مجله عمومیکسب و کار ایرانی

همه چیز درباره سیستم تهویه مطبوع HAVC

سیستم تهویه مطبوع HVAC به مجموعه فن آوری های مربوط به «گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع» اطلاق می شود. که در برگیرنده فناوری های مربوط به ایجاد آسایش از طریق تهویه و ایجاد شرایط دمایی مطبوع برای محیط‌ های داخلی ساختمان است. طراحی سیستم های اچ وی ای سی یکی از زیرگروه های اصلی مهندسی مکانیک و بر اساس اصول ترمودینامیک، مکانیک شاره ها و انتقال گرما شکل گرفته است.

گاهی بحث مربوط به سردسازی نیز به آن اضافه می‌شود و نام آن به صورت اچ وی ای سی آر یا اچ وی ای سی و آر (HVAC&R) بیان می شود حتی در برخی موارد بحث تهویه  از آن حذف شده و به صورت اچ ای سی آر (HACR) نیز به‌کار می رود. اچ وی ای سی نقش مهمی در طراحی ساختمان های اداری و صنعتی متوسط تا بزرگ مانند آسمان خراش ها و محیط های دریایی مانند آکواریوم ها، که ایمنی و سلامت محیطی تابع تغییرات رطوبتی و دما است، دارد. طی این مقاله به بررسی سیستم تهویه مطبوع HAVC پرداخته شده و جهت آشنایی با سیستم تهویه مطبوع HAVC تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

S

اجزای اساسی سیستم تهویه

  • الکتروموتور
  • فیلتر هوا
  • منبع تغذیه
  • فن های اگزوز و یک خروجی هوا
  • تابلو برق
  • کویل های گرمایشی و سرمایشی
  • برج خنک کننده
  • دیگ بخار
  • کنترلرها
  • تجهیزات رطوبت و رطوبت زدایی

وظایف سیستم تهویه مطبوع HAVC

سیستم های تهویه مطبوع برای گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع. هر مولفه در خانه شما ممکن است جداگانه باشد، مانند یک سیستم تابشی همراه با واحد تهویه مطبوع پنجره. با این حال، برای سیستم های ترکیبی مانند سیستم های گرمایش مرکزی و سیستم های AC شایع است که از یک هوای واحد استفاده می کنند تا هوا را از طریق کانال های داخل خانه در یک خانه یا با یک سیستم بدون کانال برای اتاق ها یا مناطق مختلف در خانه پخش کند.

رسالت اصلی سیستم تهویه رضایت از آسایش حرارتی سرنشینان با تنظیم و تغییر شرایط هوای بیرون در شرایط مطلوب ساختمان است. بسته به شرایط در فضای باز ، هوای بیرون به داخل ساختمانها كشیده می شود و قبل از توزیع در فضاهای مورد نیاز ، گرم یا سرد می شود ، سپس به هوای محیط منتقل می شود یا در سیستم مجدداً استفاده می شود.

محل کار سیستم تهویه مطبوع HVAC

اجزای سیستم تهویه HVAC معمولاً در محیطی گرم، تاریک و مرطوب کار می‌کنند که شرایط مطلوب رشد انواع قارچ و باکتری است. آلودگی قارچی بوهایی را به وجود می‌آورد که کارایی سیستم را پایین می‌آورد. در آزمایش‌های انجام شده برای مقایسه کارکرد آلومینیوم و مس، دکتر کی ول(Keevil)  و همکارانش در سپتامبر ۲۰۱۰ در بیرمنگام، نتیجه تحقیق را اعلام کردند؛ مس با سرکوب رشد باکتری و کپک، سلامت سیستم را تأمین می‌کند. مس همچنین، از جوانه زنی اسپورهای موجود جلوگیری کرده و خطر آزاد شدن اسپورها را کاهش می‌دهد.

 مس جایگزین ارزشمندی به جای آلومینیوم است، به ویژه در بیمارستان‌ها که بیماران مستعد عفونت‌های قارچی می‌باشند. این ادعا طی سال‌های ۲۰۰۷ تا۲۰۱۲ توسط EPA تأیید شد و به ثبت رسید. آزمایش دیگر از سوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، توسط دکتر اشمیت (Schmidt)  و همکارانش در سال ۲۰۱۲ انجام شد و نتایج زیر را نشان داد: آلومینیوم معمولی مورد استفاده در دستگاه‌های تهویه، گسترش پایدار ترکیب باکتریایی/قارچی را بیش از ۴۷۰۰۰ ارگانیسم در هر سانتیمتر مربع طی مدت ۴ هفته نشان داد. در حالیکه سطح مس، در همان مدت، میزان ارگانیسم‌ها را تا ۹۹٫۹۷٪ کاهش داد.

کاربرد دستگاه های تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی

یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از ورود آلودگی ها به محیط داخلی ساختمان های مسکونی استفاده از سیستم های تهویه مطبوع است. میزان آلودگی در محیط داخل منازل مسکونی بسیار مضرتر از محیط های خارجی است و در صورت عدم تهویه مناسب امکان ایجاد انواع بیماری ها وجود دارد. از دیگر علت های استفاده از سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: گردش مناسب هوا که باعث تنظیم رطوبت داخلی شود از بین بردن بوی نامطبوع، بوی بد ناشی از فاضلاب و نگهداری از حیوانات خانگی
جلوگیری از ورود عوامل حساسیت زا به داخل ساختمان.

کاربرد دستگاه های تهویه مطبوع در شرکت های صنعتی

در فضاهای صنعتی استفاده از سیستم های تهویه مطبوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دستگاه های تهویه مطبوع شرایط مناسبی را با کمک فیلتراسیون هوا و تنظیم دمای هوا فراهم می آورند. همچنین تنفس و فعالیت در این محیط آسان تر است که باعث افزایش راندمان کاری افراد در محیط های صنعتی می شود.

کاربرد دستگاه های تهویه مطبوع در ساختمان های تجاری و اداری

نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که گرما یا سرما در محیط کار، می تواند باعث کاهش راندمان و بهره وری کارمندان در ادارات شود. سیستم تهویه مطبوع HAVC در ساختمان های تجاری و اداری باعث می‌شود که کارمندان به بهترین شکل ممکن وظایف خود را در محیط کار انجام دهند و بهره‌وری آنها افزایش یابد. از طرف دیگر در صورتی که سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان های اداری وجود نداشته باشد یا عملکرد مورد قبولی نداشته باشد می تواند باعث سرماخوردگی یا کسالت کارمندان شود.

در نتیجه نیروهای بیمار نیاز خواهند داشت تا مرخصی بگیرند و مدت زیادتری از محل کار خود دور باشد. علاوه بر کارمندان که در ساختمان های تجاری و اداری حضور دارند، مشتری ها و کارفرمایان نیز در دفتر کار حضور پیدا می کنند. در صورتی که محیط کار از نظر دما و رطوبت شرایط مطلوب را داشته باشد می‌تواند به مشتریان احساس آرامش دهد و از نظر روانی تاثیر مثبتی بر روی آنها بگذارد.

استعلام قیمت و خرید سیستم تهویه مطبوع HAVC از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه سیستم تهویه مطبوع HAVC را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص سیستم تهویه مطبوع HAVC پاسخ خواهیم داد.

سیستم تهویه مطبوع HAVC رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین سیستم تهویه مطبوع HAVC جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

سیستم تهویه مطبوع HAVC چیست؟

اگر بخواهیم بدانیم که تهویه مطبوع چیست می توانیم تعریفی درست و دقیق ارائه بدهیم باید بگوییم روش مکانیکی که می تواند دما ور طوبت را تنظیم کند و می تواند کنترل بر پاکیزگی و جریان هوا در یک اتاق یا کل ساختمان داشته باشد.

سیستم تهویه مطبوع  کجا کاربرد داره؟

این دستگاه در تمامی ساختمان ها از جمله مسکونی، تجاری و صنعتی کاربرد داشته و منجر به ورود هوای پاک و خروج هوای نامطلوب می شود.

دکمه بازگشت به بالا