لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

چه کسانی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند؟

پیش از انجام لیزر موهای زائد در کرج که یک روش دائمی است باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید ممکن است در تبلیغات دیده باشید که تمام موهای زائد شما طی چند جلسه لیزر به راحتی از بین خواهد رفت. اما کل این فرایند ممکن است به همین سادگی نباشد.

در قدم اول باید مکانی را برای لیزر انتخاب کنید که متخصصین لیزر آن کاملا با شما صادق باشند. در این صورت می‌توانید با خیال راحت شرایط خود را با تکنسین ها در میان گذاشته و در خصوص بهترین روش حذف موهای زائد با آنها مشورت کنید. شرایطی وجود دارد که لیزر موهای زائد دارد و متخصص لیزر باید با توجه به شرایط بیمار نوع درمان را مشخص کند. اگر می خواهید بدانید لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؛ ادامه مطلب را بخوانید. تماشای ویدیو Laser hair removal youtube نیز توصیه ما به شماست.

1.         افرادی که از اسپری های برنزه کننده استفاده کرده اند

 اگر میخواهید لیزر موهای زائد Laser hair removal twitter انجام دهید به چند دلیل باید از برنزه کردن پوست خود به هر روشی خودداری کنید. در صورتی که از از اسپری های برنزه کننده استفاده کرده باشید؛ حتما باید ۴ هفته پیش از شروع جلسات لیزر منتظر بمانید تا رنگ پوستتان به حالت طبیعی برگردد.

استفاده از اسپری برنزه کننده روی پوست شانس بروز عوارض جانبی مانند سوختگی و تاول را پس از لیزر موهای زائد افزایش می دهد. چون اسپری برنزه کننده پوست را تیره تر می کند؛ انرژی به لیزر به جای اینکه فولیکول یا رنگدانه داخل فولیکول مو را هدف قرار دهد؛ جذب رنگدانه های موجود در پوست می شود و در نتیجه نه تنها نتیجه لیزر مو رضایت بخش نخواهد بود بلکه عوارض جانبی نیز به دنبال خواهد داشت.

2.         افرادی که زیر آفتاب یا توسط دستگاه سولاریوم؛ برنزه کرده اند

همانطور که برای استفاده از اسپری های برنزه کننده توضیح دادیم بهتر است پیش از لیزر موهای زائد حداقل ۱۰ روز از قرار گرفتن زیر نور آفتاب خودداری کنید. در صورتی که پوست خود را به هر روشی برنزه کرده اید حداقل باید ۶ ماه منتظر بمانید تا پوست شما به حالت طبیعی برگردد. در غیر این صورت جزو کسانی خواهید بود که لیزر موهای زائد ضرر دارد. چون احتمال بروز بیماری هایپرپیگمنتیشن پس از لیزر مو و بروز عوارض جانبی مانند آکنه، سوختگی، جای زخم و غیره برای شما به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

در صورتی که اصرار داشته باشید لیزر مو برای شما روی پوستی که برنزه شده انجام گیرد احتمالاً متخصص از دستگاه کندلا یگ استفاده می کند اما برای این کار مجبور است انرژی لیزر را روی حداکثر میزان آن تنظیم کند تا انرژی لیزر به اندازه‌ای باشد که بتواند از پوست عبور کرده و توسط پیگمنت های موجود در فولیکول مو جذب شده و آن را از بین ببرد و متأسفانه این انرژی بالا گاهی اوقات توسط رنگدانه های پوست برنزه شده جذب شده و در نتیجه احتمال ایجاد سوختگی های شدید و یا اثر زخم را برجای خواهد گذاشت.

اگر پوست شما هنگام درمان با لیزر کندلا الکساندرایت همرنگ موهای تان باشد ممکن است درمان با لیزر مو برای شما ما موثر واقع نشود.  به طور کلی پیش از جلسات لیزر مو بهتر است از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید تا ریسک بروز عوارض جانبی مانند تغییر رنگ پوست، ایجاد لکه، سوختگی و تاول را به حداقل برسانید. پوست های برنزه شده بیشتر در معرض چنین عوارض جانبی پس از لیزر مو قرار دارند.

3.         افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند

آنتی بیوتیک ها موادی هستند که موجب حساسیت پوست به نور می شوند. فتوسنسیتیویتی یا حساسیت به نور، التهابی روی پوستی که در برابر نور قرار می گیرد؛ ایجاد می کند که در اثر داروها و مواد خاصی ایجاد می‌شود. در این شرایط، پوست در معرض آسیب هایی که که در اثر حرارت ایجاد می شود؛ قرار می گیرد و ممکن است پس از لیزر موهای زائد عوارض جانبی مانند کهیر تاول، تب، خستگی و درد مداوم در بیمار مشاهده شود.

توصیه  کندلا به افرادی که میخواهند لیزر موهای زائد انجام دهند این است که حتما با یک متخصص پوست و مو در خصوص آنتی بیوتیک یا هر داروی خاصی که مصرف می کنند؛ مشورت کنند. اگر بیمار شده اید و برای مدتی کوتاه یا طولانی آنتی بیوتیک مصرف کرده اید حتما باید پیش از شروع جلسات لیزر حداقل به مدت ۷ روز خوردن دارو را قطع کرده باشید.

4.         افرادی که ویتامینهای خاصی مصرف می کنند

بسیاری از افراد پس از مشورت با پزشک عمومی نیاز پیدا می کنند که داروهای مکمل، رقیق کننده های خون و معمولاً ویتامین E با دوز بالا مصرف کنند. اکثر بیماران تصور نمی کنند که چنین مکمل‌هایی می‌تواند تاثیر منفی روی حذف موهای زائد آنها با لیزر کندلا الکس داشته باشد اما این افراد می‌توانند جزو گروهی باشند که لیزر موهای زائد ضرر دارد.

5.         افرادی که از مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند

استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی پیش از جلسات لیزر مو اصلا توصیه نمی شود. چون لیزر فقط باید جذب ملانین یا رنگدانه های موجود در فولیکول مو شود و هر عاملی که که جلوی جذب شدن انرژی لیزر را توسط رنگدانه ها بگیرد؛ نه تنها اثر لیزر را کاهش داده بلکه ممکن است به پوست شما نیز آسیب برساند.

البته می توانید بلافاصله بعد از جلسه لیزر به منظور پوشش قرمزی ناحیه لیزر شده از کانسیلر ها یا کرم پودر ها در حد یک لایه نازک استفاده کنید. اما بهتر است در فاصله کوتاهی آنها را از روی پوست پاک کنید تا پوست بهبود یابد. هرچه کمتر از مواد آرایشی و بهداشتی روی پوست خود استفاده کنید امکان تحریک کردن آن کمتر خواهد بود. ریکاوری پوست در افراد مختلف متفاوت است اما معمولاً طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد پوست بهبود یافته و می توانید از لوازم آرایشی و بهداشتی روی آن استفاده کنید.

استفاده از دئودورانت مام یا هر گونه ماده آرایشی و بهداشتی که به صورت لایه روی پوست را می پوشاند نیز پیش از جلسات لیزر مو توصیه نمی شود. برخی از دئودورانت ها حتی پس از این که شسته می‌شوند اثراتی روی پوست باقی می‌گذارند که می تواند نور لیزر را برگرداند. بنابراین انرژی لیزر، جذب مواد باقیمانده از دئودورانت روی پوست شده و هم تاثیر لیزر را کاهش میدهد و هم ممکن است به پوست نیز آسیب برساند. بنابراین حداقل ۲۴ ساعت پیش از جلسه لیزر از مالیدن دئودورانت روی ناحیه ای که قرار است لیزر شود؛ خودداری کنید.

6.         افرادی که تبخال زده اند

وجود عفونت های فعال در ناحیه ای که می‌خواهد لیزر شود مانند تبخال می تواند روی فرایند لیزر موهای زائد اثر منفی بگذارد. اما به محض اینکه این بیماری درمان شد می‌توان لیزر مو را آغاز کرد. در صورتی که زیاد تبخال می زنید بهتر است از داروی آنتی ویرال پروفیلاکتیک پیش از جلسات لیزر مو استفاده کنید تا از تبخال زدن جلوگیری شود.

به علاوه اگر تبخال فعال دارید حرارت ناشی از لیزر می تواند آن را بدتر کند و روی پوست شما اثر بدی بگذار دارد. بنابراین افرادی که تبخال فعال دارند از جمله کسانی هستند که لیزر موهای زائد ضرر دارد. البته اگر منشاء تبخال شما ویروسی باشد؛ معمولاً متخصص برای شما داروهای ضد ویروس تجویز کرده و به شما توصیه می‌کند که قبل و بعد از جلسه لیزر مو از این داروها مصرف کنید تا از انتشار ویروس به سایر نواحی بدن شما جلوگیری شود.

7.         افرادی که آکنه زده اند

در صورتی که آکنه زده اید بهتر است از درمان با لیزر کندلا الکس خود داری کنید. همانطور که پیش از این توضیح داده شد آکنه نیز مانند تبخال فعال در اثر جذب حرارت لیزر ممکن است بدتر شود و تعداد بیشتری آکنه روی پوست شما دیده شود. حتی اگر آکنه نزدیک ناحیه ای که می خواهید لیزر کنید؛ وجود دارد ممکن است حرارت لیزر روی آن تاثیر بگذارد. به همین علت حتماً پیش از انجام لیزر مو با متخصص پوست و مو مشورت کنید تا عوارض جانبی ناخواسته را تجربه نکنید.

8.         نزدیک زمان قاعدگی

چند روز پیش از قاعدگی و در حین آن بدن شما به درد حساسیت بیشتری دارد. بنابراین متخصصین توصیه می کنند که تا تمام شدن دوره قاعدگی منتظر بمانید و سپس جلسه لیزر مو را دنبال کنید. البته انجام لیزر در دوران قاعدگی عوارض جانبی خاصی ندارد و فقط ممکن است موجب شود درد بیشتری را احساس کنید.

9.         افرادی که بیماری های خاص دارند

زمانی که به کندلا مراجعه می کنید پرسشنامه ای به شما ارائه می شود تا پیش از شروع جلسات لیزر مو در خصوص بیماری های خاص یا داروهایی که مصرف می کنید در آن توضیح بدهید. لیزر کندلا الکس و کندلا یگ می‌تواند در شرایط خاصی به پوست شما آسیب برساند. متخصص باید به طور کامل شرایط پزشکی و سلامت شما را پیش از شروع درمان بداند.

یکی از بیماری های شایعی که تاثیر منفی روی لیزر موهای زائد دارد دیابت است. در صورتی که دیابتی هستید عصب ها و بافت های بدن شما حساسیت بیشتری نسبت به درد دارد و سریع تر میسوزد یا تاول میزند؛ امکان عفونی شدن جای زخم شما بیشتر است و این دوره ریکاوری شما نیز طولانی تر خواهد بود. معمولاً رفع موهای زائد با لیزر کندلا الکس یا کندلا یگ به علت کم بودن جریان خون روی سطح پوست افراد دیابتی نیاز به تنظیمات خاصی دارد.

معمولا کندلا بیش از شروع درمان با لیزر از بیماران دیابتی می خواهد که از پزشک عمومی خود نامه‌ای بیاورند که شرایط آنها را توضیح بدهد. در صورتی که نوروپاتی شدیدی وجود داشته باشد؛ اپراتور لیزر باید تنظیمات خاصی روی دستگاه انجام دهد تا ناحیه لیزر شده بی حس شود و بیمار درد شدیدی احساس نکند.

میزان دردی که بیمار احساس می کند برای متخصص لیزر، تعیین کننده تنظیمات و پارامتر های دستگاه کندلا الکساندرایت است. افراد دیابتی پوست بسیار حساسی دارند و در نتیجه تنظیماتی که برای آنها انجام می گیرد؛ برای رسیدن به نتیجه مطلوب کافی نیست. همچنین پوست های حساس ممکن است در اثر سوختگی و یا ایجاد زخم های دائمی آسیب ببیند.

احتمال مشاهده نوروپاتی دیابت در هر ناحیه از بدن وجود دارد. اما بروز آن در برخی از نواحی بدن محتمل‌تر است. به همین علت باید پیش از شروع جلسات حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس، با متخصص و پزشک عمومی خود مشورت کنید و داروهای خاصی که به شما توصیه می شود را مصرف نمایید.

بعلاوه با پزشک در خصوص داروهایی که تجویز کرده مشورت کنید چون ممکن است برخی از آنها حساسیت به نور ایجاد کنند که موجب می شود واکنش پوست به اشعه لیزر کندلا الکس خطرناک باشد. همچنین افراد دیابتی بیشتر به خشکی پوست و سایر مشکلات پوستی دچار می شوند. بنابراین باید بهتر از پوست خود مراقبت کنند.

10.       اگر در ناحیه مورد نظر برای لیزر مو، زخم باز دارید.

لیزر موهای زائد نباید روی نواحی از پوست که زخم باز دارد انجام شود چون در این نواحی انرژی لیزر توسط فولیکول ها جذب نمیشود بلکه موجب آسیب دیدن بیشتر زخم و سوختگی آن می شود. بنابراین اگز زخم باز دارید؛ لیزر موهای زائد ضرر دارد.

11.       افرادی که به بیماری های سیستم ایمنی مبتلا هستند

بیماری های سیستم ایمنی مانند ام اس جزو بیماری های ناشناخته می باشند و بسیاری از آنها درمانی ندارند و فقط داروهایی برای کنترل آنها به بیماران تجویز می شود. در این نوع بیماری ها، سیستم ایمنی بدن برخی از بافت های بدن را به عنوان مهاجم تشخیص داده و به آنها حمله می کند. به همین علت به عنوان مثال در بیماری ام اس اکثر افراد با مشکلاتی مانند ضعف عضلات و یا لمس شدن ناگهانی اعضای بدن مواجه هستند.

البته تاکنون مدرکی در خصوص اینکه لیزر موهای زائد مشکلی برای بیماران مبتلا به سیستم ایمنی ایجاد کند مشاهده نشده است اما این بیماران معمولاً از انجام عمل های غیر ضروری مانند حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس خودداری می کنند. در هر صورت اگر به MS یا هر بیماری ناشناخته دیگری مبتلا هستید بهتر است با دکتر متخصص خود مشورت کنید و تصمیم بگیرید که آیا لیزر مو برای شما مناسب است یا خیر.

12.       افرادی که دارای موهای روشن، سفید و یا خاکستری هستند

با توجه به اینکه عملکرد و تاثیر لیزر کندلا الکس و کندلا یگ تنها روی موهای تیره بدن است و باید جذب رنگدانه های پوست شود؛ در صورتی که موهای بلوند، سفید یا خاکستری دارید لیزر موهای زائد ضرر دارد. چون نه تنها اثری روی کاهش آنها نخواهد داشت بلکه ممکن است به پوست شما نیز آسیب برساند. حتی افرادی که موهای قرمز رنگ دارند نیز رنگدانه کافی برای جذب انرژی لیزر مو را ندارند و در نتیجه فولیکول مو تخریب نمی شود.

دکمه بازگشت به بالا