کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

7 تولید کننده برتر تینر فوری در ایران

 تینر فوری چیست؟

 تینر از ترکیب حلال های مختلفی تشکیل شده و یک ماده حل کننده و رقیق کننده در صنعت رنگ می باشد، که در دو نوع تینر فوری و تولید می شود.از تینر می توان برای حذف رنگ استفاده کرد. با توجه به اینکه رنگ ها انواع مختلفی دارند، باید برای رقیق کردن و حل کردن آنها حلال مناسبی را انتخاب کرد. یکی از این نوع حلال ها تینر فوری می باشد. با توجه به اشتباهاتی که در انتخاب نوع تینر و توسط افراد صورت می گیرد و باعث به وجود آمدن خسارات مالی و مشکلاتی می شود، تصمیم گرفتیم تا یک راهنمای کامل و جامع در مورد انتخاب حلال مناسب آماده کنیم.

در ادامه شاید یکسری سوالات ذهن شما رو درگیر کرده که ما به آنها اشاره کردیم و اگر سوال یا ابهامی در مورد تینر فوری داشتید می توانید در قسمت کامنتها بپرسید تا در اولین و کوتاه ترین زمان پاسخ شما را بدهیم. آیا تا بحال برای شما این سوال پیش آماده کدام تینر برای حذف کردن رنگ مناسب است؟ کدام تینر برای رقیق کردن رنگ مناسب است؟ برای شستشو قطعات از چه تینری استفاده کنیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات دقیقی در مورد این حلال به شما بدهیم تا دیگر در انتخاب و خرید تینر فوری یا روغنی دچار شک و تردید نشوید.

تینر چیست؟

تینر paint thinner یک محلول شیمیایی پایه مشتقات نفنی با رنگ سفید می باشد که شباهات زیادی به آب دارد و در دو نوع فوری و روغنی تولید و در بازار موجود می باشد. تینر ها حلال هایی هستند که با استفاده از آنها می توان غلظت رنگ ها را کم کرده و همچنین توانایی حل کردن رنگ را هم دارند. تینر ها در نقاشی ساختمان کاربرد بسیار بالایی دارند. انتخاب صحیح تینر بر ویسکوزیته رنگ، خواص برشی، قابلیت پاشیدن، سرعت خشک شدن و بسیاری از خواص دیگر تأثیر می گذارد.

تینر فوری سرعت بسیار بالایی در تبخیر دارد به همین جهت عموم مردم آن را با نام تینر فوری می شناسند. تینر های فوری به انواع مختلفی از جمله 10000، 12000، 15000، 20000، 30000، 30000، 40000، 60000  تقسیم و کارخانه فاتح فام تولید می شوند. تینر فوری بدون رنگ و با بوی بسیار تندی همراه است که به شما توصیه می کنیم از این محلول در فضا در بسته استفاده نکنید. یکی از پر فروش ترین محلول های رقیق کننده تینر فوری می باشد، چون برای  رقیق سازی رنگ‌ های هواخشک، رنگ‌ های سیلر، کیلر و  نیترو سلولزی استفاده می شود. تینر فوری را هرگز نباید در فاضلاب ریخت، چون یک زباله خطرناک بوده و اگر به درستی دفع نشود می تواند محیط را آلوده کند.

کاربرد تینر فوری چیست؟

تینر فوری یا تینر نقاشی کاربردهای زیادی دارد اما مهمترین کاربرد آن حل کردن و رقیق کردن رنگ می باشد. یکی دیگر از کاربرد های تینر شستشو وسایل نقاشی ساختمان و ادوات و تجهیزات صنعتی می باشد. از جمله کاربرد دیگری که تینر فوری دارد مخلوط کردن انواع رنگدانه و پودر ها در رزین رنگ می باشد که بدون تینر حل کردن این پودر ها امری محال می باشد. به عبارت دیگر حلالیت پودرها در رزین های مختلف به تینر فوری وابستگی دارد.

4 مورد از مهمترین کاربرد های تینر فوری

 • رقیق سازی رنگ‌ها
 • شستشوی ابزارهای صنعتی
 • تمیز کردن ابزارهای آغشته به رنگ
 • جلوگیری از سفت شدن رنگ‌ در هنگام باز ماندن در رنگ

رنگ آمیزی: تینر به رنگ اضافه می شود تا نازک تر و راحت تر اجرا شود. این کمک می کند تا رنگ راحت تر جریان یابد و به طور یکنواخت روی سطح صاف شود. تینر معمولاً با رنگ های روغنی، لعاب ها و لاک ها استفاده می شود.

تمیز کردن: تینر همچنین به عنوان یک عامل تمیز کننده برای از بین بردن رنگ و سایر پوشش ها از سطوح، ابزار و تجهیزات استفاده می شود. تینر در شکستن و حل کردن این مواد موثر است و تمیز کردن آنها را آسان تر می کند.

تعمیر خودرو: تینر در تعمیر خودرو برای تمیز کردن و آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای نازک کردن رنگ ها و پوشش های خودرو استفاده کرد.

کاربردهای صنعتی: تینر در کاربردهای مختلف صنعتی از جمله در ساخت چسب ها، پوشش ها و درزگیرها استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای تمیز کردن تجهیزات و ماشین آلات صنعتی استفاده کرد.

نکته مهم : در حالت ایده آل، رنگ و تینر باید به نسبت 3 به 1 مخلوط شوند. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از تینر فوری باعث کاهش کیفیت ترکیب نهایی می شود. در زمان تهیه این مخلوط دمای اتاق باید حدود 25 درجه سانتیگراد باشد. تینر نقاشی را مخلوط کرده و به آرامی رنگ کنید و از ظروف چوبی استفاده کنید.

انواع تینر فوری

تینر ها به چند دسته از جمله؛ 10000، 12000، 15000، 20000، 30000، 30000، 40000، 60000 دسته بندی می‌شوند.

این اعداد و واحد ها برای تینر ها مانند قراردادی هستند که با توجه به آن ها، متوجه نوع فرمولاسیون آنها می‌شویم. مهم ترین نکاتی که باید بدانید انواع رنگ های تینر، درصد خلوص آنها، کیفیت نظافت و تمیزی ظروف و بسته بندی آن ها است. همچنین به عنوان یک رقیق کننده فوری برای رنگ های نیتروسلولزی، دزگیرها و کشنده ها استفاده می شود. ترکیبات اصلی این ماده شیمیایی هوای سفید و استون است. برخی از افراد به دنبال جایگزینی برای تمیز کردن سریع هستند. اما باید بدانید که تنها حلال سریع تاثیر زیادی در ویسکوزیته رنگ دارد و سایر حلال ها نمی توانند چنین قدرتی داشته باشند. در گذشته برخی افراد به جای شتاب دهنده از بنزین استفاده می کردند.

تینر فوری خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

اگر به دنبال یک تینر فوری با کیفیت بالا هستید باید به ویژگی های آن توجه کنید. ما در این مقاله مهمترین ویژگی های تینر فوری را معرفی کردیم :

 • سرعت تبخیر مناسب
 • قدرت حلالیت بالا
 • سازگاری با نوع رنگ
 • شفافیت و عدم کدری
 • نداشتن بوی تند
 • سرعت تبخیر بالا
 • بدون مواد معلق

9 نکته طلایی هنگام استفاده از تینر فوری

برای گرفتن نتیجه خوب و قابل قبول حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • هرگز از رنگ سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است بر ضخامت و روند کار تأثیر بگذارد.
 • تینر باید با رنگی که در دمای اتاق ذخیره می شود مخلوط شود.
 • در حالی که تینر را به رنگ اضافه می کنید، با یک چوب یا قاشق رنگ را هم بزنید.
 • قبل از شروع، با استفاده از دو لایه روی سطح، مخلوط را تست کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ زیاد نیست.
 • دقت کنید پس از خرید تینر مناسب، درصد ترکیبی آن را رعایت نمایید. درصد ترکیب رنگ و تینر باید متناسب باشد.
 • اگر از تینر بیش از حد استفاده نمایید، رنگ شما کم رنگ خواهد شد. در نتیجه قادر به پوشاندن سطح نخواهد بود و شره می کند.
 • به آرامی مخلوط کنید و اطمینان حاصل کنید که تینر فوری به درستی مخلوط شده است.
 • اگر تینر را به رنگ اضافه کرده اید و هنوز هم خیلی غلیظ است، سعی کنید کمی آب به آن اضافه کنید، فقط اگر این رنگ لاتکس باشد.
 • هرگز تینر رنگ را نباید برای مدت طولانی باز نگه دارید، زیرا تبخیر می شود.

مزایا تینر فوری چیست؟

یکی از بزرگترین مزایای تینر فوری این است که علاوه بر کاهش ویسکوزیته رنگ های فوری، می توان از این تینر به عنوان یک شوینده صنعتی قوی نیز استفاده کرد. همچنین میزان درخشندگی یا تیرگی رنگ چوب با این گروه از تینرها قابل تغییر است. یکی دیگر از مزایای تینر فوری این است که می توان از آن بر روی رنگ خودرو و همچنین رنگ خشک استفاده کرد.

معایب تینر فوری چیست؟

تینر فوری، مانند هر نوع تینر دیگر، معایبی دارد. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این حلال، نباید با چشم تماس داشته باشد. بنابراین هنگام کار با حلال فوری باید از تجهیزات حفاظتی مانند عینک و دستکش استفاده شود. تماس چشمی با این تینر ممکن است باعث تاری دید و سوزش شدید چشم شود. علاوه بر این، استنشاق این حلال ها نیز برای سلامتی بسیار خطرناک است. بنابراین توصیه می شود در صورت استفاده از تینرهای سریع الاثر، محل مناسب به اندازه کافی تهویه شود.

عوارض تینر فوری چیست؟

هنگامی که شما از تینر استفاده میکنید، ممکن باعث ایجاد عوارضی بشود.

 • پایین آمدن کیفیت رنگ و کدر شدن آن
 • خشکی و ترک خوردگی رنگ بر روی سطوح
 • حبابدار شدن رنگ

آیا برای تینر فوری جایگزینی وجود دارد؟

در گذشته از بنزین به جای تینر برای رنگ های فوری استفاده می‌کردند. این یک راه حل علمی نیست و توصیه نمی شود زیرا رنگ به غلظت مناسب نمی رسد و نتیجه مطلوب حاصل نمی شود. به عبارت دیگر می توان گفت که هیچ جایگزینی برای تینرهای فوری وجود ندارد، زیرا ویسکوزیته رنگی که با تینرهای فوری باز می شود با هیچ حلال دیگری قابل استفاده نیست. به همین دلیل لازم است برای هر پایه رنگ از تینر ویسکوزیته مناسب استفاده شود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از تینر فوری چیست؟

برخی از مهم ترین نکات ایمنی هنگام استفاده از حلال فوری را برای شما در این قسمت، لیست کرده ایم.

 • مایع و بخار بسیار آتش زا می باشند
 • از انتشار به محیط زیست جلوگیری شود
 • از تجهیزات الکتریکی ضد برق/ انفجار استفاده کنید.
 • ظرف را با درب بسته در محیط خنک با تهویه مطبوع نگهداری نمایید.
 • از وسایل ایمنی مانند دستکش محافظ و لباس محافظ، محافظ صورت استفاده نمایید.
 • دور از گرما، سطوح داغ، جرقه، شعله های باز و سایر منابع احتراق نگه دارید.

تینر فوری چه خطراتی دارد؟

مانند هر ماده شیمیایی دیگری، هنگام استفاده از لاغری فوری باید اقدامات احتیاطی خاصی را رعایت کنید. معایب نازک شدن سریع عبارتند از:

 • تینر ها در تماس با چشم باعث ایجاد مشکلاتی مانند سوختگی شدید و حتی تاری دید می شوند.
 • برخورد  تینر بر روی انواع زخم ها می تواند باعث افزایش سوختگی و التهاب آنها شود.
 • بهتر است از بوییدن این ماده خودداری کنید زیرا برای سیستم تنفسی و سلامت کلی بدن مضر است.

 

برگرفته شده از: فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر در ایران

دکمه بازگشت به بالا