنند.

بعد از اینکه کمی ملات سفت شد، ردیف دوم سنگ ها را روی ردیف اول می چینند و ملات را پشت سنگ ها می ریزند تا نیمه رج اول را پر کند. این کار را برای همه رج ها انجام می دهند تا جایی که همه سطح دیوار پوشیده شود.

از جمله دلایلی که ملات سیمان را برای اجرای سنگ نما مناسب نمی دانند این است که ملات ماسه سیمان به خوبی با دیوار درگیر می شود، اما به دلیل صاف بودن سنگ، درگیری خوبی با سنگ ایجاد نمی کند. در نتیجه چسبندگی خوبی بین ماسه سیمان و سنگ ایجاد نمی شود و با ایجاد کوچک ترین ضربه و یا تنش، ملات و سنگ از هم جدا می شوند و منجر به سقوط سنگ می شود. یکی از مشکلات اصلی در این حالت این است که معمولاً با جدا شدن یکی از سنگ ها، بقیه سنگ ها نیز کم کم جدا می شوند و سقوط می کنند.

 1. اجرای سنگ دیوار با سنگ و چسب

در این روش از اجرای سنگ نما، یک تکه سنگ را با استفاده از چسب به قسمت پشت سنگ می چسبانند. بعد از اینکه چسب به طور کامل خشک شد و دو تکه سنگ به خوبی به هم چسبیدند، سنگ پلاک را روی دیوار نصب می کنند و پشت آن را دوغاب سیمان می ریزند. نکته مهم در این مرحله این است که قبل از دوغاب ریختن، باید دیوار و پشت سنگ با آب خیس شوند.

به این ترتیب درگیری خوبی بین ملات و سنگ ایجاد می شود و ملات به طور کامل تکه سنگ چسبیده در پشت سنگ پلاک را می پوشاند.

2.اجرای سنگ دیوار با استفاده از مفتول

در این روش از اجرای سنگ نما در دو سر سنگ پلاک یک شیار ایجاد می کنند و یک مفتول آهنی به قطر 2 میلی متر را از بین شیارها عبور می دهند و دو سر آزاد مفتول ها را به هم گره می زنند. در این صورت بعد از اجرای سنگ روی دیوار، دور تا دور مفتول با استفاده از دوغاب ماسه سیمان پوشیده می شود و اتصال محکمی را به وجود می آورد. زمانی از این روش استفاده می شود که امکان به وجود آوردن شیار در قطر سنگ وجود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی :

 1. اجرای سنگ دیوار با قلابی به نام «اسکوپ»

از این روش فقط برای سنگ هایی که قطرشان 3 سانتیمتر به بالا است استفاده می شود. در غیر این صورت در زمان سوراخ کاری، لبه سنگ می شکند.

در این روش، در ضخامت سنگ دو سوراخ ایجاد می کنند و یک سر اسکوپ را روی سنگ و سر دیگر آن را روی دیوار قرار می دهند. در این حالت سوراخ اسکوپ باید در امتداد سوراخ سنگ قرار گیرد. سپس اسکوپ را به وسیله اشپیل به سنگ ثابت می کنند. هر سنگ پلاک با دو اسکوپ به دیوار وصل می شود و سنگ باید 2 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد و از ملات ماسه سیمان استفاده شود. در این روش، آجرکاری و به طور هم زمان انجام می شود.

 1. نصب سنگ روی دیوار به وسیله پیچ و رول پلاک

با استفاده از دریل های قوی، روی سنگ ها در چند نقطه مختلف سوراخ ایجاد می شود و سنگ ها را به وسیله پیچ و رولپلاک روی دیوار تثبیت می شود. پیچ و واشرها باید گالوانیزه و ضد زنگ باشد و نسبت به سایر پیچ ها باید لبه بزرگ تری داشته باشند. بعد از تثبیت سنگ ها روی دیوار با استفاده از  پیچ و رولپلاک، برای حفظ زیبایی نمای ساختمان می توان در پایان، با استفاده از بتونه سطح سوراخ ها را با رنگ سنگ، یکی کرد.

دلایل جدا شدن سنگ از نمای ساختمان

 • نشست کردن زمین و جابجا شدن ساختمان
 • انبساط و انقباض حرارتی و برودتی
 • لرزش و زلزله
 • درست نچسبیدن سنگ به دیوارهای اطراف

توصیه هایی برای اجرای سنگ نمای ساختمان

 1. سنگ های گرانیت و مرمر باید اسکوپ شوند.
 2. سنگ های تراورتنی که بلند هستند و در معرض آفتاب قرار دارند، حتماً باید اسکوپ شوند.
 3. سنگ های بلند باید در دو نقطه و یا بیشتر، جدا از هم اسکوپ شوند.
 4. در زمان اجرای سنگ دیوار، با استفاده از پرده یا هر حجاب دیگر، از تابش مستقیم آفتاب به نما جلوگیری شود.
 5. سنگ ها باید به طور کامل از خاک و پودر سنگ تمیز شوند.
 6. ملات مورد استفاده در پشت سنگ ها در اجرای سنگ نما باید از نوع کم سیمان و ماسه مصرفی باید شسته و بدون خاک باشد.
 7. سعی کنید از ملات خشک و نسبتاً سفت برای نمای سنگ استفاده نکنید.
 8. از اجرای سنگ دیوار در زمان یخبندان خودداری کنید تا مانع از یخ زدن ملات شوید.
 9. سنگ ها و قطعات را با چسب به هم متصل نکنید.
 10. سنگ های توری دار را با استفاده از اسکوپ اجرا کنید.
 11. در زمان نصب سنگ روی دیوار، بعد از خشک شدن ملات برای هر قسمت و یا چند ردیف سنگ، باید بندکشی انجام شود.
 12. در اجرای نمای سنگ و در زمان حجم سازی ها و برجسته کاری های اشکال بزرگ و سنگ های سنگین، اجرا باید به طور کاملاً اصولی و انجام محاسبات و بدون طرح میله گرد و رابیتس اجرا شود.
 13. در اجرای سنگ دیوار،تا جایی که امکان دارد ضخامت سنگ ها باید یک اندازه و ضخامتی بین 1.5 تا 2 سانتی متر داشته باشد.
 14. استفاده از سنگ هایی با ضخامت های متفاوت و کمتر از 1.5 سانتی متر خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی :

اجرای سنگ نما با سنگ تراورتن

استفاده از سنگ تراورتن برای کف و دیوارها،  یک انتخاب کلاسیک محسوب می شود. در ادامه مراحل نصب سنگ تراورتن را توضیح خواهیم داد.

ابزار لازم برای نصب سنگ روی دیوار

 • نوار اندازه گیری
 • چکش یا پتک لاستیکی
 • دریل
 • ماژیک یا مداد
 • تراز
 • صفحه ضربه گیر
 • ماله معمولی
 • ماله حاشیه ای
 • اره مرطوب

مراحل اجرای سنگ دیوار با تراورتن

سطحی که می خواهید سنگ را روی آن نصب کنید، آماده کنید

 • قبل از نصب، سنگ ها را کنار هم بچینید و نحوه قرارگیری آن ها در کنار هم را طراحی کنید.
 • از خشک بودن سنگ های تراورتن و بستر آن به طور کامل مطمئن شوید.
 • سپس با استفاده از یکی از روش های نصب، سنگ ها را نصب کنید.

انواع سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان

 • سنگ رسوبی
 • سنگ آذرین
 • سنگ دگرگون

هزینه اجرای سنگ نما

برای تعیین هزینه اجرای سنگ نما عوامل مختلفی تعیین کننده است. در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

 • نحوه ی اجرای سنگ نما
 • نوع سنگ مورد استفاده
 • نحوه اجرای سنگ دیوار
 • ابعاد سنگ
 • میزان استفاده شده از نمای سنگی
 • کیفیت سنگ نما

انواع سبک ها در اجرای سنگ روی دیوار

 • نمای کلاسیک
 • نمای رومی
 • نمای مدرن
 • نمای نئوکلاسیک
 • نمای مینیمال
 • نمای روستیک

ویژگی های سنگ خوب در اجرای سنگ نما

 1. متناسب بودن نوع سنگ با شرایط آب و هوایی
 2. ثابت بودن رنگ
 3. برخورداری از قابلیت صیقل پذیر بودن و برش خوردن
 4. چسبندگی خوب با ملات
 5. برخورداری از مقاومت کششی و خمشی بالا
 6. قابل قبول بودن میزان جذب آب
 7. جذب نکردن گردوغبار
 8. تنوع در رنگ و جنس
 9. برخورداری از قابلیت ترمیم آسان
 10. عایق حرارتی
 11. مقاوم بودن در برابر ضربه و آتش سوزی
 12. سریع و آسان بودن اجرای آن
 13. کم بودن هزینه ی نگهداری

نکات نگهداری از نمای سنگی

 • سالی یک بار باید سنگ نما شسته شود.
 • رسوب های گچی نمای سنگی، باید با استفاده از برس سیمی پاک شود.
 • سنگ نما را می توانید با مواد سیلیکونی ضد آب بپوشانید.

زمان لازم برای نصب سنگ روی دیوار

محاسبه زمان مورد نیاز برای نصب سنگ روی دیوار به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت اند از:

 • ابعاد سطح نما
 • تعداد کارگران
 • مهندسان و استادکاران مجری
 • ارتفاع ساختمان
 • زمان مورد نیاز برای تهیه متریال های اصلی و سفارشی
 • کیفیت مصالح مورد استفاده

 نمای سنگ و آجر

یکی دیگر از روش های پرطرفدار برای نمای ساختمان، استفاده از ترکیب سنگ و اجر است. هر دو مصالح مورد استفاده در این روش، برای آب و هوای مناطق مختلف ایران مناسب است.

انواع متریال هایی که در ترکیب با سنگ استفاده می شوند عبارت اند از:

 • آجر
 • فلز
 • چوب
 • سیمان
 • بتن
 • سمنت برد
 • شیشه
 • سرامیک

مزایای اجرای نمای سنگ و آجر

 • مقاومت در برابر باران های اسیدی، اشعه خورشید و حرارت
 • برخورداری از قدرت دفع آب بالا
 • عایق خوب سرما و گرما و صدا
 • پایین بودن قیمت نما و اجرای نمای سنگ و آجر
 • زیبایی بیشتر ساختمان با اجرای نمای سنگ و آجر

مطلب پیشنهادی :

مراحل اجرای نمای سنگ و آجر

از نمای سنگ و آجر می توان برای ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و… استفاده کرد. هیچ نوع محدودیتی برای استفاده از این نما وجود ندارد. استفاده از آجر در نما، منجر به افزایش کارایی و مزیت های آن می شود. از مزیت های آجر می توان به مقاومت بالا و قیمت مناسب آن اشاره کرد.

نمای سنگ و آجر در ساختمان ها، به صورت جداگانه اجرا می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل اجرای نمای سنگ و آجر آشنا شوید. برای اجرای نمای سنگ و آجر، نمای سنگ را با یکی از روش هایی که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم انجام می شود. سپس قسمت آجری نما با یکی از روش های زیر اجرا می شود.

برای بازسازی و دکوراسیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

 • اجرای تر با ملات
 • اجرا با چسب
 • اجرای خشک

در صورتی که نمای آجری با استفاده از ملات اجرا شود، معایب ظاهری دیوار مانند تراز نبودن به راحتی پوشیده می شود. در این روش نیازی به انجام محاسبات مهندسی نیست ولی زمان اجرا، طولانی تر از روش های دیگر است.

مطلب پیشنهادی :

در روش اجرای نمای آجری با چسب، ابتدا باید دیوار پشت نما را با استفاده از پوشش پلاستر (سیمانی) بپوشانید.سپس پشت آجر را به طور کامل چسب اندود می کنند و روی دیوار قرار می دهند. در صورتی که از چسب به مقدار کافی استفاده نشود، در صورت خیس شدن، آجرها به راحتی و خیلی زود از نما جدا می شوند. در روش اجرای خشک نما هم از پیچ، ریل و غیره برای تثبیت آجرها روی دیوار استفاده می شود.

ک و تر انجام می گردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ی از انواع سنگ ها (مثل گرانیت)

امیدواریم در پایان این مقاله دید خوبی پیدا کرده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا