کسب و کار ایرانیمجله عمومی

هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. بنابراین قبل از تصمیم گیری و انتخاب کشور مقصد، اطلاع از جزئیات هزینه های زندگی در آنجا بسیار مهم است. غیر از هزینه های آموزشی مانند هزینه های دانشگاه، مسکن یا اجاره خانه. موارد دیگری مانند خوراک، پوشاک و هزینه های سفر نیز باید در نظر گرفته شود. طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسات آموزشی بین المللی، متوسط هزینه تحصیل در خارج از کشور تقریباً 18000 دلار در هر ترم (36000 دلار در سال) برآورد شده است.

هزینه تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور یک تجربه ارزشمند و فرصتی عالی برای کسانی است که می خواهند دانش خود را کسب کنند و دانش خود را ارتقا دهند. انتخاب مناسب ترین کشور برای ادامه تحصیل در خارج از ایران بسیار مهم است زیرا بر زندگی و آینده فرد تاثیر می گذارد. با تحقیق در مورد هزینه های زندگی و تحصیل در کشورهای مختلف می توانید بهترین انتخاب را برای آینده داشته باشید. تحصیل در کشور ارزانی مانند هند چند هزار دلار هزینه دارد در حالی که در کشور توسعه یافته ای مانند انگلستان هزینه بین 8000 تا 21000 دلار خواهد بود. اگر دانشگاه خصوصی در اروپا را انتخاب کنید، هزینه آن بسیار بالا خواهد بود. البته برای دانشگاه های دولتی بسته به رشته و مقطع تحصیلی هزینه ها متفاوت خواهد بود. برخی از کشورها (از جمله بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا) با سیستم های آموزشی با کیفیت بالا، شهریه پایینی دریافت می کنند.

هزینه تحصیل در خارج از کشور شامل چه مواردی می شود؟

تحصیل در خارج از کشور آرزوی بسیاری از عاشقان علم و پیشرفت است و دانستن هزینه های مختلف آن در انتخاب کشور و دانشگاه مهم است. شهریه دانشگاه یکی از هزینه های عمده تحصیل در خارج از کشور است. شهریه دانشگاه بسته به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی (کارشناسی، فوق لیسانس) و مدت زمان آن متفاوت است و عموماً در علوم پایه کمتر از پزشکی است.

هزینه تحصیل در خارج از کشور فقط به شهریه کالج محدود نمی شود. موارد دیگر را نیز باید در نظر گرفت. شرایط تحصیل در قبرس یورومای شامل:

هزینه خوابگاه و اقامت در خارج از کشور

هزینه ارسال به خارج از کشور

هزینه های بیمه و درمان در خارج از ایران

هزینه های غذا در خارج از کشور

هزینه های اقامت و زندگی در خارج از کشور

یکی از هزینه های مهمی که برای تحصیل در خارج از کشور باید در نظر گرفت، هزینه اجاره خانه یا خوابگاه است. بسته به اینکه خوابگاه دانشجویی را انتخاب می کنید یا می خواهید در یک آپارتمان کوچک در شهر یا اطراف آن زندگی کنید، هزینه ها متفاوت است. اگر می خواهید در اقتصادی ترین مکان زندگی کنید، خوابگاه دانشجویی بهترین انتخاب است.

بسیاری از دانشگاه ها اتاق هایی با بودجه های متفاوت ارائه می دهند و برخی حتی برنامه های غذایی دارند که در آن می توانید اتاق متناسب با بودجه خود را بر اساس سایر هزینه ها انتخاب کنید. برخی افراد ترجیح می دهند مکانی را به صورت خصوصی اجاره کنند، در این صورت می توانید مکانی را متناسب با نیاز و بودجه خود پیدا کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که این انتخاب می تواند بسیار گرانتر از اقامت در هاستل باشد.

هزینه های حمل و نقل خارج از کشور

حمل و نقل یکی دیگر از هزینه های تحصیل در خارج از کشور است که دانشجویان بین المللی باید در نظر بگیرند. علاوه بر بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد، دانشجویان بین المللی اغلب در تعطیلات دانشگاه به خانه بازمی گردند. علاوه بر موارد ذکر شده، هزینه های حمل و نقل عمومی و گاهی اوقات ایاب و ذهاب نیز در نظر گرفته می شود، اما برخی از مسافران روی دوچرخه سرمایه گذاری می کنند.

هزینه های بیمه و درمان در خارج از ایران

بیمه درمانی و هزینه خدمات پزشکی از دیگر هزینه های اضافی است و در بسیاری از کشورها داشتن بیمه درمانی یک الزام قانونی برای دانشجویان بین المللی است. اگرچه داشتن بیمه درمانی در کشور مقصد اجباری نیست، اما همچنان داشتن آن الزامی است، زیرا در صورت بروز حادثه یا بیماری، بخش زیادی از هزینه های درمان توسط بیمه تامین می شود.

هزینه مواد غذایی در خارج از کشور

سایر هزینه های ثانویه تحصیل در خارج از کشور شامل غذا، مواد تحصیلی، پوشاک و … می باشد. برخی از افرادی که در خوابگاه اقامت می کنند برنامه غذایی دارند، اما افرادی که در آپارتمان و غیره زندگی می کنند مسئولیت خرید و آشپزی خود را بر عهده دارند. هزینه ماهانه غذا بسته به سبک زندگی و سلیقه غذایی افراد متفاوت است که برای کشوری مانند استرالیا حدود 228 دلار است.

بهترین کشورها برای تحصیل رایگان در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویانی که علاوه بر تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا و کسب علم و حرفه، می توانند از دوستی ها و خاطرات جدید لذت ببرند و فرهنگ های مختلف را تجربه کنند، یک مزیت محسوب می شود. اگرچه برخی افراد بر این باورند که تحصیل رایگان در خارج از کشور غیرممکن است، اما کشورهای زیادی هستند که تحصیل در آنها رایگان است. نظام رتبه بندی جهانی هر ساله فهرستی از معتبرترین دانشگاه های جهان را بر اساس معیارهای پذیرفته شده ارائه می کند. این لیست شامل دانشگاه هایی نیز می شود که به متقاضیان تحصیل رایگان ارائه می دهند.

آلمان اولین انتخاب کسانی است که برای تحصیل رایگان اقدام می کنند. دانشگاه های آلمان شهرت جهانی دارند و کیفیت آموزش بالاست اما تحصیل رایگان است. در این دانشگاه ها از دانشجویان هزینه مدیریت دانشگاه دریافت می شود که همیشه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است و حدود 250-500 یورو است.

اتریش یکی دیگر از کشورهایی است که تحصیل در آن رایگان است و همواره مورد توجه داوطلبان قرار می گیرد. اتریش یکی از کشورهای شینگن است و ویزای تحصیلی آن بسیار معتبر است و هزینه پایین زندگی در این کشور یکی از مزایای این کشور برای دانشجویان خارجی است. کشورهای دیگری که تحصیل در آنها رایگان یا بسیار ارزان است عبارتند از بلژیک، کشورهای اروپای شمالی (دانمارک، فنلاند، نروژ، سوئد و ایسلند)، جمهوری چک، یونان، اسپانیا، ایتالیا، هند، تایوان و فرانسه.

هزینه تحصیل در کشورهای مختلف

قیمت تحصیل در کشورهای مختلف جهان به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه های زندگی و تحصیل و همچنین اعتبارات دانشگاه می تواند بر انتخاب کشور مقصد تاثیر بگذارد. دانشجویان بین المللی تمایل دارند مدرک خود را از بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان دریافت کنند، اما گاهی اوقات هزینه های بالای زندگی در کشورهای مختلف می تواند دانشجویان را از انتخاب آن دانشگاه ها باز دارد. در سطح جهانی می توان گفت کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، آرژانتین، مکزیک، مالزی، لهستان و هند هزینه های کمی برای دانشجویان بین المللی با دانشگاه های معتبر دارند.

مقایسه هزینه های تحصیل در کشورهای آسیایی و اروپایی

اروپا و آسیا طیف گسترده ای از فرصت های تحصیل در خارج از کشور را ارائه می دهند. از جمله کشورهای اروپایی برای جذب دانشجوی بین المللی می توان به انگلستان و ایرلند اشاره کرد و در آسیا می توان به چین و ژاپن اشاره کرد. هزینه تحصیل (کشورهای رایگان و غیر رایگان) و هزینه های مختلف زندگی از عوامل مهم و موثر در انتخاب دانشجویان برای تحصیل در آن کشورها می باشد. آلمان، ایتالیا، مجارستان و لهستان کشورهای بسیار کم هزینه در اروپا هستند. روسیه، چین و تایوان از جمله کشورهایی هستند که کمترین هزینه تحصیل و زندگی در آسیا را دارند. نزدیکی برخی کشورها مانند ترکیه و روسیه می تواند در کاهش هزینه تحصیل برای دانشجویان ایرانی موثر باشد.

مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی

بسیاری از کشورهای اسکاندیناوی از جمله ایسلند، نروژ و فنلاند و همچنین کشورهایی مانند آلمان و فرانسه، خدمات آموزشی رایگان یا بسیار کم هزینه را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و به همین دلیل مقاصد تحصیلی محبوبی هستند. ایالات متحده از 50 ایالت تشکیل شده است که 15 ایالت آن برای زندگی و تحصیل بسیار ارزان هستند، از جمله نبراسکا، جورجیا، میسوری، آلاباما و کنتاکی. به طور کلی انتخاب کشورهای اروپایی و آمریکایی برای تحصیل بستگی به محل تحصیل دانشجویان دارد. آرژانتین و مکزیک را می توان از ارزان ترین کشورهای آمریکا نام برد. بسیاری از دانشگاه های اروپا و آمریکا عالی هستند، اما تفاوت هزینه های زندگی می تواند بر انتخاب محل تحصیل تاثیر بگذارد.

مقایسه هزینه های تحصیل در کشورهای آسیایی و آمریکایی

بسیاری از دانشگاه های کشورهای آسیایی از بهترین دانشگاه های دنیا هستند و جزو محبوب ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی هستند. هند، مالزی و تایوان ارزان ترین کشورها برای تحصیل در آسیا هستند. کشورهای آمریکا، مکزیک و آرژانتین امکان تحصیل ارزان را در مقایسه با سایر کشورهای این قاره فراهم کرده اند. دانشگاه های آمریکا شهرت جهانی بسیار بالایی دارند و این می تواند در تصمیم گیری برای تحصیل تاثیر بگذارد.

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی است که تجربیات و فرصت های متنوعی را در کشوری که به خاطر فضاهای باز، شهرهای چندفرهنگی و زیبایی های طبیعی اش شناخته شده است، ارائه می دهد. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، خبر خوب این است که هزینه های تحصیل عموماً ارزان تر از سایر کشورهای انگلیسی زبان (ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا) است، اگرچه هنوز در مقایسه با برخی کشورها بالا است. هزینه های تحصیل در این کشور بسته به اینکه دانشجوی داخلی یا بین المللی، سطح تحصیل و منطقه هستید متفاوت است. هدف از ارائه قیمت شهریه در مقاطع مختلف لیسانس و فوق لیسانس کمک به تحصیل آگاهانه و متناسب با بودجه شما در کانادا می باشد.

متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا بسته به محل سکونت، دانشگاه و رشته تحصیلی از 2000 تا 37 هزار دلار کانادا در سال متغیر است. اسکان در خوابگاه ها، اتاق های خصوصی و خوابگاه ها از نظر قیمت بسیار متفاوت است، به طوری که دانشجویان حدوداً 3000 تا 7500 دلار کانادا برای اقامت در محوطه دانشگاه پرداخت می کنند. برای افرادی که می خواهند در هتل ها و مهمان خانه های خصوصی زندگی کنند، مبلغ پرداختی متفاوت است که می توان گفت تا 8400 دلار کانادا در سال است. علاوه بر این، برخی از دانشگاه ها برنامه های غذایی ارائه می دهند که به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا وعده های غذایی خود را در محل غذاخوری دانشگاه دریافت کنند. علاوه بر هزینه های ذکر شده هنگام تحصیل در کانادا، نیاز به خرید بیمه درمانی نیز دارید که اجباری است. این هزینه حدود 600-800 دلار کانادا در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

طبق آمار کانادا، متوسط شهریه دانشجویان بین المللی 22500 دلار آمریکا در سال است. مدرک لیسانس در علوم انسانی معمولاً به طور متوسط 5500 دلار بیشتر از سایر رشته ها هزینه دارد، اما 21000 دلار برای رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی که جزو گران ترین رشته ها هستند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس بسیار پایین است که بسته به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. از پیش نیازهای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا می توان به مدرک زبان آیلتس با نمره 6، رزومه خوب و معدل بالای 13 اشاره کرد. هزینه این سطح تحصیل در کانادا متفاوت خواهد بود و به طور متوسط بین 2000 تا 65000 دلار کانادا در سال است.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیل در مقطع دکترا با 98 دانشگاه در مناطق مختلف برای تحصیل در مقطع دکترا می باشد. طول دوره دکترا در این کشور 3-6 سال است و برای ورود به دانشگاه های آنها باید مدرک کارشناسی ارشد معتبر داشته باشید. تحصیل در خارج از کشور در کانادا مقرون به صرفه تر از آن چیزی است که فکر می کنید، اگرچه دانشگاه ها تمایل دارند هزینه های بیشتری را برای دانشجویان بین المللی دریافت کنند. هزینه تحصیل دکترا در کانادا به طور کلی بین 2500 تا 17000 دلار کانادا در سال است، اگرچه برخی بسته به محل زندگی، دانشگاه و رشته تحصیلی شما می تواند تا 25000 دلار کانادا نیز برسد. این مبلغ بیشتر از مبلغی است که یک دانشجوی داخلی می پردازد، اما همچنان کمتر از سایر کشورهای برتر جهان مانند بریتانیای کبیر و ایالات متحده است.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

پر تقاضاترین رشته های پزشکی در کانادا شامل فیزیوتراپی، پرستاری، دستیار پزشک، دستیار و درمانگر شغلی و غیره است. از جمله دانشگاه های فعال در این حوزه می توان به دانشگاه های مک مستر، اتاوا، کوئینز، شربروک، کلگری و مموریال نیوفاندلند اشاره کرد. تحصیل پزشکی در کانادا بر اساس محل سکونت، حرفه، سطح تحصیل و دانشگاه متفاوت است. طبق آمار آموزش پزشکی کانادا، متوسط هزینه تحصیل برای یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم حدود 17000 دلار در سال است که احتمالاً بسته به اقامت بیشتر است. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی بیشتر است، بسته به اینکه قصد دارید در دانشگاه خصوصی یا دولتی تحصیل کنید. به طور متوسط می توان گفت که هزینه تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی بین 14000 تا 30000 دلار در سال متغیر است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

امروزه رشته های دندانپزشکی و پزشکی جزو پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دنیا هستند و کانادا دانشگاه های معروف زیادی در این رشته ها دارد. از جمله دانشگاه های محبوب برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان می توان به دانشگاه های مونترال، مک گیل، تورنتو، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، دالهوسی و وسترن انتاریو اشاره کرد. اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی کانادا را دارید، هزینه سالیانه آن بین 11000 تا 30000 دلار است که بیشتر از مبلغ ذکر شده برای دانشگاه های خصوصی است. دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته برای پرداخت شهریه کار کنند و به ازای هر ساعت کار 9 تا 13 دلار درآمد کسب کنند.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا بر اساس موقعیت مکانی و عادات خرج کردن بسیار متفاوت خواهد بود و شهرهای بزرگ معمولاً گران تر هستند. تورنتو گران ترین شهر کانادا برای زندگی است و پس از ونکوور در رتبه دوم قرار دارد. هزینه ها بسته به انتخاب خوابگاه یا خوابگاه متفاوت خواهد بود. افرادی که قصد دارند در خانه های اجاره ای زندگی کنند، ممکن است علاوه بر اجاره بهای خدماتی مانند برق، تلفن ثابت، اینترنت و تلویزیون کابلی و همچنین خدمات آب و برق، هزینه های ماهانه اضافی را بپردازند. برخی از دانش آموزان برای کاهش هزینه های مسکن، آپارتمان های مشترک دارند.

هزینه های حمل و نقل یکی دیگر از عواملی است که به شدت بر هزینه زندگی تاثیر می گذارد و بسته به محل زندگی شما متفاوت است. بسیاری از دانش آموزان، به ویژه آنهایی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند، وسایل حمل و نقل عمومی (اتوبوس، مترو، قطار شهری یا کشتی) را انتخاب می کنند. بسته به جایی که زندگی می کنید، می توانید پیاده روی کنید یا از دوچرخه استفاده کنید. تمامی دانشجویان بین المللی در کانادا ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند و بیمه درمانی بر اساس استان و مدت اقامت متفاوت است. اگر می خواهید زندگی خود را با یک شغل پاره وقت در حین تحصیل در کانادا تامین کنید، می توانید تا 20 ساعت در داخل یا خارج از دانشگاه در طول ترم های دانشگاه کار کنید و در زمان های استراحت مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی به طور تمام وقت کار کنید. مجوز کار مورد نیاز است.

هزینه تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای هم مرز با ایران است که هزینه پایین زندگی در آن نسبت به دانشگاه های آمریکایی و اروپایی آن را به یکی از محبوب ترین مکان ها برای ادامه تحصیل دانشجویان تبدیل کرده است. بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می شوند. اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه واقع شده اند. آنکارا دارای چندین دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه حاجاتپا است که در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

در استانبول، دانشگاه کوس، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول از جمله دانشگاه های برتر هستند. دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه های مختلفی را از دانشجویان بین المللی دریافت می کنند، مانند هزینه ها، از حدود 100 تا 4000 یورو در سال، بیشتر در زمینه فناوری و پزشکی. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند سالانه بیش از 20000 یورو هزینه می پردازند. ارزان ترین دانشگاه های ترکیه عبارتند از: دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)، دانشگاه عبدالله گل (AGU)، دانشگاه کوچ، دانشگاه اوکان، استانبول.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

بسیاری از افراد می خواهند مدرک لیسانس خود را از یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه بگیرند. همچنین یکی دیگر از موارد مورد نیاز برای ورود به مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم با معدل خوب است. نزدیکی ترکیه به ایران یکی از دلایل محبوبیت این کشور در بین دانشجویان ایرانی به دلیل مسافت کم و هزینه کم زندگی می باشد.

اگر می خواهید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل کنید، باید شهریه سالانه دانشگاه را بپردازید که بسته به زبان، دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. برای دانشجویانی که به زبان ترکی مسلط هستند، میانگین هزینه سالانه بین 300 تا 800 دلار و برای دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی انگلیسی تحصیل می کنند، حدود 500 تا 1800 دلار در سال است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارید، شهریه سالانه آنها بین 5000 تا 20000 دلار خواهد بود.

هزینه دوره های کارشناسی ارشد در ترکیه

معلمان دانشگاه های ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی تدریس می شوند و مدت این دوره ها دو سال می باشد. اکثر دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی تدریس نمی شود و تنها در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در سطح دوم به طور متوسط 240 تا 750 دلار در سال است، مطمئناً در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر است و می تواند بین 5 هزار تا 20 هزار دلار در سال متغیر باشد. تحصیل زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ترکیه معمولاً بیش از چند صد دلار هزینه دارد و شما به طور متوسط سالانه 300-900 دلار در دانشگاه پرداخت می کنید.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

بسیاری از دانشجویان ایرانی و حتی دانشجویان ترکمنستان، آذربایجان و سوریه یکی از دانشگاه های ترکیه را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری انتخاب می کنند. دانشگاه های استانبول، آنکارا، چانکای، بغازی، دانشگاه فنی خاورمیانه، سابانچی و بیلکنت از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیلات تکمیلی هستند. محاسبات، اقتصاد، جامعه شناسی، معماری، زیست شناسی، ریاضیات و تاریخ برخی از رشته های محبوب برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترکیه هستند. بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی، هزینه تحصیل در این کشور خاورمیانه متفاوت است و به طور متوسط 500 تا 900 یورو در سال است که بین 5250 تا 17500 یورو در سال برای دانشگاه های خصوصی متغیر است.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

همسایگی ایران و ترکیه از یک سو و از سوی دیگر شهرت بین المللی دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه و تایید آنها توسط وزارت بهداشت ایران، سالانه بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل به ترکیه می روند. منطقه پرطرفدار یکی از دلایل کاهش هزینه های سفر از ترکیه به ایران نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی است که هم برای دانشجویان و هم برای خانواده آنها مناسب است. از دانشگاه های معتبر در زمینه پزشکی می توان به دانشگاه اجیدم، دانشگاه آتیلیم، دانشگاه بیکنت، دانشگاه هالیک، آلتین بس و دانشگاه اطلس استانبول اشاره کرد. هزینه های تحصیل بسته به اینکه شما در زبان انگلیسی یا ترکی تخصص دارید متفاوت است و برای زبان انگلیسی بالاتر است. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به طور معمول از 14000 تا 27000 دلار در سال متغیر است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

از دلایل انتخاب دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه می توان به کیفیت علمی در سطح جهانی، اعتبار دانشگاه ها، امکان تحصیل به دو زبان ترکی و انگلیسی و ارائه کارت پزشکی بین المللی پس از فارغ التحصیلی اشاره کرد. ایران، هزینه مناسب، یافتن کار و اقامت و کار رسمی فرصت های موجود را ذکر کرد. برای ورود به دانشگاه دندانپزشکی ترکیه علاوه بر مدرک، باید امتحانات SAT یا YOS را نیز بگذرانید. آزمون YOS آزمون اصلی ورودی دانشگاه های ترکیه است اما آزمون SAT آمریکا نیز مورد پذیرش دانشگاه های این کشور است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور بین 1500 تا 25000 دلار در سال متغیر است. اگر زبان ترکی را در دانشگاه های ترکیه مطالعه کنید، هزینه آن کمتر و بین 400 تا 600 دلار در سال خواهد بود.

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی هزینه های کمتری دارد به همین دلیل یکی از مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین کشورها برای ادامه تحصیل به حساب می آید که توانسته سالانه تعداد زیادی دانشجو را به خود جذب کند. متوسط هزینه زندگی در ترکیه بسته به سبک زندگی و عادات خرج کردن افراد متفاوت است، هزینه زندگی برای یک دانشجوی بین المللی می تواند بین 400-650 یورو در ماه متغیر باشد. هزینه های زندگی بسته به اینکه در اقامتگاه دانشجویی یا آپارتمان زندگی می کنید متفاوت است.

بودجه ماهانه غذا و مواد غذایی شما تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر از غذا خوردن در بیرون از منزل یا سفارش غذا چند بار در هفته لذت می برید، در نهایت هزینه بیشتری خواهید کرد، اما اگر از غذا در محوطه دانشگاه استفاده کنید، حدود 1.15-0.30 یورو برای هر وعده غذایی پرداخت خواهید کرد که بسیار مقرون به صرفه است. برای حمل و نقل نیز می توانید از کارت حمل و نقل عمومی برای پرداخت هزینه کمتر استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا