کسب و کار ایرانیمجله عمومی

5 مورد از معایب جیلی امگرند 7 که قبل از خرید باید بدانید

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، تبلیغات وسیع و تاکید براستفاده از پلتفرم مشترک با مدل های قدیمی تویوتا کرولا، از جمله دلایل جلب نظر مشتریان نسبت به سری خودروهای جیلی امگرند در سال 2013 بود. فروش خوب مدل سدان (EC7 و امگرند 7) تنها حدود یکسال ادامه داشت و در سال 2014 به دلیل برخی مشکلات مدیریتی از سوی واردکننده اش، قیمت این خودرو در بازار دچار افت شد و نهایتاً واردات جیلی متوقف گشت. از این رو نمونه های دست دوم جیلی امگرند سدان، علی رغم مشخصات فنی قابل قبولش، با ضعف خدمات پس از فروش مواجه اند. قبل از آن که بخواهیم موارد مختلف از معایب این محصول چینی را نام ببریم، ابتدا به معرفی مشخصات و ویژگی های مختلف آن می پردازیم.

جیلی امگرند 7 چگونه خودرویی است؟

جیلی امگرند 7 محصول شرکت چینی جیلی است و این خودروسازی یکی از شرکت های مطرح کشور چین محسوب می شود که پیش تر محصولات دیگری را نیز به بازار ایران عرضه کرده است. نام اصلی این خودرو جیلی امگرند ای سی 7 است که در ایران به اختصار جیلی امگرند 7 نامیده می شود. این محصول چینی علاوه بر کشور چین در برخی کشورهای دیگر از جمله عراق و انگلستان نیز مونتاژ می شود.

به دنبال استقبال مشتریان ایرانی از آن، شرکت جیلران موتور تصمیم گرفت که این خودرو را در بازار ایران عرضه کند و نمایندگی فروش آن را برعهده دارد. اگر بخواهیم به بررسی مشخصات فنی جیلی امگرند 7 بپردازیم، باید گفت که این خودرو از یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه بهره می برد که حجم موتور آن 1792 سی سی است. از دیگر نکات فنی آن می توان به حداکثر گشتاور 172 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه و حداکثر قدرت 138 اسب بخار در 6200 دور در دقیقه اشاره کرد. این سدان آسیایی دارای شتاب صفر تا صد 12 ثانیه، حداکثر سرعت 180 کیلومتر در ساعت و وزن 1280 کیلوگرم است.

همچنین مصرف سوخت ترکیبی آن 7.2 لیتر در هر 100 کیلومتر و استاندار آلایندگی آن یورو 4 است. به لحاظ فنی باید گفت که این محصول چینی نسبت به سایر خودروهای چینی موجود در بازار، وضعیت تقریبا قابل قبولی دارد؛ هرچند که خالی از عیب و ایراد هم نیست. از جنبه ایمنی و امکانات نیز، جیلی امگرند 7 دارای آپشن های مختلفی از قبیل ترمز دیسکی خنک شونده، کیسه هوای سرنشینان جلو، آیینه برقی، سانروف برقی، سنسور عقب، چراغ مه شکن در قیمت عقب و جلو و برخی موارد دیگر است. در ادامه به مهم ترین معایب جیلی امگرند 7 خواهیم پرداخت.

5 مورد از معایب جیلی امگرند 7 که قبل از خرید باید بدانید

بیش تر معایب جیلی امگرند 7 مربوط به نکات غیرفنی از جمله تجربه رانندگی، قیمت قطعات و مواردی از این قبیل است. ما در لیست زیر به مهم ترین معایب آن از منظر رانندگان و کارشناسان خبره پرداخته ایم.

کیفیت رانندگی نه چندان مناسب

یکی از مهم ترین معایبی که متوجه این سدان چینی است و اکثر مشتریان از آن شکایت دارند، مربوط به کیفیت پایین آن هنگام رانندگی است. وجود برخی نقاط کور و کاهش دهنده دید ازجمله این معایب است؛ چراکه ستون های به کار رفته در قسمت جلو خودرو از ضخامت زیادی برخوردار هستند. همین امر باعث شده است تا رانندگان در برخی از مواقع دید کافی نداشته باشند که قطعا چنین موضوعی در جاده های ایران خطرآفرین خواهد بود.

مساله دیگر در این خصوص مربوط به کمک فنرهای خودرو است. کمک فنرهای گازی جیلی امگرند به نحوی است که هنگام رانندگی و عبور از مسیرهای ناهموار، باعث ایجاد ضربات به کابین می شوند که حس ناخوشایندی به سرنشینان خواهند داد. از آنجا که جاده های ایران از استاندارهای لازم برخوردار نیستند، لذا در مسافرت های طولانی ممکن است این نقطه ضعف سرنشینان را آزار دهد. ضربات وارده از جانب کمک فنرها در برخی اوقات ممکن است کنترل غربیلک فرمان را نیز تحت تاثیر قرار دهد که این مساله، کار را برای راننده خودرو سخت می کند.

به اعتقاد اکثر رانندگان، این خودرو در سرعت های پایین و مسیرهای بدون ناهمواری، معمولا مشکل خاصی ندارد. اما مشکل از آنجا آغاز می شود که فرد بخواهد با سرعت بالا رانندگی کند. در این شرایط علاوه بر تکان های ناشی از ضربات کمک فنرها، باید سروصدای بیرون از کابین و صدای باد را نیز تحمل کرد. البته میزان نفوذ صدای بیرون به داخل کابین چندان زیاد نیست؛ اما تکان ناشی از کمک فنرها قطعا در سرعت زیاد و مسیر ناهموار آزاردهنده خواهد بود.

یکی دیگر از معایب این سدان چینی هنگام رانندگی، شکایت برخی از رانندگان از سیستم ترمزگیری ضعیف آن است. البته این مشکل چندان شایع نیست، اما به هرحال می تواند امنیت سرنشینان را تحت تاثیر قرار دهد. با وجود این معایب، رانندگی با جیلی امگرند 7 مزایایی نیز به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به فضای کافی برای سرنشینان خودرو اشاره کرد.

کمیابی و گرانی قطعات

اگر بخواهیم به دومین نقطه منفی جیلی امگرند 7 بپردازیم، قطعا به قیمت بالای قطعات آن اشاره خواهیم کرد که بسیاری از مشتریان این خودرو را از خرید آن منصرف می کند. بنابر اظهارات بسیاری از رانندگان، گاهی اوقات ممکن است قطعات این خودرو در بازار بسیار کمیاب شود یا قیمت آن بیش از حد نرمال بالا رود. همین مساله هزینه تمام شده نگهداری از خودرو را بسیار بالا خواهد برد؛ خصوصا در شرایطی که قیمت تمام اجناس و کالاها همگام با قیمت قطعات خودرو افزایش داشته است.

یکی از نکات منفی در خصوص پیدا کردن قطعات این خودرو، آن است که در بسیاری از اوقات قطعات مورد نیاز آن در شهرستان های کوچک و متوسط یافت نمی شود، بنابراین راننده ناچار است که از کلان شهرها آن را سفارش دهد. به این موارد باید خدمات پس از فروش نه چندان مناسب را نیز اضافه کرد. اگرچه شرکت جیلران موتور خدمات پس از فروش این خودرو را در ایران برعهده دارد، اما به گواه اکثر مشتریان این شرکت در بسیاری از شهرهای ایران فاقد نمایندگی است و افراد مجبور هستند که به سایر شهرها مراجعه کنند.

البته امکان دارد این نقطه ضعف در ابتدا و هنگامی که خودرو به تازگی مورد استفاده قرار می گیرد، مشتریان را اذیت نکند؛ اما قطعا در ادامه و با بالارفتن استهلاک خودرو، باعث نارضایتی مشتریان خواهد شد. هرچندکه مشکل خدمات پس از فروش تنها به جیلی امگرند 7 محدود نمی شود و بسیاری از خودروهای شرکت جیلی در بازار با این مشکل مواجه هستند. لازم به ذکر است که بخش قابل توجهی از این مشکلات در یکی دو سال اخیر و به دنبال بحران های ارزی و تحریم ها رخ داده است.

بازار دست دوم نامناسب

با توجه به مشکلاتی که درخصوص کمیابی و بالا بودن قیمت قطعات جیلی امگرند 7 و همچنین ضعف در خدمات پس از فروش اشاره کردیم، احتمالا شما هم به درستی حدس زده اید که این خودرو بازار دست دوم بسیار بدی دارد. کاملا درست است؛ وضعیت بازار دست دوم جیلی امگرند 7 به گونه ای نامناسب است که در بسیاری از اوقات شما نمی توانید خودرو خود را بفروشید!.

طبیعی است که با وجود مشکلات گفته شده، افراد کمتری حاضر هستند که ریسک خرید آن را به جان بخرند. اندک افرادی هم که حاضر به خرید هستند، معمولا آن را با قیمت پایین تر از نرخ نرمال خریداری خواهند کرد که باعث ضرر و زیان فروشنده خواهد شد. البته این چالش صرفا مربوط به جیلی امگرند 7 نیست و بسیاری از خودروهای وارداتی و خصوصا خودروهای چینی در بازار با این مشکل روبه رو هستند؛ اما به نظر می رسد که مشکل مورد نظر برای این سدان چینی بیشتر وجود دارد.

نبود برخی امکانات و آپشن ها

خودورهای چینی معمولا مملو از امکانات و آپشن های مختلف هستند. درخصوص لوازم یدکی جیلی نیز اگرچه نمی توان به عنوان یک نقطه ضعف اصلی از آن یاد کرد، اما قطعا نبود برخی امکانات در آن کاملا احساس می شود. از جمله این آپشن ها می توان به سیستم GPS اشاره کرد که بسیاری از خودروهای هم رده جیلی امگرند 7 از آن بهره مند هستند. البته امکان نصب GPS بر روی خودرو وجود دارد، اما باید در نظر گرفت که این کار مستلزم پرداخت هزینه اضافی خواهد بود که قطعا یک نکته منفی برای این سدان چینی محسوب می شود.

از دیگر معایب جیلی امگرند 7 در این خصوص می توان به نارضایتی برخی از رانندگان از سیستم صوتی و صفحه نمایش خودرو اشاره کرد. بسیاری از افراد درخصوص تنظیم صفحه نمایش آن به مشکل برمی خورند که گویا ناشی از زبان صفحه نمایش است؛ چراکه صفحه نمایش جیلی امگرند 7 به دو زبان انگلیسی و چینی است. چنانچه این موارد را نادیده بگیریم، می توانیم بگوییم که این محصول چینی به لحاظ امکانات و آپشن های رفاهی در داخل کابین مانند سایر خودروهای چینی موجود در بازار تقریبا نمره قابل قبولی خواهد گرفت.

کیفیت نامناسب برخی از قطعات

معمولا خودروسازان چینی جهت به دست آوردن دل مشتریان، از قطعاتی استفاده می کنند که مواد به کار رفته در ساخت آن ها از کیفیت چندان بالایی برخوردار نیست. کیفیت پایین قطعات در داخل کابین بیش تر خود را نشان می دهند که جیلی امگرند 7 نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این خصوص می توان به کیفیت نه چندان مطلوب چرم به کار رفته در ساخت صندلی ها اشاره کرد. روکش چرمی صندلی ها به نحوی است که بعد از مدتی استفاده، دچار ترک و آسیب دیدگی می شوند و درنهایت راننده مجبور خواهد شد که آن ها را تعویض کند. این مساله مورد اعتراض بسیاری از مشتریان بوده و گویا یکی از معایب بسیار رایج آن است.

به طور کلی مواد به کار رفته در ساخت قطعات داخل کابین از کیفیت بالایی برخوردار نیستند که همین موضوع در ادامه باعث افزایش هزینه استهلاک آن خواهد شد. این مساله بیش تر زمانی خود را نشان می دهد که خودرو بین 40 تا 50 هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد، در غیراین صورت در ابتدا مشکل خاصی وجود ندارد.

شما مشتریان عزیز میتوانید لوازم یدکی هیوندای اصل را با کیفیت عالی و قیمت مناسب از فروشگاه کرمان موتور یدک خریداری کنید

دکمه بازگشت به بالا