کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

برای انتخاب لباس مناسب به کودکان وقت بدهید

انتخاب لباس مناسب برای کودکان با در نظر گرفتن نظرات آنها

مطمئنا اگر تا به حال با کودکان به خرید رفته باشید، دیده‌اید که آن‌ها بهانه گیری کنند و تنها از یک لباس خاص مثلا لباس سربازی بچه گانه یا لباس یگان ویژه بچه گانه خوششان بیاید. حال امکان دارد که آن لباس خوب و مناسب باشد. اما گاهی نیز ممکن است آن لباس گران یا بی‌کیفیت باشد. در این مواقع برخی از والدین به کودکان اجازه می دهند تا در انتخاب لباس نظر دهند و بر اساس سلیقه و علاقه کودک لباس بچگانه را انتخاب و خریداری می کنند.

اما گاهی اوقات نیز پدر و مادر بدون توجه و در نظر گرفتن سلیقه فرزند، اقدام به خرید و انتخاب لباس مناسب برای کودکان می‌کنند. لباسی که از نظر آن‌ها از لحاظ اقتصادی و یا جنس و کیفیت، به صرفه‌تر و مناسب‌تر می‌باشد. ما در این مقاله به بررسی انتخاب لباس مناسب برای کودکان می‌پردازیم و با ارائه‌ی نکات مهم و کاربردی، به شما نشان می‌دهیم که چگونه هم نظر کودک را در نظر بگیرید و هم لباسی با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید.

به سلیقه کودک در انتخاب لباس بچگانه توجه کنید

نخستین موردی که باید در زمان انتخاب لباس مناسب برای کودکان خصوصا لباس پلیس نیروی انتظامی مورد توجه قرار دهید این است که سلیقه‌ی کودک را نیز مدنظر قرار دهید. همان‌ گونه که هر فرد از جمله پدر و مادر سلیقه به‌خصوصی در انتخاب رنگ و جنس لباس دارند، بهتر است این حق را به‌ کودکان نیز بدهیم که آن‌ها هم به مانند یک فرد بالغ برای خود سلیقه‌ای داشته باشند و تصمیم بگیرند. این مسئله به کودک نشان می‌دهد که به نظر او نیز اهمیت داده می‌شود و در اعتماد به نفس او تأثیرگذار خواهد بود.

در حقیقت با این که خوش‌تیپی اهمیت دارد؛ اما احترام به شخصیت و اراده کودک از اهمیت بیشتری نسبت به آن برخوردار است. پس به کودک اجازه دهید تا انتخاب کند که چه رنگی را با چه رنگی ست کند. شلوار بپوشد و یا دامن را انتخاب کند. حال اگر در جایی نیز نگران سرما خوردن و بیمار شدن او بودید، می‌توانید با اضافه کردن یک کت، ژاکت و یا کاپشن، انتخاب او را تکمیل و هدایت نمایید.به سلیقه کودک در انتخاب لباس بچگانه توجه کنید

به کودک اجازه دهید تا خطا کند و در خرید لباس اشتباه نماید

گاهی اوقات چون کودکان درک درستی از بروز بیماری به علت عدم پوشش مناسب ندارند، در پوشیدن لباس مناسب، به عنوان مثال در خصوص پوشیدن ژاکت مقاومت می کنند و به والدین اجازه نمی دهند تا ژاکت یا لباس زمستانی مناسب را به آن ها بپوشانند. در چنین مواقعی به کودکان زیاد اصرار نکنید و اجازه دهید که کودک انتخاب کند.

حتی در صورتی که بیمار هم شد، به او آموزش دهید و یادآوری کنید که دلیل این سرماخوردگی و بیماری، به دلیل عدم حرف شنوی و پوشش نامناسب او در فصل سرما بوده است. در این زمان اغلب کودکان به انتخاب اشتباه خود پی می‌برند و در انتخاب‌های بعدی خود حتما نظر شما را هم مدنظر قرار می‌دهند.گزینه های متنوعی برای انتخاب لباس مناسب برای کودکان توسط کودک پیشنهاد دهید

گزینه های متنوعی برای انتخاب لباس مناسب برای کودکان توسط کودک پیشنهاد دهید

در برخی از موارد، کودکان لج باز و یک دنده هستند و دوست دارند که به همه دستور بدهند. در صورتی که با چنین بچه‌ای به خرید رفته‌اید می‌توانید برای مدیریت رفتار او گزینه‌های متنوع و مختلفی را به او پیشنهاد دهید تا او نیز بتواند در بین این مدل‌های متنوع یکی را به دلخواه انتخاب کند.

بسیاری از کودکان سه تا چهار ساله علاقه دارند که مانند دیکتاتور باشند و هر وقت که توانستند کنترل اوضاع را به دست بگیرند. در واقع می‌توان گفت این بچه‌ها روحیه‌ای دیکتاتوری دارند. بنابراین بهتر است هر زمان که امکان داشت، به آن ها اجازه بدهید که کنترل را بدست بگیرند. نویسنده کتاب معروف «عشق و منطق روی کودک نوپا معجزه می کند»، جیم فی، در این کتاب خود می‌گوید: «درباره چیز هایی که برایتان اهمیت ندارند، به کودکتان حق انتخاب های فراوانی بدهید.»

به طور مثال می‌توانید از فرزند خود بپرسید که آیا دوست داری ژاکت قرمزت را بپوشی یا ژاکت آبی را؟ در واقع پرسیدن این سوال باعث خواهد شد تا کودک کمتر لجبازی کند و اصرار بورزد. در حقیقت باید تلاش کنید تا شرایطی را فراهم نمایید که انتخاب لباس مناسب برای کودکان توسط خود کودک ساده تر و بهتر گردد.کودک به قیمت لباس بچگانه اهمیتی نمی‌دهد:

کودک به قیمت لباس بچگانه اهمیتی نمی‌دهد:

با توجه به این که کودکان در این سن، سرعت رشد بالایی دارند و به زودی بزرگ می‌شوند، به همین دلیل اغلب پدر و مادرها سعی می کنند تا هزینه های خرید و انتخاب لباس مناسب برای کودکان را پایین بیاورند و لباس‌هایی با قیمتی مناسب‌تر خریداری کنند. در صورتی که بچه شما به دنبال خرید لباس خاصی است، پس سعی کنید تا لباسی را برای او بخرید که در حد توان شما باشد.

اما حقیقت این است که قیمت لباس برای یک کودک نه ساله اصلا مهم نمی‌باشد. او فقط به دنبال خرید و انتخاب لباس مورد نظرش می‌باشد. در صورتی که کودکتان خواست لباسی گران قیمت بخرد، می‌توانید به او بگویید که قسمتی از پول آن لباس را باید از پول توجیبی های خودش پرداخت نماید، شاید تا از آن منصرف شود.

تأثیر نظر کودکان بر انتخاب لباس بچه گانه مناسب

اگر شما هم جزو آن دسته از والدینی هستید که عادت دارید لباس بچه گانه مناسب را خودتان برای فرزندتان انتخاب کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نقش کودکان در انتخاب لباس

 همانطور که می دانید کودکان تا سنین بخصوصی قدرت تصمیم گیری ندارند اما پس از آن تمایل دارند که در انتخاب لباس خود نقش داشته باشند. بدون شک اگر سلیقه کودکتان در انتخاب لباس بچه گانه مناسب به کار گرفته شده باشد، کودک راحت‌تر خواهان پوشش آن لباس خواهد بود. بنابراین اجازه دهید که کودکان نیز در انتخاب لباس بچه گانه مناسب نقش داشته باشند.

چرا پدر و مادرها با فرزندان خود پس از سه سالگی دچار چالش می‌شوند؟

 کودکان بعد از اتمام سه سالگی و با پا گذاشتن به سن ۴ سالگی تمایل دارند که در انتخاب لباس‌های مناسب خود تاثیرگذارباشند. و اگر به آنها اجازه انتخاب ندهید، به طور حتم دچار مشکل خواهید شد.

در چه مواردی به کودکان حق انتخاب بدهیم؟

بعضی ازمسائل وجود دارند که اهمیت زیادی ندارند. مانند انتخاب عروسک. پیشنهاد ما به شما این است که انتخاب‌هایی از این قبیل را به فرزندان خود بسپارید. اینگونه هم به آنها حق انتخاب داده‌اید و هم برای نظر آنها اهمیت قائل شده‌اید.

به کودکان اجازه دهید تا لباس دلخواهشان را بپوشند

 ممکن است پوشاک انتخابی کودک شما از نظر شما به عنوان یک لباس بچه گانه مناسب به شمار نرود و ترکیب رنگ بندی آن از اصول به‌خصوصی پیروی نکند. حتی در صورت به وجود آمدن این شرایط نیز به کودکتان اجازه دهید که همان لباسی را که تمایل به پوشیدنش دارد را به تن کند. ایرادی ندارد که رنگ لباس‌های او در طیف‌های یکسانی نیست. همین که به او اجازه دهید خودش لباس دلخواهش را انتخاب کند، قطعاً او را خوشحال کرده‌اید. همچنین، او نیز متوجه خواهد شد که شما برای نظر او احترام قائل هستید.

برای انتخاب لباس مناسب به کودکان وقت بدهید

 ممکن است کودک شما به زمان زیادی برای انتخاب لباسش نیاز داشته باشد. زمان کافی را برای انتخاب لباس مناسب به او اختصاص دهید. و اجازه دهید تاشلوارها،تی شرت ها و پیراهن های  مختلف را امتحان کند و به نتیجه‌ای قطعی جهت انتخاب لباس مناسب دست پیدا کند.

نکته پایانی

با این حال در کنار توجه به قیمت لباس، باید به راحت بودن لباس هم توجه کنید. بچه ها اغلب تحرک زیادی دارند و لباس هایشان را زود کثیف می کنند. به همین دلیل در زمان خرید بررسی کنید که کودک شما در لباسش احساس راحتی خواهد کرد و شما هم میتوانید آن را به آسانی شست و شو دهید.

دکمه بازگشت به بالا