اقتصادیکسب و کار ایرانی

توکن‌های بومی شبکه چگونه استیک می‌شوند؟

دنیای ارزهای دیجیتال، با برخورداری از مفاهیم گسترده و متعدد، توانسته در میان مردم محبوبیت بسیاری پیدا کند. مفاهیمی که از ابتدای پیدایش ارزهای دیجیتال با آن همگام و هم‌مسیر بوده و کمک‌های شایانی را برای بسط و گسترش این فناوری کرده است. در این زمینه، فناوری بلاک‌ چین به عنوان یکی از مفاهیم پرکاربرد و اساسی دنیای ارزهای دیجیتال معرفی می‌شود که به خاطر ویژگی‌های منحصربه فردی که دارد به عنوان زیرساخت اصلی این فناوری محسوب می‌شود.

توضیحی در رابطه با فناوری بلاک چین

فناوری بلاک‌چین یکی از اساسی‌ترین و موثرترین ابداعات و اختراعات بشر به حساب می‌آید.

دانشی که با ظهور بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، به نقطه اوج شکوفایی خود رسید و با برخورداری از ویژگی‌های شگفت‌انگیز، به عنوان یکی از مفاهیم بنیادین ارزهای دیجیتال برگزیده شد.

نکته قابل توجه این است که شبکه‌های بلاک‌چینی، برای انجام تمامی این امورات، از الگوریتم‌های مختلفی موسوم به الگوریتم اثبات‌کار و الگوریتم اثبات‌سهام استفاده می‌کنند که ما در این مقاله قصد داریم برای دستیابی به اهدافمان، بدانیم که اثبات‌ سهام چیست؟

الگوریتم اثبات‌سهام

الگوریتم اثبات‌سهام، الگوریتم مورد استفاده در بلاک‌چین اتریوم است که رویکردی کاملا متفاوت نسبت به الگوریتم اثبات‌کار دارد. در این الگوریتم به جای انجام دادن محاسبات پیچیده برای پیدا کردن عدد نانس مناسب و استفاده از تجهیزات گران قیمت با معایب بسیار زیاد برای محیط زیست و انرژی، از فرآیند سهام‌گذاری دارایی ولیدیتورها بهره می‌گیرد تا بیشتر این معضلات و مشکلات را برطرف کند. در فرآیند سهام‌گذاری یا استیک دارایی‌ها توسط ولیدیتورها، آن‌ها موظفند تا بخشی از دارایی خود را به عنوان وثیقه و تضمین برای تایید درست تراکنش‌ها به میان بیاورند و در صورت تایید درست پاداش دریافت کنند. گفتنی است که تایید نادرست یک تراکنش می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای یک ولیدیتورداشته باشد و منجر به از دست رفتن تمامی دارایی‌های استیک شده آن شود. بلاک پست در این زمینه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما می‌گذارد.

در این بخش از مقاله می‌خواهیم به منظور آشنایی شما کاربران  با فرآیند استیکینگ، به معرفی آن بپردازیم و بدانیم استیکینگ چیست؟

استیک ارز دیجیتال

معنای لغوی استیکینگ، سهام‌گذاری یا مشارکت است. فرآیند استیک کردن دارایی‌های دیجیتال بدین معناست که کاربر برای مدت زمان معینی، بدون اینکه ارز دیجیتال خود را خرج کند و یا به کسی انتقال دهد، آن را در کیف پول خود قفل کند و در ازای این نگهداری که موجب به مشارکت در پروژه می‌شود، پاداشی از جنس همان رمز ارز دریافت کند.

توکن‌های بومی شبکه چگونه استیک می‌شوند؟

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم الگوریتم اثبات‌سهام، الگوریتمی است که در شبکه اتریوم و با هدف کاهش هزینه‌های سرسام‌آور فرآیند ماینینگ، پا به عرصه ارزهای دیجیتال نهاد. این الگوریتم با استیک کردن توکن‌های بومی شبکه، تضمین می‌کند که تراکنش ثبت شده در بلاک‌چین، یک تراکنش واقعی است و شخصی در آن دخل و تصرفی نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استیک کردن توکن‌های بومی شبکه، امری است که توسط ولیدیتورهای شبکه انجام و موجب ایجاد تورم و افزایش امنیت در شبکه می‌شود و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با تایید درست و صادقانه یک تراکنش، پاداش دریافت کنند.

استیک کردن توکن‌های بومی شبکه، فرآیندی است که باعث تولید بلاک جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود از لحاظ مقدار مصرف انرژی و آسیب‌پذیری به طبیعت و همچنین بحث هزینه، بسیار کارآمدتر از الگوریتم اثبات‌کار باشد چرا که فقط با استیک کردن دارایی‌ها و انجام یک رفتار حرفه‌ای و صادقانه، به تایید این موارد می‌پردازد.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی الگوریتم اثبات‌سهام و فرآیند استیکینگ در آن بپردازیم. با بررسی الگوریتم اثبات‌سهام دانستیم که استفاده از این نوع الگوریتم، با توجه به افزایش چشمگیر تعداد اعضای فعال در صنعت ارزهای دیجیتال، یک امر بدیهی و ضروری است. چرا که در این دوره زمانی، بحث تایید سریع و همچنین دقیق تراکنش‌ها بسیار مطرح است و الگوریتمی مانند اثبات‌کار که در تمامی این مولفه‌ها، بسیار ضعیف عمل می‌کند به الگوریتمی منسوخ شده برای جامعه ارزهای دیجیتال تبدیل شده و نمی‌تواند همگام با نیازهای افراد جامعه حرکت کند.

جدای از همه این موارد، هزینه‌های کمرشکن مربوط به فعالیت ماینرها و همچنین صدمات جبران‌ناپذیری که می‌تواند به طبیعت وارد آورد، باعث شده تا انگیزه‌های بسیاری از صاحبان دستگاه‌های ماینر کاهش پیدا کند و به سمت وسوی الگوریتم اثبات‌سهام که یک الگوریتم ساده و کم هزینه است سوق پیدا کنند و بتوانند فقط با استیک کردن بخش کوچکی از دارایی‌های خود و حذف هزینه‌های گزاف و اضافی، به پاداش تایید تراکنش‌ها برسند.

دکمه بازگشت به بالا