اقتصادیکسب و کار ایرانیمجله عمومی

نمای بیرونی ساختمان با پنجره های بزرگ

بهترین روش های نماسازی و اهمیت آن در کیفیت طراحی

انواع نرده سنگی: یکی از جذاب ترین و پرطرفدار ترین نماسازی که میتواند هر بیننده را متحیر کند و همینطور چهره شهر را به خوبی تغیر دهد و برای ساختمان شخصیت و هویت منحصر به فرد خود را بسازد نمای ساختمانی در سبک مدرن است و علاوه بر تمام اینها یک نماسازی مدرن می تواند باعث افزایش ارزش مادی یک آپارتمان و حتی یک ساختمان ویلایی شود .

نما سازی در ساختمان های ویلایی و نقش ان در کیفیت یک بنا

نرده سنگی: خیلی ها معتقد هستند که نمای خارجی و نماسازی در ساختمان های ویلایی مهم نیستند چرا که کم تر دیده میشود و باعث افزایش هزینه بدون منطق و بی فایده است که این باور کاملا اشتباه است چرا که نماسازی شاید در ساختمان های ویلایی در دید کم تری میباشد و توجه دیگران را کم تر جلب میکند اما نماسازی باعث افزایش ارزش مادی و افزایش بسیار زیاد نظم در چهره ساختمان است که این باعث افزایش کیفیت ساخت و در انتها می تواند آرامش را برای ساکنین به خوبی فراهم کند .

عکس بالا یک نمونه فوق العاده و با کیفیت از نماسازی در ساختمان های ویلایی است که میتوان گفت نما سازی در این ساختمان توانسته است تا حد زیادی ساختمان را منظم و با شکوه نشان دهد که گزینه های مهم و جذابی در علم معماری و طراحی نما می باشد.
برای ساخت وطراحی نما های مدرن معمولا از یک یا چند نوع از مصالح استفاده می شود که در طرح های مختلف منظم و نامنظم یا ترکیب بین این دو سبک می اشد که هر کدام میتواند در موقعیت و فضاهای مختلف جذابیت های خاص خود را داشته باشد و زیبایی های یک ساختمان را چندین برابر کند .
با این حساب نه تنها هزینه کردن برای نماسازی در ساختمان های ویلایی هزینه بیهوده و اضافی نیست بلکه میتوان گفت نماسازی در این مورد باعث بالا بردن ارزش یک ساختمان نیز هست.

چند نمونه از مصالح نماسازی موثر در صنعت ساخت و ساز:

  • نمای بایرامیکس
  • نمای شیشه ای
  • نمای کامپوزیت
  • نمای سنگی
  • نمای سرامیک
  • نمای آجری

این چند نمونه از استاندارد ترین و جذاب ترین نماهایی می باشد که امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته و استفاده های زیادی از انها در صنعت ساخت و ساز می شود و اگر تمام موارد کیفی و همچنین مصالح باکیفیت در آن به کار گیرد میتواند از شاخص ترین ساختمان های در سطح یک شهر تبدیل شود .

اهمیت نورپردازی و هارمونی رنگ ها در نماسازی

وجود رنگ های زیبا و مربوط به هم در یک سازه میتواند تاثیرات مثبتی در زیبایی و همچنین ایجاد ارامش داشته باشد به این صورت که با پیروی از علم روانشناسی در موضوع رنگ ها و ترکیب آنها میتوان علاوه بر تاثیر مثبت در کیفیت ساخت وساز باعث بالا بردن ارامش ساکنین در ساختمان شود که بسیار بسیار موضوع مهم و قابل بحثی می باشد.
برای مثال رنگ های پیشرونده یا گرم ( زرد قرمز نارنجی ) باعث این می شوند که از لحاظ بصری هیجان آور و همچنین باعث پویایی فرد می شود به همین دلیل از این رنگ ها برای اتاق خواب استفاده نمی شود و معمولا در اتاق بازی ها استفاده خواهد شد همچنین این دسته از رنگ ها باعث می شود سطوح را نزدیک به هم نشان دهند و اجسام بزرگ تر به نظر بیایند به همین دلیل برای نزدیک کردن سطح دیوار ها و پایین تر امدن سقف انها از این گروه از رنگ استفاده می کنند .
همچنین نقطه مقابل رنگ های بالا رامیتوان مثال زد که به رنگ های پس رونده معروف هستند که به انها رنگ های سرد نیز می گویند برای مثال رنگ هایی مانند سبز و ابی , بنفش از این دسته از طیف رنگ هستند یکی از خواص این رنگ ها بزرگ تر نشان دادن یک اتاق است چرا که باعث به وجود اوردن خطای دید میشود و باعث میشود اتاقی که این رنگ را دارد بزرگ تر از حالت معمول خود جلوه کند .
یکی دیگر از شگفتی های این طیف از رنگ ها آرامش بخش بودن و ساختن فضای متعادل هست که این موضوع ثابت می کنه این دست از رنگ مناسب هستند برای به کارگیری در اتاق خواب ها تا بتوانند فضای ارامش بخشی را برای ساکنین بوجود بیاورند .

طراحی درب و پنجره در ساختمان های ویلایی

یکی از بهترین و بزرگ ترین امتیاز هایی که ساختمان های ویلایی دارند داشتن فضای باز و بزرگ تر نسبت به ساختمان های آپارتمانی می باشد پس با این حساب می توان از این فضای عالی به خوبی استفاده کرد و با طراحی مناسب از این موضوع جلوگیری کنیم که نه خیلی خانه نور گیر باشد و ان سطح مطلوب آرامش را نداشته باشد و نه انقدر خانه بدون نور باشد که خانه بسیار تاریک شود و فضایی بی روح و بدون انرژی را دارا باشد .
طراحان و معماران بسیار روی جنس و ابعاد , طرح و رنگ در و پنجره حساس هستند .

چرا که این موضوع می تواند به راحتی روی دیزاین داخلی ساختمان و همچنین در نماسازی تاثیرات مثبت و حتی در صورت انتخاب های غلط و غیر استاندارد تاثیرات منفی داشته باشد .

جلوگیری از الودگی با استاندارد سازی درب و پنجره ها

همچنین وجود درب و پنجره استاندارد و با کیفیت علاوه بر تاثیر گذاری در مورد طراحی داخلی یا خارجی باعث فراهم شدن آرامش خانواده می شود چرا که در مواردی مانند بروز آلودگی صوتی و یا ورود گرد و خاک و آلودگی ها به داخل فضای خانواده می شود مخصوصا در شهر تهران که این موضوع بسیار می تواند ناراحت کننده باشد پس با در نظر گرفتن درب و پنجره با کیفیت در طراحی یک ساختمان شهری یک بار دیگر می توان وجود ارامش برای ساکنین یک ساختمان را فراهم کرد.

امنیت درب و پنجره ها

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین موضوع ها برای طراحان و معماران حفظ امنیت در ساخت میباشد از استحکام ساختمان گرفته تا مرقوبیت مصالح اما مهم ترین نکته در امنیت یک ساختمان دارا بودن درب و پنجره امن و مقاوم در برابر خطراتی همچون وجود سارق در محل زندگی ما که می تواند به شدت ارامش محیط ساختمان را تضعیف کند .
اما می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد به این صورت که روی انتخاب درب ها و پنجره های ساختمان دقت و هزینه بیشتری صرف کرد .
همچنین با وجود تنوع محصولاتی مانند درب های ضد سرقت و … این کار مقداری سخت تر می شود چرا که اجناس تقلبی در بازار تهدید جدی برای تاثیر گذاری منفی در میزان امنیت و ارامش در خانه است.

بهترین پوشش نمای از نظر اسان بودن امور نظافتی ساختمان با استفاده از پوشش سرامیکی

یکی دیگر از راه های لوکس و جذاب نشان دادن نمای بیرونی ساختمان ویلایی استفاده از پوشش سرامیکی برای نمای بیرونی ساختمان است که با استفاده از این طرح مدرن و جذاب می تواند تا حد زیادی یک خانه ی ویلایی را منظم شیک و در عین حال ساده نشان داد .
جدا از داشتن چهره ای آراسته با وجود طرح نمای سرامیکی میتوان از مزایای دیگر این پوشش جذاب برای نما نیز استفاده کرد برای مثال سهولت در امور نظافتی هست که در دیگر پوشش ها برای نمای ساختمان می تواند یک مشکل به حساب بیاید و بسیار آزار دهنده باشد و سالیانه هزینه زیادی برای نظافت ان صرف شود که با انتخاب پوشش سرامیکی این هزینه تا حدودی کاهش می یابد.

منبع : سنگ ایران

دکمه بازگشت به بالا