کسب و کار ایرانیمجله عمومی

مواد شیمیایی مناسب صنایع رنگ و رزین

عموما وقتی صحبت از رنگ و رزین می شود اکثرا رنگ‌هایی جهت مصارف نقاشی، ساختمان‌ها، صندلی، میز، خودرو و… را متصور می شوند اما کاربرد رنگ ها بسیار وسیع تر بوده و شامل مصارف گسترده تری می باشد.

به گزارش بازار، عموما وقتی صحبت از  رنگ و رزین می شود ، اکثرا  رنگ‌هایی جهت مصارف نقاشی، ساختمان‌ها، صندلی، میز، خودرو و… را متصور می شوند اما کاربرد رنگ ها بسیار وسیع تر بوده و شامل مصارف گسترده تری می باشد. به‌ صورت کلی رنگ یک مایع رقیق بوده که پس‌از این ‌که روی یک سطح  قرار بگیرد، بر اثر یک فرآیند شیمیایی به شکل جامد و خشک درآمده و دیگر تغییری نمی‌کند .استفاده از مواد اولیه رنگ باکیفیت و مناسب می‌تواند باعث تولید رنگ‌های باکیفیت و با دوام بیشتری گردد.

در واقع می توان گفت که هر چه کیفیت مواد اولیه بالاتر باشد، کیفیت رنگ و مدر واقع محصول نهایی بالاتر می باشد. امروزه با بیشتر شدن صنایع و تولیدات آن، مصرف رنگ بسیار بیشتر و بیشتر شده که سبب افزایش تولید مواد اولیه رنگ سازها و تامین کنندگان مواد اولیه شده است.در این مقاله به نگارش متخصصین مواد شیمیایی از شرکت نویان شیمی، به عنوان تامین کننده مواد شیمیایی رنگ و رزین با ساختار، چگونگی تولید و نحوه سفارش و خرید آنلاین مواد اولیه رنگ و رزین می پردازیم.

 رنگ و رزین چیست؟

مواد اولیه رنگ و رزین شامل انواع پیگمنت های آلی و معدنی، حلال، انواع غلظت دهنده و پرکننده، رزین، خشک کن و هاردنر و انواع افزودنی دیگرمی شوند ، که در همگی در ساخت انواع کاربرد دارند. در واقع رنگ ها شامل پیگمنت ها (رنگدانه های اولیه یا افزودنی که می توانند معدنی یا شیمیایی باشند)، انواع حلال ها (که حامل رنگدانه و رزین هستند)، غلظت دهنده (که به عنوان تنظیم کننده به کار می روند)، رزین (که اساسی ترین عامل تولید رنگ بوده و موجب چسبیدن رنگ ها به سطوح می شود)، خشک کن (که شامل کبالت، سرب و کلسیم می شود)، هاردنر (جهت افزایش یا کاهش انعطاف رنگ از آن استفاده می شود) و افزودنی ها ( که به تقویت ویژگی ها و خواصی چون قلم خوردگی، مقاومت در برابر خراش و مقاومت خمشی کمک می کند) می باشند.

البته مواردی از رنگ ها وجود دارد که تمام اقلام ذکر شده در بالا را در فرمولاسیون رنگ خود نداشته باشند ولی عمدتا از مواد اولیه ذکر شده به عنوان مواد اصلی صنعت رنگ و رزین یاد می شود.

رنگ و رزین چگونه تولید می شود؟

رنگ و رزین با استفاده از مواد رنگی مختلف مانند رنگدانه ها، رزین ها، لایه های رزین، اسیدهای رزینی، مشتقات پلیمری، مواد پلیمری، پلی اتیلن، پلی اکریلیک، پلی پروپیلن تولید می شوند. این مواد در نسبت های مشخصی با هم ترکیب می شوند تا رنگ ها و انواع مختلف رزین تولید شود. فرآیند تولید رنگ و رزین بسته به نوع محصول متفاوت است. به عنوان مثال، رنگدانه ها معمولاً از آسیاب و تصفیه مواد معدنی طبیعی یا ترکیبات مصنوعی تولید می شوند. از طرف دیگر، رزین ها معمولاً از طریق واکنش های شیمیایی بین مواد اولیه مختلف تولید می شوند.

رزین ها در بسیاری از کاربردهای صنعتی از جمله در تولید چسب ها، پوشش ها و کامپوزیت ها استفاده می شوند. آنها همچنین در تولید فیلم، الیاف و محصولات قالب گیری استفاده می شوند. رزین ها می توانند ترموست یا ترموپلاستیک باشند که بر خواص و نحوه پردازش آنها تأثیر می گذارد. رزین ها را می توان از طریق روش های مختلفی مانند پاشیدن، برس زدن یا رول کردن روی سطوح اعمال کرد. فرآیند پخت یا سخت شدن رزین را می توان از طریق گرما یا نور UV انجام داد. تولید رنگ و رزین فرآیند پیچیده ای است که برای دستیابی به خواص و ویژگی های مطلوب محصول نهایی نیاز به اندازه گیری دقیق و کنترل شرایط واکنش دارد.

لیست موادی که در تولید رنگ و رزین استفاده می شود

انواع هاردنر

 هاردنر پلی آمیدی، هاردنر پلی آمینی، هاردنر انیدریدی و هاردنر فنل آمین

اتواع صنعتی آن شامل دزمادور، کرونیت و آکیانگ است.

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل (IPA)، مایعی بی رنگ، فرار، و با بویی شبیه استون و اتانول است.

متیلن کلرید

متیلن کلراید یک هیدروکربن مایع کلردار شفاف، بی رنگ، غیرقابل اشتعال، فرار با بوی شیرین و مطبوع است. هنگام حرارت دادن تا تجزیه، بخارهای بسیار سمی فسژن از خود ساطع می کند. این ماده شیمیایی تجاری، در درجه اول به عنوان یک حلال در پاک کننده های رنگ استفاده می شود.

متیل استات

 مایعی است خنثی و بدون رنگ که بویی استر مانند دارد. این ماده با نام متیل اتانوئات یا متیل استر اسید استیک نیز شناخنه میشود.

 بوتیل گلایکول

بوتیل گلیکول یک ترکیب شیمیایی مایع شفاف، بی رنگ و روغنی شکل است که بویی منحصر به فرد و ملایم دارد.

بوتیل دی گلایکول

بوتیل دی گلایکول یا BDG یکی از حلال های وارداتی است که مایعی شفاف، بی رنگ و با بوی ملایم اتری مانند است. این حلال دارای فراریت پایین و نقطه جوش بالا است.

نرمال بوتانول

نرمال بوتانول یک الکل ساده است که در شرایط محیطی مایعی بی رنگ بوده و حلالیت پایینی در آب دارد. این ماده کاربرد فراوانی به عنوان حلال دارد و علاوه بر آن در تولید مواد شیمیایی مختلف نیز از آن استفاده می شود.

 ایزو بوتانول

ایزوبوتانول، یک ترکیب آلی در دسته ترکیبات الکلی یک عاملی قرار می گیرد و در صنایع شیمیایی، رنگ، رزین و تولید انواع حلال ها کاربردهای زیادی دارد.

سیکلوهگزانون

یک ترکیب شیمیایی با شکل ظاهری مایعی شفاف، بی رنگ (به مرور زمان به زرد کم رنگ تبدیل می شود) با بوی شبیه استون و نعناع است که کاربرد زیادی در صنعت رنگ، رزین و چسب دارد.

دواتیل هگزانول

دو اتیل هگزانول یک مایع قابل اشتعال است، که در تماس با اکسید کننده قوی ممکن است باعث آتش سوزی شود. شکل ظاهری این ترکیب، مایع شفاف بی رنگ از خانواده الکل ها است که تقریبا در آب نامحلول است، اما در اکثر حلال های آبی به خوبی حل می شود.

 بوتیل استات

این ماده به طور گسترده ای در رنگ نیترو، رنگ اکریلیک، رنگ پلی اورتان، رنگ پلی استر، رنگ آمینه، رنگ اپوکسی و سایر حلال ها استفاده می شود.

 بوتیل اکریلات

بوتیل اکریلات مایعی بی رنگ که در الکل، اتر و حلال های آلی به خوبی حل می شود و در ساخت رنگ های اکریلیکی، جوهر، چسب و تهیه رزین های پایه آب به کار می رود.

اتیل اکریلات

تیل آکریلات مایع بی رنگ است ، کمی محلول در آب ، الکل ، دی اتیل اتر است. این ماده به عنوان مونومر از مواد مصنوعی مولکولی بالا استفاده می شود.

رزین آکریلیک

رزین آکریلیک از جمله موادی است که در پوشش های صنعتی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

 رزین کوپلیمر

این رزین ها در مواردی که مقاومت آبی لازم است استفاده می گردند و لذا عمده مصرف آنها در ساخت رنگ های پلاستیک قابل شستشو، رنگ های نمای خارج و داخل ساختمان کاربرد دارند.

خمیر آلومینیوم

بیشترین کاربردی که از خمیر آلومینیوم می‌شود در صنایع پوششی و رنگ است.

 استایرن مونومر

این ماده یک مایع روغنی شفاف ، بی رنگ تا زرد و دارای بوی شیرین است که از آن برای ساختن پلاستیک ، رنگ ، لاستیک های مصنوعی ، پوشش های محافظ و رزین ها استفاده می شود.

دی اکسید تیتانیوم

دی اکسید تیتانیوم اکسیدی معدنی است و به سه شکل بروکیت، آناتاز و روتیل موجود می باشد که در ساخت رنگ به عنوان پیگمنت استفاده می شود.

رنگدانه

پیگمنت یا رنگدانه نوعی ماده پودری سفید، سیاه یا رنگی است که در محیط هایی مانند آب یا روغن نامحلول است. پیگمنت های رنگی در تولید بسیاری از صنایع برای تولید محصولاتی مانند رنگ ها، روکش ها و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شوند.

خرید آنلاین مواد شیمیایی رنگ و رزین

جهت خرید آنلاین مواد اولیه رنگ و رزین کافی است که از سایت فروشگاه مواد شیمیایی نویان شیمی بازدید کنید و با بررسی لیست محصولات ما و انتخاب دیتا شیت مربوطه سفارش خود را انجام و نهایی کنید.

نویان شیمی شرکتی پیشرو و با سابقه‌ای در زمینه تأمین و واردات مواد اولیه‌ی شیمیایی در ایران است که از شروع فعالیتش سال‌ها می‌گذرد. متخصصان حوزه‌ی شیمی ما با تکیه بر دانش و نبوغ خود، بهترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه را از برترین شرکت‌های تولید مواد اولیه در اروپا، آسیا و آمریکا  شناسایی و جهت سفارش گذاری به شما معرفی می کنند. همچنین جهت هرگونه مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا