کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

6 فاکتور مهم در انتخاب و خرید نهال گردو استاندارد و سالم

باغداران همواره به دنبال راهی هستند که بتوانند سلامت نهال را تشخیص دهند چرا که می­دانند سلامت و استاندارد بودن نهال از مهمترین ویژگی­های نهال بوده و در صورت نداشتن این ویژگی­ها احتمال شکست باغداری بسیار بالا می­رود، در این خبر نامه به شما می­آموزیم که چگونه می­توانید از سلامت و استاندارد بودن نهال خود اطمینان حاصل کنید.

سلامت ظاهری نهال

یکی از فاکتورهای تایید کننده ی سلامت و استاندارد بودن نهال سلامت ظاهری نهال است، سلامت ظاهری نهال شامل نرم و منعطف بودن شاخه و آسیب دیده نبودن شاخه­ها است، زمانی که اقدام به خرید نهال گردو می­کنید ممکن است نهال برگ و بار نداشته باشد و بنابراین تنها باید از روی ساقه­ها و ظاهر ساقه­ها پی به سلامت نهال ببرید.

اما کاری که می­توانید در این زمینه انجام دهید این است که شما مجبور نیستید زمانی که می­خواهید نهال را بکارید اقدام به خرید کنید، شما می­توانید زمانی که هنوز نهال­ها برگ و بار دارند به نهالستان مراجعه کرده، نهال را مشاهده کرده و از سلامت ظاهری نهال اطمینان حاصل کنید، سپس اقدام به پیش خرید نهال کرده و نهال را در زمان مناسب تحویل بگیرید.

با این کار دیگر در ترافیک فروش نهال گردو در فصل کاشت مواجه نشده و درصد کمتری احتمال آسیب دیده بودن شاخه­ها برای شما به جود می­آید، اما به هر حال سلامت کامل نهال را قطعا نمی­توان با مشاهده ی ظاهر نهال تشخیص داد و این کار می­تواند برای شما هزینه بردار باشد.

چک کردن ریشه ها

یکی از موارد مهمی که باید برای کاشت نهال به آن توجه شود سلامت ریشه­های نهال است، در زمان کاشت نهال شما باید به کارگران خود بسپارید که تک تک نهالها را پس از بیرون آوردن از گلدان چک کرده و در صورت سالم بودن ریشه و طوقه اقدام به کاشت نمایند.

حتما با خود می­گویید این کار غیر ممکن است چرا که در مورد احداث باغ وسیع با تعداد نهال بالا این کار زمان بر بوده و احتمال خطا نیز بالا می­رود، درست است این کار سخت و شاید غیر ممکن باشد که شما بخواهید خودتان سلامت ریشه و طوقه را در زمان کاشت چک کنید و احتمال خطالی بالا سبب شکست در کاشت نهال می­شود، بنابراین بهتر است این کار قبل از خرید نهال گردو انجام شده باشد و برای تایید آن گواهی سلامت ارائه شود.

گواهی تایید سلامت نهال

همانطور که می­دانید چک کردن نهال از نظر ظاهری به وسیله ی باغداران کاری سخت و زمان بر بوده و از طرفی احتمال خطای آن نیز بسیار بالا می­رود، بنابراین چاره تنها یک چیز است، این که در نهالستان و یا مرکز فروش نهال گردو این کار به صورت تخصصی و با انجام آزمایشات مربوطه انجام شده باشد و گواهی سلامت زیر نظر یک متخصص گیاهپزشک صادر شده باشد.

تعداد نهالستان­هایی که اقدام به انجام این آزمایشات می­کنند و برای تایید سلامت نهال خود گواهی ارائه می­کنند زیاد نیستند، نهالستان تخصصی پالیز گردو  که به صورت تخصصی کار تولید و فروش نهال گردو را انجام می‌دهد با ارائه ی این گواهی خیال مشتریان را از بابت سلامت نهال آسوده کرده است.

