آشنایی با مستربچ‌های افزودنی

هدف استفاده از مستربچ‌های افزودنی بهبود و افزایش کارایی محصولات پلاستیکی است. مستربچ‌های افزودنی انواع مختلفی دارند و از یک یا چند ماده افزودنی و یک پایه پلیمری تشکیل شده‌اند. از کنار هم قرار گرفتن مجموعه این افزودنی‌های پلیمری، طیف گسترده‌ای از خواص و قیمت منحصر به فرد به وجود می‌آید. در این مقاله از سی وان پلیمر به بررسی دقیق و ساختار انواع مستربچ‌های افزودنی و همچنین قیمت مستربچ افزودنی می‌پردازیم.

مستربچ‌های افزودنی

مستربچ افزودنی به عنوان بخشی اساسی از محصول نهایی در نظر گرفته می‌شوند، چرا که با اضافه کردن مستربچ‌های افزودنی، پلیمرها را می‌توان در برابر تغییرات ساختار فیزیکی و مکانیکی که در طول فرآیند تولید و یا در زمان استفاده به ‌دلیل گوناگون تغییر می‌کند (مانند گرما، رطوبت، اشعه UV خورشید، ضربه و مواد شیمیایی) مقاوم کرد. همچنین مستربچ‌های افزودنی باعث بهبود در رنگ، شفافیت، زیبایی و کاهش هزینه‌های محصول نهایی می‌شوند.

کاربردهای مستربچ افزودنی

 • بهینه شدن انرژی، زمان و هزینه نیروی کار
 • کاهش اتلاف و آسان شدن ذخیره سازی و جابه جایی مواد
 • افزایش براقی محصول نهایی
 • عدم ایجاد آلودگی و خطر برای کارکنان
 • کمک به پخش و یکنواختی بهتر رنگ، افزودنی یا پرکننده در سراسر محصول نهایی
 • به تاخیر اندازنده‌ی شعله یا شفاف کنندۀ نوری
 • کاهش زمان برای اضافه کردن پیگمنت یا افزودنی
 • بهبود سازگاری عامل اتصال‌ دهنده‌ مستربچ با پلیمر
 • افزایش تکرارپذیری فرآیند از طریق از پیش تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی مستربچ

مزایای مستربچ افزودنی

مستربچ‌های افزودنی بر روی خواص فیزیکی و همچنین بر روی خواص مکانیکی محصول اثر  قابل ملاحظه‌ای می‌گذارند.  یکی از وظایف این افزدونی‌ها محافظت از محصولات پلاستیکی است زیرا در مواجهه با گرما و مواد شیمیایی، محصولات پلاستیکی دچار تغییراتی در طول تولید و استفاده می‌شوند. بنابراین استفاده از مستربچ‌های افزودنی بازده محصول را افزایش داده و امکان تولید پلاستیک در اشکال و خواص مختلف را فراهم می‌کند.

انواع افزودنی های مستربج

مستربچ‌های افزودنی، با توجه به کاربرد و خواصی که در محصول نهایی ایجاد می‌کنند، انواع مختلفی دارند:

 • افزودنی‌های آلی (مانند آلکیل فنل‌ها، هیدروکسی بنزوفنون‌ها)
 • افزودنی‌های غیر آلی (مانند اکسیدها، نمک‌ها، پرکننده‌ها)
 • افزودنی‌های آلی فلزی (مانند کربوکسیلات‌های فلزی، کمپلکس‌های نیکل، شتاب دهنده‌های روی)

ماهیت و عملکرد انواع مستربچ‌های افزودنی

مستربچ‌ها مواد جامد فرآوری شده ویژه‌ای هستند که برای رنگ دادن و طیف وسیعی از خواص و کیفیت‌ها به اقلام پلاستیکی استفاده می‌شوند. با توجه به طیف وسیعی از انواع مستربچ ها و کاربرد متفاوت هر یک دانستن ماهیت و عملکرد این افزودنی ها بسیار مهم است. اگر قصد دارید با کیفیت ترین محصولات پلاستیکی را در اختیار مشتریان قرار دهید، برای خرید انواع مستربچ افزودنی با متخصصان «سی وان» ارتباط برقرار کنید. در ادامه، انواع مستربچ افزودنی بر حسب ماهیت و عملکرد آن‌ها شرح داده شده است:

مستربچ لیز کننده (Slip Agent)

 استفاده از این مستربچ، صیقلی شدن، افزایش کیفیت سطح فیلم، کاهش ضایعات، کاهش استهلاک ماشین آلات، کاهش چسبندگی سطوح فیلم به یکدیگر و تسهیل در فرایند تولید را به همراه دارد.

مستربچ آنتی بلاک (Anti Block)

این نوع مستربچ ویژگی‌های لغزشی پلیمرها را افزایش می‌دهد و جداسازی آنها را آسان می‌کند.

مستربچ ضد الکتریسیته ساکن (Anti Static)

 مستربچ ضد الکتریسیته ساکن باعث خنثی شدن بارهای روی سطح پلیمر می‌شود.

مستربچ ضد اشعه ماوراء بنفش ( Anti UV)

این مستربچ مسئول محافظت از پلاستیک در برابر زوال ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید است.

مستربچ کمک فرآیند (Aid Process)

مستربچ کمک فرآیند در بهبود فرآیند پذیری پلی الفین ‌با شاخص مذاب پایین، به ویژه رزین‌های پلی اتیلن خطی با چگالی کم برای دمیدن فیلم و رزین‌های پلی اتیلن با چگالی بالا برای اکستروژن لوله نقش دارد.

مستربچ آنتی اکسیدانت (Anti Oxidant)

مستربچ آنتی اکسیدانت تاثیر بسازیی در پایدار سازی پلیمر در برابر عوامل اکسایش در فرآیند تولید، جلوگیری از تخریب و اکسید شدن پلیمر در دمای فرآیند بالا، بالا رفتن مقاومت محیطی پلیمر، بهبود خواص مواد بازیافتی دارد.

مستربچ ضد مه گرفتگی و ضد بخار (Anti Fog)

مستربچ ضد مه گرفتگی و ضد بخار کشش سطحی را به حداقل می‌رساند و در نتیجه از ایجاد لایه‌های رطوبت بر روی سطح جلوگیری می‌کند.

مستربچ تاخیر انداز شعله (Flame Retardant)

مستربچ تاخیر انداز شعله باعث کاهش یافتن اشتعال‌پذیری پلیمر می‌شود.

مستربچ تمیز کننده (Cleaning Masterbatch)

با صرف مقدار کمی از مستربچ تمیز کننده در زمانی محدود، همه آلاینده‌ها از دستگاه خارج می‌شود و دستگاه جهت فرایندهای بعدی آماده می‌شود.

مستربچ شفاف کننده

مستربچ شفاف کننده باعث افزایش شفافیت قطعات، کاهش انقباض قطعه پلاستیکی، رفع کدورت و براق شدن قطعه می‌شود.

مستربچ براق کننده (Optical brightener)

مستربچ براق کننده در زیباسازی و ایجاد شکل ظاهری بهتر برای مواد اولیه نقش بسزایی ایفا می‌کند.

مستربچ دوخت پذیر

مستربچ دوخت پذیر افزایش قدرت کششی را در پی دارد و امکان دوخت مناسب را در نایلون ها ایجاد می‌کند.

خرید مستربچ افزودنی باکفیت از سی وان پلیمر

جهت خرید مستربچ افزودنی می‌توانید به مراکز سطح شهر مراجعه کنید و یا با مشاوران ما در شرکت تولیدی سی وان پلیمر در ارتباط باشید، تا علاوه بر دریافت مشاوره رایگان و تخصصی، بهترین و باکیفیت‌ترین انتخاب را داشته باشید. استفاده از مستربچ‌های افزودنی باکیفیت، تاثیر به سزایی در ترکیبات شیمیایی می‌گذارد. بنابراین در انتخاب تولیدکننده این محصول باید دقت حاصل فرمایید تا متضرر نشوید.

جمع بندی

همانطور که ذکرشد جهت بهبود خواص محصولات پلاستیکی از انواع مستربچ‌های افزودنی استفاده می‌کنیم. استفاده از انواع ترکیبیات این مواد افزودنی و پلیمرها، باعث تولید طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی می‌شود. مستربچ های افزودنی توسط متخصصان سی وان با توجه به نیاز مشتری با بهترین کیفیت و قیمت تولید می‌شود. جهت اطلاع از قیمت مستربچ افزودنی، با مشاوران سی وان پلیمر در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا