مجله حوادث

هواشناسی ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲/ سامانه بارشی در تهران و ۱۷ استان دیگر

هواشناسی با صدور هشدار‌های زرد و نارنجی اعلام کرد

آفتاب‌‌نیوز :

و بر اساس هشدار زرد هواشناسی امروز یکشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، قزوین، شرق اصفهان، سمنان، ارتفاعات کرمان، یزد و ارتفاعات و دامنه در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، تهران و البرز، شمال لرستان بارش رگباری باران را خواهیم داشت.

هواشناس در هشدار نارنجی اعلام کرد که بارش‌ها امروز در خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، شمال سمنان و شرق خراسان شمالی شدیدتر است.

فردا دوشنبه نیز در سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال زنجان، شمال قزوین، گلستان، مازندران، گیلان، سمنان و ارتفاعات و دامنه البرز و تهران ابرناکی و انتظار بارش‌های رگباری را به صورت محلی خواهیم داشت.

برای سه‌شنبه در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی و سمنان و ارتفاعات در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش رگباری باران انتظار می‌رود.

هواشناسی برای روز چهارشنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات و دامنه در استان‌های زنجان و قزوین همین شرایط آب و هوایی را پیش بینی کرده است.

وزش باد نسبتا شدید که موجب خیزش گردوخاک همراه با کاهش کیفیت هوا می‌شود نیز امروز یکشنبه آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، اصفهان، لرستان، اصفهان، فارس و هرمزگان را در بر می‌گیرد.

فردا دوشنبه نیز در استان‌های مرکزی، همدان، آذربایجان شرقی، اصفهان، سمنان، بوشهر، هرمزگان، قزوین و سمنان وزش باد شدید پیش بینی شده است.

روز سه شنبه در سمنان، مرکزی، بوشهر و شرق خراسان جنوبی و چهارشنبه در ایلام، خوزستان، بوشهر، مرکزی و قم همین شرایط آب و هوایی را خواهیم داشت.

برای روز پنج شنبه نیز در تهران، قم، قزوین، مرکزی، سمنان، همدان، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، فارس و بوشهر باد شدید پیش بینی شده است.

هواشناسی با احتمال وقوع شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال به احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی توصیه کرده است.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا نیز از بارش باران در نقاط مختلف کشور و کاهش دما در برخی استان‌ها خبر داد.

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با کندوج، درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده اظهار کرد: امروز (۱۰ اردیبهشت) در مناطقی از شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و مناطقی از سواحل شمالی همچنین در شرق و جنوب شرق کشور در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، رگبار پراکنده، رعدوبرق گاهی همراه با وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک رخ می‌دهد.

وی افزود: دوشنبه (۱۱ اردیبهشت) با گذر امواج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، دامنه‌های جنوبی البرز و در خراسان شمالی افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید رخ می‌دهد. همچنین با نفوذ جریانات خنک شمالی به سواحل دریای خزر نیز ابرناکی، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود. در این روز در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیز رگبار پراکنده انتظار می‌رود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خاطرنشان کرد: سه‌شنبه (۱۲ اردیبهشت) در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش ادامه خواهد داشت.

ضیائیان  ادامه داد: چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت) در شمال غرب، سواحل شمالی، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: پنج‌شنبه (۱۴ اردیبهشت) بارش در شمال غرب کاهش می‌یابد و در شرق اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی تقویت می‌شود.

ضیاییان افزود: طی روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه علاوه بر سواحل دریای خزر در شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق کشور نیز وزش باد همراه با کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود. طی این روزها دریای خزر نیز مواج خواهد بود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۱ اردیبهشت) ابری، گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید و به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و در روز سه‌شنبه (۱۲ اردیبهشت) کمی ابری، گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۳ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان همچنین اعلام کرد که طی امروز و فردا (۱۰ و ۱۱ اردیبهشت) شهرکرد با دمای ۳ و ۶ درجه سانتیگراد سردترین و اهواز با دمای ۳۶ و ۳۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین مرکز استان کشور هستند.

 

دکمه بازگشت به بالا