کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

سیر سیاه و تقویت سیستم ایمنی بدن

معرفی سیر سیاه، مواد مغذی و خواص آن و طرز تهیه در منزل

سیر سیاه در واقع سیر معمولی تخمیر شده است. در این فرآیند سیر را در دمای ۶۰ تا ۷۷ درجه به مدت ۳۰ تا ۹۰ روز نگه می دارند. مدت زمان تخمیر بسته به فرهنگ، تولید کننده و اهداف متفاوت است. مطالعات گزارش کرده‌اند که عصاره سیر سیاه چندین عملکرد از جمله خواص آنتی اکسیدانی، ضد آلرژی، ضد دیابتی، ضد التهابی و اثرات ضد سرطانی دارد. در طی فرآیند تخمیر رنگ سیر، سیاه می‌شود، همچنین بافت و طعم سیر نیز تغییر می کند. قوام آن تغییر می کند و ژله‌ای مانند می‌شود. اما سیر سیاه را از کجا بخریم؟ تا انتها با ما بمانید تا پاسخ این سوال را به همراه سایر اطلاعات در اختیار شما بگذاریم.

منشاء سیر سیاه

اگرچه سیر سیاه دکتر بیز بتازگی مورد توجه قرار گرفته است اما قرن‌ها وجود داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. منشأ آن دقیقاً مشخص نیست. اما سیر سیاه صدها سال است که در غذاهای چینی استفاده می‌شود. سیر سیاه از قدیم در کره جنوبی، ژاپن و تایلند مصرف می‌شود. سیر سیاه از چند سال قبل به سایر کشورهای اطراف معرفی شده و در این اواخر، توسط سرآشپزهای معروف دنیا برای تهیه مرغ، ماهی، سوپ و سایر غذاها به کار برده شده است. یکی از دلایل محبوبیت سیر سیاه این است مانند سیر خام تازه، دارای مواد آنتی اکسیدانی و سایر مواد مغذی مفید است که می‌تواند به بهبود سلامتی کمک کرده و احتمال بروز بعضی بیماری‌ها را کاهش دهد. سیر سیاه، در عین حال طعم و بوی بهتری دارد.

روش مصرف سیر سیاه

شما می توانید از سیر سیاه به هر روش و در غذاهای مختلف استفاده کنید:

مثلاً سیر سیاه را به تنهایی مصرف کنید.
آن را با تخم مرغ و نان میل کنید.
مثل سیر معمولی به هر غذایی اضافه کنید…

تفاوت سیر معمولی و سیر سیاه

سیر تازه تقریباً ۶۳٪ آب ، ۲۸٪ کربوهیدرات (فروکتان ها) ، ۲.۳٪ ترکیبات گوگردی ، ۲٪ پروتئین (آلییناز) ، ۱.۲٪ اسید آمینه آزاد (آرژنین) و ۱.۵ درصد فیبر دارد. سیر تازه حاوی مقدار زیادی g-glutamylcysteines دارد. این ترکیبات به طور طبیعی در طول ذخیره سیر در دمای سرد می توانند هیدرولیز و اکسید شده و آلین تشکیل می دهد.

پس از پردازش سیر؛ مانند خرد کردن ، جویدن، خشک کردن؛ آلین به سرعت توسط آلییناز به آلیسین تبدیل می شود. آلیسین مسئول طعم و مزه مشخص سیر است. آلیسین یک تیوسولفینات (حاوی گوگرد) است که همراه با سایر ترکیبات سیر؛ خواص ضد دیابتی ، آنتی اکسیدانی و فعالیت ضد التهابی دارند. واکنش‌هایی از قبیل واکنش میلارد در سیر سیاه ، در طی فرآیند حرارتی ، باعث تغییر در برخی از مواد شیمیایی آن می شود.

سیر سیاه نسبت به سیر خام تازه آن، آلیسین کمتری دارد، اما از نظر بسیاری از مواد مغذی از جمله آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات مفید غلظت بالاتری دارد. سیر سیاه به طور قابل توجهی فعالیت بیولوژیکی بسیار بالاتری از سیر تازه دارد. چندین مطالعه گزارش کرده اند که اسیدهای آمینه، پلی فنول ها و فلاونوئیدها در آن افزایش می یابد.

خواص شگفت انگیز سیر سیاه

خواص درمانی سیر سیاه شگفت انگیز است. تحقیقات نشان داده است که فرآوری سیر و تبدیل آن به سیر سیاه موجب افزایش اس-آلیل سیستین در سیر سیاه می شود. این ماده یکی از موادی است که باعث می شود سیر و به خصوص سیر سیاه خواص درمانی فوق العاده ای داشته باشد. به علاوه میزان آنتی اکسیدان های مختلف در سیر سیاه 4 تا 5 برابر بیشتر از سیر است. آنتی اکسیدان ها باعث جوانی شده و مانع از بروز سرطان می شوند.

1- سیر سیاه برای سرطان

بعضی تحقیقات نشان داده است که هم آنتی اکسیدان ها و هم اس-آلیل سیستین موجود در سیر سیاه باعث بهبود درمان سرطان می شود. اس-آلیل سیستین باعث کاهش تومورهای سرطانی می شود. سیر سیاه تکثیر سلول های سرطانی معده را مهار می کند. تحقیقات زیادی تایید کرده اند که سیر سیاه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که ضد سرطان بوده و رادیکال های آزاد در بدن را که عامل سرطان هستند از بین می برد بنابراین خاصیت ضد سرطانی قوی دارد. خاصیت ضد سرطانی سیر سیاه 4 تا 5 برابر بیشتر از سیر تازه است!

2- سیر سیاه برای لاغری

سیر سیاه باعث کاهش چربی های مضر خون شده و چربی های اضافی در کبد یا شکم را به مرور کاهش می دهد. مصرف طولانی مدت سیر سیاه می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود، هر چند این اثر زیاد نیست و بدون رژیم لاغری و صرفا با خوردن سیر سیاه نباید انتظار لاغری داشت. اما خواص سیر سیاه برای لاغری فراوان است و نمی توان آنرا نادیده گرفت.

3- سیر سیاه برای درمان زود انزالی

آیا سیر سیاه برای زود انزالی مفید است؟ تحقیقات نشان داده که هم سیر معمولی و هم سیر سیاه به علت داشتن روی و منیزیم زیاد، می تواند به درمان زود انزالی کمک کند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مراجعه فرمایید.

4- سیر سیاه برای بهبود درمان MS

سیر سیاه به علت وجود مقدار زیادی اس-آلیل سیستین، دارای اثرات ضد التهابی و نیز اثرات آنتی اکسیدانی و محافظ نرونی است و برای پیشگیری و درمان بیماری MS می تواند مفید باشد. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله سیر سیاه و خاصیت ضد سرطانی آن نوشته دکتر نسیم زرین پنجه مراجعه کنید.

5- سیر سیاه برای دیابت

سیر سیاه باعث بهبود عمل هموستاز در خون شده و قند خون را کنترل می کند. چون سیر سیاه منبع غنی آنتی اکسیدان است و آنتی اکسیدان ها برای پیشگیری و درمان دیابت نقش موثری دارند، استفاده از سیر سیاه برای کاهش عوارض دیابت توصیه شده است.

6- خاصیت سیر سیاه در درمان گرفتگی رگ ها و بهبود گردش خون

همان طور که گفته شد سیر سیاه چربی سوز است و چربی های مضر خون را کاهش می دهد. همین امر باعث می شود گرفتگی عروق و رگ ها (تصلب شراعین) با مصرف سیر سیاه کاهش پیدا کرده و درمان شود. بنابراین خوردن سیر سیاه باعث پیشگیری از گرفتگی عروق و سکته قلبی می شود. سیر سیاه به علت داشتن ترکیبات سولفوریک، علاوه بر بهبود گردش خون، به تنظیم فشار خون و کاهش فشار خون بالا هم کمک می‌ کند.

7- سیر سیاه و سلامت قلب

چون سیر سیاه چربی سوز است مانع از گرفتگی عروق و رگ های قلب شده و خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.

8- سیر سیاه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

چون سیر سیاه سرشار از آنتی اکسیدان هاست، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و ایمنی بدن را در برابر ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها بهبود می بخشد.

9- سیر سیاه و سلامت کبد

سیر سیاه چربی های اضافی کبد را می سوزاند و از بین می برد و از این طریق باعث سلامت کبد می شود. سیر سیاه در درمان کبد چرب نیز موثر است.

10- خاصیت ضد حساسیت سیر سیاه

تحقیقات نشان داده است که سیر سیاه مانع از واکنش های آلرژیک و حساسیتی بدن می شود و می تواند به عنوان یک ماده مفید در درمان بیماری های حساسیتی مورد استفاده قرار گیرد.

11- خاصیت ضد التهابی سیر سیاه

سیر سیاه خاصیت ضد التهابی خوبی هم دارد و برای ورم مفاصل و دردهای ماهیچه‌ای مفید است. به علاوه سیر سیاه در مقایسه با سیر معمولی برای درمان بیماری های التهابی موثرتر است.

12- خاصیت سیر سیاه برای کاهش فشار خون

سیر سیاه باعث کاهش فشار خون و تنظیم آن در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود. به علاوه سیر سیاه با از بین بردن چربی های رسوب کرده در رگ ها، فشار خون را کاهش می دهد و خطر سکته مغزی را کم می کند.

شناخت سیر سیاه و چگونگی بدست آمدن سیر سیاه

شاید این سوال در ذهن هر فردی به وجود آید که و چگونه بدست می آید. در واقع همان سیر سفید است که طی فرایندی آن را تخمیر کرده اند، سیر سفید پس از تخمیر به تبدیل می شود و همین امر موجب شده است تا خواص چند برابر خواص سیر سفید باشد و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد داشته باشد. دارای بافت نرم و طعم ترش و شیرین می باشد که علاوه بر آنتی اکسیدان سرشار از آهن، پروتئین، ویتامین سی آمینو اسید و فلاونوئید می باشد. یکی از این بیماری هایی که می توانید به سادگی آن را درمان کنید، در آقایان می باشد.

به دلیل فرآیندی در تولید و تخمیر، سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان خواهد شد، به همین دلیل خواص چند برابر سیر سفید می باشد و در درمان انواع بیماری ها تاثیر بسزایی دارد. از خواص بی نظیر در درمان بیماری ها می توان به درمان سرطان، بالا بردن سیستم ایمنی بدن، مشکلات کبدی، جلوگیری از چاقی، درمان بیماری های تنفسی، درمان دیابت نوع دو، آسم و اشاره کرد. در ادامه به نحوه مصرف و اثرگذاری در خواهیم پرداخت.

سیر سیاه در درمان زود انزالی

همانطور که گفتیم خواص بسیار فراوان می باشد و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. خواص در بسیار موثر می باشد به گونه ای که مصرف روزانه یک عدد سیر خام یا به صورت آب پز موجب از بین رفتن و بالا رفتن میل جنسی در فرد خواهد شد. به دلیل بالا بودن آنتی اکسیدان و لینولئیک موجود در آن بسیار مغذی می باشد و به راحتی می تواند بدون نیاز به داروهای شیمیایی مشکل در آقایان را برطرف کند و موجب بالا رفتن لذت جنسی در زوجین خواهد شد.

عوارض و فواید مصرف سیر سیاه

فواید استفاده: با خواص فراوانی که دارد در درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند که این بیماری ها شامل: ضد سرطانی بودن، پایین آوردن فشار خون، محافظت از سلول های کبد، درمان دیابت نوع دو، درمان یبوست، کاهش کلسترول خون، درمان التهابات گلو، کاهش وزن، کمک به هضم غذا، بهبود گردش خون، جلوگیری از پیری زودرس، کاهش استرس، بالا بردن سیستم ایمنی بدن، تنظیم فشار خون و می باشد.

عوارض استفاده: می توان گفت تاکنون هیچ گونه عوارضی از گزارش داده نشده است، اما بهتر است در مصرف آن زیاده روی نشود زیرا زیاده روی در مصرف هر چیزی ممکن است در دراز مدت  عوارضی در پی داشته باشد. تا کنون از موارد منع مصرف سیرسیاه نیز گزارشی داده نشده است و می توان گفت هیچ گونه جای نگرانی ندارد.

جمع بندی از خواص سیر سیاه در درمان زود انزالی و خرید و قیمت سیر سیاه

همانطور که گفتیم همان سیر سفید است که طی فرایندی آن را تخمیر کرده اند و را به وجود آورده اند. خواص بسیار بیشتر از سیر سفید می باشد به همین دلیل در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر بسزایی دارد. در بسیار موثر می باشد و مشکل بزرگ بین زوجین را حل کرده است و به بالا بردن لذت جنسی در بین زوجین بسیار تاثیر گذار می باشد. برای اینکه بتوانید نتیجه مطلوب از را بدست بیاورید نیاز است به صورت مرتب و روزانه از آن مصرف کنید. را می توانید از طریق سایت انجام دهید تا علاوه بر اطمینان از خرید، را نیز با قیمت واقعی خریداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا