مجله اجتماعیکسب و کار ایرانی

از هر درس چند سوال در کنکور تجربی می‌آید؟

با این که دانستن تعداد پرسش‌های کنکور تجربی جزء عوامل تاثیرگذار در موفقیت این آزمون بزرگ نیست، اما همیشه جزء دغدغه‌های داوطلبین بوده است. آگاهی داشتن از این موضوع می‌تواند داوطلب را کمک کند تا بهتر بتواند برنامه مطالعاتی خود را بچیند. در این نوشتار سعی داریم، درباره تعداد سوالات آزمون تجربی با شما صحبت کنیم و مدت زمان پاسخگویی به هر درس را پیش روی تان بگذاریم.

 اهمیت و اقبال عمومی در کنکور تجربی

همانطور که می دانید، کنکور تجربی مسابقه بزرگی است که بین تعداد زیادی از داوطلبین این رشته برگزار می ‌شود. هیچ کس حضور گسترده دانش آموزان نخبه و مستعد را در این گروه آزمایشی انکار نمی‌کند. در برنامه مطالعاتی، خواندن دروس و نمرات آنها باید به گونه‌ای باشد که بهترین تاثیر معدل در کنکور 1401 در نتایج آنها دیده شود. بسیاری از این دانش آموزان، پس از  پذیرش پزشکی در دانشگاه های معتبر داخلی و پس از فارغ التحصیلی، برای تکمیل تحصیلات خود راهی بهترین دانشگاه های پزشکی جهان می شوند.

برخی دیگر از متقاضیانی که همچنان شرکت در رشته های کنکور تجربی جزو اهدافشان است، برای رسیدن به خواسته خود مهاجرت می کنند. آنها این بار، شانس خود را پس از اخذ دیپلم در کشورهای دیگر و برای تحصیل لیسانس در کانادا، اروپا و … امتحان می‌کنند. در بسیاری از کشورها مانند ترکیه، ظرفیت بالایی در جذب رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی دارند. از همین رو،  برای مهاجرین، پذیرش پزشکی بدون کنکور فراهم است. این گروه از محصلین ایرانی، با فرستادن رزومه و مدارک خود به دانشگاه مقصد، می‌توانند یک بار دیگر فرصت تازه‌ای برای پذیرش بدون کنکور پزشکی در دیگر دانشگاه ها داشته باشند.

البته قابل ذکر است، آنها پس از اتمام تحصیل در دبیرستان، باید با موضوعاتی مانند نحوه اخذ دیپلم و تاثیر معدل در کنکور و … آشنا باشند. در بسیاری از کشورها سن متقاضی یکی از شروط راهیابی به دانشگاه است. لذا آخرین مدرک که همان دیپلم است مدنظر آنها می باشد.

کنکور تجربی و دفترچه عمومی و دفترچه های تخصصی

همانطورکه می دانید در کنکور تجربی سه دفترچه سوال به متقاضیان داده می‌شود؛ دفترچه دروس عمومی و دو دفترچه تخصصی. در این مقاله قرار است در مورد میزان پرسش‌های مطروحه در این آزمون با شما صحبت کنیم. زمان پاسخگویی به هر درس را مرور کنیم تا شما به بهترین برنامه زمان بندی مطالعاتی برسید. متقاضیان گروه تجربی باید به هر سه دفترچه پاسخ بدهند. دفترچه عمومی یا همان دفترچه شماره یک، از چهار درس تشکیل شده است و حاوی صد سوال است. متقاضی باید بتواند، در مدت زمان هفتاد و پنج دقیقه به این سوالات پاسخ بدهد. دفترچه شماره دو یا همان تخصصی نیز حاوی دو  درس ریاضی و زیست است. در دفترچه سوم نیز دروس فیزیک، شیمی و زمین شناسی گنجانده شده است.

تعداد سوالات کنکور تجربی

متقاضیان و دانش آموزان کنکور تجربی که پس از اخذ دیپلم در پی پذیرش در رشته‌های محبوب خود هستند، لازم است با نکته بینی زیادی سوالات مطروحه را پاسخ بدهند. تعداد پرسش‌های آزمون تجربی دویست و هفتاد سوال است. این تعداد، در بردارنده سوالات دروس عمومی و تخصصی است. کل زمانی که در اختیار یک داوطلب در این آزمون قرار داده می‌شود، دویست و پنجاه دقیقه می‌باشد.

تعداد سوالات دفترچه عمومی در آزمون تجربی

دفترچه عمومی در کنکور تجربی در بردارنده دروسی مانند دین و زندگی، ادبیات فارسی، عربی و زبان انگلیسی است. هر درس حاوی تعداد سوالات مشخصی است و هر درس زمان ویژه خود را داراست. در ادامه، هر درس را با توجه به مدت زمان پاسخگویی برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • ادبیات فارسی ( بیست و پنج سوال * مدت زمان پاسخگویی 18 دقیقه* مدت زمان پاسخ به هر سوال 42 ثانیه)
 • عربی( بیست و پنج سوال* مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه* مدت زمان پاسخ به هر سوال 48 ثانیه)
 • دین و زندگی( بیست و پنج سوال* مدت زمان پاسخگویی 17 دقیقه* مدت زمان پاسخ به هر سوال 42 ثانیه)
 • زبان انگلیسی( بیست و پنج سوال* مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه* مدت زمان پاسخ به هر سوال 48 ثانیه)

ضریب هر درس در آزمون تجربی

اطلاع از ضریب هر درس در کنکور تجربی تاثیر بسیاری در موفقیت داوطلبین دارد. در ادامه به ضرایب دروس عمومی برای آزمون دهندگان رشته تجربی اشاره می کنیم.

 • ادبیات فارسی ( ضریب چهار )
 • دین و زندگی ( ضریب سه )
 • زبان عربی( ضریب دو)
 • زبان انگلیسی ( ضریب دو )

سوالات کنکور تجربی در دفترچه های شماره دو و سه تخصصی

داوطلبین کنکور تجربی برای دفترچه شماره دو یا همان تخصصی باید بتوانند به این دو درس جواب بدهند. این دروس عبارتند از : ریاضی و زیست شناسی.

 • ریاضی( سی سوال* مدت زمان پاسخگویی 50 دقیقه)
 • زیست شناسی( پنجاه سوال* مدت زمان پاسخگویی 40 دقیقه )

 همچنین متقاضیان کنکور تجربی برای دفترچه شمار سه نیز باید به این دروس تخصصی پاسخ بدهند:

 • زمین شناسی( بیست سوال * مدت زمان پاسخگویی 16 دقیقه* )
 • فیزیک( سی سوال* مدت زمان پاسخگویی37 دقیقه* مدت زمان پاسخ به هر سوال 72 ثانیه)
 • شیمی( سی و هفت سوال* مدت زمان پاسخگویی 35 دقیقه* مدت زمان پاسخ به هر سوال 60 ثانیه)
دکمه بازگشت به بالا