مجله عمومیکسب و کار ایرانی

4 نکته ساده اما ضروری برای یادگیری دستور زبان ترکی

 1. هارمونی صدادار چیست؟

حال بیایید نگاهی به یکی از اساسی ترین و مهم ترین قوانین ترکی (و سایر زبان های ترکی) یعنی هارمونی واکه ها بیندازیم. همانطور که در بالا اشاره کردم، ترکی زبان زیبایی است و آن هم به دلیل طراحی. ترک ها می خواهند که زبانشان زیبا به نظر برسد و هارمونی مصوت ها کارآمدترین راه برای انجام این کار است. رزومه انگلیسی

نحوه کار این است که مصوت ها به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول a, ı, o, u است. گروه دوم i, e, ö, ü هستند.

با هارمونی مصوت پسوندهایی را که به کلمات اضافه می کنید تغییر می دهید (همانطور که به زودی خواهید دید پسوندهای زیادی وجود دارد) به طوری که مصوت موجود در پسوند از همان گروه مصوت آخر در کلمه اصلی باشد.

بهترین راه برای توضیح این موضوع با یک مثال است.

راه جمع کردن چیزی در ترکی با اضافه کردن پسوند lar/ler به آخر کلمه است. روشی که تصمیم می گیرید کدام را اضافه کنید (lar یا ler) به کلمه ای که استفاده می کنید بستگی دارد. بیایید به کلمات kadın (مونث) و erkek (مرد) نگاه کنیم.

کادینلار

ارککلر

با کلمه kadın شما lar را اضافه می کنید تا آن را جمع کنید زیرا kadın با ı ختم می شود. از طرف دیگر، Erkek برای آخرین مصوت خود یک “e” دارد، بنابراین باید پسوندی را که از آن گروه بندی مصوت می آید اضافه کنید. در این مورد که ler است.

این همان چیزی است که به عنوان هارمونی واکه دو طرفه شناخته می شود. یعنی دو پسوند مختلف برای انتخاب وجود دارد. برخی از پسوندها در ترکی دارای هارمونی چهار طرفه مصوت هستند به این معنی که چهار انتخاب وجود دارد.

در حالی که اینها به طور طبیعی کمی پیچیده‌تر هستند، اما از همان قانون پیروی می‌کنند به این معنی که اولین مصوت در پسوند باید از همان گروهی باشد که آخرین مصوت در کلمه قبل است.

 1. آگلوتیناسیون چیست؟

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی زبان ترکی چیزی به نام آگلوتیناسیون است. آگلوتیناسیون اصطلاحی زبانی است که به افزودن تکواژها برای تغییر معنای یک کلمه اشاره دارد.

این جایی است که پسوندها وارد می شوند، و در حالی که ممکن است برای انگلیسی زبانان مادری عادت شود، چیزی است که به راحتی می توانید در طول زمان به آن مسلط شوید. همچنین این چیزی است که باید به آن تسلط داشت زیرا یکی از اجزای سازنده زبان است.

بهترین راه برای بررسی نحوه کار آگلوتیناسیون در ترکی، در نظر گرفتن یک مثال و مقایسه آن با معادل انگلیسی است. همانطور که خواهید دید، به دلیل آگلوتیناسیون، چیزی که برای گفتن یک جمله کامل به انگلیسی نیاز دارد، در واقع فقط یک کلمه در ترکی است (البته یک کلمه با پسوندهای متعدد).

به زبان انگلیسی ممکن است بگویید «ما در خانه هستیم». این یک جمله ساده چهار کلمه ای است که مکان شما را نشان می دهد.

در زبان ترکی شما با گفتن Evdeyiz همین موضوع را بیان می کنید. هر یک از اجزای کلمه Evdeyiz یک تکواژ جداگانه است که با هم جمع شده اند. بیایید آن را تجزیه کنیم.

 • ایو
 • دی
 • ییز

کلمه ترکی خانه یا خانه ev است. بنابراین شما از آنجا شروع می کنید. سپس برای برقراری ارتباط “در خانه” پسوند مکانی da/de (به هارمونی مصوت دو قسمتی توجه کنید) اضافه می کنید. بالاخره می گویید چه کسی در خانه است. در این مورد «ما» است که iz است.

اکنون ممکن است در مورد y تعجب کنید. در این زمان به آن معطل نشوید. به عنوان بافر y شناخته می شود که گاهی اوقات هنگام اضافه کردن پسوند بین دو مصوت قرار می دهید.

بیشتر برای نوشتن مهم است و از آنجایی که می‌خواهید صحبت کردن را یاد بگیرید، مجبور نیستید روی آن تمرکز کنید (حتی بدون بافر y هم همین را تلفظ می‌کنید).

 1. چگونه صرف فعل در ترکی کار می کند:

افعال موتوری هستند که یک جمله و در نتیجه یک زبان را به حرکت در می آورند. به همین دلیل، دانستن نحوه صرف افعال یکی از مهم ترین بخش های یادگیری یک زبان است. ما این کار را به طور طبیعی در انگلیسی انجام می دهیم. یادگیری نحوه درست انجام آن در ترکی کار می‌برد و همانطور که حدس می‌زنید، پسوندهایی در این کار وجود دارد.

ترکی پسوند متفاوتی دارد که برای هر زمان به انتهای فعل می چسبانید و در برخی موارد هنگام ترکیب زمان ها پسوندها را با هم ترکیب می کنید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • گیتیم
 • گیدیوروم
 • Gideceğim

در زبان ترکی فعل gitmek به معنای «رفتن» است. اکنون به ندرت از کل کلمه (در این مورد gitmek) هنگام صحبت استفاده می کنید. استفاده از ریشه کلمه و رها کردن مک بسیار رایج تر است.

وقتی یک فعل را در فرهنگ لغت جستجو می کنید تا معنی آن را ببینید، ریشه به اضافه mek را خواهید دید. Sevmek (عشق)، atlamak (پرش)، götürmek (گرفتن).

اما زمانی که صحبت می کنید از sev، atla یا götür (یا ریشه هر فعل) استفاده می کنید و بسته به آنچه می خواهید ارتباط برقرار کنید، پسوند مناسب را اضافه کنید.

بنابراین در مثال های بالا ما ابتدا gittim داشتیم. این ریشه git به اضافه زمان گذشته اول شخص tim پسوند است. هر فردی در هر زمان پایان متفاوتی دارد. برای زمان گذشته این است:

 • بن (من) – تیم
 • سن (شما مفرد) – قلع
 • (he/she/it) – ti
 • بیز (ما) – تیک
 • Siz (شما جمع) – tiniz
 • اونلار (آنها) – تیلار/ کاشیکار

توجه: اینها احتمالات پایان زمان گذشته برای کلمه gitmek هستند. بسته به هارمونی واکه ها، پایان ها برای کلمات دیگر کمی متفاوت به نظر می رسند.

همانطور که ممکن است حدس بزنید gidiyorum شکل فعلی استمراری فعل gitmek است. بنابراین این کلمه به معنای “من می روم” است.

در اینجا احتمالات پسوند gitmek در زمان حال برای افراد دیگر آمده است:

 • بن (من) – iyor
 • ام
 • سن (شما مفرد) – iyorsun
 • ای (او/او) – iyor
 • بیز (ما) – iyoruz
 • Siz (شما جمع) – iyorsunuz
 • اونلار (آنها) – iyorlar

در نهایت، این ما را به زمان آینده gideceğim (من می روم) می رساند. قبل از اینکه به پسوندهای احتمالی نگاه کنیم، در اینجا باید به دو چیز اشاره کنیم.

اول، در ترکی حرف “c” همیشه باعث می شود “j” انگلیسی مانند جان باشد. دوم اینکه “ğ” که می بینید در واقع صدا تولید نمی کند. این فقط کلمه را طولانی می کند. بنابراین gideceğim تلفظ می شود: gid-ay-jay-im.

اکنون، در اینجا روش هایی وجود دارد که gitmek را می توان در زمان آینده صرف کرد:

 • بن (من) – eceğim
 • سن (شما) – eceksin
 • (he/she/it) – ecek
 • بیز (ما) – eceğiz
 • Siz (شما جمع) – eceksiniz
 • اونلار (آنها) – ecekler

یک بخش آخر اطلاعاتی وجود دارد که باید بدانید تا بتوانید افعال را به درستی با هم ترکیب کنید. باید بدانید که چه نوع فعل است. در زبان ترکی سه نوع فعل وجود دارد، داتیو، ابطال و مضارع. هر نوع فعل از شما می خواهد که مفعول یا کلمه قبل از فعل را با اضافه کردن پسوند مناسب تغییر دهید.

افعال داتیو نیاز به اضافه کردن a/e دارند (بر اساس هارمونی مصوت)، افعال ابطال به dan/den، و افعال به ı/i نیاز دارند. در اینجا سه ​​مثال سریع آورده شده است:

 • پارکا گیتیم. (من به پارک رفتم.)
 • Evden çıkıyoruz. (از خانه خارج می شویم).
 • Seni seviyorlar. (آن ها تورا دوست دارند.)

اطمینان حاصل کنید که نه تنها معنی افعال را به خاطر بسپارید، بلکه اینکه آیا آنها در درجه اول افعال داتیو، ابطال یا اتهام هستند. این به شما کمک می کند تا از آنها به درستی استفاده کنید.

این ممکن است مانند اطلاعات بیش از حد به نظر برسد، اما صرف افعال زمان‌برترین بخش یادگیری هر زبان جدید است. خبر خوب در مورد ترکی این است که افعال منظم و منسجم هستند. کاری که در هر زمان و برای هر فرد انجام می دهید از یک الگو پیروی می کند و هیچ استثنایی وجود ندارد.

 1. ترکی از جنسیت استفاده نمی کند:

یکی از سخت ترین بخش های یادگیری برخی از زبان ها، یادگیری جنسیت هر اسم است. زبان های عاشقانه برای این امر بدنام هستند و می تواند کمی چالش برانگیز باشد. در حالی که ترکی شما را مجبور می کند سه نوع مختلف فعل را یاد بگیرید، اما با نداشتن جنسیت کلمه برای نگرانی آن را جبران می کند. روش نوشتن رزومه انگلیسی

این ویژگی مشترک همه زبان‌های ترکی است و به شما امکان می‌دهد سریع‌تر از سایر زبان‌ها با لغات پیشروی کنید. در واقع، حتی سوم شخص “o” در ترکی بدون جنسیت است. در حالی که این کار را از برخی جهات آسانتر می کند، به این معنی است که هنگام گوش دادن باید به زمینه توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا