کسب و کار ایرانیمجله عمومی

راهنمای خرید گلدان

یکی از راه های نشان دادن علاقه خود به گیاه آپارتمانی این است که آن را در گلدانی زیبا و مناسب قرار دهیم. وقتی گیاه جدیدی را می بینید معمولاً در گلدان پلاستیکی است که جلوه زیبایی ندارد و معمولاً برای مراقبت از گیاه مناسب نیست. خرید گلدان نه تنها ظاهر گیاه شما را بهبود می بخشد بلکه گیاهان شما را زیباتر نیز می کند. معمولا در انتخاب گلدان جدید برای گیاه آپارتمانی فقط زیبایی مد نظر قرار می گیرد و تناسب این گلدان با گیاه ما فراموش می شود. انتخاب گلدان اشتباه نه تنها به گیاه شما کمک می کند ، بلکه می تواند آن را از بین ببرد. از این رو در این مقاله می خواهیم به بررسی نکاتی که در انتخاب گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی تاثیر دارد و معرفی تعدادی از گلدان ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم برای انتخاب گلدان مناسب و نگهداری از آن

قبل از بررسی زیبایی گلدان باید به چند نکته کلی و مهم توجه کنید. مواردی مانند اندازه، زهکشی و حتی نوع گلدان می تواند تاثیر زیادی بر سلامت گیاه شما داشته باشد .

  1. اندازه گلدان عامل مهمی در انتخاب گلدان مناسب است

اولین قدم در انتخاب یک گلدان مناسب این است که اندازه مناسب گیاه خود را شناسایی کنید. به عنوان یک قانون کلی، اگر گیاه شما در گلدانی با قطر کمتر از 25 سانتی متر زندگی می کند، هنگام خرید گلدان باید برای آن گلدان در نظر بگیرید که به قطر 3 تا 5 سانتی متر از گلدان قبلی گیاه بزرگتر است و اگر گیاه شما در گلدان 25 سانتی متری زندگی می کند گلدانی برای آن در نظر بگیرید که 5 الی 8 سانتی متر بزرگ تر است.

به عنوان مثال، اگر در زمان خرید زاموفیلیا، این گیاه در یک گلدان کوچک به قطر 10 سانتی متر زندگی می کرد، بهتر است که با خرید گلدان پلاستیکی با قطر حدود 12 سانتی متر فضای رشد گیاه را بیشتر کنید.

شاید تعجب کنید که چرا نباید از همان ابتدا گلدان بزرگتری را انتخاب کنید که برای سالهای آینده خیال شما راحت باشد، اما حقیقت این است که این به دو دلیل اشتباه است:

  • دلیل اول این است که گیاهان به کندی رشد می کنند و سال ها یک گیاه کوچک در یک گلدان بزرگ زندگی می کند که دید خوبی نخواهد داشت.
  • دلیل دوم این است که گلدان بزرگتر به معنای خاک بیشتر است. _ این خاک هم آب بیشتری نیاز دارد. به دلیل حجم زیاد خاک این خاک دیرتر خشک می شود و در نهایت گیاه شما با ریشه های کوچکش نسبت به اندازه گلدان بیش از حد داخل زمین خیس و به مرور زمان خواهد پوسید.
  1. زهکشی گلدان

دومین نکته مهم برای تهیه گلدان مناسب زهکشی است. همیشه گلدانی را انتخاب کنید که در کف آن سوراخ های زهکشی  وجود داشته باشد. این سوراخ ها باعث می شود آب اضافی زیر گلدان تخلیه شود و در خاک نماند. تخلیه آب همچنین باعث باعث سبکتر شدن خاک می شود و جریان هوا در خاک برقرار می شود. وجود جریان هوا و اکسیژن در اطراف ریشه بسیار مهم است و از تشکیل قارچ های باکتریایی جلوگیری می کند. در زمان خرید سانسوریا باید به زهکشی گلدان توجه داشت زیرا این ریشه های این گیاه به سرعت در اثر خیس بودن زیاد خشک می شود.

  1. سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید

وقتی دو فاکتور مهم سایز و سوراخ زهکشی را بررسی کردید، وقت آن است که نوع گلدان را انتخاب کنید که با طراحی داخلی فضای شما مطابقت داشته باشد. در بین انواع گلدان، محبوب ترین انواع گلدان ها، گلدان های سرامیکی هستند. این گلدان ها در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلف موجود می باشند. خرید گلدان سرامیکی مناسب افرادی است که قصد نگهداری از گیاهان آپارتمانی در منزل را دارند. پس از آن گلدان سفالی قرار دارد. این گلدان ها جذاب هستند و البته سنگین هستند. به علاوه این گلدان ها سریعتر از گلدان های دیگر خشک می شوند. خرید گلدان سفالی بیشتر به افرادی توصیه می شود که قصد دارند از گیاه کاکتوس یا ساکولنت نگهداری کنند.

گلدان های پلاستیکی نیز مناسب هستند . خرید گلدان پلاستیکی به دلیل طرح و رنگ زیاد این نوع گلدان بسیار بیشتر از سایر گلدان ها است. گلدان های پلاستیکی سبک هستند، به راحتی تمیز می شوند و البته قیمت کمتری دارند. این گلدان ها با توجه به جنس خود به آب کمتری نسبت به نوع سفالی نیاز دارند.

تمیز نگه داشتن گلدان

پس از انتخاب گلدان مناسب، تمیز نگه داشتن آن عامل مهمی است که باید به آن توجه کنید. زیرا تمیز نگه داشتن گلدان تاثیر مهمی در پیشگیری از آفات و بیماری ها دارد. همچنین اگر می خواهید از گلدان قدیمی استفاده مجدد کنید، تمیز کردن داخل و خارج آن بسیار مهم است.

معرفی چندین گلدان زیبا

حالا که فهمید گلدان مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد به قسمت بعدی مقاله می رویم که در آن به معرفی چند نوع گلدان زیبا می پردازیم.

  1. گلدان سرامیکی گرد

یک گلدان به سبک ساده و زیبا! این نوع گلدان از جنس سرامیک می باشد که در قسمت زیرین آن سوراخ تخلیه آب تعبیه شده است.

  1. گلدان بتنی مخروطی

اگر به دنبال گلدانی با رنگ های روشن و جذاب هستید، این گلدان برای شما مناسب است. رنگ های شاد و جذاب این گلدان و همچنین مواد بتن بادوام آن انتخاب را بسیار آسان کرده است. فقط پالت رنگ محیط داخلی خود را در نظر بگیرید.

  1. گلدان بتنی استوانه ای

اگر از طرفداران طراحی مخروطی نیستید، نگران نباشید. طرح استوانه ای این گلدان با 3 سایز مختلف و رنگ های کلاسیک اکثر سلیقه ها را برآورده می کند. با توجه به اندازه گیاه و فضای موجود گلدان مناسب را انتخاب کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

  1. گلدان فلزی استوانه ای

گلدان‌های فلزی استوانه‌ای، گلدان‌هایی سبک با رنگ‌های روشن و شاد هستند که اگر آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید، رنگین کمانی از رنگ‌ها را مشاهده خواهید کرد. این نوع گلدان ها برای آویز کردن بسیار مناسب هستند، بسیار سبک هستند و معمولا در وسط آنها شیاری وجود دارد که به راحتی می توان آن ها را پیچید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه که برای انتخاب گلدان مناسب باید بدانید را به شما بگوییم. انتخاب گلدان مناسب برای گیاه بسیار مهم است و حتما باید به آن توجه کنید.  امیدواریم که با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

دکمه بازگشت به بالا