گواهی تایید اصالت نهال

یکی دیگر از فاکتورهایی را که باید در زمان انتخاب نهال در نظر داشته باشید اصالت نهال است، ممکن است فروشنده به شما بگوید که این نهال به عنوان مثال رقم چندلر است، آیا شما می­توانید از ظاهر یک نهال در فصل خواب که برگ و بار هم ندارد تشخیص دهید که این نهال واقعا چندلر است؟

قطعا پاسخ شما به این سوال منفی است، بنابراین این وظیفه ی فروشنده است که اصالت نهال خود را با ارئه ی شناسنامه ی تایید شده زیر نظر متخصصان ثابت کرده و به شما این اطمینان را بدهد که شما دقیقا همان رقمی را خریداری می­کنید که مدنظرتان بوده است.

تایید سن نهال

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهمی که باید در زمان انتخاب نهال مناسب گردو به آن توجه داشته باشید سن نهال گردو است، نهال گردو اگر به صورت پیوندی تولید شده باشد باید حداکثر در سن دو سالگی به زمین اصلی منتقل شود، نهالی که سن بالاتر از دو سال داشته باشد احتمال گیرایی بسیار پایین­تری دارد.

هر چه سن نهال پیوندی بالاتر می­رود احتمال آلوده شده آن در نهالستان به آفات و بیماری­ها افزایش پیدا کرده و سیستم ریشه ای گسترده­تری پیدا می­کند، گسترده شدن سیستم ریشه ای پیش از کاشت سبب می­شود نهال نتواند به سرعت خود را در محیط جدید تطبیق دهد و بنابراین احتمال خشک شدن نهال با سن بالاتر از دو سال پس از کاشت بسیار افزایش پیدا می­کند.

قیمت نهال

معمولا باغداران به فاکتور قیمت بیش­تر از هر فاکتور دیگر توجه می­کنند و از نظر برخی از باغداران قیمت نهال گردو می­تواند نشان دهنده ی کیفیت آن باشد، از نظربرخی هم نهال با قیمت بالا به صرفه نبوده و به دنبال نهال با قیمت پایین هستند، در این مورد باید به شما بگوییم که قیمت نهال گردو نمی­تواند معیار مناسبی برای تشخیص کیفیت نهال گردو باشد و باغداران باید به فاکتورهایی که پیش­تر بیان کردیم برای تعیین کیفیت نهال گردو توجه کنند.

خرید از نهالستان معتبر

اگر بخواهیم یک راه ساده به شما معرفی کنیم که بتوانید سلامت و استاندارد بودن نهال را تشخیص دهید و فاکتورهایی را که به آن اشاره کردیم همگی رعایت شده باشد، به شما می­گوییم که باید یک نهالستان معتبر را برای خرید نهال گردو پیدا کرده و نهال را در هر رقمی که می­خواهید از آنجا تهیه کنید.

تنها در صورتی که از یک نهالستان معتبر و مجوز دار خرید کنید می­توانید اطمینان داشته باشید که نهال از هر نظر سالم و استاندارد بوده و در یک نهالستان معتبر قطعا گواهی سلامت نیز ارائه می­شود تا خیال باغداران را از انتخاب خود راحت کند.

کلام آخر

دانستید که کار تشخیص سلامت و استاندارد بودن نهال می­تواند برای شما بسیار دشوار باشد و حتی ممکن است به خود بگویید که ممکن است یک فروشنده به ما گواهی سلامت تقلبی ارائه کند، بنابراین بهترین راه و البته مطمئن­ترین راه برای تایید سلامت و استاندارد بودن نهال خرید نهال گردو از یک نهالستان معتبر و مجوز دار است.

حال اگر آن نهالستان برای نهال­های خود ضمانت نامه نیز ارائه کرده باشد که دیگر حجت را بر خریداران تمام کرده و خیال شما از هر جهت آسوده خواهد بود، بنابراین در یک جمله به دنبال نهالستان معتبر و شناخته شده برای خرید خود بگردید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا