کسب و کار ایرانیمجله عمومی

کاربرد ups چیست؟

UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply است. این تجهیزات الکترونیکی جریان الکتریکی مورد نیاز لوازم برقی مصرف کننده را در هنگام قطع برق تامین می کند و در این راستا پس از برقراری برق شهری، این سیستم برق اضطراری وظیفه تنظیم و تثبیت برق شبکه را بر عهده دارد. همچنین از ورود صدا و تداخل به تجهیزات حساس مصرف کننده جلوگیری می کند. با شرکت بهراد همراه باشید.

منبع تغذیه اضطراری (UPS) که به نام یو پی اس نیز شناخته می شود، یک وسیله ذخیره سازی الکتریکی 220 ولتی است که می تواند برق اضطراری مورد نیاز تجهیزات الکتریکی حساس را در صورت قطع برق تامین کند. یو پی اس دستگاه یا سیستمی است که برق را برای برنامه های مختلف تامین می کند که اغلب در مراکز داده، مزارع ارزهای دیجیتال، سیستم های اداری، سیستم های خانگی و سایر سیستم ها استفاده می شود.

طراحی یو پی اس 220 ولت برای جلوگیری از شوک های ناگهانی ناشی از نوسانات برق در سیستم های مختلف و در نتیجه آسیب به سیستم ها و تجهیزات در اثر نوسانات و تلفات برق طراحی شده است.از نوسانات ناگهانی برق خودداری کنید.

یو پی اس ها بسته به نوع باتری، ظرفیت و کاربرد در انواع مختلفی تولید می شوند. می توان آنها را به گونه ای طراحی و پیکربندی کرد که با افزایش ظرفیت باتری ها بتوانند برق مصرفی دستگاه ها را در مدت زمان بیشتری تامین کنند که بیشتر برای یو پی اس های صنعتی مورد توجه قرار می گیرد. چیزی که با اینورترهای پشتیبان بزرگتر اتفاق می افتد این است که آنها قدرت بیشتری دارند و مهمتر از آن، توان خروجی با کیفیت بالاتری دارند.

یو پی اس ها را می توان در پیکربندی های تک فاز یا سه فاز پیکربندی کرد که توسط مجموعه ای از باتری ها یا فلایویل تغذیه می شوند. منابع تغذیه اضطراری (UPS) در اشکال و اندازه های مختلف برای استفاده در چندین کاربرد خانگی، اداری و صنعتی تولید می شوند. یو پی اس ها می توانند شبیه محفظه ها یا کیس های کوچک باشند و می توانند به عنوان یو پی اس های فشرده در کنار سیستم های کامپیوتری قرار گیرند و یا در مقیاس ها و ظرفیت های مگاواتی و مگاتونی در تاسیسات و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.

ساده ترین مثال از نحوه عملکرد یک یو پی اس، ذخیره باتری لپ تاپ است. لپ تاپ ها یا تبلت هایی با فناوری باتری داخلی برق DC را به سیستم می دهند. اگر لپ تاپ یا تبلت به برق وصل باشد و کاربر در حین کار با آن دچار قطعی برق شود، در زمان قطع برق شارژ باتری متوقف می شود اما کاربر هیچ گونه خرابی یا قطعی را تجربه نخواهد کرد.

یو پی اس علاوه بر تامین برق بدون وقفه، از نوسانات ولتاژ و فرکانس و تغییرات ناگهانی جلوگیری می کند. نمودار خروجی یو پی اس کاملاً سینوسی است، به این معنی که یو پی اس بهترین انتخاب برای خروجی تمیز (بدون موج) و محافظت شده است.

یو پی اس به طور کلی برای محافظت از سخت افزار و سیستم هایی مانند رایانه ها، مراکز داده و دستگاه های الکترونیکی مختلف که قطع ناگهانی برق باعث آسیب، از دست دادن و اختلال جدی در کسب و کار یا از دست دادن اطلاعات مهم و حیاتی می شود، استفاده می شود.

مشخصات UPS

یو پی اس را می توان نوعی سیستم برق اضطراری در نظر گرفت. زمان استفاده از ظرفیت انرژی ذخیره شده توسط یو پی اس معمولا کوتاه است، اما گزینه خوبی برای راه اندازی مجدد سیستم های آماده به کار یا جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی تجهیزات به حساب می آید. انواع مختلفی از یو پی اس ها تولید می شوند که روش های کار متفاوتی دارند اما هدف همه آنها ذخیره انرژی الکتریکی و تحویل آن در صورت نیاز است.

یک یو پی اس کاربردی با باتری به منبع تغذیه (برق ورودی) متصل می شود، برق مورد نیاز را دریافت می کند و در نهایت خروجی را اصلاح می کند تا بار را به خروجی منتقل کند. مصرف برق مرتبط با یو پی اس با واحد ولت آمپر (VA) یا (KVA) اندازه گیری می شود، برخی این واحد را کاوا می نامند. یو پی اس های زیر 1 KVA اکثرا یو پی اس های تعاملی و آماده استفاده هستند که معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع دیگر دارند.

یو پی اس ها طرح های مختلفی دارند، اما متداول ترین نوع آن، پایه قفسه یا قفسه و طراحی کابینت است که به عنوان مدل برج نیز شناخته می شود. در طراحی مستقل، یو پی اس به صورت عمودی روی زمین، میز یا سایر سطوح بزرگ قرار می گیرد. طرح های یو پی اس اغلب در ایستگاه های کامپیوتری و اتاق های سرور استفاده می شود.

نوع دیگری از یو پی اس با حالت نصب رک که به آن یو پی اس رک نیز می گویند در رک هایی با اندازه استاندارد نصب می شود. این نوع یو پی اس معمولا در برنامه های کاربردی شبکه و سرورها استفاده می شود. برخی از مدل های یو پی اس رک دارای یک رابط کاربری چرخشی 90 درجه هستند که به شما امکان می دهد از دستگاه در هر دو حالت عمودی و رک استفاده کنید.

اندازه یو پی اس ها از سیستم هایی که از کامپیوترها در برابر خاموش شدن ناگهانی محافظت می کنند تا واحدهای بزرگتر که تعداد زیادی از مراکز داده را تغذیه می کنند، متغیر است. به طور کلی عملکرد انواع UPS را می توان به سه قسمت تقسیم کرد:

وابستگی ورودی

شکل موج ولتاژ خروجی

تابع خروجی پویا

یک شکل موج معمولی در یو پی اس معمولا یک شکل موج سینوسی است که از لحاظ عاری از اعوجاج و نویز اضافی کاملاً تمیز و محافظت شده است. این شکل موج در یو پی اس های 2 کیلو ولت آمپر و بالاتر و یو پی اس های زیر 2 کیلو وات دارای خروجی غیر سینوسی می باشد.

همچنین شکل موج خروجی یو پی اس در زمان اتصال به منبع تغذیه و زمانی که در حالت ذخیره انرژی است متفاوت است. با توجه به اینکه شکل موج خروجی یو پی اس به طور کلی سینوسی است، می توان گفت که شکل موج ولتاژ خروجی در یو پی اس به طور کلی دارای سه طبقه بندی اصلی است:


یک موج سینوسی با اعوجاج هارمونیک کم که با نماد S نشان داده می شود.

متوسط ​​شکل موج THD با نماد X نشان داده می شود.

یک موج گامی یا مربعی که با نماد Y نشان داده می شود.

THD یا Total Harmonic Distortion که به معنای اعوجاج هارمونیک کل در تابع خروجی یو پی اس است، به عنوان یک پارامتر کیفیت، نشان می دهد که شکل موج خروجی UPS چقدر به حالت سینوسی استاندارد نزدیک است. به طور کلی هرچه شکل موج خروجی یو پی اس سینوسی یا کامل سینوسی باشد، عملکرد بهتر و بازده بالاتری دارد.

شکل موج سینوسی کیفیت خروجی است که کمترین نوسان برق AC ممکن را در بین انواع خروجی UPS دارد. یو پی اس های طراحی شده برای شرکت های تولیدی، صنعت و به طور کلی تجهیزات حساس، دارای خروجی موج سینوسی هستند.

نکته جالب در مورد شکل موج این است که مطمئن شوید تجهیزات متصل به منابع تغذیه هنگام رفتن از حالت اتصال اصلی به حالت باتری هیچ تغییری ندارند.

بهتر است این واقعیت را در نظر بگیریم که تقریباً همه یو پی اس ها یک حالت استاندارد برای تامین برق مورد نیاز سیستم ارائه می دهند و به طور خودکار بین سوئیچ های با راندمان بالا و حالت استاندارد سوئیچ می شوند تا بهترین تعادل بین حفاظت از بار الکتریکی و راندمان مناسب حاصل شود. . . .

خرید انواع یو پی اس

یو پی اس ها از نظر تکنولوژی تولید و توپولوژی حفاظتی انواع مختلفی دارند، اما این منابع برق اضطراری معمولا به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

USV آفلاین یا Standby

UPS خط تعاملی یا خط تعاملی

قیمت یو پی اس آنلاین

اندازه و طراحی یو پی اس تعیین کننده زمان مورد نیاز برای ذخیره برق 220 ولت از طریق آن است. در واحدهای برق بدون وقفه شرایط تامین و انتقال بار در هر یک از این حالت ها متفاوت است و به همین دلیل هر یک از این یو پی اس ها در موقعیت های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های یو پی اس در طول زمان در صنایع مختلف تکامل یافته اند و در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند. همه یو پی اس ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را برای اهداف مختلف مناسب می کند.

نکته مهمی که سازندگان در طراحی هر نوع یو پی اس به آن توجه می کنند، بهینه سازی مصرف انرژی است. نقش اساسی و مهمی در عملکرد یو پی اس ایفا می کند. به عنوان مثال، ترانسفورماتورهای داخلی دیگر برای همه انواع UPS قابل استفاده نیستند.

دکمه بازگشت به بالا