مجله فرهنگ

چرا غول چراغ جادو برای انتخابات ثبت نام کرد؟

“یکی مسائل داشت ، یک کلید ، من گفتم این کشور فضای شور و شوق می خواهد. گفتم می تواند صدمه بزند. من 40 سال حکومت کردم ، آمدم خدمت کنم. “من کشورم را دوست دارم.” وی این کلمات را به عنوان هدف خود برای شرکت در انتخابات بیان می کند و کارت شناسایی خود را در برابر دوربین رسانه ها بلند کرد.

شرایط بهتر از چهار سال پیش بود و رفتارها و گونه های کمتر غیرمعمول مشاهده می شد ، اما برخی ثابت قدم بودند و امسال نیز مانند دوره های قبلی با شخصیت خاص خود ظاهر شدند. با موهای بلند ، کفن ، کراوات ، خط یا چراغ جادویی غول پیکر!

امسال 592 نفر برای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند. این در حالی است که در سال 2017 تعداد 1636 نفر ثبت نام کرده اند.

در این دوره ، مانند دوره های گذشته ، برخی از افراد برای دومین بار ثبت نام کردند و شکایت کردند که هر بار توسط شورای امنیت رد می شوند. طبق قانون اساسی ، رئیس جمهور دومین مقام عالی رتبه در کشور است و یک نامزد برای این سمت نیاز به زمینه اداری زیادی دارد. اما چرا این افراد اصرار دارند که برای یک دفتر دیگر در کشور ثبت نام کنند ، حتی اگر می دانند این مورد به تصویب هیئت امنا نمی رسد؟

کندوج این موضوع را از سه منظر مورد تحقیق و تحلیل قرار داده است: جامعه شناسی ارتباطات ، جامعه شناسی سیاسی و روانشناسی.

حمید شکری خانقاه ، جامعه شناس در ارتباطات ، می گوید: “از نظر قانونی ، همه در جامعه کرسی دارند و می توانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند ، اما این بدان معنا نیست که هرکسی با تحصیلات یا سوابق از عهده استطاعت مالی برخوردار است. در حقیقت ، در توضیح و شفاف سازی فضای انتخابات و ریاست جمهوری سو this تفاهم از این قانون و نتیجه اشتباه رسانه ها وجود دارد. “درست است که حضور همه در انتخابات یک واقعیت است ، اما رسانه ها باید توجه داشته باشند که این بدان معنا نیست که هر کسی در هر موقعیتی و بدون دانش کافی می تواند در سیاست و انتخابات شرکت کند.”

وی به نقش رسانه در این زمینه اشاره می کند: «این نشان می دهد که رسانه ها در نقش اصلی خود یعنی آگاه سازی جامعه عملکرد خوبی نداشته اند. به همین دلیل بسیاری برای ریاست جمهوری نامزد می شوند. “من همچنین می خواهم رئیس جمهور شوم” نشان می دهد که مردم درک درستی از ریاست جمهوری ندارند. رسانه ها نه تنها به بالا بردن سطح آگاهی و شفافیت عمومی در این زمینه کمک کرده اند ، بلکه به برجسته سازی افرادی که صلاحیت کافی برای گرفتن کلیک و پسندیدن بیشتر را ندارند ، کمک کرده اند. مصاحبه با این افراد نیز به منظور خنداندن و سرگرمی جامعه است. به عبارت دیگر ، رسانه ها با برجسته سازی افرادی که صلاحیت کافی ندارند ، طنز را در جامعه ترویج می دهند. همانطور که نامزدهای جعلی در انتخابات برجسته می شوند ، نامزدهای واقعی نیز برجسته نمی شوند و هنگامی که نامزدهای اصلی نتوانند از طریق رسانه ها صحبت کنند ، آنها در شبکه های اجتماعی صحبت می کنند. رسانه ها باید در نشان دادن واقعیت ها و تغییرات در جامعه نقش داشته باشند ، نه اینکه جایگاه ریاست جمهوری را با نشان دادن افرادی که صلاحیت کافی ندارند و جامعه را می خندند ، پایین آورند. بنابراین باید از انتشار مطالب و تصاویر مربوط به این موضوع جلوگیری شود. من فکر می کنم لغو ریاست جمهوری در ابعاد مختلف توسط برخی رسانه های غیرحرفه ای همچنان وجود دارد و برخی رسانه ها در این زمینه بسیار غیرحرفه ای هستند. با این وجود در سایر کشورها به ندرت اتفاق می افتد که اخباری توسط نامزدهای نامزد ریاست جمهوری منتشر شود. “در واقع ، این مسخره است از مقام دبیرکل کشور در انتشار تصاویر و سخنان نامزدهای دروغین.”

“نویسنده کتاب برنامه ریزی ارتباطات استراتژیک در مورد کاهش نامزدهای دروغین در ایندوره در انتخابات ریاست جمهوری” دانش مردم با توسعه شبکه های اجتماعی افزایش یافته است. تلفن های همراه امروز در دسترس همه است و آنها دیده اند که حضور افراد بی عدالتی در انتخابات گذشته مردم را به خنده انداخته است و به نظر من چنین موضوعی در کاهش حضور این افراد بی تأثیر نبوده است. از طرف دیگر ، تاج گذاری و محدودیت های تاج گذاری تأثیر بسزایی در کاهش حضور نامزدهای کاذب داشته است. در زمان های اولیه ، مردم از چندین شهر به تهران می آمدند و در این مدت به دلیل تاجگذاری نمی توانستند به سایت ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری بروند. نباید فراموش کنیم که به دلیل شرایط اقتصادی ، اختلافات سیاسی و سایر مسائل ، ممکن است انگیزه زیادی برای ثبت نام در افراد نداشته باشند. “به عبارت دیگر ، حرکت عمومی به سمت سیاست مختل شده است.”

شکری خانقاه همچنین در مورد مشارکت بالای سیاستمداران در این دوره از انتخابات توضیح می دهد: «انگیزه های حضور این افراد باید بررسی شود. وقتی درباره نامزدها مطالعه کردم ، متوجه شدم انگیزه متفاوت است. به عبارت دیگر ، تأمین بستر و شرایطی را فراهم می کند تا بتوانند صحبت و صحبت کنند. برخی دیگر برای دستیابی به سایر مناصب مدیریتی نرخ بهره خود را در ریاست جمهوری افزایش می دهند. دیگران آمده اند تا همانطور که می گویند کمک کنند. “من نمی دانم چگونه افرادی که می دانند از محبوبیت کافی برای اعلام نامزدی خود برخوردار نیستند.”

اما محمد سالار کسرایی ، دکترای جامعه شناسی سیاسی می گوید: «جامعه ایران هنوز از نظر فرهنگی قوی است و رفتارهای ناهنجار زیادی ندارد. از طرف دیگر ، نباید انتظار داشته باشیم که در جامعه ای با مشکلات زیاد و در سطوح مختلف ، رفتارهای نابهنجار مشاهده کنیم. من فکر می کنم از آنجا که حداقل اخلاق دموکراتیک وجود دارد ، هرکسی می تواند برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند ، بنابراین شاید تعجب آور نباشد که این امکان برای همه مناسب باشد. اما رفتار مردم در این موارد از نظر جامعه شناسی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. دلیل اول بسیاری از مشکلات جامعه مانند فقر ، بیکاری ، تورم و سایر مشکلات است که سازمان های سیاسی جامعه نتوانسته اند آنطور که باید حل کنند. بسیاری از مشکلات بهم آمیخته و برخی از آنها از مرحله بحران عبور کرده اند. بنابراین ، وقتی جامعه می بیند که حزب سیاسی توانایی حل مشکلات را ندارد ، ممکن است عجیب باشد که یک شخص رده پایین نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند بدون اینکه متوجه شود حضور او نماینده و نمایشی است. مسئله دیگر در این باره بی اعتمادی سیاسی است که از هیچ کس عبور نمی کند. جامعه نسبت به سیاستمدارانی که برای حل مشکلات با نتایج تحقق نیافته انتخاب می کند ، بی اعتماد شده است. بنابراین ، مجموعه ای از عوامل مختلف ، که شمارش آنها مدتها طول می کشد ، گرد هم آمده اند و نوعی بی اعتمادی سیاسی را شکل داده و منجر به رفتارهای نابهنجار در این زمینه می شوند. “به همین دلیل ، مردم با اشکال ، سطح و خواسته های مختلف وارد حوزه انتخابیه می شوند و حتی اگر می دانند جایی در این موضوع ندارند اما هنوز برای اعلام عمومی وارد میدان می شوند.”

این جامعه شناس به موضوع مهم دیگری اشاره می کند: “ما نباید فراموش کنیم که در جوامعی که هیچ نهاد سیاسی وجود ندارد ، یعنی. احزاب قوی با پایگاه اجتماعی ، کاندیداهای اصلی ریاست جمهوری به هیچ وجه شناخته نشده اند و افراد مختلف می توانند کور به نظر برسند زیرا احزاب هیچ جامعه مدنی قوی در پشت چنین عقب نیست و این برای جامعه ای که می خواهد انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند خوب نیست اما نامزدهای ریاست جمهوری تا آخرین روز ثبت نام مشخص نیست. “کمبود نهادهای سیاسی قوی ، انتخاب افراد و مشارکت آنها در انتخابات عمومی به ناهنجاری های سیاسی کمک کرده است.”

کسرائی توصیه می کند اعتماد به نفس عمومی را بازگرداند ، گفت: “بازگرداندن اعتماد در جامعه به فعالیت های متنوعی نیاز دارد و شاید نتوان با یک فیلم کوتاه گفت که اگر سیاستمداران این کار را انجام دهند ، مطمئناً شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.” جامعه ما مشکلات زیادی دارد و مدیریت این مشکلات می تواند اعتماد را در جامعه برگرداند. ما آسیب قابل توجهی به اعتماد به نفس اجتماعی و سیاسی وارد کرده ایم و به یک سری اقدامات برای بازگرداندن ثبات و ثبات در جامعه نیاز داریم. “جامعه ایران در حال حاضر از مشکلات زیادی رنج می برد که حل آنها بسیار دشوار است و ما باید منتظر رفتارهای غیرعادی باشیم.”

سیما فردوسی ، روانشناس نیز در این باره معتقد است: «افرادی که با صفحه نخست غیرمعمول و عجیب به پای صندوق های رای می آیند ، اغلب افرادی هستند که می خواهند دیده و مورد توجه قرار گیرند. برخی از این افراد ممکن است در کودکی کمبودهایی داشته باشند و اکنون فکر می کنند که می توانند ظاهر شوند. این افراد باید بدانند که از نظر اجتماعی نمی توانند گزینه مناسبی برای ریاست جمهوری باشند ، اما سعی می کنند به هر شکل ممکن خود را نشان دهند ، زیرا یکی از مکانهایی که می توانند به هدف خود برسند ، بستر انتخاباتی کشور است و هیچ کس مانع کار آنها نمی شود . البته ممکن است دیگران نیز بخواهند با این دستگاه هرج و مرج ایجاد کنند و فکر کنند که اگر به این شکل خود را نشان دهند ، می تواند منجر به درگیری شود و خوشحال خواهند شد که به این ترتیب مورد توجه قرار گرفته اند. در واقع ، چنین مجالسی برای اظهار نظر وجود دارد. دلیل دیگر اینکه این افراد از این طریق به پای صندوق های رای می روند ، نشان دادن مخالفت خود با اوضاع کنونی کشور است. شخصی که با یک کروات به وزارت کشور می آید می خواهد بگوید که به دنبال ظاهری خاص یا کت خاص است ، در حالی که همه ما می دانیم کروات – درست یا غلط – رسم جامعه ما نیست. “مطمئناً افرادی که در یک صفحه رأی گیری در صفحه اول عجیب حاضر می شوند می توانند از این رفتار به تقلید از جوامع دیگر کپی برداری کنند.”

این روانشناس درباره نحوه برخورد رسانه ها با افرادی که تشنه توجه هستند به کندوج گفت: “از آنجا که این موضوع بعد اجتماعی دارد ، رسانه ها نیز باید آن را نادیده بگیرند ، زیرا هرگونه برخورد با این افراد می تواند منجر به درگیری شود و این ادعا می تواند باشد. از بعضی “یکی از این افراد باشید ، زیرا هنگام نزدیک شدن به انتخابات ، طبیعی است که مردم طرز تفکر خود را نشان دهند یا با روش های مختلف مخالفت کنند ، بنابراین نباید این افراد را خیلی جدی بگیرند و با آنها بحث کنند. “آنها باید احساس کندی کنند.”

فردوسی همچنین به حضور کودکان در کارزارهای انتخاباتی یا ثبت نام نامزدها معتقد است: “همه ما می دانیم که کودکان حق رأی ندارند ، پس چرا باید وارد دنیای سیاست شوند؟ “به نظر من ، تقاضای کودک در این مورد نیز نوعی مخالفت با وضعیت فعلی است و باعث آسیب به کودکان می شود که والدین آنها باید مسئول آن باشند.”

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا